Expresní zásilka

Expresná zásielka

Premium Rush

Akční / Thriller

USA, 2012, 91 min

"Dej sem ten šek jsem řek", anebo s tebou udělám krátký proces. Mladý messenger musí vždy svědomitě doručit svěřenou zásilku na místo určení, a to i v tom případě, když se mu na pověsí na paty nekompromisní a hazardu propadlý policista mající zálusk na tučný šek. V newyorských ulicích je však dopravní špička téměř permanentní záležitost a kličkovat s kolem mezi auty není žádná slast. Nyní jde mladému kurýrovi dvojnásobně o život. Klady: Film nasadí vysoké tempo a zvolní se jen v několika "odpočinkových" pasážích, originální námět, Joseph Gordon Levitt je relativně stále neokoukaný herec, Michael Shannon je nepříjemný záporák až běda, zdařilý hudební doprovod, nápaditá práce s dynamickou kamerou v dopravním provozu, technicky náročné finesy s byciklem. Zápory: neatraktivní ženské osazenstvo, nepříliš funkční zasazení děje do reálného času, nebezpečně vyhlížející pády z kol, které se většinou obejdou bez větších následků zranění. Mé hodnocení: 80%(3.2.2013)

Našlapaná akční jízda, jež se řítí vpřed tempem tak sebevražedným, že její konec přichází dříve, než Road Runner stačí dokončit svou oblíbenou větu „Meep Meep“. Stereotypizoavné postavy (zkorumpovaný polda-psychopat, zoufalý polda-poctivec, fyzicky namakaný sok v lásce) vážně připomínají figurky z animovaných grotesek. Premium Rush od nás ostatně ani nevyžaduje jiný (serióznější) typ sledování. Všechno je béčkové přestřelené a zjednodušené a i když jde zrovna o život, jako kdyby o moc nešlo. Vůbec to neznamená, že by šlo o hloupý nebo špatný film. Jednoduchost zápletky a plochost postav nám umožňuje plně si vychutnat jízdu, jejíž plynulosti jsou veškeré vyprávěcí komponenty podřízené. ___ Koepp s učebnicovou úsporností využívá pár postav, jejichž cesty se několikrát překříží a z nichž každá je plně zužitkována, někdy na více úrovních zároveň (Wilee s Mannym soutěží nejen o to, kdo bude rychlejší, a tedy přispěje k vyřešení zápletky, ale také o to, kdo je větší frajer a získá dívku). Kondenzace vyprávění, strukturovaného do několika aktů s vlastním deadlinem, flashbackem a klimaxem, se projevuje v charakterizaci postav za běhu (protože není čas se zastavit) i v sebevědomém nakládání s časem jako velmi pružnou veličinou (zastavení, přetočení, překrývání). Dlouho jsem neviděl akci natolik důslednou ve využití každé minuty stopáže. ___ Film sice nese zřetelné eko-poselství (v odosobněném velkoměstě při sobě drží jen cyklisti, zatímco padouši v autech žijí i umírají), ale ve vztahu k moderním komunikačním technologiím je hodně „trendy“. Wilee používá chytrý telefon, který ho nasměruje na místo určení po vzoru mapy ve videohrách typu GTA, kde je většinou rovněž třeba vejít se do určitého časového limitu. Videoherně lze číst také vizualizaci protagonistových možných rozhodnutí, kudy pokračovat v jízdě. Stejně jako ve hrách, umožňujících po neúspěchu návrat k výchozí pozici, vidíme následky špatných rozhodnutí. Tyto scény současně pomáhají dokreslit povahu hrdiny, který zásadně nepoužívá brzdy a sám se nezastavuje – zastavit se musí čas. Jasně, je to šílenec, ale díky Gordon-Levittovi šílenec sympatický, v jehož případě nepochybujete, že ho „morální kompas“ vždy na poslední chvíli nasměruje správným směrem. Velmi požitek nabízejí akční scény točené povětšinou bez CGI, naživo přímo v ulicích New Yorku. Díky snazší zranitelnosti cyklisty oproti automobilistovi pociťujeme sváděný boj s časem takřka fyzicky. ___ Premium Rush není jenom akcí neskutečně rychlou, ale hlavně akcí, která je rychlá tak promyšleným způsobem, že v ní ještě zbývá dost prostoru pro vtipkování, ekologickou agitaci, romantiku, rodinné melodrama a důkladné topografické zmapování New Yorku. 80% Zajímavé komentáře: Traffic, mcb, Madsbender(8.6.2018)

Kdybych se v tom měl šťourat ve stylu "co všechno je a není možné na kole", začínala by mi za deset minut první léčebná procedura v Jedličkově ústavu. To se vždycky najde bourák, co se rozkročí jako Krakonoš a s výrazem podrážděného Arnieho zařve "Já jsem cyklista a tohle na kole nejde!" Jestli seš cyklista, tak nečum na filmy a běž trénovat, třeba ti to pak půjde. Má to nápad, náboj, humor, tempo a teď už i čtyři hvězdy od Pepince.(1.6.2015)

Svižná, jednoduchá, po čertech napínavá a zábavná akční podívaná, která v mém případě rozhodně nebyla jednorázová. Bicykl hlavního hrdiny nemá brzy a film o něm je na tom úplně stejně. Úžasně natočené scény, Joseph Gordon-Levitt, který mi nebyl nesympatický, a Michael Shannon v roli neovladatelného padoucha se postarali o více než dobrý zážitek, na zbylé postavy jsem se popravdě skoro ani nestihl soustředit, jak Expresní zásilka pořád uháněla vpřed. Napodruhé, napotřetí, napočtvrté už ale pochytím všechno. A určitě to bude pořád stejná zábava.(16.2.2014)

Největší přínos Expresní zásilky v tuhle chvíli vidím v setření hranice (v podstatě naprostém splynutí) mezi dialogy a akčními scénami/závodními honičkami/naháněčkami. Když to řeknu zjednodušeně, ve filmech je typicky oddělená expozice od akce, postavy si napřed řeknou, co proti sobě mají a pak si to vyřídí na silnici, ale v Expresní zásilce si to sdělují už rovnou za jízdy. Film zcela těží z nezvyklého dopravního prostředku (totiž bicyklu) a moderních technologií (hands-free telefony, GPS), takže Wilee se snaží plnit svoje úkoly, utíkat před policajty, pronásledovat padouchy atd. a zároveň si u toho vyříkává partnerské problémy s (dočasně ex)přítelkyní a na dálku na sebe vzájemně cení zuby s kolegou-konkurentem steroidovým černochem. Rozkoš. Samozřejmě je to precizně odvyprávěné, informačně oddávkované a zároveň "ohlodané na kost" skoro až k sebeuvědomělému komentování některých základních vyprávěcích prvků a schémat.(2.12.2012)

• - Kolo, na kterém Wilee (Joseph Gordon-Levitt) jezdí, je model Affinity Metropolitan. V době uvedení filmu výrobce prodal speciální edici kola obsahující i sadu filmových samolepek. Autorská firma se zavázala, že divákům nabídne stejný frame set v bílé barvě s stejnými polepy jako měl Wilee, a to za pouhých 475 amerických dolarů. (Adrai)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 2. (Stanley619)

• - Při honičce Wileeho (Joseph Gordon-Levitt) s příslušníkem NYPD nabourá policista do otevřených dveří vozu taxi a přeletí je. Vozem je Ford Crown Victoria, který ale nikdy nebyl vyráběn s bezrámovými okny. Pro účel filmu proto museli filmaři horní část dveří uříznout. (Baldic)