• Česko

(festivalový název)

Stokerovci

Mysteriózní / Thriller / Drama / Psychologický

USA / Velká Británie, 2013, 99 min

Stoker je na jednu stranu zajímavý pokusem o jiný druh thrilleru/horroru, pěkně vymyšlenými metaforami (pavouček mířící k botkám od strejdy Charlieho atd.), opravdu divnou hlavní hrdinkou nebo několika kontroverzními scénami (duet na piáno kupříkladu). Na stranu druhou tenhle film shazují obří díry v logice děje, tlačeného kupředu blbostí postav a scénáristovou vůlí. Bát se nebudete, ale skvělí herci zajistí, že se nebudete ani nudit. Matthew Goode má v sobě coby strýček Charlie charisma a divnost, Mia Wasikowska představuje opravdovou podivínku, se kterou byste rozhodně na kafe nešli, no a Nicole Kidman... ta po všech těch plastikách vypadá jak plastová panenka - krásná, ale umělá a něco vám na ní prostě nesedí - do horroru zkrátka sedne jako ulitá. 60 %(22.1.2014)

Naprosto boží, tak dokonale režijně vybroušený film se vidí jednou za půl roku. Od první do poslední minuty jsem si užíval čirou radost z toho, jak je vše na svém místě. Ani scénáři bych příliš mnoho nevytýkal. Ten film je na lidské iracionalitě a pudovosti založen, takže občasné "nelogické" chování postav je lehce prominutelné. Paráda po všech stránkách.(7.6.2013)

Absolutní. Neskutečně propracovaný a zábavný scénář, který doprovází výtečný vizuál a jako posila číhá v záloze skvělá hudba (hodně dobrá je po celou dobu, ale závěrečná scéna má díky ní neskutečný grády). Zkazky o výkonu Mii Wasikowské budou tesány do kamene (nebo alespoň do videoték internetových úchylů), ale ani zbylá část hlavního tria pranic nezaostává. Na takovej film je radost koukat, navíc mi říká, že mé ignorování Chan-wook Parka nebyl zrovna nejlepší nápad. Dílo výtečně propracované, které si zaslouží každou pitomou, nedůležitou cenu, kterou určitě dostane.(9.6.2013)

V mnoha jiných případech by se dalo něco podobného hodnotit jen jako průměr s pozlátkem, ale tady to prostě nejde. Ona je zde zdánlivá jednoduchost scénáře zcela záměrně zvolená, aby vytvořila prostor pro divákovo spásání senzačně precizního vizuálu v kombinaci s uhrančivými hereckými výkony hlavní herecké trojice. Sexuální napětí je v některých scénách tak hutné, že když s odstupem píši tento komentář, musím si jít Stokery pustit ještě jednou a osolit to Parkovi plným kotlem. Komu to nesedne, pochopím....90%(9.6.2013)

A já pořád přemýšlela, proč je ten film tak divný, pomalý, proč mi každá postava ukrutně leze na nervy... a při pohledu na tvůrce "Stokerů" už je mi to jasné: protože to režíroval Ťing Ťong a za kamerou stál Ping Pong. Zkrátka je to bez ohledu na bílé herce další ťamanská psycho úchylárna, se kterýma nejsem na stejné duševní vlně. Téma o vraždících psychopatech zajímavé, zpracování mě ovšem jakýmsi obtížně definovatelným způsobem sralo. 55%(24.2.2016)