Doručovací služba čarodějky Kiki

Majo no takkyūbin

Kiki's Delivery Service

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Japonsko, 1989, 103 min

Nejde tomu ani věřit Hayao Miyazaki má jednoduše nadlický talent na animované filmy. Ostatním animákům prostě chybí duše. A to je to nejdůležitější co Miyazakiho filmům nikdy nechybí. I když je to jen pohádka, tak upoutá a nepustí dokut film neskončí pro velké i malé prostě pro všechny. Kiki je rostomilá a ten kocour nemá chybu. Muzika opět paráda.(28.5.2009)

Toto jest jeden z těch Miyazakiho filmů, který je spíše určený těm mladším, čili kdybych byl dítě, zaručeně bych byl nadšený. Pohádka moc hezká, dokonce s nečekaně vtipně-nevhodnými dialogy typu: Kiki:" Chce mě namalovat." Jiji: "Nahou?" :-) Totora jsem si užíval i já. Kiki už tak ne. 7/10(9.11.2010)

• Dudek

Výřez z několika dní života jedné mladé čarodějky. Neprobíhá zde žádné zasazení do alternativního světa, žádné vysvětlení jeho pravidel, prostě to vše vypukne a pak skončí. Dramatický oblouk je plytký, de facto nedochází k žádným větším dějovým zádrhelům. Vztah k postavám je divácky velmi těžko zprostředkovatelný, protože prostě jen jsou, ale reálně nežijí. Jejich chování nemá žádné opodstatnění. Je to celé milé a nekonfliktní, ale bohužel se toho také moc neděje. Každá alespoň trošičku „tragická“ scéna nakonec během několika málo vteřin vyznívá poeticky a přináší jen další dobro. V rámci dětské kinematografie svou odzbrojující laskavostí možná milý a příjemný snímek – nevím, jak se líbí dětem – ale pro dospělého diváka kurevská nuda. I když to město je opravdu pěkné.(13.4.2013)

Je to nádherně kýčovité, barevné, roztomilé, pohádkové, typicky Miyazakiovské... perfektní příklad filmu pro celou rodinu! Bohužel se tam ale po celou půldruhou hodinu vůbec nic neděje, a to pro mě bylo velice nepěkné překvapení! U snímků tohoto uznávaného režiséra jsem zvyklý vrnět blahem nad vypilovaným příběhem, napínavými zvraty a výbušními akčními scénami. Netušil jsem, že v případě "Kiki" si všechny zmíněné prvky vezmou dovolenou! Tak, jako vypadalo finále, tak jsem si představoval když ne celý, tak minimálně druhou půlku snímku. Takhle je Kiki´s Delivery Service vyloženě jen o tom, kterak jedna malá čarodějnice s ukecaným kocourem dělají pošťáky - občas se jim sice při doručování zásilek moc nedaří = "akční" scéna (zlaté TNT), ale i tak je to ohromná nuda. Sorry.(10.7.2010)

Velice prijemne a mile anime s opravdu vybornou animaci, ale od Miyazakiho je to asi to nejslabsi co jsem videl. Ve filmu totiz neni ani chaby naznak pribehu a vlastne sledujeme jenom prihody mlade carodejky protloukajici se v cizim meste. Je to vlastne film slepeny z mnoha scenek. Bohuzel dalsi vec co tomuhle filmu neskutecne ubira na krase je az prehnany optimizmus srsici z kazdeho zaberu, nemuzu rici ze by mi to nejak extra vadilo ale celou dobu jsem cekal na nejaky zasadni zvrat nebo aspon nejake ponauceni na konec ale nedockal jsem se niceho. Bohuzel ocekaval jsem trosku vice dospelackeho anime a dostal jsem cistou pohadku. Jako takova si stoji obstojne a detem se urcite bude libit (vlastne i me se na to docela dobre koukalo) bohuzel ocekaval jsem vic v porovnani s jinymi Miyazakiho filmy. Prestoze moje hodnoceni bude ciste prumerne jedna se i tak o velice kvalitni a doporucenihodne dilo nehlede na to ze pokud mate radi lehce infantilni pohadky pripistete si hvezdicku navic.(6.2.2009)

• - Pekařství paní Osono se nazývá Guchokipanya, což je japonská slovní hříčka ze slov "gu-choki-pa" (fráze používaná při hře kámen-nůžky-papír) a "panya" (pekařství). (Hromino)

• - Během úvodních titulků nad Kiki přeletí letadlo, které má svou předlohu v dopravním letounu Handley Page H.P.42 z počátku 30. let. (Marounek)

• - Předlohou k filmu se stala stejnojmenná novela spisovatelky Eiko Kadono. (Hromino)