Hrozny hněvu

• USA The Grapes of Wrath (více)

Film HROZNY HNĚVU je filmovou adaptací stejnojmenného románu Johna Steinbecka. Ford převedl na filmové plátno příběh farmářské rodiny bojující o přežití v době hospodářské krize. Písečné bouře, které páchají velké škody na majetku, donutí farmářskou rodinu Joadových opustit Oklahomu, kde se narodili a kde prožili většinu života. Rodina se rozhodne pro cestu na západ. Tři generace naloží své jmění na malý vetchý náklaďáček a vydají se hledat práci a štěstí do Kalifornie. Na západě sice dostanou synové Tom a Casey (Henry Fonda a John Carradine) místo na ovocné plantáži, ale za těžkou práci berou minimální mzdu, která sotva vystačí k životu. Dochází ke sporům mezi pomocnými a kvalifikovanými dělníky. Situace se vyhrocuje... (Quentin T.)

JimiH

Výborně zpracovaný Steinbeckův román. Roseveltova administrativa se snažila po celou dobu udržovat americké občany ve víru optimismu, ale právě v Hroznech hněvu je vidět odvrácená tvář doby New Dealu. Není to levičácká propaganda, přiznává snahy státu pomoc i chybu samotných farmářů... je to prostě portét lidí procházajících si těžkým životním obdobím na které nebyli připraveni, přesto neztrácejí víru. Fordova režie je výborná a nesnaží se charaktery zplošťovat, jak tomu u hollywoodských adaptací románů často dochází. Celkově asi nejlepší zfilmovaný Steinbeck spolu s Na východ od ráje. ()

AloeB

Tento film si nezaslouží plný počet jen za to, že vynechal gradující závěrečnou scénu. To byla na tu dobu příliš "perverzní"? Budiž ale, zbytek je naprosto skvěle zpracován, Fonda je úžasný, ale i tak mě z herectva nejvíce zaujal představitel Casyho. Prostředí skvěle vystihuje atmosféru knih a celkově se film dokáže diváku dostat pod kůži. Přeci jenom, 2,5 centu je vždy míň než 5. Tak koho máme zastřelit? ()

stromekk

Přečtěte si raději knihu. Dalo by se to napsat u drtivé většiny adaptací, ale tady to platí obzvlášť. Knize dávám 7 z 5ti :) ()

FireTight

Hrozny hněvu od Johna Steinbecka jsou určitě kvalitním románem, i když mne ze začátku vůbec nebavil a pasáže, ve kterých je rodina pouze pozorována někým jiným, jsem dokonce přeskakoval. Proto jsem k filmu přistupoval poněkud skepticky, nechtěl jsem si narušit scenérie vytvořené knížkou a vůbec jsem si tak nějak představoval, že když jde o film z období Druhé světové války, bude až příliš naplněn americkým patosem a patriotismem. Naštěstí se tak nestalo a já jsem během takřka dvou a půl hodiny dostal, co jsem očekával. Ano, některé scény a osudy Joadových nejsou přesně v souladu s knihou a závěr musel být kvůli tehdejší době (a myslím si, že i z části kvůli tomu nutnému patosu a patroitismu) doslova ustřižen, ale jinak se jedná o kvalitní zpracování jednoho ze ztěžejních románů první poloviny dvacátého století. ()

bono22vox

Nejznámější film Johna Forda, snímek o bídě zemědělských dělníků, film který se věrně drží románové předlohy, je jednou z prvních Road Movie, žánru, který byl od té doby vícekrát uspesne ztvárněn a to nejen v Hollywoodu. Ztvárnění Toma Joada se skvěle ujal elegantní Henry Fonda a byl za něj nominován na Oscara. Hrozny hněvu jsou po právu považovány za jeden z nejvyznamejsich amerických filmu. Jsou nelítostné v líčení sociálních podminek, velkolepé hereckými výkony i řečí obrazu... ()

Rodin

Knihu jsem četl mnoho let před zhlédnutím tohoto bijáku a nic zněj mě nezklamalo. Henry Fonda nebyl jediným zcela dokonalým protagonistou. John Ford prostě uměl. 90%. ()

rottik-cb

Čirá bezmoc. Situace, kdy lidé musí opustit svou rodnou půdu, nemají ani na to nejnutnější, ale přesto bojují dál a neztrácejí naději. Velmi silná byla postava paní Joadové v podání Jane Darwell a herecky se blýsknul též Henry Fonda v roli jejího syna Toma. Obdiv ale patří především Johnu Fordovi za bezvadnou režii. Nádherný snímek podle mého oblíbence Steinbecka, jen škoda toho nesnesitelně propagandistického konce, bez něhož bych dala okamžitě 5 hvězd. 80. ze 1001 ()

lisa.ginmi

No jo, ve čtyřicátých letech se ještě točily filmy, které nedevalvovaly předlohu. Za tu jedničku u maturity vám, pane Forde, děkuju :-D ()

pepino

Tommy- Fonda, mati, otec, děda, bábi, starej náklaďák, melodie Red river valley a k tomu všemu ještě perfektní černobílá kamera- bravo. Jedna velká rodina na cestě za vysněným blahobytem. Nádherný film. A taky jeden z mála, na který se dá dívat i s dabingem. ()

PetrC.

Škoda, že to je adaptace šitá horkou jehlou, aby film stihl jít do kin ještě v době, kdy se o Steinbeckově knize mluvilo. Hodnotím z pohledu člověka, který četl nejprve knižní předlohu, proto jsem se neubránil stálému srovnávání. Nevím, jak film působí na ty, kteří nejsou knihou dotčeni. Zdálo se mi, že spousta věcí nedává dobrý či původní smysl. Velká řada dialogů a replik je vytržena přímo z knihy, ale myslím, že některé věty nejsou bez kontextu plně srozumitelné (ale citace tam asi být musely, aby je mohli lovit lidé, kteří četli knihu a vypravili se na film). To platí i pro scénář, který se jakž takž snaží jít po linii knihy: na daném prostoru mu uniká řada příčin i následků, které v předloze posunují děj logicky kupředu. Proto film ještě více než kniha působí jako pouhý sled epizod a klade velký důraz na invenci diváka. A na rozdíl od ostatních vidím velké nedostatky v režii a režijním uchopení různých situací. Řada věcí se však povedla. Jane Darwell naprosto exceluje v roli mámy Joadové, která na plátně nejenže vypadá, ale i jedná přesně tak, jak jsem si ji představoval. A překvapil mě i Henry Fonda, jak do role skvěle zapadl. Celkově, s přimhouřenýma očima, 64 %. ()

Pokryvac

Sklamanie. Film pôsobí príliš nesúrodo, akoby bol pospájaný z viacerých fragmentov. Knižky sa drží celkom presne, ale narozdiel od tvrdej reality, ktorú zobrazuje Steinbeck, vyzerá táto adaptácia ako hollywoodska light verzia pre tínedžerov. Väčšina postáv vo filme, ktoré hrali v knižke dôležitú úlohu, tu fungujú len ako štatisti. Nenadchol ma ani Henry Fonda, ktorý na mňa nepôsobil dojmom rebela a búrliváka. Kniha je kvalitatívne úplne niekde inde a tak jednoznačne odporúčam siahnuť skôr po nej. ()

mac000

Doba, ve které by nikdo nechtěl žít, život, který by asi žádný nechtěl prožít. Henry Fonda jako farmář Joad je zkoušený osudem, když bojuje za svoji rodinu. Steinbeckův román dostal Pulitzerovu cenu, Fordův dvouhodinový film dva Oscary (ze sedmi nominací). Je zajímavé, že existují čtyři české dabingy k filmu (jeden k verzi 95 minut v ČST roku 1969 a tři k verzi 124 minut - ČT, Nova a Prima po roku). ()

Kenneth

Je to možná trochu paradox, ale pokud příběh burcuje k nějakému socialistickému hnutí, zároveň nevědomky popisuje to, co se dělo u nás a v dalších státech za vlády komunistů. Lidé byli vyháněni ze svých pozemků, půda byla zabavena v tomto případě státem a ti lidé byli zároveň státem vykořisťováni, protože přestože tvrdě pracovali, jejich výdělky byly mizivé. V USA bylo kam utéci za lepším, jak popisuje část příběhu, u nás to možné nebylo. Pro někoho možná film nudný, pro mě i v těchto souvislostech velmi zajímavý. ()

worm14

Poněkud složité hodnotit tuto klasiku. Na jedné straně skvělým způsobem zpracované sociální drama a vynikající herecké výkony, na druhé straně mi vadí nerespektování knižní předlohy a trochu chatrně poslepovaný děj. Tak jako tak je to jeden z nejznámějších filmů z téhle doby a zub času mu nijak výrazně neuškodil. Atmosféra strachu a nejistoty je navozena celkem snadno a přirozeně. Ve finále tak Hrozny hněvu zůstaly na půlce cesty. Přesto stojí za zhlédnutí protože takové filmy se už dnes opravdu netočí. 3,5* ()

akcul

"Klasiky" mi většinou sednou, ale tady jsem se trošku nudila. Pár věci mi tam neladí a odvádí pozornost od opravdovosti snímku. Jedna věc je, že ti lidé byli silnější než my -bábovky dneška. Nesměla je zlomit ani smrt bližního ani boj o práci a tedy o přežití, na druhou stranu se tu ohánějí vzletnými větami, které ze sebe sypou, že ani nestíháte jejich smysl (možná dabing). Vše je tak nějak konstatované a na závěr patos. Co se mně osobně dotklo je rezonance tématiky hospodářské krize v našich dnech, opravdu mě podobnost chování vykořisťovatelů a poníženost vykořisťovaných a zoufalých ... mrazila. ()

Chema4

Viem si predstaviť že by som sa raz dostal k predlohe Johna Steinbecka a prečítal ju, žiaľbohu zatiaľ som sa k nej nedostal a možno aj práve preto ma film nijako silnejšie neoslovil, nezaujal. Samotný film mal veľmi pomalé tempo a nudný dej, tie dve hodiny pri tomto filme boli naozaj ako večnosť. Napriek tomu sa John Ford pobil s priemerným scenárom a ukázal nám prečo bol v 50 rokov jeden z najuznávanejších režisérov, pretože dokázal urobiť z ničoho niečo, nakoniec získal aj za tento film sošku, ale len za dobru réžiu dať vysoké hodnotenie nemôžem. Po prečítani knihy možno zmením názor na tento film ale zatiaľ ho hodnotím 55%. ()