Wallace a Gromit: O chloupek

• Česko O chloupek (více)
Krátkometrážní / Animovaný / Komedie / Rodinný
Velká Británie, 1995, 30 min

Režie:

Nick Park

Scénář:

Nick Park

Hudba:

Julian Nott

Wallace, Gromit, zločinný buldog Preston a krásná Vendulína... Britský oscarový animovaný film Nicka Parka. Ovce, úklady a láska – to všechno čeká v této půlhodině pana Wallace a jeho inteligentního psa Gromita ve strhujícím, napínavém ale i humorném příběhu nazvaném O chloupek. Nick Park za něj v roce 1996 získal Oskara. Rafinovaně realizovaný animovaný film, kombinující formelu s kostrami klasických loutkových filmů, kde počet střihů 10krát převyšuje hraný akční film, a kde tedy záleží na jakémkoliv detailu. Zde totiž rozhodují „ohromné maličkosti". (oficiální text distributora)

Wooke

Fido Dogstoyevsky ma zničil maximálne. Inak geniálna rozprávka, Gromit zas a znova trpí a zvláda to ako sa patrí...mnohí z nás by sme sa tomu mali priučiť. Výborná práca, Nick Park...zas raz ste dokázali, že ste majster a Oskar vám patrí zaslúžene. Príbeh pohltí aj náročného diváka a prinúti ho zamyslieť sa prípadne si poplakať na nešťastí, no taktiež nad krásnym priateľstvom. Bravó...skvelá práca. ()

PlayEasy

Podobné jako "Nesprávné kalhoty" a to znamená výborné :) Opět sranda, mystika, zasloužený Oscar, láska a tentokrát i ovce - námět na Ovečku Shaun. A navíc nyní už nemluví jen Wallace :) Gromit jako vždy podezíravý a Nick Park - ten si zaslouží vlastní nehollywoodské studio! 100% ()

adamix

Spočiatku spomalené, ako stará CESTA NA MESIAC, ale potom to nabere svoje grády a z pôvodu zlomyselného psa sa nakoniec stane prekvapenie. Humor bez komentára, ten funguje skvelo ako vždy. ()

ostravak30

S každým dalším filmem Nick Park zvyšuje tempo. A také stopáž, která je ze tří prvních filmů nejdelší. Zatímco Cesta na měsíc získala jednu cenu a nominaci na Oskara, Nesprávné kalhoty ji už proměnili a navíc byl film oceněn dvakrát. Wallace a Gromit: O chloupek už má na kontě ceny tři a Oskar rejžu opět neminul. Tento film opět popisuje zločin. Tentokrát je vidět, jak někdy dobrý skutek může být po zásluze potrestán. Pozoruhodné jsou pokaždé jejich vynálezy. Hlavní porci zábavy tvořili tentokrát ovce. A jak se ukázalo, tak jejich vlastní seriál byl vynikající nápad. ()

babula

Opět plastelínová klasika v podání Nicka Parka. Za povšimnutí stojí zejména ovečka Shaun, tak ji ve filmu nazve Wallace, protože o několik let později vznikla série Shaun the Sheep, opět ve stylu Nicka Parka, který se některých dílech podílel ()

kobras5

Nejlepší díl ze série Wallace and Gromit, který jsem doposud viděl. Zajímavý příběh, který upoutá pozornost jak malých, tak velkých diváků, místy proložen poutavou hudbou a navíc nechybí zde ani vtip, za což jsem moc rád. Nemám zde co vytknout... jedině bych mohl dodat - udělat z toho plnohodnotný film na hodinu a půl s takovouhle kvalitou, přál bych mu být někde na vrcholu top filmů. Takto má zasloužené první místo v krátkometrážních snímcích. 95% (viděno z nahrávky z TV). ()

rashaverak

Mizerna animace, stupidni pribeh, hulvatsky sestrihany takze ani pri sve jednoduchosti nedava smysl, jedna hvezda za vtipny uvod z domu vynalezce. Lidi se tu asi uz uplne pomatli s timhle hodnocenim. ()

Martyyn

Moje první setkání s poněkud nemotorným vynálezcem Wallacem a jeho věrným psím souputníkem Gromitem. S plastelínou se dokáží dělat divy nejen u nás, ale i na ostrovech a Nick Park je toho živým důkazem. Tyto dva parťáci si umějí poradit se vším se vtipem a kapkou napětí. Nejvíc mne určitě pobavil povedený Gromitův únik z vězení. ()

maniak.sused

Rozhodoval som sa medzi slabými štyrmi a silnými tromi, nakoniec som zvolil druhú alternatívu, pretože filmík je to síce milý, ale predsalen trochu preceňovaný. Forma zaujímavá a príjemná, ale obsah príliš nenápadný a keď sa ma raz niekto opýta na najkultovejšie animáky, tento mi na rozum určite nepríde. Na to by to chcelo určitú vyhranenosť a väčšiu intenzitu. Ale za pozretie určite stojí. ()

kolly13

Na krátkometřážní délku je počátek trošku unylý, pak se to rozjede a akce to není špatná, ale nebavilo to finálně mě ani děti. A katastrofální dabink to celé zabil. ()

danio

Opět musím děkovat Nicku Parkovi za jeho snímek, který je nabitý nápady, vtipem a pohodou. Podobně jako Pohrobek jsem O chloupek viděla poprvé na hodině angličtiny a musím uznat, že to byla asi nejlepší hodina angličtiny v mém životě :o)) ()

the_weaver

Súboj dobrého a zlého psa v klišé scénach z animovanej plastelíny↵  Roztržitý vynálezca zaľúbený do dámy v ťažkostiach najprv pomôže utiecť z väzenia svojmu zručnému neprávom odsúdenému psovi, a ten ich po automobilovej naháňačke na oplátku zachráni pred úkladmi šialeného zlého psa. Našťastie to poľudšťujú ovečky s milými momentami ako jazda na sajdkáre či oplakávanie Gromita. Zvláštne, že to trvalo až desať rokov, kým si tvorcovia uvedomili, čo je na tomto filme najlepšie a dali ovečkám vlastný život. ()

OLAFtrueLOVE

Rozbor filmů, jako je tento, mne nanejvýš uchvacuje. Je až k nevíře, kolik práce se dá v na první pohled tuctové animované srandě přehlédnout. Close shave bude pro mne navždy připomínkou složitosti filmové zábavy a věřím, že bude i mím prvním krokem, k jejímu rozluštění. ()