• Česko

Stokerovci

Mysteriózní / Thriller / Drama / Psychologický

USA / Velká Británie, 2013, 99 min

• Fr

,,NĚKDY MUSÍŠ UDĚLAT NĚCO ZLÉHO, ABYS NEUDĚLALA NĚCO HORŠÍHO“...... /// Fotr kaput. Zůstaly po něm dvě ženský. Teda – dcera a manželka (takže dvě ženský…). Nudnej úvod (příběhovej), kterej si stoprocentně vychutnaj spoluobčané masturbující nad krásou filmovýho zrna a podobnejch filmařskejch dokonalostí. Přesně tak, něco korejskýho je cejtit z tý nudy. Pak přijede tetička a konečně by mohlo…lidi začínaj mizet za vobčasnejch výstřiků, ze kterých by měl Dexter radost, ale do fáze, ve který gradující napětí vygraduje – tedy do závěru, se dostáváme fakt dost uondaným tempem. Jasně, je tady Nicol, Mia je sympaticky děsivá…, ale myslím, že tenhle Korejec by to v Koreji zvládl líp. A nebo ne!? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímá mě, co to asi může bejt za rodinu, která nechce vzít blízkýho příbuznýho do domu. 2.) Nevadí mi, že je scénář vo hovně, hlavně že je na co koukat (jako filmařsky…). 3.) Thx za titule ,,K4rm4d0n“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(9.6.2013)

Artově podaná Jungova kamera - úhel pohledu, barevnost, symfonie obrazů, evolučních záběrů s dotykem Terrence Malicka. Začátek připominající práci Forzaniho a Cattet (Amer), závěr solidní brutalita s krásným soundtrackem. Bohužel opět v modrém, ovečky z CSFD opět chtějí stejný filmový postup, už je to směšný.(15.12.2014)

Film překypoval skvělými nápady a originalitou. Po delší době se mi u filmu líbila práce s kamerou a prolínání snímků perfektně spestřilo již tak skvělý film a přidal mu na kvalitě. Dívalo se na to opravdu dobře. Jednoduchý děj byl natočen komplikovaně, což se mi líbilo, protože i z mála se dá udělat hodně. Charaktery postav mě zaujaly a já se je s radostí snažil pochopit. Mia Wasikowska se své role zhostila na výbornou a jen mi potvrdila, proč jí mám v TOPce. Je to tak nějak mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami - za netradičnost a klavír jdu nahoru. „And we have the children. Little carbon copies we can turn to and say: You will do what I could not. You will succeed where I have failed. Because we want someone to get it right this time.“(13.6.2013)

Rozpočet $12miliónovTržby USA $1,703,125Tržby Celosvetovo $9,379,873▐ asi som sa zas zbytočne po priaznivých ohlasoch tešil, lebo opäť nám je ponúknutá Anglicky chladná dráma ktorá si nedokáže nájsť cestu k divákovi aj keď sú nám ponúknuté celkom pestré obrázka a slušné herecké výkony /45%/(11.6.2013)

Je to vynikajúca mierne mysteriózne ladená dráma od Park Chan-Wooka. Má dosť dobrý príbeh o dievčati, ktoré práve na svoje osemnáste narodeniny príde pri nehode o otca, ale s mamou nezostávajú dlho samé, pretože prichádza jej strýko, ktorý sa ku nim na čas nasťahuje. Lenže postupne si uvedomuje, že z neho vyžaruje niečo tajomné a výrazne to ovplyvňuje aj jej dospievanie. Spracovanie je ale skutočne perfektné, síce samotná zápletka na prvá pohľad nepôsobí až tak výnimočne, keďže tu v prvom rade ide o dospievanie nezvyčajného dievčaťa, ktorá sa snaží nájsť samu seba, ale podané je to skutočne dokonalo. Už od prvých záberov je jasné, že sa bude jednať o niečo výnimočné, síce v tejto fáze to ešte po príbehovej stránke toho až tak moc neponúkne, čo sa ale postupne mení a aj dej si ma časom úplne získal, lenže to aj tak nie je prioritou. Prednosť má tá úžasná atmosféra, trochu hororová, mierne erotická, no hlavne s mojim obľúbeným typom poetiky, ktorá ma nikdy nedokáže nasýtiť, tých rôznych symbolov a maličkostí, ktoré majú pre plnohodnotné vnímanie filmu veľký význam je tu nespočet a navyše aj tak správne úchylná. A aby to nebolo všetko, opäť sa jedná o ten typ filmu, kde je všetko dokonalo podané, každý záber, pohľad, gesto alebo krátka replika, dokonca to je snáď prvýkrát, čo ma film nútil sledovať rozmiestnenie postáv v obraze, niektoré scény sú po tejto stránke skutočne vydarené. Takže je vlastne úplne jedno, či sa práve deje niečo veľmi dôležité, alebo skôr len nejaká maličkosť, aj keď samozrejme viacero situácií je nezabudnuteľných, ale z každej scény sa darí získavať maximum, takže po celý čas je to mimoriadne intenzívny a úžasný zážitok, ktorý podporí aj výborný záver. Herecké obsadenie je skvelé, najviac vyniká perfektná Mia Wasikowska v hlavnej úlohe, tá je tu dokonalá po všetkých stránkach, Matthew Goode mi spočiatku prišiel ako jediný zápor, ale našťastie čoskoro ma už začal baviť a Nicole Kidman prekvapivo nemá moc priestoru, ale svoj štandard splní. Réžia a technická stránka sú úplne dokonalé, fantastický vizuál, úžasná atmosféra, množstvo skvelých nápadov, všetko je na najvyššej možnej úrovni, Park Chan-Wook je dlhodobo nesmierny talent a aj tu to dokázal naplno. A pochvalu si zaslúži aj výborná hudba. Od tohto filmu som pôvodne moc nečakal, nemám rád, keď talentovaní zahraniční tvorcovia prichádzajú do Ameriky, kde svoj potenciál nemôžu využívať ani z polovice a navyše pri tamojších úrovniach scenárov len rýchlo zdegenerujú, ale toto je nakoniec jedna z minima výnimiek, kde si svoj štýl mohol udržať naplno a vyšiel z toho nezabudnuteľný skvost, ktorý ma pohltil vo všetkých ohľadoch. Komerčného diváka to pravdepodobne nezaujme, ale je jasné, že pre mnohých sa tento film stane kultom a pre mňa tiež. A po niekoľkých pozretiach v priebehu pár dní mám už jasno, že je to jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl, to už nie je bežný film, ale skutočné umenie. 95%(9.6.2013)

• - Wentworth Miller prohlásil, že si při psaní scénáře představoval v roli Charlese Stokera herce Matthew Goodea, který nakonec stejnou postavu i ztvárnil. (Zuzyzss)

• - Název filmu a potažmo jména hlavních postav jsou poctou spisovateli Bramu Stokerovi. (korbitch22)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 6. (Gucak)