USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. (oficiální text distributora)

Aelita odpad!

Tolik negativní, oblbující, vysávající, nechutné, zvrácené, nemocné, uvězňující antienergie v jednom filmu, že cítím jako svoji lidskou povinnost odpovídajícím způsobem označit tento snímek jako hnilobný močál, který je lepší velkým obloukem obejít. Jediné, co lze připsat tomu filmu k dobru, jsou konečně jednou přirozená těla žen. ()

Streeper

Na film jsem chtěla jít do kina, pak jsem to ale nějak odložila. Myslím si, že jsem udělala dobře. Nebylo moc o co stát. Hlavní postava mi byla silně nesympatická. Film je po herecké stránce výborný, stejně tak jako po režijní. Vyprávění o minulých životech mi také nevadilo, to mě v celku i zaujalo, ale po většinu filmu jsem se nudila. ()

joker.george

Neobjevil jsem zde nic ,,mistrného“, film se plahočí odnikud nikam, a když už konečně ukáže něco lákavého nebo se vytasí s opravdu břitkým dialogem, tak se vždycky jedná pouze o chvilkovou záležitost a pak se zase vrátí zpátky do míst, kde se převrací na místě. Nad potopením ho ale statečně drží všichni zúčastnění herci. ()

Crawler-D

Podle množství materiálu (včetně mého oblíbeného záběru Joaquina naklánějícho se z lodi, kdy je půl záběru loď a půl protékající moře), který se do finální verze ani nedostal, by režisérský sestřih mohl mít další hodinu, ale asi by nedokázal zvýraznit neviditelné významové plochy. Ani jednu z těch 144 minut jsem se nenudil a díky skvělé kameře (která mi ale nakonec tolik neevokovala retro přičiněním sytých barev) to bylo skvělé sledovat + herecké výkony. Možná jsem slepý, ale Anderson nevede svůj film jako vyjádření vůči náboženskému hnutí. Spíš jako sondu do duše sexuálně a alkoholově neukojitelného muže. A Joaquin ho hraje skvěle, ale chybí tomu ohromující význam. ()

danecek24

70. Zlatý Glóbus za rok 2012 - nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Joaquin Phoenix, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Amy Adams, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Philip Seymour Hoffman ()

jaklee

Čistá kinematografia. Všetky tie obrazy, tak výtvarne komponované, pritom znepokojivé, presne ako hudobný podklad od Greenwooda a dokonalé herecké výkony, predovšetkým transcendentálny výkon Phoenixa. Mimochodom, oplatí sa pozrieť aj vystrihnuté scény pod názvom Back Beyond. P.S: Súhlasím stopercentne s Marigoldom, že filmu chýba akási celistvosť, ale je tak umelecky unikátný a fascinujúci, že mu musím dať 5 hviezd. ()

Gabbo

DAFUQ was that? Tak na tohle ultraartové dílo se nehrabe ani tvorba Terrence Malicka. V podstatě ani nevím o čem to bylo, jen jsem se modlil ať už ta nuda skončí.. Nicméně Joaquin Phoenix rozjel takový koncert, že si myslím, že sám musí být trochu magor, jinak by takhle magora nezahrál.. V jeho výkonu se ztrácí i jinak dobré výkony nebožtíka P.S.Hoffmana a Amy Adams.. A právě za herecké výkony alespoň ty dvě hvězdy dávám. ()

zette

Jedine, proc tento film videt je Joaquin Phoenix. Namet je lakavy, film me ale neoslovil a vnimam ho jako ztratu casu. ()

PROCESOR

Nechci snímek hanit, ale já to tam prostě nevidím. Vůbec mě nechytil děj a pro mne dost chaotické vyprávění. Prostě se nemám čeho chytit, film jsem dokoukal s velkým sebezapřením především pro herecký výkon Joaquina Phoenixe ()

Juto

Film je o posadnutosti sekty, ktoré sa snažia problémovým ľuďom odpovedať na životné hádanky. V tomto prípade sa sekta a jej vodca javia ako veľmi voľne inšpirovaní scientológiou a L. Ronom Hubbardom. Príbeh sa točí okolo vodcu Lancastera Dodda (Hoffman) hoci hrá hlavnú úlohu, príbeh je v skutočnosti o bývalom námornom dôstojníkovi Freddiem Quellovi (Phoenix), ktorý trpí PTSD v dôsledku účasti v druhej svetovej vojne. Psychicky zjazvení veterán sa pokúša vtesnať späť do spoločnosti.  Freddie Quell je zmietaný v emocionálnom zmätku. Po niečom túži, no ani on vám nevie povedať po čom, a ten smútok sa pretavil do sebazničujúceho rituálu. Vidíme jeho uškŕňajúcu sa tvár, a nie sme si istí, či sú jeho pochybné oči nenávistné, alebo či je vnútri mŕtvy. Je to podmanivé zviera. Fenomenálny výkon Joaquina Phoenixa. 8/10 ()

Jermann

Koukám, že nejsem jediný v rozpacích. Jak ohodnotit tak precizní a živoucí filmový počin a skvělý herecký koncert dvou osvědčených kabrňáků, když samotný příběh není dost zajímavý, aby chytil za pačesy, vtáhl a něčím oslovil? PTA umně a s upřímností jemu vlastní zachytil střet dvou silných osobností, kdy jedna potřebuje zachránit a nasměrovat a druhá vytrhnout ze stereotypu a letargie. Problém je v tom, že i po dvou a půl hodinách důkladného sondování do této jejich společné životní etapy, mi byli oba hrdinové vesměs ukradení. ()

frings

Hlavním Mistrem je Joaquin Phoenix a to Mistrem herectví. Jeho psychóza, každý výraz a pohyb je víc než uvěřitelný, až se člověk ptá, jak dalece je to herectví? Master and slave, obrácená psychologie, psychické a citové vydírání, zneužívání hypnózy. ()

campix

Mám na film stejný názor jako uživatel JASM. The Master je pro mě natolik neuchopitelný, že absolutně nevím jak jej mám hodnotit. Po technické a herecké stránce se filmu nedá téměř nic vytknout. Především herecké výkony jsou perfektní. Nejvíce září samozřejmě Philip Seymour Hoffman a také Joaquin Phoenix, který všechny dokonale zastínil a jeho výkon byl na tolik výrazný, že se před ním musí i Hoffman sklonit. Problém mám hlavně s dějem, je takový o ničem, těžko uchopitelný a pro mě neatraktivní. Film mě dokázal zaujmout pouze na poli hereckých výkonů. Bohužel, co se týče celkového konceptu, tak jsem se nudil. ()

mortak

Bezesporu jde o geniální film, který by si objektivně zasloužil plných pět hvězd, ale já mu subjektivně mohu dát jen čtyři. Nemyslím si, že ten člověk-zvíře, to freudovské id, má být zobrazeno tak patologicky, tak, jak ho hraje Phoenix. Vnitřní zvíře muže může být přece krásné, a já si ho představuji jako rytíře s mečem, jako piráta, jako dobrodruha s pudy na tom správném místě (filosofové mnou budou opovrhovat a chránit se Platonovým bojem proti sofistům). Jistěže Anderson ukazuje toto zvíře hroutící se pod požadavky "civilizované"společnosti, ale Phoenixovo zobrazení mužských pudů je pro mě nepřípustné. Stejně tak nepřijatelný je pro mě Hoffman představující patriarchu, boha, superego i ego zároveň, snažící se to mužské zvíře v sobě převychovat pomocí vlastní egoistické verze psychoanalýzy. Je opravdu muž složen ze dvou patologických kreatur - jedné pudové, myslící jen na sex, druhé nábožensky orientované a patriarchální, toužící po řádu a přesahu, přičemž obě části duše spojuje agresivita a touha po moci (nádherná scéna ve vězení, která přesně definuje jejich vztah)? Mistr má mnoho společného s Bergmanovým Mlčením. Tam se též jedna žena dělí na dvě části, a v obou filmech je ukázána masturbace té racionální polovičky, neboť duch má, ať chce nebo nechce sexualitu. A proto jen čtyři hvězdy. Subjektivně pořád nechápu, proč se sexualita staví proti rozumu a řádu, proč se Phoenix staví proti Hoffmanovi. Sexualita nestojí proti rozumu, ale přirozeně ho doplňuje a staví na novou vyšší úroveň. ()

TomPrusik1

Ani pořádně nevím, co si o tom vlastně mám myslet. Máme tu postavu vysmátého a trochu šíleného alkoholika, který prožívá traumata z války a nemůže se s nimi vyrovnat a na druhé straně postavu P. S. Hoffmana, představitele nějaké sekty, která sděluje lidem různé myšlenky a téže o smyslu života, budoucím životě a dalších důležitých věcech. Válečný veterán v této sektě vidí způsob, jak se začlenit zpátky do společnosti a tak jeho kroky následuje. A to je z epické části filmu všechno. Ve výsledku tak divák sleduje přes dvě hodiny doslova ubíjející nudu, jak Hofmannova postava plácá různé duchovní a filosofické bláboly a J. Phoenix se pod vlivem ethanolu tomu všemu směje. K tomu žádná výrazná zápletka, budování napětí a závěrečné vyvrcholení příběhu. Film mě opravdu absolutně nezaujal, do 1/3 filnu jsem doufal, že se konečně začne zásadního dít a nějak se posuneme dál. Přijde mi, že nějaké zalíbení může najít vážný filmový kritik, nebo hluboce intelektuálů divák (nebo aspoň někdo, kdo si myslí, že se jím cítí být), ale BFU, jako obyčejný konzument filmu se musí velmi nudit. A to byl můj případ. Měl jsem opravdu problém film do koukat. Výhodou je, že vím, že už se na film znovu nepodívám a že je konec. PTA. nepovažuji za špatného režiséra, něco málo jsem od něj viděl a tak si myslím, že tohle byla chyba která se každému tvůrci filmů stane maximálně jednou za 10 let. 3/10 ()

E=mc2

Veľmi zvláštny film. Hlavne spôsob ako je rozprávaný. Naozaj nejde o typický spôsob rozprávania filmu. Dokonca mi príde že to bol veľmi banálny film. Alebo aboslútne výborný. Možno ten spôsob ako bol rozprávaný bol odkaz na učenie Majstra a jeho nepodstatu, alebo snahou filmu bol skôr dopad a pocit, možno ako keď človek vypije ten bohovský koktejl od Quella. Alebo to bolo len o dobrej súloži? Výborné herecké výkony, fajn kamera a zaujímavá hudba. Možno ten spôsob rozprávania súvisel s prežívaním hlavnej postavy filmu. Prázdnota, emočná vyprahlosť, sexuálna frustrácia a nenaplnenosť, putovanie od nikam do nikam. Z vedľajších postáv bola celú dobu cítiť istá faloš, umelosť, chlad. Napokon záverečné odhalenie kto tomu vlastne šéfuje nebolo ani odhalením..bolo to ukázané už pri "Vystriekaj sa mi" scéne :) Každopádne nie tak emočne silné ako There will be blood. 90% ()

smrt.ka

Když někdo umí, tak umí. A PTA umí. Co záběr, to MASTERpiece. Phoenix s Hoffmanem a Adams neskutečně skuteční a zábavní, protože "plastičtí". I Laura Dern se mi sem zvrhle hodila. PTA je vážně geniální v tom, co z herců dokáže dostat - tahá to z nich až z paty. Opět omamná Greenwoodova hudba. Netuctový a nepředvídatelný scénář. Vyšinuté, tiché i násilnické, studené i stydlivě zahřívačné, vydechující alkoholový opar. A (zase) jako román - samo o sobě mnohovrstevnaté, výmluvné a nezjednodušené. ()

Aquarius

P. T. Anderson s každým ďalším filmom rastie vyššie a vyššie. A film ako autonómne umenie rastie spolu s ním. Adaptácia Pynchona nemôže byť v lepších rukách. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

05.04.2013

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)