Reklama

Reklama

Kon-Tiki

  • Velká Británie Kon-Tiki (více)
Trailer

Norský etnograf a dobrodruh Thor Heyerdahl pobývá v roce 1937 se svou ženou Liv na polynéském ostrově Fatu Hiva. Začne zpochybňovat platnou teorii o tom, že Polynésané přišli na své ostrovy před 1500 lety od západu. Domorodci na Fatu Hiva se zmiňují o bohovi slunce Tikim, který se řídil Sluncem a dovedl je na ostrovy z východu. V roce 1946 Thor prezentuje v New Yorku studii, v níž tvrdí, že pacifické proudy směřují z východu na západ. Tikiho lidé podle něj k plavbě osm tisíc kilometrů dlouhé použili vor z balzového dřeva. Nakladatel se mu vysměje. Thor to chce dokázat. Časopis National Geographic odmítne expedici financovat. Thor nakreslí model voru, který mu pomůže zdokonalit inženýr Herman Watzinger, živící se prodejem ledniček. Chce expedici financovat v případě, že ho Thor vezme na palubu. Thor se na Vánoce nevrátí k rodině a s Hermanem odletí do peruánského Callaa. K výpravě se připojí váleční hrdinové, telegrafista Torstein Raaby a Knut Haaugland, a Thorův přítel z mládí Erik Hesselberg. Thora kontaktuje i etnograf Bengt Danielsson, který umí ovládat kameru. Vor je postaven ze stejného materiálu a stejným způsobem jako před 1500 lety. Expedice se potýká s nedostatkem financí. S pomocí peruánského prezidenta výpravu vybaví americké námořnictvo. Osmadvacátého dubna 1947 vor Kon-Tiki vyplouvá. Posádka, z níž nikdo není námořníkem, a Thor dokonce ani neumí plavat, čeká na jižní vítr, aby se vor dostal do jižního rovníkového proudu. Nefunguje rádiová vysílačka. Posádka se obsluhu učí za pochodu. Zažije bouřku, při níž se muži musejí přivazovat k voru. Thor spadne do moře, ostatní ho vytáhnou. Vor stále míří na sever k nebezpečnému malströmu u Galapág. Mezi členy posádky narůstá napětí. Když se o voru objeví žralok obrovský, Herman zpanikaří, zasáhne ho harpunou a žralok vor táhne. Podaří se jim lano přeseknout. Herman tvrdí, že do voru se dostává voda. Bengt se v proutěném koši potopí a zjistí, že vor je vodou nasáklý. Když filmuje z člunu vor, objeví se žralok... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (358)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Nutno na úvod uznat, že Norové se s úkolem natočit epické vyprávění o nejvýznamnější životní epizodě své největší osobnosti dvacátého století vypořádali velmi svědomitě. Z jakého jiného filmu chcete mít nejdražší záležitost v historii národní kinematografie? Ty peníze každopádně vidět jsou, a dlužno říct, že Thor Heyerdahl si takovýhle pomník rozhodně zasluhuje. Problém je, že je trochu zbytečný, protože filmový záznam svého regulérně šíleného záměru - který pohříchu šlape mnohem lépe než tahle vizuálně úchvatná podívaná - si pořídil "sám" Heyerdahl, a dostal za něj Oscara:) Cca hodinový dokument o plavbě Kon-Tiki, vzniklý z materiálu natočeného i v tomto filmu hojně vídanou kamerou, obsahuje základní informace o tom, proč a jak, mapuje celou cestu i to, co jí předcházelo (nebylo toho málo, a samotné opatření dřeva na stavbu voru by vydalo na jeden dobrodružný film - v dramatizaci z roku 2012 jsou už klády naskladněné v docích...), a neobsahuje žádné "divácky vděčné" tahy na jistotu jako několikeré milimetrové úniky před žraloky apod. Já jsem osobně dost rozpačitý z "niterných scén" Heyerdahla, záměr odhalit trauma topícího se neplavce podle mě naprosto selhal, mimo jiné proto, že Pål Sverre Valheim Hagen NENÍ co do hereckých kvalit ani omylem srovnatelný s Ryanem Goslingem (ke kterému ho kdosi přirovnával). Transformace boje o život do uvědomění si životního úspěchu, která měla být ztvárněna jen detailem obličeje (navíc notně vousatého) se opravdu nepodařila. Jsem docela na rozpacích - Kon-Tiki je po stráce řemeslné a hlavně vizuální velice působivá záležitost, navíc ukazuje jedno z největších a nejbláznivějších dobrodružství, které bylo kdy nějakým člověkem (s pozitivním výsledkem:)) podniknuto. Ale bohužel je to opravdu rozvleklý film, který se soustřeďuje zbytečně na něco, co by mohlo být daleko lépe nahrazeno něčím, co se stalo, a co z nějakého mně neznámého důvodu chybí. A taky by mě zajímalo, jestli je věrnější tohle zpodobnění (jestli třeba vychází z nepublikovaných Heyerdahlových zápisků nebo tak něco) nebo dnes už historický dokument - tam se totiž nějaké problémy s bezvětřím vůbec neřešily, spíš naopak... Nemůže to být modrý film, ale víc než 70% nedám. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Nejen díky mě blízkému tématu tento film považuji za výborný, ale i z hlediska filmařskýho se jedná o úchvatnou záležitost. Ať už herci, díky jejichž výkonům jsem neměl pocit, že sleduji film o plavbě po oceánu, ale že jsem součástí tohoto velkolepého námořního dobrodružství. Nebo práce kameramana, která zejméná mořský život dokázala zprostředkovávat ve všech svých přísadách, tedy v celé své kráse, ohromnosti i nebezpečnosti. Jistě by ani jedno nefungovalo tak výborně, nebýt talentovanýho režiséra, v tomto případě řežisérů, kteří dokázali film dostat do naprosto civilní a relné roviny a tím z něj udělat jedinečný zážitek pro každého jenom trošku vnímavého diváka. Oklikou se tak vracím na začátek svého komentáře, protože největší chválu u mě zaslouží fakt že z filmu je jasné cítit jak je pro nás lidi důležité, aby jsme s přírodou a se všema formama života co nabízí nebojovali, nestavěli se proti ní, ale snažili jsme žít s tím vším v souladu a respektem, jedině tak můžeme přežít a dokázat skutečně velký věci. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $16,6miliónaTržby USA $1,362,634Tržby Celosvetovo $22,452,279Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Tak teda Severania fakt valia, odtiaľ sa sype jeden klenot za druhým, len aby tých režisérov nepokazil povrchný Hollywood. Opäť poctivo vybudovaný príbeh, tentokrát "navyše" s veľmi pôsobivým vizuálom, príjemnou atmosférou, nepríjemnými žralokmi, dobrodružstvo ktoré nemusí mať rozpočet niekoľko 100milionovUSD, potešilo. /80%/ ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Naprosto super dobrodružný kousek, který s málem peněz dokázal zahrát obrovské množství muziky. Líbí se mi, že tvůrci dokázali naprosto překrásně odvyprávět tak důležitý příběh, jako je plavba Thora na voru Kon-Tiki skrz Pacifik, aby dokázal něco naprosto neuvěřitelného. Líbilo se mi, jak ti cestovatelé dokázali dokonale splynout s přírodou. Dokázali s přírodou to, co v dnešní době dokáže sotva jedno procento populace. Dokázali přírodu využít k prokázání do té doby těžko uvěřitelných teorií. Jasně, radši se nám bude hodit jednodušší vysvětlení, než zapřemýšlení nad tím složitějším. A to, že před tisíci lety lidé dokázali tolik věcí, které do dnešních dní nedokáží nejvyšší vědci světa racionálně vysvětlit, je vlastně jenom fakt, který si málokdo chce přiznat. Plavba na Kon-Tiki je i z tohoto ohledu dost důležitá a já jsem moc rád, že jsem takový příběh mohl vidět a jsem ještě radši, že dva Norové se do příběhu tak zbláznili, že film mohli tak dokonale natočit. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Hezká evropská koprodukce s duchem a krásným vizuálem. Banda dobrodruhů na velkém voru na 3-měsíční plavbě skrz Pacifik. Dojde na náznaky společenské ponorky i na bouři, u kterých ale nemáte pocit že je vidíte postodvacáté. A na střety s velrybou či žraloky, kteří vypadají důvěryhodněji než v hollywodském spektáklu, a které vyvracejí klišé, že žralokovi, jakkoliv hladovému, je tvar lidského těla cizí a neútočí. Film, který není žádnou studiovou zakázkou, ale je povedenou tímovou prací se snahou říct hezký skutečný příběh. Víra v úspěch a pevná vůle oceány přeplouvá. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (19)

  • Odd Magnus Williamson, ve filmu Erik Hesselberg, je ve všech záběrech z důvodu tetování na těle i rukou oblečený. (Redix)
  • Natáčanie prebiehalo aj na exotických miestach v Thajsku a Maledivách, ďalej aj v New Yorku, nórskom Lillehammeri a Askeri, taktiež aj v Bulharsku či Švédsku. (MikaelSVK)
  • Thor Heyerdahl absolvoval tuto expedici s hodinkami značky Eterna. Firma začala mimo jiné vyrábět řadu hodinek KonTiki jako odkaz na tuto událost. Tato řada je také výjimečná tím, že každý z modelů má nerezové dýnko hodinek ozdobeno medailonkem s reliéfem zobrazujícícím legendární vor Thora Heyerdala. (Jizni Tlapa)

Související novinky

Orlando Bloom se vrací k pirátům

Orlando Bloom se vrací k pirátům

19.08.2015

Ano, k těm z Karibiku. Představitel Willa Turnera se totiž objeví v pátém díle úspěšné blockbusterové série, který ponese název Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales. Jack Sparrow s tváří…

Kdy uvidíme páté Piráty z Karibiku?

Kdy uvidíme páté Piráty z Karibiku?

22.06.2014

Legendární producent Jerry Bruckheimer (Mizerové, Skála) už nedělá primárně pro studio Disney. Po několika finančních zklamáních (Princ z Persie, Čarodějův učeň, Osamělý jezdec) mu nebyla obnovena…

Bruckheimerovi se Piráti 5 vymykají z rukou

Bruckheimerovi se Piráti 5 vymykají z rukou

12.08.2013

Jak jinak, může za to Osamělý jezdec. Největší komerční průšvih letošního léta čelí ztrátě v odhadované výši 160 – 190 milionů dolarů. Kvůli tomu teď šéfové studia Disney dávají pořádný záhul Jerrymu…

Piráti 5 mají režiséra, Depp si škrtá diář

Piráti 5 mají režiséra, Depp si škrtá diář

01.06.2013

Přesněji řečeno, dva režiséry. Byli favority Jerryho Bruckheimera od začátku, nyní s nimi studio Disney oficiálně sepisuje smlouvu. Norské duo Joachim Ronning a Espen Sandberg se prosadilo…

Reklama

Reklama