Laputa: Nebeský zámek

Laputa: Castle in the Sky

Laputa

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 1986, 124 min

Miyazakiho filmy je vždycky zábavné sledovat, a v tomto případě se výjimka nekoná. Tradičně úžasně vytvořený svět, poselství míru s přírodou, nějaký ten srdceryvný příběh obsahující zlou ježibabu s dobrým srdcem... Nic nového pod sluncem, chtělo by se říct, jenže duo Hisaishi-Miyazaki prostě umí a jejich výtvory dovedou diváka pohltit. Po pozvolném začátku jsem kouzlu režisérovy fantazie opět bez protestů propadl — a nijak mě to nepřekvapilo.(30.10.2012)

Miyazaki stvořil krásný, tajemný létající ostrov, milostný, dobrodružný příběh a to vše s nádherným doprovodem od Joe Hisaishi. Neuvěřitelná fantazie, kterou nás film zásobuje na dlouhé časy dopředu. Moje top anime, i když nejsem zrovna znalec, od Miyazakiho jsem viděl i Mononoke i Spirited Away a i Howl´s moving castle, ale toto dílo mě dostalo ze všech nejvíce. Kdo by to nechtěl někdy zažít (aspoň třeba ve snu).(20.12.2007)

Klasicky Miyazaki, mozna ze az moc klasicky. Vse se zde odehrava podle jeho trademarku a na rozdil od vetsiny jeho ostatnich filmu nema to neco co by to dohrablo na 5*. Ultra sympaticke hlavni detske charaktery, ktere jsou pronasledovany plejadou "zlounu" + mystika okolo levitacniho kamene a letajiciho ostrova Laputa (cely ten ostrov vcetne prirodnich robotu byl uzasny). Jako vzdy diky Miyazakiho dvornimu skladateli Joe Hisaishi fantasticka hudba. Uz sice ne tak elektronicky dokonala jako v predchozi Naushika, zacina se to blizit klasicke symfonicke pizlacce, ale kdyz je zapotrebi tak to i zde doplni magicke zvuky analogovych syntezatoru, ktere to cele hned dostavaji do nove dimenze. 8/10(22.1.2010)

Tohle je další srdcovka od Miyazakiho. Ještě jsem neviděla zdaleka všechno, zatím však vedle Howlova zámku vede právě Laputa. Oheň, pára, kov, soukolí a stroje v tom správném poměru k fantazii, poetice, romantice a snění. I když je příběh oproti pozdějším filmům jednoduchý a možná trochu příliš jednoznačný (i když pravda, že pod drsným povrchem se může skrývat dobré jádro a ne všechno je zcela černobílé, je přítomna i zde), opět mě dostal.(4.11.2011)

Mně u Miyazakiho vždycky vadí ty předimenzované happy endy. Zrovna sem by se hodilo tragické finále, které by tomu nasadilo takový pocit vznešenosti. Zároveň se ale pořád nemůžu vyhýbat té páté hvězdě, protože ty filmy jsou všechny skvělé. A ona pátá za zásluhy padla zrovna na tenhle kousek. Něco mi říká, že můj nejoblíbenější od něj, i když takhle brzo to nejde říct.(20.6.2010)

• - Svět, ve kterém se příběh odehrává, je světem čerpajícím z předchozí, vyspělejší civilizace. Obrázky pod titulky na začátku filmu přibližují historii: "Byl vítr. Lidé začali jeho sílu využívat. Dolovali. A vznesli se do vzduchu. Stavěli stále větší a větší stroje. Vzduch byl plný létacích strojů. A vzdušných zámků. Přišly bouře. Zámky se hroutili a lidé se vrátili na zem. Byl vítr. Ale lidé už neuměli jeho sílu používat." (Jirka_Šč)

• - V českem dabingu ve scéně poté, co robot odstranil letoun a objevilo se ptáčí hnízdo, Sheeta říká: "To je lejsčí hnízdo." Lejsci však nehnízdí na zemi. Anglické titulky mluví jen o ptáčím hnízde. (jancidobso)

• - Tento snímek vynesl Mijazakimu první důležitější ocenění. Umístil se mimo jiné na osmém místě prestižní ankety Kinema Junpo. (Innuendo1987)