Příběh muže, který nechtěl prohrávat s myší. Charly Gordon (Cliff Robertson) je zaměstnán jako pomocník v malé bostonské pekárně a po práci chodí do večerní školy, kde se učí číst a psát. Má IQ 59 a jeho jednoduchý svět obsahuje ještě pravidelné vyjížďky turistickým autobusem, při nichž se seznamuje s historií města, a stejně také pravidelné kruté žertíky, jimž ho vystavují jeho "kamarádi" z pekárny. Charlyova usilovná snaha o sebezdokonalení však nepřináší viditelné výsledky. Na přímluvu učitelky z večerní školy Alice Kinianové (Claire Bloom) se podrobuje různým testům, ani ty však nesignalizují sebemenší pokrok. Obzvláště ho rozčiluje, když pokaždé prohrává závod s laboratorní myškou Algernon o to, kdo dřív najde cestu bludištěm. Všechno se změní po experimentální mozkové operaci, jíž se Charly podrobí. Hranice jeho inteligence se najednou posouvají do nekonečna... Snímek Charly (1968) je adaptací povídky Daniela Keyese Růže pro Algernon (1959, později přepracované i do románové podoby) a stojí a padá s vynikajícím výkonem Cliffa Robertsona v titulní úloze. Režisér Ralph Nelson (1916-1987) patří ke generaci tvůrců, kteří získali ostruhy v televizi (podobně jako Sidney Lumet, Arthur Penn nebo Franklin Schaffner) a bývá připomínán především v souvislosti se svým nábožensky laděným dramatem Lilie polní (1963) kvůli oscarovému výkonu jeho hlavního protagonisty Sidneye Poitiera. V Charlym přivedl ke stejnému ocenění také Cliffa Robertsona. I přes určitou poplatnost době svého vzniku (násilná implantace filozofie hippies a celého milostného motivu nebo zbytečné použití tehdy módního děleného plátna) zůstává Charly působivou studií jednoho neobvyklého lidského osudu. Hudební doprovod filmu složil známý indický hudebník Ravi Shankar. (oficiální text distributora)

Han22

Vždycky jsem přemýšlel podle námětu, jestli je tenhle film spíše sci-fi nebo drama. Po shlédnutí mám jasno, sci-fi to v žádném případě není, podobné experimenty tuším opravdu někde proběhly s nějakou duševní nemocí. Takže tu máme solidní drama o mentální retardaci se skvělou hudbou a fantastickým Cliffem Robertsonem. Na tomto pro mě v podstatě neznámém herci a jeho skvělém výkonu zejména v první půlce film stojí. Problém je, že těchto filmů už jsem pár viděl a klasikám jako Rain Man nebo Forrest Gump se tohle neblíží ani z dálky, chybí mi tu více emocí, více tlačení na pilu, více toho (melo)dramatu. V celém filmu je jen pár scén, které mě zvedly ze židle jako Charlyho úpřimná radost z poražení Algernona nebo krásná romantická montáž když se dá dohromady se svou učitelkou. Naopak finále je studené jako psí čumák. Celkově tak 70%, dávám více, protože objektivně film moc chyb nemá, chyba je jen na mé straně. ()

HArna

Růže pro Algernon jsem nečetl, stejně tak román Charly.Nevím jestli by se mě film líbil Možná líp, možná hůř.Tak či tak pokusná myš mě chytla.Ten konec je trochu depresivní, ale přesně to k tomu patří. ()

Piškotka

Citlivě podané drama, hlavní výkon velmi autentický. Experiment, co se vymknul z rukou a zatočil s osudem bezbranného člověka coby pokusné loutky. ()

Zik2

První polovina je vynikající, v druhé jsem si chvílemi připadal jako sám Charly, protože některé dějové zvraty byly poměrně špatně vysvětlené (nevím, zda to byl záměr). Také kvalitě filmu ubíraly poněkud jednoduché a schématické postavy - když se Charly stane géniem, visí u něj na zdi Guernica, periodická soustava prvků a on sám šíří neotřelé, v tu dobu značně rozšířené názory, zkrátka vidíme schéma intelektuála; vědci jsou chladní a ambiciózní atp. Naopak vysoce cením mj. vynikající herecké výkony. ()

lucijelucije

Charly Gordon, v originální předloze je to podle knihy Daniela Keyese.".Růže pro Algeron"..no je to velice emotivní a silný příběh..Charly Gordon touží být chytrý, aby ho lidé měli rádi.Od rodiny je odvržen, protože není dostatečně inteligentní..otázkou je, opravdu stačí mít více intelektuálu, aby byl člověk šťastný? Charly poznává, že nestačí být pouze chytrý, aby se stal oblíbený u svých (ne)přátel, či v celé společnosti tzv. Inteligentních lidí..Snímek je natočen, řekla bych uspokojivým a kvalitním způsobem..ale určité věci, které se nachází v knize Daniela Keyese, a které teda považuji za dost zásadní, se však ve filmu opomenuly..Za důležité třeba považuji Charlýho vývoj, setkání s jeho rodinou, velký spád jeho přítelkyně Algernon a taky celkový vztah k doktorce Alici, který byl trošku pozměněn..ano, do snímku se nedá vložit vše, co je obsaženo v knize, ale určité aspekty postrádají lehkou logiku..Přesto jsem s touto adaptací Charlýho Gordona byla velice spokojená..A hodnotím pozitivně..stojí za to si to rozhodně přečíst.. ()

Mikino00

Velmi zajímavý film, kde se z naprostého sympatického hlupáka stane zázrakem vědy génius. což samozřejmě není bez následků. Toto téma je pojato dosti osobitě přidány prvky hippies, indické hudby, ale také zde marně budete hledat šťastný konec. Robertsonovi jsem věřil vše co zahrál, působil opravdu věrohodně. ()

ddf76

Vyborny Cliff Robertson, ktery tahne cely snimek. Prvni zpracovani, pak nasledovali Travnikari a dalsi. Ale tato puvodni adaptace, je trochu minimalisticka v podani, ale v tom je jeji sila podle me. Spis jedna perlicka, rozdeleni obrazu do vice casti se objevilo i v Bostonskem pripadu, ktery mel premieru ve stejnem roce. ()

Akana

Drobné formální experimentování s obrazem nebo Shankarova hudba film jasně identifikují s dobou jeho vzniku, přesto nepůsobí zastarale. Zásluhu na tom má nepřehrávající Cliff Robertson i celkové pojetí známého příběhu, které neútočí na city víc než je zdrávo. ()

Denny

Dramatický a dojemný příběh mentálně zaostalého muže, který se podrobí vědeckému experimentu, po němž se jeho intelekt zvýší na úroveň génia- pouze však dočasně... Film je velice působivý, i bez laciné sentimentality, ke které námět svádí... ()

Gwin

Jelikož jsem před shlédnutím tohoto filmu četl předlohu, vidím nedokonalou adaptaci. Cliff Robertson ztvárnil Charlyho dobře, ale vývoj postavy v obou směrech je brán moc hopem, spousta věcí je úplně přeskočena nebo se odehraje v jednom záběru. Je škoda, že je kladen tak malý důraz na samotnou postavu Charlyho a jeho psychický vývoj, zatímco jeho emoční vývoj je rozebírán daleko podrobněji, než je rozebírán v knižní předloze. ()

chrispe

,,Proč se lidé, které by ani nenapadlo vysmívat se mrzákovi nebo slepci, vysmívají idiotovi"? Jo... tak to těžko říct. Film na motivy povídky Daniela Keyse, kterou jsem četla v létě a prožila tak pár odpolední v depresi. Charly touží po tom být chytrý... kvůli sobě, kvůli svému okolí, chce víc rozumět tomu, co se kolem něj děje a proč se to děje. Po operaci, kterou podstoupí se mu dostane více vytoužené chytrosti, než by se mohlo poštěstit "normálním" lidem.... jenomže kdy to všechno doženou city? Řekla bych, že film je dobře udělaný (na to, že kniha je koncipována jako série Charlyho "Pracovních hlášení" a proto se převážně jedná jen o myšlenky a dojmy), moc se mi líbil závěr, kdy SPOILERY starý Charly vstupuje opět na svénu a dohání své chytré já. Co mi moc nesedělo byla scéna, kdy se Charly pokouší o sblížení s učitelkou poměrně násilnou cestou, protože pak je její návšteva v jeho bytě dost podivná (že by ráda sadomaso?) a ty šílené pohledy Cliffa Robertsona, ale jak jinak beze slov ztvárnit ten absolutní zmatek v lidském nitru? ()

kondor77

Četl jsem původní povídku, ale až při rešerši k filmu jsem zjistil, že existuje i její románová verze a právě ta byla předlohou. Nešpatný film, který mě kvůli znalosti předlohy (částečné) neměl čím překvapit a i když jsem ho viděl dávno, necítím potřebu se na něj znovu podívat. Herec v hlavní roli byl vážně dobrej a předznamenal budoucí zájem filmových hvězd o role autistů ( Tropická bouře ). ()

for-com

Kdybych nečetla knihu, nejspíš by mé hodnocení šlo výše, bohužel takhle to vidím jen na půl cesty... Cliff Robertson je výborný, ale kniha ve mne zanechala mnohem hlubší pocity, než film. ()

Gezi94

Připadalo mi to oproti povídce trochu ochuzené (což lze čekat, když je to filmová adaptace) a trochu mi vadilo zaměření na vztah Charlieho a slečny Kinianové.Ale jinak to bylo celkem pěkné. Charlie byl takový jak v povídce. ()

Tiiso

Charly je ve své první polovině daleko silnější než v druhé. Žádnou knižní předlohu jsem neměl to potěšení přečíst a tak nemusím řešit dilemata zda je přepis kvalitní či naopak. Děj se hezky odvíjel a herecký výkon byl odveden na vysoké úrovni. Různým půleným obrazům a efektům jsem na chuť tolik nepřišel, ale vím, že v těch letech to byla velká móda. Až diváci budou koukat za třicet let na naše třepavé kamery a barevné odstíny taky se budou divit. Film ke konci tak nějak vyprchal a mě zůstal průměrný zážitek z něj. ()

Astrebleue

Silný příběh, který byl se snahou zpracován, ale ne vždy to úplně zapadlo. Co mě ale zaujalo, byly ty různé prostřihy. Škoda, že celý film se nenesl ve větším duchem moderny a sci-fi. ()

celticek

Povídka Růže pro Algernon od Keyese mě položila na kolena, román jsem zatím "nepřelouskal", ale to nic nemění na tom, že pro mě je to jedna z nejlepších věcí, které jsem kdy četl. Filmové zpracování stojí také za shlédnutí, užijte si duševní očistu:) ()

Tamdydam

Film, který bych pouštěl povinně na základních školách jako prevenci proti šikaně. Doporučil bych ho ale všem. Jednak je to bobrý film a jednak nikomu neuškodí trochu se vcítit do duše intelektuálně malého, ale srdcem velkého člověka, jakých je na světě spousty ()

OldBoy je mrtvý, Algernon ožívá

OldBoy je mrtvý, Algernon ožívá

12.11.2009

Will Smith z jednoho projektu vycouval, do druhého hladce vklouzl. Milovníci asijské kinematografie si můžou vydechnout, hollywoodský remake korejského OldBoye se nekoná. Steven Spielberg a Will… (více)