Laputa: Nebeský zámek

Laputa: Castle in the Sky

Laputa

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 1986, 124 min

Rozmýšľal som, ako by na mňa tento snímok pôsobil pred takými 20-25 rokmi. Fantastická akcia a kulisy, pripomínajúce verneovku, s nonstop dobrodružstvom, by mi z veľkou pravdepodobnosťou pripravili jeden z najväčších filmových zážitkov môjho dovtedajšieho života. Dnes je situácia o čosi iná, zo svetovej kinematografie mám toho napozerané habadej, ale nič sa nemení na tom, že ide o viac ako vynikajúci kúsok a o Mijazakiho najväčšiu pecku.(18.2.2014)

Světě, div se, Mijazaki poprvé po třech filmech se skóre odpad!, * a ** boduje. Možná je to tím, že Laputa nemá nijakou závratnou hloubku (já ji tedy neviděl v žádném z jeho filmů) a je to takové zábavné a nenáročné dobrodružství. Jsem rád, že se nakonec Pazu a Sheeta s piráty skamarádili, protože ti byli super... 80%(29.4.2017)

Konečně i ten Hayao Miyazaki napsal nějaký úsměvný scénář pro celou rodinu (když nevezmu v potaz Totora) plný skvělého japonského humoru. PS: Je někdy v nějakém filmu od studia Ghibli nezobrazena válka, nebo člověk neničící magická stvoření a místa? Zřejmě ne... a proto toto kouzelné studio skýtá opravdová veledíla.(26.3.2017)

Miyazakiho filmy je vždycky zábavné sledovat, a v tomto případě se výjimka nekoná. Tradičně úžasně vytvořený svět, poselství míru s přírodou, nějaký ten srdceryvný příběh obsahující zlou ježibabu s dobrým srdcem... Nic nového pod sluncem, chtělo by se říct, jenže duo Hisaishi-Miyazaki prostě umí a jejich výtvory dovedou diváka pohltit. Po pozvolném začátku jsem kouzlu režisérovy fantazie opět bez protestů propadl — a nijak mě to nepřekvapilo.(30.10.2012)

90% - Měl jsem to štěstí, shlédnout tento film v kině. Za mnou sice seděla banda spratků, která svými hlasitými kecy o chuti popcornu a jiných neodkladných věcech všechny rušila... mě ale jen asi deset minut. Přibližně tak dlouho mi trvalo, než jsem se dostal do onoho již známého transu, který u mě Ghibliovky čím dál tím častěji vyvolávají, při kterém přestávám vnímat okolí, a v němž zloba nemá v mém srdci místo. Laputa je po všech stránkách fascinující podívaná, létající scény jsou překrásné, postavy jsou skvěle propracované -jak animací, tak svým jednáním (pirátska mamča Dola vede ligu...), a Hisaishiho hudba z člověka opět vyždíme slzu dojetí navíc.(20.6.2006)

• - Jelikož je Miyazaki fanouškem německých válečných zbraní, jsou všechny uniformy, zbraně a vozidla mixem německých a britských návrhů. (HellFire)

• - Film byl nadabován roku 1999, ale světlo světa spatřil až o čtyři roky později, poté co Cesta do fantazie získala Oscara. (HellFire)

• - Svět, ve kterém se příběh odehrává, je světem čerpajícím z předchozí, vyspělejší civilizace. Obrázky pod titulky na začátku filmu přibližují historii: "Byl vítr. Lidé začali jeho sílu využívat. Dolovali. A vznesli se do vzduchu. Stavěli stále větší a větší stroje. Vzduch byl plný létacích strojů. A vzdušných zámků. Přišly bouře. Zámky se hroutili a lidé se vrátili na zem. Byl vítr. Ale lidé už neuměli jeho sílu používat." (Jirka_Šč)