Zabiják Joe

Zabijak Joe

Killer Joe

Krimi / Thriller

USA, 2011, 102 min

Tracy Letts (scénář, divadelní hra)

Caleb Deschanel

Tyler Bates
  • mat.ilda

Hned po seznámení s Chrisem a Sharlou je jasné, že i zbytku rodiny nebude zrovna lehké říci "těší mě, že vás poznávám", vyjmuta je pouze matka, o které se nám dostane kusých, avšak pro děj podstatných informací jen zprostředkovaně, z doslechu, o to víc je vybroušen charakter Joea - zabijáka, který sice není z rodiny, ale vydá za široké příbuzenstvo. A to je v podstatě jediné, čím mě film zaujal - výkonem nekorunovaného krále slaďáků poslední dekády, jménem Matthew McConaughey, který se dokázal slizce pochlapit, a to velmi vybíravými způsoby a postarat se tak o atmosférickou nepředvídatelnost, jinak nic, co by musely moje oči ještě někdy spatřit, stačí, že poslední třetina filmu je nadlouho zapamatovatelná.(27.3.2013)

,,SLYŠELA JSEM, ŽE CHCETE ZABÍT MAMKU. PODLE MĚ JE TO DOBREJ NÁPAD....“ /// Žila byla jedna vidlácká rodinka. Táta neznal hodiny, jeho žena měla ty svoje šukací několikrát přetočený a malá Dottie byla panna (ve 12ti! Hnus!). Ještě že Chris je podnikavej syn a má vždycky plán…., ale znáte to: JAK SI KDO USTELE …. Atmosféra plná bobrů, sexu s nezletilou, parádních hereckých kreací (Matthew, ty hezoune!), žádný výmluvy, falešný obviňování, ale jen černoprdelná (ne – na ty jsem nemyslel…) a zvrhlá podívaná pro všechny uchyláky a vidláky, aby pak měli vo čem v bordelu vyprávět. A jak to tak vypadá vy dobytci, zřejmě tady máte svoji událost letošního podzimu. A holky – Matthew nikdy nebyl tak sexy! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou divadelní hru, kterou napsal v roce 1991 Tracy Letts jsem neviděl (což je kurva škoda!). 2.) Patřím k těm, kteří preferujou sundávání ponožek před podprsenkou. 3.) Thx za titule ,,larelay“ a ,,Radka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ *(22.10.2012)

Chvíli to sice vypadalo na volné pokračování Melova Pana Bobra, ale nakonec z toho vzešlo nádherné Blood Simple římská dvě. Z dědy Willieho je totiž i na prahu osmdesátky nekonvenční vymítač pruderie a po vzoru Coenů názorně ukázal, že v Texasu v tom jede každý sám. Místy sice na jižanské rudé krky příliš konverzační (to bude tím divadelním původem předlohy), ale nestěžuji si - vždyť to celé uteklo jak panenství nebohé Dottie.. Jinak pro mě ne zas tak překvapivý úkaz, že když dá Matthew stranou břišní destičky, bronzovou pleť a sluncem vyšisovaný účes, objeví se nový člověk - herec. Památnou scénu se smaženou kuřecí nožkou mohla doplnit ještě jedna, kde by Killer Joe vylízal zbytky barbecue omáčky z misky položené na bujně zatravněném pahorku "town bike" Sharly - pak by byla reklama na produkty KFC teprve komplexní..(23.10.2012)

Useklý konec brutálního a hodně úchylného finále mi úplně nesedl, ale jinak skvostný white-trash thriller, v němž Matthew McConaughey hraje jednu z nejlepších rolí své kariéry. William Friedkin jako jeden z mála kultovních amerických režisérů (zejména) 70. let dodnes evidentně nevyměknul a nezesenilněl. 80 %(20.10.2012)

Kdyby neexistoval člověk jménem Quentin Tarantino, Killer Joe by byl dozajista pojmem. Takhle ale, především v porovnání s podobně laděnými konverzačními Tarantinovkami, vyplouvá na povrch jeho nedotaženost a povrchnost. Na to, že Friedkin staví primárně na nečitelných charakterech a jejich vzájemných konfliktech, je v příběhu příliš málo nečekaných zvratů a jen jediná pamětihodná scéna s kultovním potenciálem. Největšími pozitivy tak pro mě zůstávají Matthew McConaughey, který je až k pos*ání charismatický a potkat ho na ulici, rychle odkvačím se staženýma ušima, a celková stylistická realizace formy i obsahu, která se k té zmíněné Quentinově chvílemi dost přibližuje....(25.7.2016)

• - Pre režiséra Williama Friedkina je to druhá spolupráca so scenáristkou a spisovateľkou Tracy Letts. Prvýkrát adaptoval jej scenár k filmu Chrobák (2006). (toi-toi)

• - Joe (Matthew McConaughey) vysloví vo filme latinský výraz "caveat emptor", ktorý nie je vysvetlený. Jedná sa o právnický termín označujúci možnosť prenechania veci bez zodpovednosti za prípadne vady. (toi-toi)

• - Natáčalo sa od 8. novembra do 15. decembra 2010 v New Orleans. (m.a.t.o.)