Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

panki9922

Zbožňujem ten pocit, keď ma vždy znova dokáže nejaký film dostať. Je toľko rovín nad ktorými môžete uvažovať počas Take Shleter...a predsa neviete na čom ste. Vyvrcholenie úžasné. Herecký koncert Michaela Shannona - "Well, listen up! There is a stooorm coming!". ()

Gregor_Samsa

Atmosféra budována přepoctivě, skoro zdlouhavě, tydlecty bijáčky my to měly zvládnout do stovky minutek, řekněme to otevřeně. Šibe mu v hlavě nebo ne? Ten US jih má svoje, to se musí nechat, nekonečný pláně, vymytý mozky, vrtat něco do hlíny, papundeklový baráky a namísto toho, nechat si nějakou možnost někam vymizet jakože eskejp plán, radši uvrtat kontejner do země. No ale jó, za tu atmosféru a netradiční příběh jsou ty dvě hoďky života dobrá investice… [70%; 2020-01-04 Home sweet home] ()

NSN

Paranoia natažená do dvou hodin. Správná atmosféra se špatně zahranou diagnózou nedokáže nabudit pocit nebezpečí, který mělo pravděpodobně bejt hlavní náplní tohohle filmu. ()

SantaCruz

Nekonečné dvě hodiny táhlého filmu s pravděpodobnými 2 možnostmi konce. Hodně utahané a loudavé. * navíc bych dal v případě zkrácení filmu cca o 45min. ()

ScoRPy

120 minut rozdělíme na čtyři 30ti minutové části. Přičemž první 3 části jsou uplně stejné - nic se neděje. Budování atmosféry a nejistoty je důležité, ale když se ve filmu 90 minut (na to bych chtěl obzvlášťe upozornit - 90 minut!) nic neděje, je něco hodně špatně. Posledních 30 minut je zajímavějších, ovšem aby to zachránilo celý film, tak sem doufal spíš v to, že nakonec se ukáže, že hlavní hrdina je blázen. Thrillerem bych film rozhodně neoznačil. Dlouhé, nudné, předvídatelné nic. "Psycho" si rozhodně představuji jinak. ()

naytsirk

Nejsem na tento druh filmů. Nedokážu se v tom nikdy pořádně zorientovat a vždy mám pocit, že jsem tvůrcovu myšlenku nepobral. Normálně bych Take Shelter přešel s tím, že když ho neuvidím, nic se nestane. Ale protože dám na mého oblíbence J*A*S*M (tímto ho zdravím) a přestal jsem číst jeho příspěvek tam, kde doporučil, řekl jsem si, že si to pustím. Nedá se říct, že bych byl zklamaný ani, že bych se nudil…. Jen to ve mně nevyvolalo ty emoce, které asi mělo…. Rozhodně to není snímek pro každého… ()

ragtime

Kde je hranica medzi šialenstvom a úprimnou láskou k rodine? Film strhujúci svojou atmosférou a hlavne dvojicou hlavných hrdinov. O Jessice Chastain sa toho v poslednej dobe napísalo a narozprávalo dosť, neostáva nám nič iné, len sa na jej ďalšie počiny tešiť, lebo z nej vyžaruje veľká prirodzenosť a fatálna "obyčajná" krása. A čo sa týka Michaela Shannona, tak tam je to jasné. To je pán herec, pri ktorého sledovaní Vám behá mráz po chrbte. Podobne silná scéna ako v Revolutionary Road sa nachádza aj v tomto filme a človeku len padá sánka. Nemohli násjť lepšiu dvojicu. Palec hore. ()

Shaman::..

Nabízí se tady srovnání s Melancholií. Ovšem ta je kvalitativně přeci jen o něco výše. Konec trochu předvídatelný. Na režisérského nováčka rozhodně velmi příjemné. 3,5* ()

paax

Ve filmu jsem nepochopil poněkud víc věcí, které na sebe logicky nenavazují a kazí tak celkově solidní dojem. Na konci filmu jsem nepobral už vůbec, ty "kývačky" na sebe. Když bych to měl shrnout tak jsem od toho čekal více, rozhodně se s tím dalo vykouzlit více. Když bych neřešil technické detaily, tak bych dal asi 4, ale na více jak 3 to není. Pochvala za opravdu vydařenou scénu s padajícím domem do hlubin, nebo co to bylo... to na mě zapůsobilo. Pak už to bylo plácání se v louži. ()

knoxville

Prvu hodinu sa nic nedeje. V druhej hodine sa najprv tiez nic nedeje - ku koncu sa ale nieco zacne diat...avsak nevieme co. Pre mna uplne zbytocne stravene dve hodiny, zato sa vyborne bavim na tych ospevnych komentaroch co tu su...to snad nemozete mysliet vazne ludia :) ()

Pickardino

..nejsem si jisty, jestli by opakovane shlednuti melo stejne zdrcujici efekt, protoze zdroj vnitrniho napeti filmu je v zasade na konci pocitove uzavren a vyresen, ale po prvnim shlednuti nelze jinak nez 5*. ()

macoslavek

bylo mi úzko, zle, fuj. skvělý výkon michaela shannona - měl by si střihnout něco po boku claire danes, i když takový zážitek už bych nemusela přežít. ()

Chlopotun

Je blázon alebo má vízie katastrofickej budúcnosti. Touto myšlienkov sa prakticky zaoberá celý film, no a keď už sa ako tak zmierite s "diagnózou" tak vás tento film nakope do gulí. Celé to má výbornú atmosféru, ktorú dokresľuje prostredie amerického vidieka. Michael Shannon je vynikajúci a na Jessicu Chastain sa vždy dobre pozerá. ()

Cor-Angar

Celou dobu kvalita, cítíte to správný dusno před bouří, hlavně díky dobrýmu Michaelu Shannonovi (ale i Jessica Chastain nebo v menší roli Shea Whigham nezaostávají). Zároveň prakticky celou dobu nevíte kam bude film dál směřovat (jasně že si můžete něco myslet, ale ta jistota tam prostě není). A pak zhruba posledních 10, 15 minut film posunuly ještě trochu výš. Ta gradace se fakt povedla a tady bych kromě herců vyzdvihl skvělou hudbu. Dohromady to dá kvalitní, hodně zajímavej film, kterej si rozhodně zaslouží pozornost. ()

Monyfik odpad!

Jeffe ten matroš musel být hustolesosupadupacooloidní kvalitky a množství, když ti vydržel na scénář, režii a na trochu toho dýlování na CSFD... Zajímavý komentář: Durgas, Martyna ()

jakup57

Juj, tak toto áno. Výborná atmosféra celý čas! Celý film mi vŕtalo hlavou: "tak hrabe mu alebo nie?". "Príde tá búrka alebo nie". V napätí až do posledného strihu :). 75 % s prehľadom. Výborný Michael aj Jessica. Odporúča sa, hlavne na daždivú, búrkovú noc... :) ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu