USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. (oficiální text distributora)

jefff

Mistr nemá příběh, nemá konkrétní děj ani pointu. Ale sledovat herecké koncerty Hoffmana a Phoenixe je fantasie. Někdy mi připadalo, že Phoenix šel za možnosti lidských sil...do role se vžil tak srdnatě, že si nedokáži představit, že by byl doopravdy normální. Dusný děj podtrhuje depresivní hudba i zvláštní prostředí kde se děj odehrává. Jen ta pointa mi chyběla... ()

Sdoom

Řekl bych, že v tomhle filmu Anderson tak trošku neví, co vlastně chce říct. Nebo alespoň já jsem to vůbec nepochytil a to je ve 144minutové stopáži naplněné žvásty šéfa jakési podivné sekty a magoroidními výlevy válečného veterána docela velký problém. Phoenix i Hoffman hrají své role věrohodně (někdy snad až moc), ale ani to moc nepomáhá. Musím se přiznat, že asi tak od půlky už jsem celkem netrpělivě vyhlížel konec. (HD, orig.) ()

toffy

Film, ktory ma 3 nominacie na Oscara by vas mal zaujat a drzat do konca prikovaneho v kresle pred telkou. The Master je len bezduchy blabol plavajuci odnikial nikam. Z tohtorocnych nominacii na Oscara je zatial to najslabsie, co som videl. Davam 2* - jednu na megavykon Joaquin Phoenixa a druhu na uz nie az taku antisexy Amy. NUDA ! ()

OughJay

The Master byl pro mě obrovským šlápnutím vedle. Někdo se v hledání jakýsi víry možná vyžívá, pro mě šlo však jen o bezduchý dvouhodinový tlachání, na němž nedokážu ocenit nic kromě hereckých výkonů Hoffmana a Phoenixe. Jsem rád, že se Joaquin vrátil k profesi, pro kterou mu je shůry dáno, ale mrzí mě, že tak učinil zrovna v takovymhle filmu. Ten totiž rozhodně neni pro obyčejný smrtelníky. Komu psychologie, filozofie a teologie nejsou blízké, nechť se Mistrovi vyhne velkým obloukem. ()

Babous

Hezká dobová atmosféra, leč jinak mě to nijak neoslovilo. Phoenix i Hoffman mi přišli protivní a celý příběh zbytečně natahovaný. Koho zajímá osud (a mysl) vojáka, který se vrací z fronty a hledá své místo ve společnosti, doporučuji spíše Nejlepší léta našeho života z roku 1946. ()

bloodvomit

Přes excelentní výkon Joaquina Phoenixe je to takové nemastné neslané. Občas to nabírá grády, ale chybí trochu hlubší sonda do té sledované skupiny to je škoda. A Greenwoodův OST se tedy nezapře ;-D ()

Firebug

Příběh a jeho vyústění tady hraje druhé, možná až třetí housle. Paul Thomas Anderson potvrdil, že je tak trochu filmařem z jiné éry a vyžaduje diváky, kteří se rádi nechají opájet vybroušeným filmovým řemeslem. Již strašlivě dlouho jsem neviděl tak úchvatné záběry, které se nepodbízí nesmyslnou vizuální onanií, ale jsou natolik precizní a podmanivé, že celých těch 144 minut o hledání svého místa ve společnosti uteklo nesmírně rychle. Nemalou zásluhu na tom mají dokonalí herci v čele s božským Joaquinem Phoenixem (absolutně bez nadsázky - ten chlap je herecký bůh!). Úplně chápu rozporuplná přijetí, ale pokud přistoupíte na Mistrovu hru, bude vám odměnou nevšední zážitek. ()

Lukoboss

Je to neskutečně smutnej film o chlapíkovi, kterej se vrátil z války a neuměl to zvládnout, tak si míchal šílený alkoholový koktejly, po kterých by naprosto mimo. J. Phoenix svou roli zvládá excelentně, vlastně musím říct, že on se mně na tom filmu líbil nejvíc. Jeho změny nálad, ztrhanej vzhled a chování, to bylo něco. Ale jinak teda si úplně nejsem jistej tím zbytkem. Zaprvé je to moc dlouhý a naprosto zbytečně natahovaný, zvlášť když se jedná o konverzační drama. Zadruhé si nejsem úplně jistej, co tím chtěl básník říct. Nějak to plyne, občas se něco málo stane, ale jak to tak plyne, tak to pak i skončí a nějaký zvlášní vyústění to vlastně ani nemá (z mýho pohledu). ()

sedm.1

Paul Thomas Anderson a Joaquin Phoenix. Jen od málokterého spojení by měl divák očekávat kvalitnější filmový výsledek, než právě od tohoto maximálně výrazného dua. Proto jsem z Mistra, spolupráce těchto dvou mistrů svého oboru, skutečně zklamán, neboť jen jeden z nich splnil mé očekávání, a to Joaquin, který předvedl další z velkolepých hereckých koncertů, nemajíc obdoby, ten chlap je bůh snad v každém filmu, a i zde mě fascinoval v každé scéně, každým svým gestem, každým pohybem, prostě neuvěřitelný výkon, který se snad nemůže omrzet. Ovšem Paul Thomas Anderson svou práci odvedl v naprosto opačné kvalitě, tudíž zcela katastrofální. Především zde tedy v mých očích selhal jako scénárista. Neboť s něčím tak nudným, mdlým, nevýrazným a v podstatě i zcela mimózním, by neudělal nic na pozici režiséra ani žádný jiný tvůrce na světě. V Mistrovi je tak sice radost sledovat Phoenixův strhující výkon, ovšem zápletka, dialogy, pointa, styl vyprávění i zpracování, atmosféra, postavy, to vše je neuvěřitelně táhlý sopl, bez sebemenšího momentu vzrušení, či vytrhnutí z poklidného spánku. Dlouhé záběry beze slov jsou zde pravidelně střídány jen hlubokomyslnými, filozofickými dialogy bez jakékoliv podstaty, ve skutečnosti se tu vůbec, ale vůbec nic neděje, ten film v sobě nemá myšlenku, poselství, význam, vlastně ani žádný pořádný děj, o závěru pak ani nemluvě, já prostě vůbec nepochopil význam této podívané, důvod její existence, co to mělo jako přinést, zkrátka Mistr je více než dvouhodinové filmové zoufalství a utrpení v jednom, a jen opravdu díky za Phoenixe, díky kterému se to dalo celé přežít, neboť P. T. Anderson to tentokrát fakt posral. Tohle filmové umění mě tedy vážně nebere!!! ()

r_t_fish

Anderson vypráví tak, že jsem během filmu často zapomínal dýchat, druhou projekcí jsem se dobrovolně nechal rozložit na atomy. Kombinace až fyzicky nepříjemných pocitů a situací, nervozity, roztěkanosti, zkratek, úchvatných obrazů a naprosté jistoty, kdy má režie pod kontrolou každý záběr, každé gesto, každý zvuk a mrknutí kamery. Filmařsky dokonalé, dotažené, hypnotické. A samozřejmě Phoenix, který jako by takhle prožil celý život, se stejně uvěřitelným Hoffmanem. Čistá temná krása. (Výstižný věcnější komentář viz Marigold). ()

Michelle75

Psychicky vysilující film,který vám po shlédnutí nabízí spoustu otázek a nezbavíte se jich ani druhý,třetí den. Myslela jsem si,že Mistr bude pro Freddieho trochu jiným mistrem. Přesto mě jejich setkání,trávení společného času bavilo sledovat a v očekávání spekulovat jakým směrem se to vyvine. V poslední třetině mi bylo jasné,že se nebude dít to,co jsem si myslela. Jeden posloužil tomu druhému a naopak, až z toho vznikne prapodivný vztah,který je však nejen "profesionální,"ale i upřímně přátelský. Nebo snad ni? Joaquin Phoenix v exceletním návratu na plátka kin. Jeho výkon spolu s fyzickou proměnou,postojem,smíchem,výrazem, to vše je lepší než by mohlo být.Skvěle se doplňuje s Philipem Hoffmanem,který mě při své zpívající scéně za stolem rozesmál.(směšné to nebylo). Vynikající hudba celou tuto psychologickou etudu pouze umocňuje. Je to těžké,složité komplikované a nesourodé,atmosférou připominající AŽ NA KREV. A já potupně zjišťuji až teď,že je to díky režii,kterou má v rukou stejný Pán. ()

zencitizen

Zatím jen velmi roztříštěné dojmy: Master je co do formy velmi matoucí film. Trailery lákají na epická 50. léta, ale tak to vlastně vůbec není. Svým způsobem je ten film jedna velká výpustka. Počíná to už aranžmá většího množství scén (mnoho důležitého se odehraje ve zvuku, nikoliv v obraze), pokračuje to zasádním vynecháním historického rámce - film by se mohl odehrávat kdykoli (na to nejsme u PTA zvyklí!) a končí v naprosté neproniknutelnosti obou hlavních postav a absenci jejich vývoje. Víc než k příběhu má film opravdu blízko k určitému typu hypnózy nebo spíš autogennímu tréninku. Quel ani Dodd nestojí vůči sobě jako tolik antagonické typy jak by se mohlo zdát na první pohled. Naopak je zjevné, že tvoří jednu komplementární bytost. Film se přelévá od jednoho pólu této bytosti k druhé. S tím souvísí i vele důležité oceanické motivy, jimiž je film protkán jako hustá síť. To, že se film soustředí jen na vztah či "obcování" těchto dvou duší (tedy vztah zcela jiný než u protagonistů There Will Be Blood) podporuje rovněž stylistické řešení: ve filmu jsou výhradně polodetaily tváří a polocelky a vše kolem nich je odsunuto stranou jako nedůležité. Zvláštní zmínku si zaslouží Greenwoodova hudba, která po vzoru dřívějšího přístupu k soundtracku (Bernard Hermann, Miklós Rózsa) neslouží jako dramatický zesilovač, nýbrž plyne nepřetržitě pod celým filmem jako snová řeka, co působí hlavně na podvědomí. ()

Indy

Paul Thomas Anderson si vybojoval povesť špičkového režiséra-scenáristu, ale v mojich očiach je špičková iba jeho Magnólia. Master vo mne vyvolal podobné pocity ako predchádzajúci Andersonov film "There Will Be Blood", čiže remeselne výborne natočené, s fantastickými hereckými výkonmi, ale v konečnom dôsledku emocionálne chladné. Od Mastera som čakal asi niečo v štýle poodhaľovania zákulisia a praktík sekty (inšpiráciou pre film bol zakladateľ scientologickej cirkvi), ale film sa skôr sústredí na komplikovaný charakter postavy Joaquina Phoenixa, ktorý sa zhodou náhod dostáva do prostredia novoformujúcej sa sekty. Keď som už menovite spomenul jedného z hercov, J.Phoenix tu podáva fantastický výkon, perfektne pracuje s mimikou a určite by si zaslúžil nejakú tú prestížnu pozlátenú sošku - je určite hlavnou devízou filmu. 6/10 ()

Devadesát Dva

Nejdřív bych rád uvedl, že mi Joaquinova transformace nehorázně připomíná mého dědu, který v alkoholu taky pěkně jede a rovněž má i podobnou postavu a chůzi. Na 'Mistra' jsem čekal dlouho, ale teprve poslední měsíc a něco to bylo k nesnesení. Věřím, že na toho Oscara náš rozpolcený herec letos má, bohužel mu pod nohy hází klacky sám PTA, ač naprosto unikátní a nezaměnitelný filmař. Námět sám sebou totiž nese auru kontroverzity a ta je přenesena i na obsah filmu jako takového - překvapivě i na formu a to nejen kvůli formátu který dodává zvláštní perspektivu a velikost. Ale v podstatě mám pocit, že jde jen o trailer, o jeden dlouhý dvouhodinový trailer, okleštěný o spoustu scén a záběrů, které můžete najít třeba na YT a u kterých je škoda, že chybí. Joaquin hraje pejska v podivné hře a jeho výkon je naprosto monumentální po všech stránkách, jenže narozdíl od minulého počinu PTA, kde Day-Lewis využil příležitosti, tady je fenomenální herecký výkon rozptýlen nejasností námětu, která vás nutí strhnout pozornost na sebe. Není to "ta postava je fascinující v tom příběhu" nýbrž "ten příběh je nejasný, tím pádem nechápu ani postavu". Nebudu tvrdit, že jsem to pochopil, protože to ani nejde... to, co dělal Dodd mi připadalo jako forma experimentální sekty. A neznám zákulisí, ani nic víc a PTA nám to definitivně nechtěl naservírovat srozumitelně, takže nezbývá než sedět a respektovat to. ()

Mistickzz

Veľmi ťažký film, ktorý určite veľa ľudí odsúdi za jeho pomalé tempo a dosť náročné spracovanie. PAT je výborný režisér a potvrdzuje to aj pri tomto jeho najnekonvečnejšom diele. Symfónia obrazu, zvuku a hereckých výkonoch však vytvára nadčasové dielo, ktoré vám bude vrtať v hlave ešte určitú dobu a na výkony Phoenixa, či Hoffmana len tak nezabudnete, nominácie na oskara sú zcela na mieste. Čo dodať, príjemne sa nato pozeralo. ()

DavidS.

Námořnická modř, rusovlasé ženy a kompoziční obrazová i herecká slast...Mistrovká formální stránka, ale chladný a nijak strhující příběh o DDD - dianetice, demagogii a denaturáku...Poslední D vyplývá z mé neznalosti pohonu torpéd za druhé světové války... ()

korndaddy

Za zmínku stojí především výkon Joaquina a Philipa. Celkově je film, sice zajímavej co se týče námětu, ale nudnej co se týče zpracování. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

05.04.2013

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)