John WayneWilliam Holden v hlavních rolích odvážných kavaleristů, kteří se vydávají na výpravu hluboko do nepřátelského konfederačního území s cílem zničit důležitý železniční uzel... Slavný americký režisér John Ford natočil se svým dvorním hercem Johnem Waynem několik westernových snímků, které můžeme zařadit mezi klasická díla tohoto oblíbeného žánru. Za zmínku stojí například snímek Přepadení (1939), Stopaři (1956) nebo tzv. kavaleristická trilogie – Fort Apache (1948), Měla žlutou stužku (1949) a Rio Grande (1950). Na oblíbenou tematiku jezdeckých vojsk navazuje také dobrodružný snímek Kavaleristé, který se odehrává v roce 1863 během americké občanské války. Válečná situace se z pohledu Států Unie nevyvíjí podle představ, a proto vzniká odvážný plán, který by mohl změnit průběh války. Unionistický plukovník John Marlowe (John Wayne) vyráží se svou údernou brigádou na nebezpečnou misi, jejímž cílem je zničit koleje a pražce v železniční stanici Newton, která je hlavním zdrojem dodávek pro konfederační vojsko. V roli vojenského lékaře doprovází jednotku také major Henry Kendall (William Holden). Ten odmítá válečné násilí a představuje ideologický protipól plukovníka Marlowea. Mezi oběma muži dochází od samého začátku výpravy k názorovým třenicím, které ovšem musí společně překonat a úspěšně splnit náročnou misi plnou válečných obětí a útrap. (Česká televize)

Mirokukii

Velké zklamání. Spíše historický válečný film nežli western, což by nevadilo. Hlavními tahouny tu jsou Wayne a Holden, a jejich rozepře v jednotce, po čas tažení. Všechno ostatní je tu pouze do počtu a nastínění do života vojáka kavalerie se nekoná. Je tu však ještě dámská společnost, pro mě osobně by však bylo lépe, kdyby nebyla. A to normálně romantickým liniím fandím. John Wayne tu má pár svých ryze kovbojských, drsňáckovtipných výstupu, do celkového pojetí však nezapadají. ()

Autogram

Western to nie je ani náhodou. Čistý vojnový film o americkej občianskej vojne. Westernové je akurát chlapáctvo, bojové hrdinstvo, a predvádzanie sa pred ženou. Pred jedinou ženou v armádnom pluku, ktorá je najskôr krasotinkou, potom zajatcom, pomocníčkou, zdravotnou sestrou a ešte... Ale nad útokmi z vlaku alebo jazdeckými nájazdami som nejasal. –––– Kolik mužů je potřeba, aby umlčeli jednu ženu? ()

Han22

Přidávám se k 3* většině. Kavaleristé jsou spíše historicko-válečným filmem než westernem, sledují záškodnickou misi v době občanské války hluboko na území Jihu. A jsou tak na půli cesty. Pár slušných přestřelek vs. občas chaos při davových scénách a také to, že na počet výstřelů tu je docela málo zasažených. Asi si v roce 1959 nemohl dovolit větší masakr. Skvělý je Holden jako humanistický doktor, stejně jako Constance Towersová v roli dámičky, která poznává nedobrovolně hrůzy války. Naopak postava Wayna je úplně o ničem, nepříjemný a nezajímavý velitel který se neustále hádá s doktorem. A největší výtka - jednotka splní svůj úkol a pak se poflakuje bez zřejmého cíle na Jihu, což končí víceméně otevřeným koncem. Od spojení Ford-Wayne jsem čekal trošku více. ()

filipvrbik

Ze začátku svižně se rozvíjející se Western se poté stává filmem válečným. Ne, že by to bylo špatné, zejména efekty jsou na rok 1959 skvostné, ale je to takové bez energie...60% ()

Mikino00

Skvělý spíše válečný snímek, s excelujícími Waynem a Holdenem. Ford prostě tyhle filmy uměl a jenom mě zaráží tak nízké hodnocení ostatních. ()

powell

John Wayne jako správný Unionistický velitel, zkrátka klasika :-) a útok jižanských kadetů (dětí) je jednou z nejlepších emočních scén ()

zdeny99

Nejedná se o western, nýbrž o film z války Sever proti Jihu, kde se ani moc neválčí, nýbrž se jen o válce mluví. A těch slov je v tomto filmu tolik, až v něm není nic zásaditého. A jelikož je film i dost dlouhý, tak se hodně vleče. Kvůli tomu to ztrácí veškerou atmosféru, pokud by se vůbec o nějaké atmosféře dalo mluvit. Dalo by se to shrnout jako nudný, starý film. [308. hodnocení, 24. komentář, 68%] ()

kkarx

Další dílek do skládačky demýtizace divokého západu. Je to jeden z prvních válečných westernů, který se nebojí poukázat na utrpení lidí zasažených střelou či šrapnelem a na dlouhodobé důsledky zranění. Boří naivitu válečných nadšenců, kteří o válce jen slyšeli, ale nikdy ji na vlastní oči neviděli. Na rok 59 některé dost odvážné válečné psycho scény. Výborně vykreslené jsou komplikované vztahy mezi oběma hlavními charaktery. Skvělé dialogy. Wayne i Holden excelentní. Ačkoliv jde primárně o silně protiválečný snímek, funguje velmi dobře i v komediální rovině. ()

bearmeedek

Šedesát let starý válečný film. Roky nic neubraly na kvalitě. kromě válečného vpádu na území nepřítele se film zabývá i jednotlivými postavami, což je dobře. ()

Chema4

Zápletka filmu je pomerne jednoduchá svojrázny plukovník Marlow dostane za úlohu zničiť koľajnice cez ktoré juh zásobuje svojich vojakov, problém je že musia prejsť strastiplnú dlhu cestu na územie nepriateľa kde ich čaká veľa nepríjemnosti. Prvá prichádza hneď na začiatku keď sa k nim pripája lekár major Kendall ktorý je proti zásadám Marlowa ďalšia ja sympatická fanatická južanka Costance Towers ktorú uniostická kavaléria unesie pretože nemajú na vyber, vo filme vidíme par zaujímavých momentov ako napríklad mladí kadeti ktorí pochodujú k boju ale o žiadnu scénu roka nejde, film ma svojim tempom sklamal aj napriek tomu že to točil Ford a hral Wayne film sa stal absolútne priemerným, nudným kde vás poteší len pár drobnosti. 56% ()