Jak funguje vesmír (TV seriál)

• Česko

Jak funguje Univerzum

(festivalový název)

How the Universe Works

Dokumentární

USA, 2010–2020, 50 h 49 min (Minutáž: 42–84 min)

Vizuálně krásné. Informace srozumitelně, svěže podané. Dabing tu vyjímečně dobře sedí a celých 40minut sedím a kochám se. Samozřejěm tam jsou i všeobecně známé věci, ale všechno je tak hezky, laicky vysvětlené, díky tomu to nevyvolává dojem nedosažitelného, ale pěkně pomalu nabaluje znalosti a necíte se přehlceni. Dokreslující hudba je příjemná.(22.7.2013)

Pri tomto seriáli bude každý fanúšik astronómie priasť blahom. Je až ukážkovo pútavý, veľmi informatívny a popretkávaný vynikajúcimi počítačovými animáciami. V danom žánri sa len veľmi ťažko bude hľadať lepší konkurent. Dávam 5* (95%). A už dosť vychvaľovania, idem si vychutnávať ďalší diel... :p EDIT: po dopozerani vsetkych dostupnych dielov zvysujem hodnotenie o 5% a dorovnavam na rovnu stovku. Rozhodne naj dokumentarny serial.(20.10.2011)

Za poslední roky zažívají dokumenty přistupující k látce formou "škola hrou" menší boom. Díky pokročilým technologiím je možné dění jak na Zemi, tak ve vesmíru vykreslit těmi nejatraktivnějšími barvičkami, efekty a podrhnout tak velkolepost a důležitost vyprávěné látky. Informace podané tímto seriálem se značně překrývají s předešlými, tematický příbuznými dokumenty, avšak právě zde, ještě spolu s Into The Universe with Stephen Hawking jsou podány tou nejzábavnější, nejpůsobivější a také nejsrozumitelnější formou. Zejména první polovina seriálu je skutečně natolik fascinující a podmanivá, že zaujme člověka nehledě na to, zda ryzí informaci podanou seriálem již zná, či zda ho opravdu (ne)zajímá a to je asi ten nejlepší způsob, jak vzdělávat široké masy lidí... Jak funguje vesmír pro mě představuje nejvíce fascinující, záživný a podmanivý dokument, jaký jsem kdy viděl. 9/10(24.12.2011)

• zelvopyr

Nemohu si pomoci a nesrovnávat s klasickým Saganovým dílem Cosmos, ke kterému se toto dílo hlásí zcela otevřeně už první větou v prvních 4 sekundách prvního dílu. Bohužel, zatímco Cosmos je nadčasový, a i když jsou některá fakta velmi mírně zastaralá, celkový obrázek, koncepce, poselství je svěží i po 33 letech -- How the Universe Works je nechutně poplatný době, ve špatném slova smyslu. Řídí se koncepcí, že divákovi je potřeba se podbízet, klesnout na nejnižší možnou rovinu inteligence, podávat úplně vše, i nejbanálnější fakta, dryáčnickým tónem. Snaží se ohromovat úplně vším: Hudbou, která neustále, celou dobu, je v poloze vyhroceného finále epické sci-fi bitvy ve vesmíru (fakt to otravuje). Strašlivě kýčovitými rendery obrázků vesmíru. Vědci si hladí ego každým slovem a umlacují diváky číslovkami, vypravěč profesionálním tónem vykřikuje fráze. A přitom vše klouže po povrchu. Příklad: (2. díl, o černých dírách): Their power comes from one of the primary forces in nature: gravity. Pak tam vystoupí vědec a řekne: The fundamental principle of the gravity is: It sucks. No dopr... Nahraďte si slovo gravity slovem God a je to úplně stejné zaklínadlo bez obsahu. Přitom podstatu gravitace (tedy zakřivení prostoru) znázorňuje screensaver, co u toho jede, ale nikdo se nezmíní. Ale hlavně, že "sucks". Celým dílem se line zásadní poučka žurnalismu, tedy že zprávy neexistují, existují jen špatné zprávy. Když se tedy něco ilustruje, tak zásadně na kosmických katastrofách, kdy do sebe mlátí planety pod různými záminkami, kterými nás vědci ohromují. Ach jo. Ještě k Saganovi: Zde se vše tvrdí jako nezvratné dogma a osobní zásluha přednášejícího. Sagan, poměrně narcistický, měl v sobě zde chybějící pokoru -- když uváděl spekulaci nebo domněnku, neopomněl dodat: Well, maybe.... Miss you, Carl.(28.8.2013)

Už dlouho se mi nestalo, že bych se do naučného pořadu ponořil tak, že jsem zapomněl na čas a prostor. Za těch pár dílů se pro mne How the Universe Works stalo úplnou drogou a pouštěl jsem si jeden díl za druhým. Animace jsou nádherné, je to úžasně namluvené a i téma je fascinující a mnohonásobně přesahující člověka. Takhle nějak si představuji úžas středověkého člověka, když vstoupil do katedrály. A stejně zbožně hledí moderní mysl do těch nejtajemnějších zákoutí vesmíru.(17.7.2011)