Vyděděnci (TV seriál)

Vyvrženci

Outcasts

Sci-Fi / Drama

Velká Británie, 2010, 8x60 min

Tematiku vesmíru mám veľmi rád, bohužiaľ skôr z dokumentárneho než sci-fi hľadiska. Možno práve preto si neviem takéto snímky veľmi užiť. Tisíce ľudí žijú na novej planéte, kde sa nenachádzajú väčšie zvieratá, nemajú žiadne polia na pestovanie plodín a napriek tomu je tam všetkého hojnosť. Pojem sci-fi veľa znesie, ale to, že zo zrnka piesku nasýtite tisíce ľudí vám teda nezožeriem. Alebo že ľudstvo disponuje technológiou na prekonávanie vzdialeností svetelných rokov, no napriek tomu vesmírnej lodi hrozí, že zhorí v atmosfére (podobnej ako má Zem), keď Rusi už v minulom storočí prekonali atmosféru Venuše, to ma úprimne rozosmialo. Plus ďalšie menšie nelogickosti a blbosti, ale na to, že som videl iba dva diely ich bolo celkom dosť (holka letí 10 rokov vo vesmírnej lodi, vystúpi a je opálená ako po trojtýždňovom výlete all inclusive na Malorke, asi tam svietili uv lampami :-) ). Navyše novovybudované mesto je graficky hrozné, vyzerá ako sivá šmuha na zelenom podklade. Seriál ako celok však až taký zlý nie je, je tu zopár zaujímavých charakterov, a aj scenár samotný sa môže uberať zaujímavým smerom, čas ukáže.(19.2.2011)

Po prvních dílech zajímavý a postupem času stále ukecanější a hloupější seriál, který svůj potenciál nejen nedokázal naplnit, ale snad si ho autoři chvílemi ani neuvědomují. Nový svět, nová civilizace, netušené možnosti. Závěr prvních osmi dílů měl své kouzlo a nápad pro další sérii. Stačí to? Bohužel. Chyba je však snadno identifikovatelná, protože hodinová stopáž je prostě u seriálů problém a scénáristé vše nesmyslně protahují, aby esa v rukávu vysypali na poslední chvíli s pocitem, že bude lépe v další sezoně. PS: BBC je BBC:)) takže se zachránilo víc Angličanů než Američanů, naivní vidina budoucnosti:))(17.2.2011)

• Jaa(c)

První díl takový průměr, od pilotu bych asi čekal trochu víc.. Možná bych ocenil trochu víc informací, ne, že bych úplně všechno chápal (Britové by se měli naučit mluvit anglicky :)... Ale tak na pár dalších dílů se ještě kouknu, těžko nějak více hodnotit po prvním dílu... Druhý díl možná i lepší, trochu akčnější... Uvidíme, jestli se to nějak rozjede. Ale rozhodně to bude víc drama než sci-fi (bohužel, já bych bral spíš tu druhou variantu)... Třetí a čtvrtý díl si drží úroveň předchozích, trochu se profilují některé postavy, objevují se nějaké "záhady", zatím jsem se nenudil. kdybych měl hodnotit, tak zatím tak 3,5*...(8.2.2011)

• SallyZen

Seriál příliš komerční na to aby slavil nějaký velký úspěch. Mě to hrozně připomíná Terra Novu na jinej způsob. Sice je tady nehoněj dinosauři, ale za to jsou na jiný planetě a problémů mají taky fůru. První 3 díly jsou otravný, nebavili mě, ještě k tomu hned v prvním díle nechaj zabít nejlepší postavu snad celýho seriálu. Potom se ale kvalita dost zvedá. Díly jsou zajímavější, napínavější s lepší pointou a herecky je to celkově docela v pohodě, akorát mnoho z nich jsou fakt nesympatický, alias Cass Cromwell(Daniel Mays). Scénář je sice docela patos, ale určitě se dá vystát více než u Terra novy. Myslim si že aspoň ještě jedna řada by neuškodila. Pro mě to není sice ani průměr, ale i tak, pořád lepší než vyše zmíněná dinosauřina. 45%(3.12.2012)

Hodnoceno po prvních dvou epizodách: Navzdory dobrému nápadu a dostatečně "mimozemským" jihoafrickým kulisám Outcasts nechytli, nezaujali a nepřesvědčili. Část dějové linie je zajímavá a potenciálně napínavá. Jinak se ale hodně kecá a ztrácí čas pseudo filozofováním. Díly jsou dlouhé a neuškodilo by takřka hodinou stopáž zkrátit o dobrých dvacet minut.(11.3.2011)

• - Na sérii pracovali 4 režiséři, přičemž každý zpracoval 2 epizody. (frmoll)

• - Kulisy města Forthaven byly vybudovány z opuštěné africké vesnice. Vesmírnou vizáž pak zajistil posyp bílým pískem. (frmoll)

• - Poté, co vyplulo na povrch, že natáčení druhé série se kvůli nízké sledovanosti nechystá, vznikla na facebooku petice, která měla ukončení filmování zabránit. (frmoll)