USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. (oficiální text distributora)

moviefilm

FOOL AWARDS 5 nominácii: Pôvodný scenár, Hlavný herec - Joaquin Phoenix, Vedľajší herec - Philip Seymour Hoffman, Vedľajšia herečka - Amy Adams, Kamera. ()

andrii

Mistr se k vám nikdy neotočí zády. Dbejte jeho rady, rafinovaně prověřené metody. Terapeut a mediátor emocí Philip Seymour Hoffman a jeho věrní, kteří v zamčeném pokoji zůstávají. Je třeba naslouchat, vydržet a pochopit. Soustřeďte se...Mistr vysílá unikátní energii, vzývá myšlenku "odtržení" mimo vlastní ohnisko, léčitelskou auru očisty lidských duší od společenských nevlídností. ()

Triple H

Mohol by som sa v tom nekonečne a dlho rýpať, ale nemám na to náladu. 150 minút dvoch úplných bláznov, ktorí vedú bláznivé dialógy a scény napĺňajú chaotickým a nezmyselným správaním. Dejová stavba je úplne iná ako býva obvyklé - film je viac sonda do psychózy ako koherentný dej. Zo všetkých Andersonových filmov suverénne najneprístupnejšia záležitosť. Zároveň však uznávam, že pán režisér musel veľmi dobre vedieť čo robí. Na to je celý film až príliš vypiplaný a precízny. Za SILNO osobitnú zmienku stoja herci, ktorí sú jednoducho neskutoční. To čo predvádza Phoenix je mimoriadne ojedinelá záležitosť - je až maniakálne presný. Nevybavujem si kedy naposledy nejaký herec predviedol niečo TAKÉTO - klobúk dole, úplne seriózne vážne. Hoffman rovnako úplne exceluje a Amy Adams sa s nimi celkom úspešne pokúša držať tempo. Ak by sme hodnotili len hereckú stránku veci, je The Master dokonalý - lebo lepšie sa to už naozaj nedá. Film ako celok je na mňa pôsobivý ako pitva psychóz a sektárstva. Ak by som mal hodnotiť len dej a jeho stavbu - nesadlo mi to. Tie štyri dávam primárne za neskutočných hercov a za originalitu. Lebo niečo takto profesionálne, precízne a zároveň úplne mimo bežný rámec som hádam ešte nevidel. ()

eye candy

Máma vždycky říkala, mluv nebo kakej písmenka. PTA tentokrát spíš kakal písmenka a rovnou se přiznám, že si nejsem úplně jist, co se vlastně pokoušel sdělit. To co jsem si z filmu vzal já, šlo dle mého soudu vykomunikovat elegantněji a efektivněji a to i v rámci Andersonova netradičního stylu vyprávění. Je tu sice načrnutých několik zajímavých nápadů, ale jinak se celou dobu film drží hodně při zemi, i v těch nejvyhrocenějších momentech nejde do hloubky a plyne tak trochu nezúčastněně což je možná záměr, ale taky škoda, když už se jednou podaří vytvořit tak krásně rozporuplnou hlavní postavu (btw rozhodně se mé obavy o Joaquinovo dušenvní zdraví po této roli nezmírnily). Těžko říct, čím je tento snímek, napadá mě jen spousta věcí, čím není. Zkrátka, s uměním, vírou a chlastem by se to nemělo přehánět. ()

peteq

jeden z nejtěžších filmových zažitku posledni doby..pocity alkoholika zahrané Phonixem jako by ani nebyly hrané...obrovský balvan na hlavě jménem alkohol ve spojení s cestováním časem..náročné,zdrcující,nadprůměrné... ()

chelseaman22 odpad!

Úvod situovaný na pláž s určitostí 95% predikuje budoucí vývoj. Vojáci řeší, jakým způsobem dostat z varlat parazity a následně doslova šoustají pískovou pannu o proporcích 180-120-180. Kdosi vykřikl do tmy, že výkon herce, jež je pojmenován po hlavním městě státu Arizona, jež je pojmenováno po "ptáku z popela" je nejlepším hereckým výkonem poslední dekády. Pravdou je, že scény, jež hraje ten Phoenix jsou vážně neobvyklé a těžko uchopitelné. Avšak když je vám herec extrémně nesympatický, tak máte co dělat, aby jste biják dokoukali (natož sledovat jeho kvality). Šéf té pseudoodnože katolické víry řeční a řeční, kdežto svatebčané touží jen po svatebním dlabanci. A když začne dcera ručně uspokojovat padesátiletého otce, tak je nejvyšší čas celý tento projekt odepsat. Tři nominace na Oscary - Tom Cruise musel vehementně lobbovat. odpad! Celosvětový výdělek k 31. 3. 2013: $28,258,060, což je 0,88 násobek budgetu ()

Qitek

Možná za deset let půjde o klasiku. Pojďme tedy zůstat v přítomnosti a uctívat Andersona jako Mistra, který je díky bohu naprosto jinde než všichni jeho kolegové a natočil něco, co nejde prostě dostat z hlavy, i když se sám přiznávám, že jsem měl v kině chvílemi co dělat, abych ukryl rozpaky. I přestože není na místě porovnávat filmy, musím konstatovat, že jsem viděl od p.t. Andersona silnější pecky, než je Master (i přes jeho artovost a nestřídmost jít divákovi naproti, což se mi líbilo velice). Boogie nights počínaje, nabubřelou Magnólii, kouzelnou Drunk punch love, Až na krev konče. ()

Liznic

Anderson je úžasný režisér! Jeho režie je velmi civilní, jemná a citlivá a dává vyniknout všem hercům ve filmu. Zároveň má v sobě něco víc. Je to silný emocionální náboj a akčnost. Film Mistr je kombinace úžasných hereckých výkonů: celé trio Phoenix, Hoffman, Adams - na někoho dalšího si ani nevzpomenete; mistrné režie a kamery a skvělé hudby. ()

Gothar

Nudný a nezaujímavý film, kde za zmienku stojí iba výkon Joaqina Phoenixa. Je to divne zostrihané, konanie postáv mi občas prišlo dosť nelogické, akoby boli vynechané nejaké scény alebo dialógy. Keby to aspoň nebolo také dlhé... 20 % ()

Haretix

Fenomenální film a na palubě fenomenální Joaquin Phoenix, za kterým je hned v závěsu Philip Seymour Hoffman. Nejvíce na filmu oceňuji jak jsou servírovány dialogy, ten důraz na ně. PTA nikde nešetří a je to znát, servíruje velmi slušný psychologický film. ()

KitFisto

Hodně těžký film a pořádný kus filmařiny. Herecké výkony taktéž obdivuhodné. Hlavně Joaquin Phoenix opravdu vynikající. Nicméně nevím co si o tom filmu mám myslet. už dlouhou dobu jsem neviděl takový film u kterého jsem nevěděl co si mám myslet. Taky na Hollywood dost odvážný film, který se poslední dobou jen tak nevidí. ()

danoo

Film, ktorý sa neobťažuje byť konvenčný. Pre väčšinu divákov bude predstavovať problém, pretože podľa Deleuza dnes normálne vnímáme už iba klišé. Z tohto pohľadu je The Master najabstraktnejším, a tak najzložitejším Andersonovým dielom. Vo výpovedi spolieha na podtext, ktorý je skrytý za prepracovanými postavami, radšej ako na intenzívnu zápletku. Freddie tu potrebuje otcovský vzor a Dodd potrebuje byť uctievaný ako otec. Otázky však zostávajú. Rovnako ako postava Freddieho je to celé pomalé a vyšinuté, a napriek tomu úplne presvedčivé! ()

PetrVabruscak

Na tento film, po kterém jsem odjížděl z kina zpruzený se dá říct toto: "Sekťáci zasraný!" Jestli jsem si myslel, že PTA je dokonalým režisérem, tak své tvrzení musim přehodnotit nebo se jen "Mistr" tesař utnul? Nudný snímek na jehož pozadí bohužel nemá šanci celý film utáhnout znovuzrozený a excelující Joaquin Phoenix. Celý film střílí slepými náboji a proto se ptám: Kde je lehkost z Hříšných nocí? Kde je novátorské pojetí z Magnolie? Kam se vytratila deprimující atmosféra v kombinaci tónů Jonny Greenwooda, která tak fungovala v Až na krev? A kde je nějaký emočně silný závěr, jak to umí jen PTA? Odnesl jsem si z toho filmu vůbec něco? ... Nebýt výslechu a vymývání mozku hlavního aktéra, tak na tento film zapomenete. ()

neoBlast

Naprosto neobjektivním problémem Mistra je zkrátka Až na krev - pokud předešlého Andersona sektářsky uctíváte a žerete tak jako já, nevyhnete se lehkému zklamání... protože již nepřekvapuje, kamera je opět geniálně podmanivá, hudební podkres netuctový, herecké výkony grandiózní. Moment úžasu, který stále opakovaně zažívám při sledování olejáře Daniela je pryč, fascinace se nedostavuje... Ale také netvrdím, že to nepřijde někdy příště. Vlastně to i očekávám, protože zatím všechny Andersonovky dokázaly úměrně růst s počtem zhlédnutí. 85 % ()

Pavlínka9

Myslím si, že jsem film pochopila. I hlavní myšlenku celého filmu a vlastně celé této "rodiny", ale prostě mě to nevzalo :D Joaquin k "Mistrovi" přišel jako slepý k houslím, což ale jeho postava Freddieho přišla téměř ke všemu, ale prostě pro mě to byla hlavně jedna velká nuda, jelikož tohle prostě není můj šálek oblíbené kávy. Po dlouhé době taky výkon Philipa Seymoura Hoffmana, v němž pro mě nebyl totálně nechutný a odporný, ale Amy Adams bych asi při prvním setkání prohodila oknem :D :D ()

venison

Jsem naprosto nadšená, uchvácená, okouzlená hereckým projevem Joaquina Phoenixe.. Po několikaleté pauze povstal jako fénix z popela a rozbalil to na celé kolo herecky o X levelů vejš, než kdy byl.. Co dělala celou tu dobu? Herecky se trénoval??? Philip Seymour Hoffman opět nezklamal, je to jeden z nejlepších současných herců ve vedlejších rolích.. Oběma jsem to na 100% věřila a perfektně jim to v jejich rolích a charakterech ladilo.. :-) S Amy Adams mám trošku problém.. Nějak jsem nepochopila, kolik jí tam jako mělo být.. Čekala dítě, ale zároveň měl Hoffman děti zhruba v jejím věku.. Byla jejich matka? Byly jeho děti nebo jim tak jenom říkal, ale podobou by to odpovídalo.. Oba jí totálně zastínili.. Téma filmu jsem pochopila, ale nějak mi to vyprávění nesedlo.. Spousta scén jsem vnímala nedořešeně, nevysvětleně.. Režisér (a zároveň i scénárista) nám servíruje nějaké scénky, útržky ze života, ale nechává nás ty střípky neposkládat.. Čekala jsem víc rozhovorů mistra s nevyrovnaným žákem.. Nebo nějaký poměr se ženou/dcerou.. Vyhrocený konec.. :-( Příběh byl zajímavý, herci úžasní, kamera i střih super, ale nějak mi tomu hodně scházelo "vlákno".. ()

Mishqo

Zaujímavý pohľad na scientológiu a teda nie len na ňu. Príbeh muža stratenej generácie, ktorý sa snaží nájsť svoje miesto v spoločnosti práve pomocou tohto "náboženstva" (imho skôr sekty). Film stojí na dobrom scenári a predovšetkým na fantastických hereckých výkonoch. Ak by tento rok mal niekto uchmatnúť Oscara za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe Danielovi Day-Lewisovi, tak potom jedine Joaquin Phoenix. Phillip a Amy tiež zastali svoje meno. A to celé s doprovodom krásnej hudby. Intenzívny zážitok ()

Yoda sama

Anderson naplno. Miestami devastujúce, neskutočne pútavé a zaujímavé. Zároveň som mal pocit, že to je stvorené na to, aby to ľudia nepochopili a len sa kochali skvostnými výkonmi a scénami, čož je stávka na istotu, pričom pri Andersonovi zdanlivo geniálna a ocenená. Keby som chcel zažiť extrémnu epizódu zo života, chcel by som, aby mi ju napísal Anderson. A absolútny Joaquin, čo tam po Day-Lewisovi, Cooperovi a nominovaný spol., ktorý oproti nemu len hrali stena-okno. Keď nedostane oscara, môj osobný bojkot prejde do pomyselnej vojny a niečo ako "oscarový herec" pre mňa budú pri každom titule banálne dve slová. 9/10 ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

05.04.2013

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)