poster

Laputa: Nebeský zámek

 • Česko

  Laputa: Zámek v oblacích

 • Japonsko

  Tenkū no shiro Laputa

 • Japonsko

  Tenkû no shiro Rapyuta

 • Japonsko

  天空の城ラピュタ

 • USA

  Castle in the Sky

 • Velká Británie

  Castle in the Sky

 • Austrálie

  Castle in the Sky

 • Austrálie

  Laputa: Castle in the Sky

 • Velká Británie

  Laputa: Castle in the Sky

 • USA

  Laputa

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 1986, 124 min

Režie:

Hajao Mijazaki

Scénář:

Hajao Mijazaki

Kamera:

Eberhard Geick
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • forsythia
  *****

  Tohle je další srdcovka od Miyazakiho. Ještě jsem neviděla zdaleka všechno, zatím však vedle Howlova zámku vede právě Laputa. Oheň, pára, kov, soukolí a stroje v tom správném poměru k fantazii, poetice, romantice a snění. I když je příběh oproti pozdějším filmům jednoduchý a možná trochu příliš jednoznačný (i když pravda, že pod drsným povrchem se může skrývat dobré jádro a ne všechno je zcela černobílé, je přítomna i zde), opět mě dostal.(4.11.2011)

 • Zíza
  ****

  Dílčí prvky jsou skvělé - hudba, prostředí. Nápad mi přišel naťuklý, nikoliv ovšem špatný. Prostě pohádka od Miyazakiho. Dohromady mi to ovšem skřípalo. Nesedlo mi to. Ovšem konec a po něm hned titulky mi v duši rozprostřely krásný mír - zřejmě za to může především hudební složka. Lepší 3*. Ale určitě doporučím každému, kdo má rád Miyazakiho nebo kreslené miloučké pohádky nebo nejlépe obojí dohromady. Edit.: 26. 1. 2017 - viděno v kině po pěti a půl letech... očividně mě to bavilo víc než prve, a proto zvyšuji hodnocení. Byla to legrace, hodně to připomínalo svou lehkostí a běháním Lupina. Možná bych tomu dala o 10-20 minut míň. Ale je v tom hodně ukryto. Alespoň tentokrát jsem v tom hodně viděla.(12.6.2011)

 • Tuax
  *****

  Tohle Miyazakiho dílko mi chybělo ve zhlédnutých, tak už nechybí. Pořádně jsem o tom nic nevěděl, což bylo fajn, protože mě to mohlo svým rozvíjením příběhu a odhalováním dalších událostí jen překvapit. Animace mi opět sedla, příběh o to víc, hudba ušla. Vzhledem k tomu, že už nějaké ty filmy a seriály z anime mám za sebou, tak mi to přišlo v tomto duchu trošku tuctové. Oni ty vzducholodě a pozadí příběhů mají v tomto ražení poměrně hojné. Takže i proto mi to přišlo přirozené. Hlavní hrdinské duo vyloženě příjemné postavy a k tomu piráti, kteří nejsou až takoví jak se zpočátku zdá. Jinak ovšem je to opět antifilm na militarismus obecně, je to takové varování před mocí a touhou ovládat svět silou. Což je patrně největší poselství tohoto filmu. Přičemž důraz na lásku, přátelství, souznění s přírodou si Miyazaki odpustit také nemohl a je mu to vlastní v jeho tvorbě. A ty jeho anime jsou zkrátka tím mixem a hlavně spracováním okouzlující.(15.4.2016)

 • ScarPoul
  *****

  Avatar Jamesa Camerona sa môže zahrabať pod zem. Žiadne ekologické posolstvá od američanov neberiem, ak sa nenaučia robiť podobné príbehy. Miyazaki znova dokazuje v čom je najlepší. Podľa starých osvedčených receptúr vytvára nový príbeh, nový svet, nové postavičky a nové dobrodružstvo, ktoré ma tak podmanivú atmosféru a čaro, že presahom - myšlienkových aj príbehovým značne prekonáva podobne ladené snímky. Laputa je príbeh o priateľstve o dobrosrdečných pirátoch a o bájnom kráľovstve, ktoré obsahuje nepredstaviteľný poklad o ktorý sa zaujíma armáda. Film, ktorý je krásny práve tím, že jeho hrdinovia sú deti, ktoré vedia rozlišovať medzi dobrom a zlom a ktoré sa neboja zabojovať o to čomu veria. Nevinnosť a ľudská chamtivosť sú v príbehu vyvážené a to je aj jeden z dôvodov prečo príbeh nenudí a je plný neočakávaných zvratov. Nechcem hovoriť, že sa jedná o jednu z najkrajších rozprávok aké som videl, ale rozhodne k tomu nemá ďaleko.(13.8.2011)

 • Aleee89
  ****

  Šestý Miyazakiho snímek, který jsem viděla. Musím říct, že díky němu se pro mě anime stalo přístupné a zaujalo mě, dřívě jsem tenhle žánr vůbec nevyhledávala. Laputa patří k tomu nejlepšímu, co Miyazaki vytvořil, přitom je to jeden z jeho ranějších kousků. Jeho závidění hodná fantazie, s níž buduje celé světy, charaktery a příběhy, je neskutečná a je úžasné vědět, že mu s přibývajícím věkem neubývá. Se Zámkem v oblacích se Laputa zařadí mezi mé nejoblíbenější Miyazakiho filmy. Krásná hudba, vizuál a krásná pohádka, přitom nejen pro děti.(17.7.2012)

 • - Jelikož je Miyazaki fanouškem německých válečných zbraní, jsou všechny uniformy, zbraně a vozidla mixem německých a britských návrhů. (HellFire)

 • - Svět, ve kterém se příběh odehrává, je světem čerpajícím z předchozí, vyspělejší civilizace. Obrázky pod titulky na začátku filmu přibližují historii: "Byl vítr. Lidé začali jeho sílu využívat. Dolovali. A vznesli se do vzduchu. Stavěli stále větší a větší stroje. Vzduch byl plný létacích strojů. A vzdušných zámků. Přišly bouře. Zámky se hroutili a lidé se vrátili na zem. Byl vítr. Ale lidé už neuměli jeho sílu používat." (Jirka_Šč)

 • - V českem dabingu ve scéně poté, co robot odstranil letoun a objevilo se ptáčí hnízdo, Sheeta říká: "To je lejsčí hnízdo." Lejsci však nehnízdí na zemi. Anglické titulky mluví jen o ptáčím hnízde. (jancidobso)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace