V městečku Tonto zastavil dostavník mířící do Lordsburgu a nabírá cestující. K Lucy Malloryové, která jede za manželem, přistupuje obchodník Peacock, tajemný karbaník Hatfield, a místním ženským mravnostním spolkem z města vykázaní doktor Boone, který více pije než léčí, a slečna Dallasa, která ohrožuje mravopočestnost. Na poslední chvíli ještě nastupuje bankéř Gattewood, který právě vykradl vlastní banku a potřebuje rychle zmizet. Tou dobou se místní šerif dovídá o útěku Ringo Kida (JOHN WAYNE) z vězení a o tom, že má namířeno právě do Lordsburgu, aby si to vyřídil s těmi, kdo jej dostali za mříže. Šerifovi tedy nezbývá, než nastoupit také. To ještě netuší, že Ringo přistoupí cestou. Ale mají vůbec cestující šanci se do cíle své cesty dostat, když musí projet územím, kde zrovna řádí z rezervace prchlí Apači v čele s Geronimem? (Historik)

corpsy

Western, v ktorom je povinná akcia zatlačená do úzadia, s myšlienkou viac sa sústrediť na psychológiu postáv. Action sa dostaví asi 25 minút pred koncom ( prepad dostavníka ), nieje dlhá, ale zato kompozične a choreograficky zdarilá. Klasika, ktorá zaujala svetové obecenstvo niečim úplne iným, ako čakalo. ()

faana21

Taková docela dobrá road movie á la Divoký Západ. Zázraky se nedějí, avšak filmová podívaná je to poctivá. Doporučuje se. ()

Cimr

Nyní už mám v ruce dostatek materiálů, abych (sám pro sebe, samozřejmě, nikomu to nenutím) pasoval Johna Forda na tvůrce nejnudnějších filmů v historii kinematografie. Můj miláček Klementina mě unudila k smrti, Hrozny hněvu mě znudily až naštvaly přehnaným levicovým patetismem a pouhé ukázky z Ocelového oře mě přesvědčily, abych mu nevěnoval více než dvě hodiny svého života. Přesto jsem si nedal říct a zašel na Přepadení, protože má status legendy. A opět jsem odcházel roztrpčen a znuděn. Je pravda, že začátek mě navnadil - málokdy se vidí ve westernu tolik svěžího humoru. Navíc mě zaujala i fajn kamera. Pak ale lidičky nasedli do dostavníku a jali se hodinu kodrcat po pusté poušti kamsi do nějakého města. A už se to rozjelo - schematismus jako prase - každá postava se objeví teprve když je ji zapotřebí a zmizí hned jak přestane být důležitá. Je ukázáno jen tolik, kolik být musí, žádný přesah nebo myšlenka. Navíc vše dopadne tak, jak se to dá předpokládat už po prvních 15 minutách. Ne, na tomhle jsem bohužel neshledal nic legendárního. ()

Historik

Až do přepadení indiány výborný film. Film tady graduje a závěr už je jaksi do počtu. Když už zkrátka Ringo do toho Lordsburgu dojel, musí ještě vyřídit ty Plummerovic lumpy. Tato část už působí jen jako přídavek, nemá tu sílu jako prvních osmdesát minut. Je to samozřejmě čistě subjektivní dojem. Proto ty čtyři hvězdičky. Jinak musím dodat, že tady je docela snesitelný John Wayne, který ještě nevypadal jako strejda, takže se mu ta role dala věřit. Takže suma sumárum jedná se o velmi příjemné překvapení, s ohledem na stáří filmu jsem se totiž obával, že budu koukat jen na povinnou nudnou klasiku. Obával jsem se zbytečně. ()

fragre

Pěkný prvotřídní western z doby, kdy o sobě USA ještě nepochybovaly. Proto i všichni hrdinové v dostavníku a na něm se nalézající (typizované postavy počestné krásky, krásky s pošramocenou pověstí, obchodníka, alkoholizovaného doktora, zkrachovalého jižanského gentlemana žívícího se hrou v karty, drsného a spravedlivého šerifa a sympatického pistolníka) najdou v době ohrožení různou míru kuráže, prostě je to potvrzení amerického budovatelského mýtu. Samozřejmě je tu ta výjimka zlodějského bankéře, ale od bankéře se nedají čekat pozitivní skutky, to je jasné i dnes. ---- Problém mám jen s indiány, a to od dětství, kdy jsem tento film zřel prvně, neb jsem byl tehdy fanatický vinnetouovec, takže jsem taky trochu fandil i jim. Dnes mi vadí, že z nich režisér nadělal takové tupce, neb jen tupci mohou přepadat dostavník tak hloupým způsobem. Takhle by lstiví Apači nebojovali. Za to hvězda dolů. ()

kaylin

Moje putování po klasických westernech pokračuje a tentokrát jsem se vydal skutečně do minulosti. "Přepadení" je starý western s Johnem Waynem z doby, kdy byl tenhle veterán ještě mladíkem. Za režii byl zodpovědný John Ford a je vidět, že tenhle člověk si svůj věhlas i své čtyři Oscary naprosto zasloužil. Já vím, proč pořád všechno měřím na Oscary... Jenže ono to jinak nejde. Jedná se o nejvyšší ocenění, které může film nebo jeho tvůrci dostat. Oscary jsou skutečně událost, o to větší, když se do nominací dostanou i tvůrci mimo Ameriku. To se ale děje především v posledních letech, kdy loni mohl vyhrát Francouz. John Ford natočil ryze americký film a je zde vidět, že americký western a spaghetti western jsou rozhodně něco jiného. Je možné je srovnávat, ale je možné vidět i rozdíly. V první řadě, jsou zde indiáni. Ve spaghetti westernech jsou hlavně Mexikáni, ale to je dáno i mojí neznalostí. Jde hlavně o to, že zde divoký západ vypadá skutečně jako divoký západ. Jsou zde dostavníky, jsou ze dřevěné vesničky, Skalisté hory se rozléhají do nedohledna, tohle je prostě skutečná Amerika a ne prostředí, které vypadá spíše jako polopoušť. Kovbojové jsou kovbojové ve všech westernech, ale John Wayne je jen jeden. Nehraje zde úplně kladnou postavu, ale to se postupně mění. Dostavník jede a lidé, kteří v něm sedí, se mají teprve poznat. Finále je klasické americké, ale než se k němu dostaneme, jsme svědky skvělé jízdy, která je korunována skutečně parádními přestřelkami. Výborný western, který mě nalákal na americkou školu. Bude jich určitě ještě víc. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/01/divosi-10-years-divoka-stvoreni-lets.html ()

YURAyura

7/10 Westernova povinnost, kde se hodne keca, strili ale malo umira, coz je ve vysledku dost na skodu a v dobach divokeho zapadu to pusobi divne a neuveritelne stejne jako Waynova romance. Cely film stoji a pada na doktorovi, zbyle postavy jsou tam jako sekundanti do poctu. Indosi jsou na odstrel, zaverecna prestrelka zbytecna, ale porad je to klasika, co je treba videt uz kvuli tem archetypum tvoricim osazenstvo dostavniku. ()

swed

Průkopník westernu John Ford nacpal několik různorodých postav (doktor vede) do dostavníku a nechal je uhánět indiány ohrožovanou krajinou. Takhle málo stačí k vytvoření legendy, kterou "Přepadení" bezesporu je. Svižnost filmu opadne až v nastavovaném finále, to už nemá takový drive jako skutečný vrchol - legendární dostavníkový úprk před bandou rudokožců. 8/10 ()

Foma

Abych řekl pravdu, vůbec nechápu českej název. Ve filmu sice hrozí přepadení od Indiánů, ale k žádnýmu nakonec nedojde. Anglickej název Dostavník odpovídá přesně, jde prostě o osudy pasažérů dostavníku. Jinak jak se na Forda sluší a patří, je to opět jeden ze zlatých filmů historie a třpytu mu vůbec neubejvá. Taky jedna ze stěžejních a asi první pořádná role Johna Wayna. ()

radektejkal

Filmu Dostavník se ve své knize (Kant a ptakopysk) věnuje účelově (kognitivní typ) i Umberto Eco. Je to zajímavé a tak cituji: "Veškerá literární a kinematografická ikonografie nás naučila tomu, že jednou ze stálých vlastností, díky níž rozpoznáme indiána jsuu pera: pak ale přišel John Ford s filmem Stagecoach (v Itálii uveden rovněž pod matoucím názvem Ombre rosse) a měl tu ikonografickou odvahu zobrazit Geronima bez charakterických per a celý sál se chvěl v očekávaném útoku na dostavník, neboť všichni rozpoznali rudé tváře (v čenobílém filmu)..." ()

kinderman

Osazenstvo dostavníku, jehož trasa vede přes území ohrožené indiány, jako zmenšený model světa, legendární kaskadérské kousky a dva záběry, kterými Přepadení vstoupilo do dějin kinematografie: kamerový nájezd na Ringo Kida (Wayne) mávajícího na dostavník svou puškou a jeho skok směrem ke kameře na začátku zúčtování s bandou Plummerových... ()

OG_Swifty

Uznávám, že film obsahuje řadu dobových mizérií, jako třeba ten mentální kojot, Apačka zpívající španělský balady nebo neviditelný těhotenství. I přesto je to ale jeden z nejzásadnějších westernů všech dob - spolu s Union Pacific a Dodge City odstartoval tenhle dostavník epochu westernů a také odstartoval hvězdnou kariéru Johna Wayna - legendy klasického westernu, která do té doby hrála pouze v mizerných béčkách ucházející kvality. Zajímavostí je, že Wayne za film inkasoval poměrně hovno, protože většinu rozpočtu inkasovala Claire Trevor, která v té době byla největší hvězdou z vybraného hereckého ansámblu. I přesto patří velké dík hlavně Johnu Fordovi, který si svého přítele prosadil a dobře udělal. Většina filmu je spíš konverzačka skupiny z dostavníku, ale kromě bankéře měli všichni co nabídnout, a celé to potom korunuje skvělý fight s indiány. Z vedlejších rolí mě nejvíc bavil Andy Devine, byl vážně vtipnej. ()

Morloth

Jako jo a ne a jo a ne a jo a... Na jednu stranu perfektní atmosféra uvnitř dostavníku, který si to šine nebezpečnou (a nádhernou) pouští, zajímavé typy, pro něž je nechtěně nutné fungovat pospolu. Na druhou stranu Wayne, kterého prostě jako herce nechápu - ve všech filmech hraje jednu a tu samou postavu, patetické dialogy a hollywoodská logika. Ale jižanský gentleman i moudrý blázen (lékař/alkoholik) jsou perfektní. Holky tam hrajou také pěkný... ()

Martin741

Western, ktory nema brutalne prestrelky a ani vybuchy, ale da sa to pozerat. Maketa westernoveho mestecka mala cosi do seba. John Wayne a Claire Trevor film dobre tahaju, ale stredna cast sa dost vlecie. Ford bol vsak velikan filmu, to zase jo, hoci Stejdzkouc nepatri medzi jeho majstrstyky. 86 % ()

zette

Solidni westernova road movie. Je zde pomerne slusne vyobrazena cela posadka dostavniku, od zlocince, karbanika, prostitutky, matky, bankere, prodejce whiskey, doktora alkoholika az po kociho. Slusne dialogy a "kovbojska" atmosfera provazi cely snimek. Cekal jsem ale vice napeti. Dobraka Johna Waynea jsem nikdy moc nemusel... ()

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (více)