Laputa: Nebeský zámek

Laputa: Castle in the Sky

Laputa

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 1986, 124 min

90% - Měl jsem to štěstí, shlédnout tento film v kině. Za mnou sice seděla banda spratků, která svými hlasitými kecy o chuti popcornu a jiných neodkladných věcech všechny rušila... mě ale jen asi deset minut. Přibližně tak dlouho mi trvalo, než jsem se dostal do onoho již známého transu, který u mě Ghibliovky čím dál tím častěji vyvolávají, při kterém přestávám vnímat okolí, a v němž zloba nemá v mém srdci místo. Laputa je po všech stránkách fascinující podívaná, létající scény jsou překrásné, postavy jsou skvěle propracované -jak animací, tak svým jednáním (pirátska mamča Dola vede ligu...), a Hisaishiho hudba z člověka opět vyždíme slzu dojetí navíc.(20.6.2006)

ŠTĚSTÍ, KTERÉ VZÁCNÉ KAMENY LIDEM DÁVAJÍ, SE MŮŽE OBRÁTIT V NEŠTĚSTÍ..... /// Když ,,spadne z oblakov“ ženská (dobře holka. Malá…), smrdí to průserem nejen na Slovači. V Japonsku se k vládě přidávaj ještě piráti (anonymus?), páč tahle holka je klíčem k Laputě, ukryté tam někde za mraky…. Když anime, tak kvůli příběhu. Tady to je trochu dlouhá pohádka o záchraně mimozemský země před idiotama. Poselství jasný, ale Zámek v oblacích mě nadchnul (opakuju: nadchnul!!) mnohem víc. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Před lety nám na pole (z vrchu) spadl robot. A teď kolem začala levitovat nějaká holka. 2.) Po moci toužím víc, jak po dobrým srdci. 3.) Thx za titule ,,Unbre“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ *(4.7.2012)

Miyzaki má obrovský talent na tvoření těch nejfantastičtějších prostředí jaké si snad jde představit, i kdyby to byl třeba hravý steampunk plný ocelových vzducholodí brázdících mraky jako vlny oceánu a hledajících ztracený létající ostrov ne nepodobný bájné atlantidě. Laputa: Castle in the Sky sice je jen pohádka pro děti, ale......... moc krásná pohádka.(5.3.2007)

Ach, jak já závidím Miyazakimu tu jeho fantazii a představivost. Po delší době jsem si od něj zase něco pustila a opět mě dokázal zasněnou, ohromenou a okouzlenou zanechat v jeho Laputě. Tam by byl asi krásný život. Jinak naprosto skvělí byli vzdušní piráti v čele s tetkou, kdy mě Hayo dokázal přesvědčit, že radši k pirátům než k policii. Jsou férovější a mají dobré srdce. Dalších 5* pane Miyazaki:)(15.6.2013)

Tohle Miyazakiho dílko mi chybělo ve zhlédnutých, tak už nechybí. Pořádně jsem o tom nic nevěděl, což bylo fajn, protože mě to mohlo svým rozvíjením příběhu a odhalováním dalších událostí jen překvapit. Animace mi opět sedla, příběh o to víc, hudba ušla. Vzhledem k tomu, že už nějaké ty filmy a seriály z anime mám za sebou, tak mi to přišlo v tomto duchu trošku tuctové. Oni ty vzducholodě a pozadí příběhů mají v tomto ražení poměrně hojné. Takže i proto mi to přišlo přirozené. Hlavní hrdinské duo vyloženě příjemné postavy a k tomu piráti, kteří nejsou až takoví jak se zpočátku zdá. Jinak ovšem je to opět antifilm na militarismus obecně, je to takové varování před mocí a touhou ovládat svět silou. Což je patrně největší poselství tohoto filmu. Přičemž důraz na lásku, přátelství, souznění s přírodou si Miyazaki odpustit také nemohl a je mu to vlastní v jeho tvorbě. A ty jeho anime jsou zkrátka tím mixem a hlavně spracováním okouzlující.(15.4.2016)

• - O Laputě se zmiňuje už Johnatan Swift ve svých Gulliverových cestách. Obyvatelé jsou popisováni jako lidé, jež pro svoji přehnanou zálibu ve vědách docela ztratili smysl pro realitu. Létající ostrov se vznáší díky silnému magnetickému poli v centru říše, toto pole však spolu se vzdáleností od centra slábne a proto Laputu nelze spatřit nikde jinde na světě. (dvd-L)

• - Tento snímek vynesl Mijazakimu první důležitější ocenění. Umístil se mimo jiné na osmém místě prestižní ankety Kinema Junpo. (Innuendo1987)

• - Film byl nadabován roku 1999, ale světlo světa spatřil až o čtyři roky později, poté co Cesta do fantazie získala Oscara. (HellFire)