Doktor John Watson se vrátil z bojů v Afghánistánu, kde sloužil jako vojenský lékař. Z válečné mise si přivezl zranění, s jehož následky se potýká dosud. Na radu terapeutky, aby si zapisoval vše, co se mu přihodí, odvětí, že jemu se nikdy nic nepřihodí. To se má ovšem brzy změnit. Díky náhodnému setkání s přítelem ze studií se seznamuje s charismatickým géniem, který stejně jako on hledá spolubydlícího. Doktor John Watson a Sherlock Holmes se poprvé potkávají. A sotva si stačí prohlédnout byt v Baker Street 221B, jsou vtaženi do prvního společného dobrodružství. V opuštěném domě leží mrtvá žena v růžovém. Je to již čtvrtá oběť série záhadných sebevražd, které děsí Londýn. Detektiv inspektor Lestrade patří k nejlepším mužům Scotland Yardu, tentokrát ale ví, že existuje pouze jeden člověk, který může pomoci. Tak začíná vyšetřování, na jehož konci vznikne jedno krásné přátelství a zazní tajemné jméno, dávající tušit věcí příštích. Film volně vychází z Doylova klasického příběhu Studie v šarlatové. (Česká televize)

malylada

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Neskutečná pecka a Sherlock v takovém kabátě, zasazený do moderního světa je vynikající nápad. Benedict se do role neskutečně hodí, navíc ten konverzační dedukční mod nemá chybu. Úvodní seznamovací díl je navíc svižný, neztrácí na tempu a zápletka je velmi povedená. Závěrečná konverzačka s vrahem je třešnička na dortu, za kterou by se nestyděl ani Columbo. Na konci vyvstávají otázky do dalších dílů a především načínají střet s největším zločincem. První díl rozjel jeden z nejlepších krimi seriálu vůbec......9/10 ()

HiddenDragon

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Jsem v soku! Mam deku!" :-D Naprosto perfektni seznamovaci dil inovovane detektivni rady s Sherlockem Holmesem. Az ted jsem to videl v ceske verzi a je to o neco lepsi nez original. Sice puvodni hlasy maji neco do sebe, ale vyber dabingu se povedl a hlavne to umoznuje divakovi se soustredit na vsechno deni. Serial je to totiz hodne rychly a ukecany, takze ten cesky zvuk ma neco do sebe. Navic je super, ze Ceska televize prelozila i filmovou grafiku. Dulezitou roli zde hraji napr. SMSky formou pop-up textu primo na obrazovce. Je to asi jediny serial, kde to takhle sikovne zakomponovali, respektive to tvurci udelali jako prvni. Sikovny napad. Vyber hercu Cumberbatche a Freemana je proste bez debat perfektni a jejich netradicni pratelstvi uveritelne a pretransformovani klasickych pribehu, ktere zname napr. ve zpracovani s Jeremy Brettem, do moderni podoby v soucasnem Londyne byl skvely napad. Az tak dobry, ze to museli (a dost nepovedene) zkopirovat i Americane (v originale "Elementary") aneb dalsi dukaz, ze "klasickou" detektivku (tedy zalozenou na logice) umi jen v UK. Co se tyce prvniho dilu, ma skveleho padoucha, trefne hlasky, fantasticke dedukce a je natuknuto tajemne pozadi s Sherlockovym uhlavnim nepritelem. Nekompromisne dokonaly "update" A. C. Doylea. ()

herr_carter

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jsem zcela okouzlen precizností zpracování této klasiky, která dostala moderní kabát. Cumberbatch zřejmě chodil na hodiny rétoriky k Přeučilovi, jinak si jeho rotační slovník, střílející cca 500 slov za minutu, nedokážu vysvětlit ! Popravdě jsem si nedokázal představit, jak se tito dva hrdinové - detektiv a jeho "asistent" stylizují a vypořádají s laptopy, mobilními telefony apod - dopadlo to na výbornou ! Takže tu máme dechberoucího Cumberbatche, jež vytrvale stírá všechny kolem sebe, vč. hlavního policejního ohledavače Andersona (Andersone přestaňte prosím mluvit, snižujete o polovinu IQ celé ulice) a jeho nového, později věrného parťáka Watsona, do jehož role padl Freeman jako ulitý. Oba herci se totiž skvěle hodí do této tématiky, především díky svému skvělému smyslu pro tak typicky suchý a černý anglický humor. Zápletka samotná, byť je brilantní, tak trošku v prvním díle zůstává v oparu obou geniálních herců, kteří ji svými dokonalými žvásty posouvají na druhou kolej, což samozřejmě vůbec nevadí. První díl je pro mě na 5,5* a zaznamenávám podobné mrazení, jako když jsem začal onehdá sledovat Trůny...tak pojďme směle na další díly !!.................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Milano33

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Brilantná, chytro napísaná show o jednom znamenitom géniovi, ktorý pomocou dedukcie a logiky vie prísť na kĺb snáď úplne všetkému. Bolo neskutočne pozoruhodné, ako nevšedne Sherlocková myseľ pracovala. Benedict Cumberbatch v hlavnej roli je neskutočne podnetný, ale ani Martin Freeman za ním príliš nezaostáva a sekunduje mu naozaj senzačne. John Watson je akousi protiváhou Sherlocka, perfektne ho dopĺňa i usmerňuje. John je poznamenaný vojnou a iba v prítomnosti Sherlocka zažíva ten esenciálny pocit vzrušenia a dobrodružstva, ktorý mu tak zúfalo chýbal. A ten záver sa nám pretransformoval do vskutku dychberúceho psychologického súboja, kedy obaja oponenti museli prečítať myseľ toho druhého. Tiež veľmi kvitujem moderné reálie v tejto verzii Sherlocka Holmesa miesto typických viktoriánskych. ()

Necrotongue

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po celkem dlouhé době jsem se rozhodl znovu podívat na Sherlocka, a vůbec toho nelituji. Tentokrát už jsem samozřejmě věděl, do čeho jdu, přesto mě ten nápad zasadit děj do současnosti znovu dostal. Benedict Cumberbatch i Martin Freeman byli přímo fantastičtí, nechyběla slušná akce, napětí bylo výborně namixováno s typickým anglickým humorem a já jsem se nemohl nebavit. ()

• Když jdou Sherlock (Benedict Cumberbatch) a Dr. Watson (Martin Freeman) do pasti, kterou narafičili na vraha, Sherlockovi se mění účes. V jednu chvíli je rozcuchaný, posléze učesaný. (Krub)
  • V první epizodě seriálu se dozvíme, že žena v růžovém přijela do Londýna z Cardiffu. Právě tam se ve stejné době (v lednu 2009) natáčel seriál Pán času (od r. 2005), další projekt scenáristy Stevena Moffata. (Itar)