Reklama

Reklama

Série(10) / Epizody(87)

Obsahy(1)

Do hlubin času a prostoru nekonečného vesmíru. Od velkého třesku až po hledání života v hlubokém vesmíru. Z miniaturního bodu menšího než atomová částice vzniklo něco, co dnes nazýváme vesmírem. Vývoj galaxií, které dnes máme nad hlavami, trval miliardy let. Od objevu první planety obíhající kolem jiné hvězdy, bylo doposud rozpoznáno na stovky dalších slunečních soustav. V naučném dokumentu Jak funguje vesmír prozkoumáme nejen zrod vesmíru, ale podíváme se i na planety a jejich měsíce, které se jeví jako vhodné pro vznik života. Černé díry, supernovy, obrovské koule žhavého plynu, osamělé ledové světy a mnoho dalšího krásného a neuvěřitelného... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (73)

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Přenádherná počítačová animace, působivá hudba a hlavně plno strašně zajímavých informací o fungování vesmíru. To celé v čase skoro 6 hodin z vás po zhlédnutí takřka udělá odborníka přes vesmír. Přesto všechno zůstává stále nad vesmírem obrovská rouška tajemství, které se do dokumentu jednoduše nevlezla, nebo tajemství, která nebyla a troufnu si říct, že strašně dlouho ještě objevena nebudou. Mně se tento dokument strašně líbil. Rozšířil moje znalosti a pokud si ho pustíte v 3D konverzi, tak to bude pro vás zcela jistě zážitek i vizuální. Z vesmíru jsem měl strach již dříve, ale tímto dokumentem byl můj strach ještě umocněn. Čeho se však nebojím je dát tomuto dokumentu plné hodnocení, ostatně si ho taky zaslouží. 5* ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Za poslední roky zažívají dokumenty přistupující k látce formou "škola hrou" menší boom. Díky pokročilým technologiím je možné dění jak na Zemi, tak ve vesmíru vykreslit těmi nejatraktivnějšími barvičkami, efekty a podrhnout tak velkolepost a důležitost vyprávěné látky. Informace podané tímto seriálem se značně překrývají s předešlými, tematický příbuznými dokumenty, avšak právě zde, ještě spolu s Into The Universe with Stephen Hawking jsou podány tou nejzábavnější, nejpůsobivější a také nejsrozumitelnější formou. Zejména první polovina seriálu je skutečně natolik fascinující a podmanivá, že zaujme člověka nehledě na to, zda ryzí informaci podanou seriálem již zná, či zda ho opravdu (ne)zajímá a to je asi ten nejlepší způsob, jak vzdělávat široké masy lidí... Jak funguje vesmír pro mě představuje nejvíce fascinující, záživný a podmanivý dokument, jaký jsem kdy viděl. 9/10 ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Od staršieho seriálu Okná vesmíru dokorán s Jiřím Grygarom som sa nedostal ku komplexnejšiemu spracovaniu vesmírnej problematiky. Netuším koľko a ktorých častí seriálu som celkom videl a nie je to ani podstatné. Podstatné je, že informácie sú podávané prijateľnou formou a aktéri ani nemusia predstierať svoje zaujatie vesmírom a poznaním. Takže jediné, čo mi trochu prekážalo bola neuveriteľnosť niektorých nepredstaviteľných dejov a objektov. Ale to nie je o seriáli, ale o mojej nedôvere k poznateľnosti vesmíru. ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Nemohu si pomoci a nesrovnávat s klasickým Saganovým dílem Cosmos, ke kterému se toto dílo hlásí zcela otevřeně už první větou v prvních 4 sekundách prvního dílu. Bohužel, zatímco Cosmos je nadčasový, a i když jsou některá fakta velmi mírně zastaralá, celkový obrázek, koncepce, poselství je svěží i po 33 letech -- How the Universe Works je nechutně poplatný době, ve špatném slova smyslu. Řídí se koncepcí, že divákovi je potřeba se podbízet, klesnout na nejnižší možnou rovinu inteligence, podávat úplně vše, i nejbanálnější fakta, dryáčnickým tónem. Snaží se ohromovat úplně vším: Hudbou, která neustále, celou dobu, je v poloze vyhroceného finále epické sci-fi bitvy ve vesmíru (fakt to otravuje). Strašlivě kýčovitými rendery obrázků vesmíru. Vědci si hladí ego každým slovem a umlacují diváky číslovkami, vypravěč profesionálním tónem vykřikuje fráze. A přitom vše klouže po povrchu. Příklad: (2. díl, o černých dírách): Their power comes from one of the primary forces in nature: gravity. Pak tam vystoupí vědec a řekne: The fundamental principle of the gravity is: It sucks. No dopr... Nahraďte si slovo gravity slovem God a je to úplně stejné zaklínadlo bez obsahu. Přitom podstatu gravitace (tedy zakřivení prostoru) znázorňuje screensaver, co u toho jede, ale nikdo se nezmíní. Ale hlavně, že "sucks". Celým dílem se line zásadní poučka žurnalismu, tedy že zprávy neexistují, existují jen špatné zprávy. Když se tedy něco ilustruje, tak zásadně na kosmických katastrofách, kdy do sebe mlátí planety pod různými záminkami, kterými nás vědci ohromují. Ach jo. Ještě k Saganovi: Zde se vše tvrdí jako nezvratné dogma a osobní zásluha přednášejícího. Sagan, poměrně narcistický, měl v sobě zde chybějící pokoru -- když uváděl spekulaci nebo domněnku, neopomněl dodat: Well, maybe.... Miss you, Carl. ()

Dan9K 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Mám s tímhle dokumentem několik problémů...teda hlavně dva. Za prvé prezentuje vědecké poznatky jako víru. Není tam žádná skepse, jen občas dokument nabídne alternativní vysvětlení. Prostě si většinou vybere jednu z možností a tu prezentuje jako fakt. To se mi nelíbí. Za spoustu let bude tenhle pořad jen vtipnou sebrankou dobových omylů. Za druhé se mi nelíbí samorecyklace. Polovina záběrů i informací v díle Supernovy byla už v díle Hvězdy, polovina informací v díle Sluneční soustavy byla už v díle Planety, polovina informací v díle Galaxie už byla v díle Černé díry atd.. Také mě mrzí určitá povrchnost celého pořadu. Ale to je holt u populárně naučných (jiné dokumenty už se vlastně nedělají) normální. Na druhou stranu je tu úžasná vizualizace a je to tematicky ucelené, takže pořad nabídne lidem, kteří toho o vesmíru mnoho nevědí, poměrně dobrý všeobecný základ. ()

Galerie (44)

Reklama

Reklama