• Radko
  ****

  Nemožno vstúpiť dvakrát do tej istej rodiny. Zvlášť, keď odluka je pridlhá a kultúrne prostredie, v ktorom chýbajúci člen žil, tak výrazne odlišné. Situácia "zachránených", v mladosti unesených belochov a po rokoch vykúpených zo zajatia, ružová nie je. Buď sa bránia návratu alebo sú za menejcenných. Šikovne podaný príbeh snahy o scelenie rodín zároveň ukazuje miernu zmenu charakteru pôvodne výlučne na peniaze vysadeného šerifa a zároveň idealistických vojakov, ktorí svojou snahou vyhovieť obyvateľom a konať pre nich dobro narobia viac zmätku ako nápravy.(26.3.2013)

 • cheyene
  ****

  S odřenýma ušima dávám 4*. O tomto hodnocení mě přesvědčil proslov šerifa McCabea, když odcházel z vojenského plesu. Obsahoval totiž jednu silnou myšlenku týkající se předsudků tehdejší společnosti. John Ford westerny uměl točit a snímek Dva jeli spolu rozhodně není špatným počinem, ačkoliv po většinu času je takový nemastný neslaný a nic extra napínavého se tu neděje. Ukazuje však různé charaktery postav, přičemž hlavní hrdina tu není žádný ideál pravého muže. Ztvárnění příběhu je nasměrováno mezi velmi realistické mantinely, dokonalá je tu ukázka socializace bělochů v indiánském prostředí a následná resocializace zpět do toho bělošského. Právě tohle a myšlenka, o které jsem se zmínil v úvodu, činí Fordův western zajímavým. Ústřední postavy (šerif a poručík Gary) jsou sympatické a dobře je doplňuje také ženské duo Elena a Marty.(15.3.2012)

 • Pohrobek
  *****

  Můj nejoblíbenější americký western, který je zřejmě tím nejpravdivějším - minimálně, co se Fordovy tvorby týče. Jedná se vlastně o rozvíjení tématu ze Stopařů a ještě markantněji se ukazuje, jaká byla tvář americké civilizace - plná nenávisti, předsudků a rasismu. Ford do svého westernu poprvé obsadil Jamese Stewarta a dal mu možnost předvést nebývale mnoho poloh svého hereckého umění. Stewart jako muž bez iluzí, bez ideálů svým způsobem zrcadlí Fordovo vlastní rozčarování z Divokého západu. Dalšími symboly jsou černoššký herec Woody Strode jako nesmiřitelný, brutální náčelník Stone Calf, který nedostane od Stewarta šanci - a ani ji nemůže dostat! A pak diva z Griffithsových filmů Zrození národa a Intolerance Mae Marsh, která odmítá návrat mezi bílé! Snímek jasně odmítá ideál Divokého západu jako místa rovných, spravedlivých mužů, ale ani nesklouzává k podobně idealistickým vinnetouovským pohádkám o běloších a indiánech, kteří mohou trvale žít v míru. Tvrdá porce realismu. Z formálního hlediska je Fordova režie uměřenější i klasického opitimistického hudebního doprovodu je pomálu. Na druhou stranu nijak není oslabena porce vtípků, které však naplňují především první polovinu snímku. James Stewart pak předvádí herecký koncert, a i když není vlastně aspoň zpočátku zcela kladnou postavou, morálně dokonalého Richarda Widmarka jasně zastiňuje.(28.7.2006)

 • RHK
  ****

  Méně výrazný ze šedesáti westernů držitele čtyř Oscarů Johna Forda, ale díky jeho svižné režii pořád kvalitní film. Trochu konverzačka plná vtipných dialogů, trochu sociální sonda do pevnosti vojáků a vozů osadníků okradených indiány o své unesené blízké. Třetí svět tvoří zlí Komančové, kteří ale ve Fordově podání nejsou vůbec černobílí (ani rudo - bílí). Díky indiánům se dočkáme i trochy akce, i když v míře nižší, než je na žánr obvyklé. Šerif McCabe (James Stewart) i poručík Gary (Richard Widmark) do sebe jiskřivě narážejí slovy, fakticky ale tvoří přátelský tým, kerý musí splnit misi na záchranu bělochů vychovávaných indiány. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=3vz_oWIbGTs(22.3.2011)

 • Foma
  ****

  Výbornej western, ne snad tak silnej film, jako některý další Fordovo opusy (Přepadení, Muž, který zastřelil Liberty Walanceho, nebo moje oblíbený Horse soldiers), přesto by mohla většina režisérů tomuhle Mistrovi závidět. Ve filmu je skvělej James Stewart (z celkem bezcharakterního šerifa se vyklube solidní člověk), je tam dost humoru, zajímavej pohled na nefungující soužití Indiánů a bělochů a další typický atributy Fordovo filmů. Takže určitě dobrý čtyři hvězdičky.(14.11.2006)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace