Laputa: Nebeský zámek

• Česko Laputa: Zámek v oblacích (více)
Trailer

Chlapec z hornického městečka a dívka, jejíž původ je zahalen tajemstvím, jsou zataženi do honby za pokladem ukrytým v bájném létajícím městě Laputa. Během krkolomných dobrodružství, razantních honiček i dechberoucích odhalení musejí čelit nejen hamižným vzdušným pirátům, ale také armádě a tajným agentům. Celosvětově uznávaný režisér a scenárista Hajao Mijazaki do snímku promítl svou fascinaci létáním, vášeň pro klasickou evropskou dobrodružnou prózu a pro fascinující epochu konce 19. století, která s sebou přinesla rozmach letectví a vzducholodí. Díky těmto vlivům se Laputa: Nebeský zámek vyznačuje výrazně evropským, až verneovským nádechem, ale současně si uchovává kvality charakteristické pro produkci Studia Ghibli i japonskou animaci obecně. (Aerofilms)

Trailer

Marius

Súčasné, prevažne americké počítačové animáky ťažia z citácií a fórkov prebratých z iných, serióznejších filmov, perfektnej animácie a narážok na idoly pop kultúry. Našťastie však existuje pán Myiazaki, ktorý nič zo spomenutého nepotrebuje aby natočil päťhviezdičkový film. Jeho filmy majú niečo, čo tým zvyšným chýba - príbehy. Príbehy tak fantastické, až sa človek čuduje, že mohli vzniknúť v jedinej hlave. Laputa síce nedosahuje kvalít a zložitosti Mononoke Hime, ani fantastičnosti Cesty do fantázie, právom si však zaslúži päťhviezdičkové hodnotenie. Príbeh dvoch sirôt, ktoré osud zvedie dokopy aby našli legendárny lietajúci hrad plný pokladov a ničivých síl predznamenáva Miyazakiho neskoršiu ekologickú agitku v Mononoke Hime. Týmto filmom sa Miyazaki dostáva do mojej TOP 5 režisérov.10/10 ()

Radko

Mijazaki tvorí filmami svet strateného detstva, plného nespútaného dobrodružného spoznávania sveta. Nenápadne doň vkladá úctu k prírode a všetkému živému a premenlivé charaktery postáv s ťažšie definovaným vyjadrením toho, či sú dobré alebo zlé. Evidentný je obdiv k Verneovkám, Zemanovkám a obdobiu niekedy koncom 19. storočia, kedy sa prírodné zdroje zdali byť nekonečné, príroda neznečistená a verilo sa, že technický pokrok dokáže zlepšiť ľudstvo ako také. Viditeľná je tiež režisérova nenávisť k armáde a tajným. To všetko má v sebe Laputa, maľovaná fantazijná krása o krajine kde príroda víťazí, pričom stroje jej pomáhajú. Ak k tomu pridám sympatickú partiu pirátov pod vedením ženy (tiež častý motív Mijazakiho filmov), ktorí dokážu vytvárať životnejší svet než zorganizované šíky uniformovaných navôkol, okuliarnatých mocibažných tajných či prácou zodretých otrokov v každodennej drine - vychádza mi z toho i skvelá slobodomyseľne anarchistická rozprávka. ()

Rover

HUDBA: Joe Hisaishi - krásná, velkolepá, ale možná trochu moc umělá, narozdíl od ostatních bych možná uvítal víc syntetizátorů /ač to vypadá, že si protiřečím/... K filmu: druhé setkání s japonskou animovanou kinematografií dopadlo výborně. Moc hezký příběh s duší a vtipem (hlavně máma pirátka:) ()

boshke

Světě, div se, Mijazaki poprvé po třech filmech se skóre odpad!, * a ** boduje. Možná je to tím, že Laputa nemá nijakou závratnou hloubku (já ji tedy neviděl v žádném z jeho filmů) a je to takové zábavné a nenáročné dobrodružství. Jsem rád, že se nakonec Pazu a Sheeta s piráty skamarádili, protože ti byli super... 80% ()

Stanislaus

Miyazakiho Laputa mě sice neohromila tolik jako jeho dechberoucí "trilogie" (pracovní název) Cesta do fantazie, Zámek v oblacích a Princezna Mononoke, ale i tak jde o vysoce nadprůměrný animovaný film, který stojí vysoko, co se týká kvality. Pro Miyazakiho typický motiv vztahu dívky/ženy a chlapce/muže, z nichž jeden není až zase tak úplně obyčejný člověk, má i zde své místo. Přítomny jsou i úžasné a propracované výjevy, které jsou plné neomezené fantazie. Tentokrát je zde zobrazeno jisté vizionářství - dobývání dokonalého místa, které se zdá být na první pohled nedosažitelné. Film nepostrádá ani vtipnou linii, o kterou se postaraly zejména postavy pirátů v čele s Dorou. Zkrátka opět skvělý filmový zážitek, což není u Miyazakiho nic neobvyklého, nýbrž jde prakticky o samozřejmost. ()

• Na jednom robotovi na Laputě si lze všimnout podivných žluto-černých kočkám podobným stvoření. Stejné zvíře se objevilo již v předchozím snímku režiséra Hajao Mijazakiho, Naušika z Větrného údolí (1984), kde ho vlastnila hlavní postava. Na základě tohoto propojení lze soudit, že oba filmy se odehrávají ve stejném světě. (LucasAbelle)
  • O Laputě se zmiňuje už Jonathan Swift ve svých „Gulliverových cestách“. Obyvatelé jsou popisováni jako lidé, jež pro svoji přehnanou zálibu ve vědách ztratili smysl pro realitu. Létající ostrov se vznáší díky silnému magnetickému poli v centru říše, toto pole však spolu se vzdáleností od centra slábne a proto Laputu nelze spatřit nikde jinde na světě. (dvd-L)
  • Jelikož je Hajao Mijazaki fanouškem německých válečných zbraní, jsou všechny uniformy, zbraně a vozidla mixem německých a britských návrhů. (HellFire)

Související novinky

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

06.11.2023

V sobotu 11. listopadu začne 10. ročník festivalu Malé oči. Malí diváci a jejich rodiče se mohou o víkendu vydat na podivuhodná dobrodružství v pražských kinech Aero a Bio Oko. Během listopadu a… (více)