Zabiják Joe

Zabijak Joe

Killer Joe

Krimi / Thriller

USA, 2011, 102 min

Tracy Letts (scénář, divadelní hra)

Caleb Deschanel

Tyler Bates

William Friedkin se ještě jednou ukazuje v plné síle. Killer Joe je thriller s ne úplně bombasticky originální zápletkou, což ale divákovi vynahrazuje několika příjemně nečekanými zvraty, nekompromisně špinavou atmosférou a fenomenálními hereckými výkony většiny zúčastněných. Nejvíc pozornosti ne sebe strhává kouzelně slizký Matthew McConaughey, jehož Joe bude bezpochyby jednou z nejvýraznějších záporných filmových postav letošního roku. Ostatní herci hrají také velice dobře, jen Emile Hirsch mi připadal trochu nepřesvědčivý. Jedno z nejpříjemnějších překvapení poslední doby a palec nahoru. Velmi silný závěr. 9/10(19.10.2012)

To si tak projíždíte filmy s Mattem Mc Conaugheyem a pozorujete, jak se kolem něj pořád točí jeden americkej buran vedle druhýho. Jeho role v tomto filmu, tedy Zabiják Joe, je ve svý podstatě jediná normálně smýšlející postava ve filmu. I když má nějaké své momenty. Třeba takový závěr je vysloveně chuťovka pro filmové fajnšmekry. Ti, kterými se ale obklopuje, to jsou vysloveně postavy, který jako kdyby zrovna přicupitali po pěti pívech a ještě z Bohnic. Chování, jednání, reagování na určité situace...všechno tady nedává žádnej smysl. Já tomu popravdě vůbec nerozuměl. A nejvíc mě fascinovala Juno Temple, které podle filmu je asi dvanáct let. Cože? No, každopádně musím uznat, že film svoje koule měl a proto zůstávám u tří hvězd.(13.4.2014)

Friedkinovym esom v rukáve nie je ani tak zápletka, ako kurióznosť jej figúrok a čo všetko z nich môže vzísť. T.j. čoho sú schopné a keď sa niečo po*erie, ako s tým pri svojej redneckovskej krátkozrakosti naložia. Famózna scéna kuracieho blow-jobu. V podobné kreácie som v dobách Čas zabiť a Amistadu od McConaugheyho nedúfal. Ten herec stúpa ku hviezdam! A vôbec všetci zúčastnení tu excelujú. Ostrý film s veľkými guľami a nie úplne zdravou myslou.(24.11.2012)

Film jednej (kultovej?) scény a jedného výrazného herca (McConaghey je pre podobné role ako zrodený, už žiadne romantické komédie:) Neviem prečo INÉ by som si mal tento film pamätať alebo nedajbože pozrieť znovu, aj tak sa všetko točí okolo spomínaného...Aj keď je potešujúcim faktom, že Friedkin ostáva aj na staré kolená tak trochu vyšinutým bláznom, ktorého filmy majú svojskú a nenapodobiteľnú atmosféru.(27.1.2013)

Krajne znepokojujúci, rigorózne misogynný sleazy exploitation alebo tiež Friedkinova pulzujúca mutácia "U-Turnu" na ktorú by som dievčatá odchované na snímkoch typu "Wedding planner" či "Ghosts of girlfriends past" moc nepozýval. Následky by nemuseli byť až tak prívetivé, pretože sa zrovna nejedná o moc idylické vypodobenie niekdajšieho playboya, ale skôr o jeho beštiálneho klona. Ten by dozaista imponoval Cartmanovi nielen pre svoju surovosť + bezohľadnosť, ale hlavne kvôli iniciatíve, ktorá by istotne znovu vyvolala Ericove nutkanie radostne zvolať: "Kentucky Fried Chicken is not illegal anymore." Tak takýto druh humoru prestupuje celým dianím, ktoré monitoruje texaskú stoku obývanú low-life rednecks. Skrz okolnosťami vynútené, avšak neľútostné rozhodnutia reflektuje ich neúmyselnú zaostalosť, ktorá priamo kontrastuje s policajnou skorumpovanosťou v podobe lokálnej ruky zákona čo by nájomného vraha a doslova ničí ich posledné záblesky morálky. Devastovanie dôstojnosti si na paškál samozrejme berie najhlavnejšia postava - Joe "Killer" Cooper, jeho rámcové vyprofilovanie, kde je oblečený do pomyselného neo-noirového hávu pod ktorým nevidno onu maniakálnu zverskosť je (aj vďaka pedantskému splynutiu M.M.) naozaj neopísateľné. W.F. pochytil strácajúci dych, nepredpokladane hladkou syntézou sofistikovanej gradácie a ostrých twistov zachádza až do NC-17 vôd v ktorých už treba čakať hoci čo. Zvrátené, na kosť ohlodané a systematicky znechucujúce podobenstvo bytostného úpadku alebo zbytočná, grafickým násilím sa chvástajúca úchyláreň? Vyberte si sami…(15.9.2012)

• - V úvodní scéně běží v televizi film Pryč od minulosti (1947). (LINKIN)

• - V jednej scéne sa Dottie (Juno Temple) pýta Joea (Matthew McConaughey) či je rovnaký detektív ako Magnum. McConaughey mal v roku 2007 stvárniť Magnuma v jeho remeaku, avšak natáčanie sa napokon neuskutočnilo. (toi-toi)

• - Pre režiséra Williama Friedkina je to druhá spolupráca so scenáristkou a spisovateľkou Tracy Letts. Prvýkrát adaptoval jej scenár k filmu Chrobák (2006). (toi-toi)