Vrtěti ženou

• Velká Británie Hysteria (více)

Mladý doktor Mortimer Granville, snažící se bojovat se zastaralými metodami používanými v medicíně na konci 19. století, se kvůli špatné lékařské péči a špíně na oddělení pohádá se svým šéfem ve Westminsterské nemocnici a opět se ocitá na dlažbě. Přestože mu jeho nejlepší přítel, syn jeho poručníků Edmund St.John-Smythe, nabízí peníze, začne si hledat nové místo. Nakonec nabídne své služby doktoru Robertu Dalrympleovi, který se specializuje na ženské nemoci, především na v tu dobu velice oblíbenou „hysterii“, kterou vykládá jako důsledek „přecitlivělé dělohy“ a vypracoval si i vlastní léčbu. Ta spočívá ve vaginální masáži, kterou si jeho pacientky – bohaté paničky, které jejich manželé zanedbávají – nesmírně chválí … Brzy do své „metody“ zaučí i Mortimera … Ten se seznamuje i s jeho dcerami, z nichž starší Charlotte pracuje v útulku pro potřebné a je to velice sebevědomá, moderní a vše nové propagující mladá žena. Naopak mladší Emily je poslušná dívka, vedená k práci v domácnosti, o níž její otec soudí, že se jednoho dne může stát výbornou manželkou nějakého lékaře. (TV Prima)

M.i.k.e

hodně příjemná konverzačka,která by sice tématem mohla svádět minimálně k lehké erotice,ale v reálu se jedná spíš o více než povedenou romantickou komedii.Obrovským plusem pak budiž i herecké obsazení.Maggie Gyllenhaal okouzlující jako vždy,potěšil Rupert Everett...80% ()

Garson

Stará Anglie v celé své kráse ještě pár let předtím než skutečnou hysterii vyvolal Jack Rozparovač.Snaha mladého doktora Mortimera uspět se vytrácela pomalu do prázdna,ale jen do doby než nastoupil jako asistent váženého doktora a ze dne na den se z něj stal uspokojovatel vystresovaných paniček v zájmu lékařské vědy.Nepřeberné množství komických situací dávají tomuto filmu tu pověstnou jiskru a doktoři dnešní doby by si jistě praktiky tehdejších lékařů i dneska přivlastnili i když tolik času a prostoru už by ve svých ordinacích neměli.Hodně se mi líbila vtipná služebná která by o nápadníky neměla nouzi kdyby vypomáhala v domácnosti o 138 let později a na které doktor vyzkoušel svůj nový revoluční přístroj a stala se tak testovacím objektem a také předlohou pro název přístroje.Maggie Gyllenhaal jako ochránkyně chudých je tu skvělá a kromě mladého doktora tu celý film svým elánem oživila a hlavně stála pevně nohama na zemi.Pěkný film na sobotní dopoledne. ()

Nach

Mírně nadprůměrná komedie, která je spíše o hysterii než o vibrátoru. Zároveň se zmiňuje o právech žen v 19. století, socialismu a rozdíly mezi aristokracií a chudinou. Chápu, že pro řadu diváků se může jednat o nezajímavou směsici, ale mě toto naopak zaujalo a mrzelo mě, že se film daných témat dotkl jen velice okrajově. Když připočtu skvělé herecké výkony i dobře odvedenou režii, mám příjemný film na pohodový večer. 70% ()

MA.KI

Příjemný i chytrý snímek z období viktoriánské Anglie o tom, kterak ženy trpěly údajnou hysterií a v zástupech se s ní léčily u lékařů, načež byl pro ně vymyšlen vibrátor... Napsáno i natočeno s potřebným nadhledem, takže nevadí ani zidealizované vyústění děje. ~ Historie, romantika i bezva komedie v jednom balení. ()

Stanley

Vtipné, autentické, poučné, trefné i moudré. Kdykoli na tenhle film vzpomenu, přivede mi dobrou náladu, za což mu velmi děkuji. :) ()

Streeper

Tak se ženy konečně dozvěděli, jak vznikl vibrátor. Krásný romantický film z krásné staré Viktoriánské Anglie se sympatickým Hughem Dancym. ()

enjoi

Originální námět filmu je až překvapivě dobře zpracován. I když jsem tomu před začátkem filmu nechtěl uvěřit, skvěle jsem se bavil. Jenom škoda závěrečné části filmu á la americké dojáky. 75 % ()

laik_60

úsmevná komédia o vibrátoroch, v anglickom prevedení, no kto by sa nepousmial. Naviac dobré herecky vybavenie filmu a kostýmy dokresľovali atmosféru puritánskeho Anglicka z konca 19 storočia priam skvelo. ()

pufina

Romantika, komedie a navíc trocha i té historie. Koho by to napadlo, že v takové kombinaci vznikne něco tak zábavného? A pozor dámy "hyperaktivní děloha způsobuje hysterii"! Hahah, vážně skvělý film. (A ten český název je naprosto otřesný!) ()

Yorkcz

Jedna z mála historických komedií která mě hodně pobavila a poučila :)))) Hysteria by se měla nechat diagnostikovat do dnešní doby protože podle mě to ženy potřebuji ještě více než v předchozí době ve kterém se tento film nachází. ()

Andre3000

Opravdu vtipně podané. bylo pro mě záhadou jak se toto téma dá podat a čekal jsem spíše něco erotičtějšího, ale to vůbec nevadí, takhle je mi taky ušito na míru. Možná krom toho, že tam musel být opět milostný trojúhelník, který šel rozluštit od prvního výskytu obou sester. Ale jinak samá chvála. Docela vtipné je i pojmenovaní v jiných zemích...od hysterie, přes Oh my God, až po in guten Händen po naše vrtění :-) ()

pakobylka

Jak se zdá, nejen řidič, ale i nesmělý a vcelku pohledný začínající lékař "tvrdej chleba má", obzvláště pokud se ve staré dobré Anglii na sklonku 19. století ocitne jako nový zaměstnanec v zavedené lékařské praxi, která se specializuje výhradně na léčbu bohabojných, finančně dobře zajištěných dam z lepší společnosti, trpících "hysterií" ... alespoň podle nejnovějších poznatků lékařské vědy své doby. Nelze opomenout ani dvě pěkné dcerky postaršího majitele oné ordinace, z nichž první poslušně hraje úlohu spořádané, konvencí a všech svých povinností dbalé sněhobílé ovečky, zatímco ta druhá jakékoli předem nalajnované role odmítá: Je vzpurnou, revolučně naladěnou černočernou ovcí, která nic nedbá na dobré vychování, jehož se jí bezesporu dostalo, a pod praporem emancipace se naplno věnuje aktivitám pro pravou mladou dámu naprosto nevhodným. Pokud připočtete ještě technicky nadaného přítele našeho ústředního hrdiny, musí vám být jasné, že zápletka má co zaplétat i rozplétat - což také snaživě činí: Úspěšně završí dílčí životní etapu hned několika lidských osudů - a krom toho cudně, zato s opravdovým vědeckým zaujetím představí světu i vám vpravdě převratný vynález pro "léčbu" i potěchu ženského pokolení - vynález, který ještě netuší, jak zářivá budoucnost na něj čeká. ()

Juto

Hoci je film dosť plastickým britským dobovým dielom so všetkou intimitou, scenár zachytáva niektoré jemné a inteligentné aspekty napäto konfliktnej éry. 6/10 ()

campix

K Hysterii mě dostal její zajímavý námět. A to dobové zachycení vynálezu vibrátoru. Co zní velmi zábavně, také z počátku zábavné je, ale Hysteria nakonec spadá do zajetých škatulek žánru romantických komedií. Technické vymoženosti té doby a dobová stylizace je tak nějak v pozadí a i herecky mi to přišlo nevýrazné. Neříkám špatné, ale nevýrazné. Čekal jsem trošku lepší zábavu. ()

forsythia

Naprosto kouzelné. Myslím, že tenhle film je v jedné věci zcela výjimečný. Obávám se, že ho mohou pochopit pouze ženy, nadto pak právě takové ženy, kterým byla hysterie podsouvána už v dětství a během dospívání například jako důvod, proč se jim dělá špatně v autě. Třikrát sláva vynálezci toho malého zázraku, díky kterému jsme my ženy v mnoha případech vůbec schopny nejen že existovat, nejen že přežívat vedle hulvátů, ale dokonce cítit se občas i šťastné a spokojené. Bravo! ()

RickDeckard

Mimořádně milé zpestření mezi všemi těmi jarními výbuchy a CGI efekty. Takřka dokonalá ukázka toho, že tempa a spádu filmu lze i dnes dosáhnout nejen kulometným střihem a roztřesenou kamerou, ale také „jen“ za pomoci kouzelně vypointových a brilantních slovním výměn. Tentokrát na téma emancipace žen v Anglii na sklonku 19. století, prosazování moderních léčebných metod, nevyzpytatelnost ženských nálad a jejich souvislost s (ne)naplněním lidských sexuálních potřeb. Vrtěti ženou funguje jak v rovině starosvětské romantické komedie (navzdory tématu nečekejte rozhodně žádné vulgárnosti a oplzlosti), tak i působivého historického dramatu vypovídajícího o době, kdy se měnil náhled na úlohu ženy ve společnosti i domácnosti. Maggie Gyllenhaal zde nalezla pro sebe ideální hereckou úlohu v poloze sebevědomé feministky Charlotty, která se odmítá smířit s osudem připraveným pomalu zahnívajícími archetypy anglické lepší společnosti. Její názorové jiskření s lékařem Dalrympleym v podání Hugh Dancyho vytváří mezi těmi dvěma náramnou chemii, zastřešenou mentorským dohledem Charlottina otce (rozšafný výkon veterána Jonathana Pryce) nad nezbednou dcerou i mladým lékařem, který mu zavádí novoty do prosperující ordinace. Závěrečnou katarzi jsem těm dvěma upřímně přál jako už dlouho ne. Náhodné vynalezení vibrátoru je pak pro děj filmu stejnou příjemnou nadstavbou jakou bylo před 130 lety při léčení údajné hysterie u žen. Výsledkem je britská konverzačka ve vrcholné formě, jíž ubližuje snad jen jistá dávka naivity a historických nepřesností. 80% ()

dr.fish

V rámci své vrozené hravosti nám Britové servírují v podstatě "romantický cajdák" o vynálezci vibrátoru a jeho životním příběhu. Dozvíme se, jak byl život na konci 19. století lehounký jak peříčko, plný anglického humoru a neukojených žen. Pak přišla Charlotte Dalrymplová, plna feminismu vykřikla, že ženy mají na orgasmus právo, a že vibrátor je základ všeho. No a pak už jen pozitiva a sociální jistoty, dovolená, první dítě, auto...50% je to strašně, strašně laciné. ()