Zabiják Joe

Zabijak Joe

Killer Joe

Krimi / Thriller

USA, 2011, 102 min

Tracy Letts (scénář, divadelní hra)

Caleb Deschanel

Tyler Bates

Krajne znepokojujúci, rigorózne misogynný sleazy exploitation alebo tiež Friedkinova pulzujúca mutácia "U-Turnu" na ktorú by som dievčatá odchované na snímkoch typu "Wedding planner" či "Ghosts of girlfriends past" moc nepozýval. Následky by nemuseli byť až tak prívetivé, pretože sa zrovna nejedná o moc idylické vypodobenie niekdajšieho playboya, ale skôr o jeho beštiálneho klona. Ten by dozaista imponoval Cartmanovi nielen pre svoju surovosť + bezohľadnosť, ale hlavne kvôli iniciatíve, ktorá by istotne znovu vyvolala Ericove nutkanie radostne zvolať: "Kentucky Fried Chicken is not illegal anymore." Tak takýto druh humoru prestupuje celým dianím, ktoré monitoruje texaskú stoku obývanú low-life rednecks. Skrz okolnosťami vynútené, avšak neľútostné rozhodnutia reflektuje ich neúmyselnú zaostalosť, ktorá priamo kontrastuje s policajnou skorumpovanosťou v podobe lokálnej ruky zákona čo by nájomného vraha a doslova ničí ich posledné záblesky morálky. Devastovanie dôstojnosti si na paškál samozrejme berie najhlavnejšia postava - Joe "Killer" Cooper, jeho rámcové vyprofilovanie, kde je oblečený do pomyselného neo-noirového hávu pod ktorým nevidno onu maniakálnu zverskosť je (aj vďaka pedantskému splynutiu M.M.) naozaj neopísateľné. W.F. pochytil strácajúci dych, nepredpokladane hladkou syntézou sofistikovanej gradácie a ostrých twistov zachádza až do NC-17 vôd v ktorých už treba čakať hoci čo. Zvrátené, na kosť ohlodané a systematicky znechucujúce podobenstvo bytostného úpadku alebo zbytočná, grafickým násilím sa chvástajúca úchyláreň? Vyberte si sami…(15.9.2012)

• petero

"Mám rád" tieto vyhypeované sračky kde na konci čumím na záverečné titulky s "A toto malo byť akože všetko!?" Spočiatku potešilo vidieť bobra Giny Gershon a full frontal Juno Temple rovnako ako T.H.Churcha hrať priblblého sedláka, ale vo výsledku nič by sa nestalo keby celá story ostala na divadelných doskách.(7.11.2012)

A já si původně podle ústředního plakátu myslela, že půjde o western (a ty já většinou nerada, takže je nevyhledávám). Jaká chyba lávky, zjistila jsem, když jsem prolétla zdejší galerii a jaká chyba, že ještě otálím, řekla jsem si, když jsem v ní identifikovala Ginu Gershon a Juno Temple. A právě herci jsou na filmu to nejlepší a tím myslím kompletní sestavu, kdy se tu každý předvede v tak trochu jinačí poloze, než na kterou jsou diváci zvyklí. Víc mi teda jela první polovina filmu, ale konec mi chuť zase rychle spravil (a tím nemyslím tu reklamu na kfc - "kuře fucking cums"? XD ). 70%(4.11.2012)

Prvních 14 minut bych nominoval na Oscara (dialogy Hirsch/Church naprosto excelentní) pak už jedem pomalu, ale jistě dolů.Roztomilý bizár plný totálních psychopatů, hlupáků a vidláků v jednom prdelákově, kde nulové IQ střídá totální psychická narušenost.Celej film jsem si řikal, že to je docela slušná dialogovka plná ujeťáckejch lidí a čtyřkou jsem si byl témeř jistej, hlavně díky excelentnímu masakru s kuřecím stehýnkem (McConaughey je magor) jenže finiš je ukázkový případ toho, jak vám minuta filmu dokáže zkurvit skvělý zážitek z těch předešlých devadesáti.Když to berete jako bizár, kde je idiotské chování postav dáno prostě tím, že postavy prostě idiotské jsou a není to jen debilním scénářem, dá se Killer Joe užít na silnou triplstárku.65%:(16.2.2015)

Ešte, že som si nenechal tento Matthewov výborný a akceleračný výkon ujsť. Za jeho pôsobivým vystupovaním nezaostávali ani ostatný členovia rodiny, ktorí príbeh dostali do očarujúceho rozmeru. Okrem dobrého hereckého obsadenia, má film aj zopár zaujímavých trikov vo svojom spracovaní. Príkladom je opakovaný zostrih na amerického, krásneho staforda, ktorý bol znamením, že dej sa prenáša do domu Smithovcov. Keďže tomu to bojovému plemenu patril nie jeden záber, čakal som som, že sa dostane aj on s niekým do konfliktu - no nestalo sa. Na oko takmer bežný film s násilím a ľudskou zvrátenosťou, zmenili posledné minúty, keď killer Joe odhalil zatajenú pravdu, ktorú skrývala Sharla pod "kobercom zbohatnutia". Joe to konečne naštartoval ako sa patrí a nebiť killerky Dottie tak nezabrzdí ani na hlúpučkom Crisovi. Tento "Tarantinovsky" koniec zomlel riadnu dávku nefalšovaného adrenalínu. 70%(16.3.2013)