Doručovací služba čarodějky Kiki

Doručovací služba slečny Kiki

(neoficiální název)

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Japonsko, 1989, 103 min

Na povrchu velmi jednoduchy pribeh, ktory bude pochutkou pre tych mensich, no pre fanuskov Miyazakiho to bude podobne ako jeho ostatne filmy vylet do jedinecneho sveta plneho nadhernych drobnosti a fantazie, tak, ako nam to dokaze naservirovat len on. Zasol som pri scene, kde sa Kiki opakovane a neuspesne snazi vzlietnut na svojej metle. Miyazaki proste prinasa diela, ktore prekracuju hranice predstavivosti vacsiny divakov. Jeho filmy su brany do svetov, do ktorych by sme inak nemali moznost nahliadnut. (10/10)(10.9.2008)

Tady mi k úplné spokojenosti něco chybělo. To mi však nebránilo ve stálém šťastném úsměvu a radostném pláči (skoro no). Obvyklá fascinace létáním, obvyklé vtipné babičky :-) HUDBA: Joe Hisaishi, Sydney Forest - nebyl to typický Hisaishi, asi díky tomu Forestovi, a to je jedině dobře.(30.3.2009)

S potěšením jsem se po čase znovu podívala na tento kouzelný film. Většina pohádek je koncipována jako boj dobra se zlem, kde dobro nakonec zvítězí. Tento příběh se zcela obešel bez zla a dobro zvítězilo hned na začátku. Ukázalo se, že pohádka může být vlídná a pohodová a že nemusí s ničím bojovat, jen si tak klidně plynout, aniž ztrácí na zajímavosti. Pokud má být i poučná a výchovná, tak i tyto parametry splňuje příběh malé čarodějky mírou vrchovatou. A to nemluvím o estetice - o krásném grafickém zpracování, originalitě příběhu a příjemné hudbě. No a rodiče se mohou dívat spolu s dětmi, určitě se budou taky bavit.(3.12.2014)

Kikiina donášková služba je jeden z Miyazakiho filmů, který vznikly v mezidobí mezi jeho vrcholnou čtyřkou (tedy Naushikou, Laputou, Mononoke a Chihiro) a tak jako pro další filmy z tohoto období (především Můj soused Totoro), pro něj platí stejná "nepsaná pravidla", tedy jednoduchý příběh, zaměření na mladší publikum a absence hlubších myšlenek typických pro jeho velkofilmy. Majo no takkyubin je zkrátka oddechová pohodička s typickou Miyazakiho filmovou atmosférou, která vás pohladí po duši a rozesměje zároveň, zatímco vaše mozkové závity odpočívají v klidu a míru pod péřovou dekou dětské infantility. Je to právě větší hloubka a vážnost příběhu, která ji odlišuje od mistrových masterpieců a taky od vyššího hodnocení. Kocour Jiji je ale rozhodně výplodem génia!!!(7.7.2007)

Kiki není žádná Kikina - je to velmi vyspělá a čestná mladá slečna (dobře, čarodějka), která se stává samostatnou. Ale Miyazaki to tentokrát - možná věren předloze - příliš nedotahuje do konce. Dětem to rozhodně vadit nebude, a pokud jste Ghibli-positive (jestli nejste, dejte se léčit;)), v těch nejméně banálních významech slov "krásný" a "dojímavý" svět (asi poválečné Švédsko) Vám ty příběhové nedostatky dostatečně vynahradí. Ale rozhodně to nemůžu označit za takovou pecku jako jiné Miyazakiho filmy. 80% a krom plyšového Totora potřebuju pro tu svoji Kikinu sehnat ještě Jijiho:)(17.11.2013)

• - Anglicky namluvená verze z roku 1998 byla věnována herci Philu Hartmanovi, jenž byl téhož roku zastřelen svou manželkou. (Hromino)

• - Postava Kiki z doručovací služby byla inspirována dcerou producenta filmu. (mr.filo)

• - Předlohou k filmu se stala stejnojmenná novela spisovatelky Eiko Kadono. (Hromino)