Laputa: Nebeský zámek

Japonsko, 1986, 124 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Eberhard Geick

Tohle je další srdcovka od Miyazakiho. Ještě jsem neviděla zdaleka všechno, zatím však vedle Howlova zámku vede právě Laputa. Oheň, pára, kov, soukolí a stroje v tom správném poměru k fantazii, poetice, romantice a snění. I když je příběh oproti pozdějším filmům jednoduchý a možná trochu příliš jednoznačný (i když pravda, že pod drsným povrchem se může skrývat dobré jádro a ne všechno je zcela černobílé, je přítomna i zde), opět mě dostal.(4.11.2011)

Dva roky po Naušice točí Mijazaki vlastně novou verzi Naušiky. S téměř identickou kostrou o odvážné hlavní ženské postavě, lítající skrz mraky s ekologickým poselstvím, kritizující hrabivost a militantní idioty skrz scénář připomínající spíše staré legendy o královských rodinách a zaniklých civilizacích než standardní méně rozmáchlé pohádky. A přestože mám od Mijazakiho raději právě ty simple stories (Totoro) bez zvratů, které míří na jedno téma, zase to funguje i v případě Laputy. Především proto, že studio Ghibli si drží um nepředvídatelnosti děje. Jasně, že víme, jak to skončí už po pár minutách, ale cesta, kterou Mijazaki a jeho scénáře volí je nečekaná. A pak jsou tam samozřejmě i ty scenérie, i ty potvory a stroje s vlivem Star Wars, které od Ghibli studios chcete vidět. Takže jo - zase bych trochu škrtal v akci, ale Laputa je úžasnej film.(22.1.2017)

Ďaľšia cesta do Miyazakiho sveta "realistickej fantázie", ktorá nám dovolí nachvíľu pozabudnúť na rutinu naších životov a nechať sa unášať do krajov kde ešte stále existuje čisté dobro a ľudskosť. Dokonalá nedokonalá animácia sprostredkuváva emócie spolu s hudbou intenzívnejšie a úspešnejsie ako čokoľvek technicky uhľadené. Tento príbeh je síce omnoho viac rozprávkový a menej moralizujúci ako Nausicaä of the valley of the winds, ale práve táto čírosť, jednoduchosť a prístupnosť mu dodáva osobité čaro. Scény stretu ĺudí s pozostatkami Laputskej civilizácie patria k najkrajším, kde som prvý krát pocítil, že je možné aby roboty vyjadrovali emócie a dojímali. 4,5*(6.11.2006)

Světě, div se, Mijazaki poprvé po třech filmech se skóre odpad!, * a ** boduje. Možná je to tím, že Laputa nemá nijakou závratnou hloubku (já ji tedy neviděl v žádném z jeho filmů) a je to takové zábavné a nenáročné dobrodružství. Jsem rád, že se nakonec Pazu a Sheeta s piráty skamarádili, protože ti byli super... 80%(29.4.2017)

Jeden z prvních Miyazakiho filmů, který vznikl ještě dávno před jeho úžasnou "Cestou do fantazie". I tento snímek je plný zajímavých postav a doprovázený skvělou hudbou. Opravdu netuším kam režisér na své nápady chodí ale jeho filmy se prostě nedají popsat a musí se vidět. I když je film více než 20 let jeho animace je úžásná a převážně konec jsem si náležitě vychutnával. I když mě tento film nedostal tolik jako již zmíněná "Cesta do fantazie" byl to nevšední a krásný zážitek.(9.5.2008)

• - Tento snímek vynesl Mijazakimu první důležitější ocenění. Umístil se mimo jiné na osmém místě prestižní ankety Kinema Junpo. (Innuendo1987)

• - O Laputě se zmiňuje už Johnatan Swift ve svých Gulliverových cestách. Obyvatelé jsou popisováni jako lidé, jež pro svoji přehnanou zálibu ve vědách docela ztratili smysl pro realitu. Létající ostrov se vznáší díky silnému magnetickému poli v centru říše, toto pole však spolu se vzdáleností od centra slábne a proto Laputu nelze spatřit nikde jinde na světě. (dvd-L)

• - Film byl nadabován roku 1999, ale světlo světa spatřil až o čtyři roky později, poté co Cesta do fantazie získala Oscara. (HellFire)