Albatros

• Velká Británie Albatross

Sedmnáctiletá rebelka a přírodní živel Emelia (Jessica Brown Findlay), začíná pracovat jako pokojská v Domu na Útesu, malém hotelu na jižním pobřeží Anglie, který vede nefunkční rodina Fisherů. Jejich také sedmnáctiletá dcera a věčná "šprtka" Beth (Felicity Jones), se rychle s Emelií spřátelí a vznikne mezi nimi silné pouto. Emelie ví vše, co dnešní teenageři potřebují. Jak sehnat alkohol, jak s přehledem sbalit kluka a jak si užívat života bez zábran. To se samozřejmě nezamlouvá matce Beth (Julia Ormond), a tak čeká na vhoudnou příležitost, jak se jí zbavit. Do hry ale vstupuje otec (Sebastian Koch), který v krásné a divoké Emelii vidí více než jen pokojskou a to se terpve začnou dít věci. (oficiální text distributora)

Maq

Tak jsem právě dodštil síru na Malickův New World a náhoda mi přihrála filmový zážitek představující takřka ideální protipól. Jen si je porovnejme! --- Malick okázale zvěstuje kraviny. MacCormick vypráví příběh. Malick hlásá ideje ústy vyfantazírovaných hrdinů. MacCormick nic nehlásá a vystačí si s reálnými lidmi. Malick fabuluje černobíle, MacCormickovy postavy a vztahy jsou ambivalentní, nejsou podřízeny žádné šabloně. --- Albatross je uvedenými kvalitami samozřejmě mnohem vydatnější potravou. Tenhle film dělá právě to, co dobré umění dělat má. Vnímavého diváka nenechají chladným nedokonalé a tápající postavy, může se nimi identifikovat, konfrontovat s vlastními zážitky, pocity a představami, má příležitost své postoje promýšlet, rozvíjet a verifikovat. --- Zbývá vysvětlit, proč dávám pouze tři hvězdičky. No, v mé škále hodnocení jsou tři hvězdičky už docela hodně. Toto je vážně dobrý film, chytrý a podnětný. Díkybohu máme takových víc, a ve srovnání s nimi tenhle nevyčnívá; oslovil mě slušně, vtipně, nikoli převratně. Přál bych si žít ve světě, kde filmy tohoto druhu a úrovně představují standard filmové (televizní) tvorby. Geniální to není a předloh by se našlo dost, jenže to bohužel není divácká - a tedy komerční - priorita. --- ()

italka63

Takový hořkosladký film o náctiletých a dospělých, o starostech, radostech a touhách, o tom, co život nese a záleží jen na nás, jestli nás semele nebo naopak nastartuje jít dál. A můj oblíbený Sebastian Koch, dobrá hudba, zkrátka slušný film. ()

Aljak

Je mi ľúto, keď neresť ničí cnosť, presne tak ako aj v tomto filme. Citovo vyprahnutá rozvracačka rodín... a napokon to zistenie, že na ľútosť je predsa len už príliš neskoro. Čakal som veru viac, aspoň že Felicity Jones to čiastočne zachránila. ()

TommyLeeJape

Tatínek, spisovatel po uši namočený v tvůrčí krizi, kterému doslova vtrhne do života mladá sexy dračice, díky níž už nemusí podstatnou část svého dne trávit brouzdáním po internetové stránce www.bestteensluts.uk. Naštěstí film nabídne i něco navíc a postava Jessicy Brown Findlay postupně více čí méně ovlivňuje každého člena jedné krásně dysfunkční rodiny. Nádherné prostředí anglického ostrova Man, povedené herecké výkony a fakt, že sedmnáctiletou Beth hrála skoro třicetiletá Felicity Jones, to je bohužel skoro všechno co mě na tomto snímku zaujalo. Na druhou stranu ale nemůžu mluvit o čisté nudě, svoje fanoušky si Albatross určitě najde. Mimochodem trošku se mi nabízí srovnání s Gervaisovým Cemetery Junction (myslím tím v rámci britské tvorby o teenagerech). ()

frings

Vnitřně frustrovaná, navenek příjemně cáklá holka, co vnese čerstvý vítr (někdy až moc) a vzruch (hlavně pro někoho) do poněkud nudné a dysfunkční rodinky. Odsejpá to a je na co koukat. Myslím doslova. Okouzlující scenérie a skvělé výkony. ()

dr.fish

Známý spisovatel, který už dlouho nic nenapsal, sedící bezradně u laptopu, rodina taktak držící pohromadě, energie chybí, hádky s manželkou, existenční potíže, prázdnota. A do toho se vřítí jak řeka mladá holka plná života, rozvíří stojaté vody jeho rodinného penzionu, nepokrytě ho svádí pod záminkou kurzu tvůrčího psaní. A on se nechá, jelikož všechno je lepší než sedět u toho laptopu. Emelia, ta mladá holka, se vklíní mezi členy rodiny. S otcem se tajně schází, starší dceru uvádí do života. Strhne je svou energií, touhou užívat si. Sama v tom má ale jasno nejmíň ze všech. Hledání sebe sama, nebo tak nějak se to oficiálně jmenuje. V nezávislém filmu je to jedno z velkých témat. Tvůrci nám rozkryjí ten průser, v němž se hrdina plácá, a pak nám to tak nějak zaobalí, závěr je vždy mírně pozitivní, jakože "žít smysl má..." Tenhle příběh z řady taky nevybočuje, je ale navíc veden velmi citlivě na pomezí komedie a dramatu, místy je k smíchu, pak zase vážný, přitažen za vlasy jen na únosnou míru. Především je lidský a uvěřitelný. A skvělé obsazení ho jen podtrhává. Fajn film...80% ()

Splasher

Přestože jsem věděl, že Felicity ve středu oslaví 29. narozeniny, tak jsem neměl sebemenší problém ji uvěřit roli maturantky. Vždyť ona tu vypadá mladší než JBF. Příběh trochu otřepaný, ale prostředí a obsazení potěšilo. ()

tatanapope

Celý film byl tak nějak nezajímavý, působilo to na mě jako nějaká telenovela a bylo to ve všech ohledech velmi slabé a vůbec mě to nebavilo. Filmová výzva 2015 od Tonach ()

Johnny.ARN

Dobre, že to skončilo tak, ako to skončilo. Keby to zobrali do rúk američania, vytrieskajú z toho nenormálnu komédia a film by stratil čaro. To je podstatné, to čaro. Krásne prostredie ostrova Man ( scéna so zapadajúcim slnkom ma úplne dostala ) skvelá konštalácia hercov, príjemná Jessica Brown Findlay a jednoduchá myšlienka pretvorená do pútavého ( prehľadnuteľného ) deja. Podtext dysfunkčnosti rodiny verzus život bez nej pridal emócie a priestor aj na nejaké to hlbšie zamyslenie. Mne sa to páčilo a Findlay od teraz vyhľadávam. 3 z 5 ()

elanius

(133/2012, DVDRip) / Niekomu sa tento film asi páčiť mohol, ja som zistil, že to bol pre mňa jeden z najukradnutejších filmov poslednej doby, nejako som to ale dopozeral. Dej v zásade neexistuje, atmosféra, ktorá by to v takýchto prípadoch mala vynahradiť (aspoň pre mňa) slabučká. Ale zase na druhú stranu asi kvoli Jessice sa to pozerať oplatilo :). (4/10) ()

milancecil

285. Stalo se to náhle, s typickou překvapivostí s jakou život prostě umí člověka zaskočit, zamiloval jsem se, ano, tak nenápadně to dílo původně působilo, že jsem si jeho skutečnou kouzelnou moc vůbec neuvědomoval, ale musel jsem se k němu stále a stále znovu vracet, se stále větším zaujetím se nechat vtahovat do jeho vyprávění, opravdu jen s úžasem se nyní ohlížím, jak se to vše postupně stalo, jaká mistrná léčka na mé srdce se tu po celou tu dobu odehrávala a jsem lapený, nemohu se již odpoutat, jen tonu v tak slastných pocitech a povznesený nad všednost života, na vlnách romantiky se konejšivě pohupuji a nechám ve snění unášet, nádhera okamžiků, když člověk pozná co je to souznění, harmonie tlukotu srdcí, opravdu úžasné dílo, je těžké uvěřit, že se to skutečně stalo, je těžké uvěřit, že tak bohatý život náhle může být, díky jednomu prostému příběhu, který jen dokáže správně oslovit vnímavého, city naplněného člověka, jsem nadšený, v událostech, které nás nejen pobaví, rozesmějí, ale i přivedou k hlubším myšlenkám, co nadřadit, spořádanost? řád? Nebo živelnost? Nespoutávat nadšení, vášeň, vždyť smysl pro obojí v sobě člověk má, jen záleží čemu dá důraz, co v sobě upozadí a tak se můžeme skvěle bavit a přitom uvolněně přemítat, čemu dáme právě ve svém životě přednost my. (10/10) ()

LuciusWlk

Příjemný anglický humor, střeštěně okouzlující pokojská (J.B.Findlay) a příběh vyhořelé rodiny s dospívající dcerou. ()

aLPaC

Jojo, z Emilie jsem byl celej film totálně nadrženej. Pokud znáte ve svém okolí takovouhle sexy čubku a ještě k tomu jí klátíte, ať už na tajňačku nebo ne, máte vyhráno. ()

nessbeal

Vskutku celkom pekny film, vztah medzi kamaratkami narusi Emilia, ktora spi s otcom Beth. Pocas filmu sa toho udeje viac, umre stara mama Emilie, Beth si mysli ze je tehotna, rozchod rodicov po priznani otca. Albatross bude nazov Emiliinho romanu, ktory napise nakoniec. Prijemny film 65% ()

studo

Prvá polovica filmu je viac menej predstavovačka s rozdaním kariet, ktorá nie je ani nudná, no ani neoslní a začínate mať pocit, že vás už nič neprekvapí. No ako sa film dostáva do druhej polovice, tempo začína pribúdať, jedna lepšia scéna strieda druhú a vy sa zachvíľu vidíte na konci s tupým úsmevom na ksichte :) ()

anatheman

Další film, který byl natočen na esenciálním ostrově Man, jehož genius loci buduje pro toto dílo harmonickou atmosféru plnou pohody a melancholie. Spatříme i neodmyslitelného strážce této ostrovní říše, hrad Peel. Což je jistě povinnost. Koneckonců - co by se podělo s Manem, kdyby byl bez hradu? Kromě těchto básnických orgií, musím ze svých prstů vypustit i skutečnost, že se mi líbil příběh, postavy a s tím související herecké výkony. Překvapil mě Sebastian Koch, jenž se role slizkého a vyhořelého spisovatele se sklony k obsedantní masturbaci zhostil na výbornou. Totéž mohu říct o "Sybil z Downtonu", ačkoli byla po celou dobu cíleně zmalovaná jako všeobecná pomocnice na E55. Ormond zde představila labilní semetriku a Jones studentku, kterou postupně uchvacuje temná strana tekutin, tedy alkohol. Z toho všeho vzniká působivá mozaika s občasnými ataky britského humoru a samých odkazů na dávné mistry pera. Tím samozřejmě nemyslím Casanovu nebo Rosenberga, ale především sira Arthura Conana Doyla, Tolstého nebo Francise Scotta Fitzgeralda. Tím se samozřejmě dostaneme i k několika existenciálním otázkám a ve výsledku získáme pointu, která by samozřejmě nebyla uspokojivá, kdyby do toho všeho nezasáhla povinná severská hořkost. ()

burton

Kdo by to byl do té Jule řekl?..... Takže, dívala jsem se a chvílema poposedávala jak matka kvočna, v obavě a zároveň zvědavosti, jak to bude dál? A zároveň toužila být i rebelkou, i dcerou svých rodičů a vzpomínala na svou rebelii v těch sedmnácti.Mohlo být i hůř a vy se podívejte. ()

Luisis

Skvělý film co mi vykouzlil úsměv a slzu na tváři. Krásné melancholické zamyšlení nad životem v překrásném prostředí jižní Anglie. Skvělý casting, scénář a soundtrack to jen umocňují. Rád se do Domu na Útesu znovu vrátím - 85% ()