Zabiják Joe

Zabijak Joe

Killer Joe

Krimi / Thriller

USA, 2011, 102 min

Tracy Letts (scénář, divadelní hra)

Caleb Deschanel

Tyler Bates
  • honajz

Režisér William Friedkin, který se proslavil hlavně Francouzskou spojkou, se pokusil v tomto filmu představit veškerou špatnost světa – a podle toho snímek vypadá i působí. V přívěsu bydlí syn, jeho otec, jeho nevlastní matka a jeho dvanáctiletá sestra (herečka tedy mimochodem na 12 nevypadá ani náhodou). Nevlastní matka chodí po přívěsu zásadně nahá, sestra je magor a otec hovňousek. Syn pak je gambler, který dluží místnímu mafiánovi spoustu peněz. Ani ten jejich pes je nemá rád – pořád na ně štěká. Aby syn získal peníze na dluh, rozhodne se nechat zabít svou vlastní matku, pojistku by shrábl on s otcem a sestrou, z pojistky by vyplatili i nájemného zabijáka Joea – jinak v civilu poldu (Matthew McConaughey ve velmi nezvyklé roli). Protože nemají na zálohu, spokojí se zatím zabiják s onou dvanáctiletou sestrou jakožto matrací... Samozřejmě se v závěru zjistí, že ne vše bylo tak, jak se zdálo, že zde byl ještě jeden podraz na druhou. Po pravdě řečeno netuším, proč ten film vznikl. Měla to být psychologická studie duševně pokřivených mrzáků současné Ameriky? Nebo jen jejich přehlídka? Máme tu vraždu, možná incest, určitě pedofilii... Nedošlo snad jen na nekrofilii a sodomii... I když, jak nad tím přemýšlím, ten pes neštěkal jedině na zabijáka Joea – že by? A pokud jste ještě neviděli felaci kuřecího stehýnka z KFC, zde uvidíte a možná půjde o nový fetiš. Scénář sice stojí pevně a je promyšlený a logický – není mu co vytknout. Ale téma o divných a ulítlých lidech vyprávěné divně a ulítle přece jenom nezanechá v divákovi žádné pocity. Má těch lidí litovat? Opovrhovat jimi? Žijí jistě i tací mezi námi, no a co ale? Proč o nich točit filmy, snímky o ztracených existencích? Jako varovný prst? To by tedy měli film promítat spíše na sociálkách, a ne v kinech. Řemeslně a herecky velmi slušně zvládnutý film, jehož výpovědní hodnota jde vážně zcela mimo mne.(19.4.2013)

Mám rád tieto príbehy zo spodnej vrstvy "tvrdo pracujúcich" Američanov. Film je kvalitne obsadený, sympatická snaha McConaugheyho ako ujsť škatuľke romantika a sexsymbolu a i tá pointa v závere bola výborná. Na môj vkus to zabiják Joe trochu s tou úchylárňou s kurčaťom prehnal, ale inak celkom fajn od veterána W. Friedkina. Váhal som v hodnotení, ale nakoniec slabšie štyri. 70%.(15.2.2014)

ako by ujo Rytmus a niekolko tisic nasich pubertalnych deticiek povedalo: Co ti je*eeeeee? to bol aky masakralny masaker? Tak po dlhej dobe som si opat pozrela nejaky film, ktory ma dostal do kolien. Zvrhle, zvratene, nechutne, odpudzujuce, ale pritom tak uchvatne! Herecke vykony mohli nejake Meryl Streepove a Tomov Hanksov schovat do vrecka, Matthew sa stava mojim novym postpubertalno-strednovekovym zaporackym idolom. K deju nieto co dodat, pozerat sa na taku beznu white trash normalnu rodinku bol zazitok, do toho nejaky ten incestik, nejaky debilko a nejaka ta naivna slecinka a kopec bobrov, no fakt k pohledani. A ako bodka nakoniec, vzdy tvrdim a tvrdit budem, peniaze kazia charakter, asi preto zije na svete tolko bitches and assholes.(17.10.2012)

Prvních 14 minut bych nominoval na Oscara (dialogy Hirsch/Church naprosto excelentní) pak už jedem pomalu, ale jistě dolů.Roztomilý bizár plný totálních psychopatů, hlupáků a vidláků v jednom prdelákově, kde nulové IQ střídá totální psychická narušenost.Celej film jsem si řikal, že to je docela slušná dialogovka plná ujeťáckejch lidí a čtyřkou jsem si byl témeř jistej, hlavně díky excelentnímu masakru s kuřecím stehýnkem (McConaughey je magor) jenže finiš je ukázkový případ toho, jak vám minuta filmu dokáže zkurvit skvělý zážitek z těch předešlých devadesáti.Když to berete jako bizár, kde je idiotské chování postav dáno prostě tím, že postavy prostě idiotské jsou a není to jen debilním scénářem, dá se Killer Joe užít na silnou triplstárku.65%:(16.2.2015)

Friedkinovym esom v rukáve nie je ani tak zápletka, ako kurióznosť jej figúrok a čo všetko z nich môže vzísť. T.j. čoho sú schopné a keď sa niečo po*erie, ako s tým pri svojej redneckovskej krátkozrakosti naložia. Famózna scéna kuracieho blow-jobu. V podobné kreácie som v dobách Čas zabiť a Amistadu od McConaugheyho nedúfal. Ten herec stúpa ku hviezdam! A vôbec všetci zúčastnení tu excelujú. Ostrý film s veľkými guľami a nie úplne zdravou myslou.(24.11.2012)

• - Pre režiséra Williama Friedkina je to druhá spolupráca so scenáristkou a spisovateľkou Tracy Letts. Prvýkrát adaptoval jej scenár k filmu Chrobák (2006). (toi-toi)

• - Natáčalo sa od 8. novembra do 15. decembra 2010 v New Orleans. (m.a.t.o.)

• - V jednej scéne sa Dottie (Juno Temple) pýta Joea (Matthew McConaughey) či je rovnaký detektív ako Magnum. McConaughey mal v roku 2007 stvárniť Magnuma v jeho remeaku, avšak natáčanie sa napokon neuskutočnilo. (toi-toi)