Laputa: Nebeský zámek

Japonsko, 1986, 124 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Eberhard Geick

Tohle je další srdcovka od Miyazakiho. Ještě jsem neviděla zdaleka všechno, zatím však vedle Howlova zámku vede právě Laputa. Oheň, pára, kov, soukolí a stroje v tom správném poměru k fantazii, poetice, romantice a snění. I když je příběh oproti pozdějším filmům jednoduchý a možná trochu příliš jednoznačný (i když pravda, že pod drsným povrchem se může skrývat dobré jádro a ne všechno je zcela černobílé, je přítomna i zde), opět mě dostal.(4.11.2011)

Dílčí prvky jsou skvělé - hudba, prostředí. Nápad mi přišel naťuklý, nikoliv ovšem špatný. Prostě pohádka od Miyazakiho. Dohromady mi to ovšem skřípalo. Nesedlo mi to. Ovšem konec a po něm hned titulky mi v duši rozprostřely krásný mír - zřejmě za to může především hudební složka. Lepší 3*. Ale určitě doporučím každému, kdo má rád Miyazakiho nebo kreslené miloučké pohádky nebo nejlépe obojí dohromady. Edit.: 26. 1. 2017 - viděno v kině po pěti a půl letech... očividně mě to bavilo víc než prve, a proto zvyšuji hodnocení. Byla to legrace, hodně to připomínalo svou lehkostí a běháním Lupina. Možná bych tomu dala o 10-20 minut míň. Ale je v tom hodně ukryto. Alespoň tentokrát jsem v tom hodně viděla.(12.6.2011)

Tohle Miyazakiho dílko mi chybělo ve zhlédnutých, tak už nechybí. Pořádně jsem o tom nic nevěděl, což bylo fajn, protože mě to mohlo svým rozvíjením příběhu a odhalováním dalších událostí jen překvapit. Animace mi opět sedla, příběh o to víc, hudba ušla. Vzhledem k tomu, že už nějaké ty filmy a seriály z anime mám za sebou, tak mi to přišlo v tomto duchu trošku tuctové. Oni ty vzducholodě a pozadí příběhů mají v tomto ražení poměrně hojné. Takže i proto mi to přišlo přirozené. Hlavní hrdinské duo vyloženě příjemné postavy a k tomu piráti, kteří nejsou až takoví jak se zpočátku zdá. Jinak ovšem je to opět antifilm na militarismus obecně, je to takové varování před mocí a touhou ovládat svět silou. Což je patrně největší poselství tohoto filmu. Přičemž důraz na lásku, přátelství, souznění s přírodou si Miyazaki odpustit také nemohl a je mu to vlastní v jeho tvorbě. A ty jeho anime jsou zkrátka tím mixem a hlavně spracováním okouzlující.(15.4.2016)

Avatar Jamesa Camerona sa môže zahrabať pod zem. Žiadne ekologické posolstvá od američanov neberiem, ak sa nenaučia robiť podobné príbehy. Miyazaki znova dokazuje v čom je najlepší. Podľa starých osvedčených receptúr vytvára nový príbeh, nový svet, nové postavičky a nové dobrodružstvo, ktoré ma tak podmanivú atmosféru a čaro, že presahom - myšlienkových aj príbehovým značne prekonáva podobne ladené snímky. Laputa je príbeh o priateľstve o dobrosrdečných pirátoch a o bájnom kráľovstve, ktoré obsahuje nepredstaviteľný poklad o ktorý sa zaujíma armáda. Film, ktorý je krásny práve tím, že jeho hrdinovia sú deti, ktoré vedia rozlišovať medzi dobrom a zlom a ktoré sa neboja zabojovať o to čomu veria. Nevinnosť a ľudská chamtivosť sú v príbehu vyvážené a to je aj jeden z dôvodov prečo príbeh nenudí a je plný neočakávaných zvratov. Nechcem hovoriť, že sa jedná o jednu z najkrajších rozprávok aké som videl, ale rozhodne k tomu nemá ďaleko.(13.8.2011)

Šestý Miyazakiho snímek, který jsem viděla. Musím říct, že díky němu se pro mě anime stalo přístupné a zaujalo mě, dřívě jsem tenhle žánr vůbec nevyhledávala. Laputa patří k tomu nejlepšímu, co Miyazaki vytvořil, přitom je to jeden z jeho ranějších kousků. Jeho závidění hodná fantazie, s níž buduje celé světy, charaktery a příběhy, je neskutečná a je úžasné vědět, že mu s přibývajícím věkem neubývá. Se Zámkem v oblacích se Laputa zařadí mezi mé nejoblíbenější Miyazakiho filmy. Krásná hudba, vizuál a krásná pohádka, přitom nejen pro děti.(17.7.2012)

• - Jelikož je Miyazaki fanouškem německých válečných zbraní, jsou všechny uniformy, zbraně a vozidla mixem německých a britských návrhů. (HellFire)

• - Svět, ve kterém se příběh odehrává, je světem čerpajícím z předchozí, vyspělejší civilizace. Obrázky pod titulky na začátku filmu přibližují historii: "Byl vítr. Lidé začali jeho sílu využívat. Dolovali. A vznesli se do vzduchu. Stavěli stále větší a větší stroje. Vzduch byl plný létacích strojů. A vzdušných zámků. Přišly bouře. Zámky se hroutili a lidé se vrátili na zem. Byl vítr. Ale lidé už neuměli jeho sílu používat." (Jirka_Šč)

• - V českem dabingu ve scéně poté, co robot odstranil letoun a objevilo se ptáčí hnízdo, Sheeta říká: "To je lejsčí hnízdo." Lejsci však nehnízdí na zemi. Anglické titulky mluví jen o ptáčím hnízde. (jancidobso)