Laputa: Nebeský zámek

Japonsko, 1986, 124 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Eberhard Geick

Tohle je další srdcovka od Miyazakiho. Ještě jsem neviděla zdaleka všechno, zatím však vedle Howlova zámku vede právě Laputa. Oheň, pára, kov, soukolí a stroje v tom správném poměru k fantazii, poetice, romantice a snění. I když je příběh oproti pozdějším filmům jednoduchý a možná trochu příliš jednoznačný (i když pravda, že pod drsným povrchem se může skrývat dobré jádro a ne všechno je zcela černobílé, je přítomna i zde), opět mě dostal.(4.11.2011)

Laputa Zámek v Oblacích další "legenda" od Miyazakiho. Hned od samého začátku mě očarovala skvělá hudba-hudební doprovod která provází celý tento skvělý film. Animace úžasná, postavičky : Sheeta roztomilá mimořádně vydařená holčička spolu se všeumělem hochem Pacu. Nemohu zapomenout na tetičku "teroristku" se zlatým srdcem. Tento srdcervoucí zážitek mohl vzniknout jen spojením režie Miyazakiho, talentu kreslířů studia Ghibli a hudby od Hisaishiho. Jen z jedné věci jsem vždy smutný a to když film končí a já si říkám, že něco takoveho se rodí jednou za sto let.Krása 5*****(31.5.2009)

Laputa je přenádherný exkurz do nekonečné fantazie páně Miyazakiho, a to považte, že se vší parádou. Jak už podotknul berg.12, co bych za to dal, abych mohl vyrůstat právě s filmy Miyazakiho. Ale i v dospělejším věku je Laputa kouzelným zážitkem. A ten zvrat, co zažijeme uprostřed filmu? No nádhera!(5.8.2009)

Bláznivá rozprávka, no je až tak bojová, že je skôr pre dospelých, ktorým tento žáner nevadí. Animačne úžasné, veľa rozmanitých prvkov, človek len neveriacky pozerá, akú mal režisér a scenárista fantáziu. Škoda len, že príbeh a vžitie do postáv u mňa nebolo poriadne, inak by som sa na to pozeral ešte lepšie.(27.3.2014)

Naprosto nechápu to, že čeští distributoři téměř úplně ignorují japonské anime. Laputa je úžasný rodinný film a vidět ho jako malý kluk, asi by to byl nejsilnější filmový zážitek mého dětství. Na druhou stran i dnes jsem byl unešen. Jen je škoda, že české děti a samozřejmě nejen ony jsou o tyto filmové klenoty (zatím) ochuzeny. Miyazaki vytvořil ucelený nádherný fantastický svět, kde je každý detail impozantní: krajina, města, létací stroje, tvorové, zkrátka vše. V souvislosti s tímto režisérem se vybízí slova jako génius, nebo umělec. Laputa svými obrazovými vjemy nakládá divákovi už od začátku a s přistáním v létacím městě se intenzita těchto podnětů ještě zvýší o tolik, že si divák musí ze vší té nádhery držet čelist, aby mu neodpadla. Tak krásný svět se nikdy nepodaří vytvořit digitálně.(4.11.2005)

• - Tento snímek vynesl Mijazakimu první důležitější ocenění. Umístil se mimo jiné na osmém místě prestižní ankety Kinema Junpo. (Innuendo1987)

• - V českem dabingu ve scéně poté, co robot odstranil letoun a objevilo se ptáčí hnízdo, Sheeta říká: "To je lejsčí hnízdo." Lejsci však nehnízdí na zemi. Anglické titulky mluví jen o ptáčím hnízde. (jancidobso)

• - Ve filmu bylo použito 381 barev. (HellFire)