Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

lacerta

Mám ráda filmy o upírech. Nutně nevyžaduji propracovaný děj, ale tohle byla hrůza. Sice skvělí oba hlavní představitelé, výborný soundtrack, ale jinak je to totálně o ničem. Příběh směřuje od ničeho nikam. Něco se stalo, nevíme proč a zrovna tady je to tak otravné a rušivé, že mi dělalo problém film i dokoukat. Stále jsem čekala, až se něco stane a nestalo se ale vůbec, vůbec nic. O to víc mě dostává oficiální obsah - jaký konec světa sakra? Být to hudební videoklip, je to na 5*, být to krátkometrážní film, tak taky, takhle je to sotva na ty 2*. Za soundtrack a hlavní duo, možná bych půlku další přidala za prozkoušení z obecného přehledu. ()

Optical

Jeden z těch artový filmů u kterého by člověk zemřel nudou, odstupem času už ani nevím o čem tohle bylo. O dvojici znuděných milenců vedoucí existenční monology nad sebou samými i okolním měnícím se světem. Či to mělo nějaký hlubší podtext, který mi unikl, kromě uspávání diváka? Nevím a je mi to jedno. Určitě vím, že tento film není pro mne. Roztahaná nuda. ()

bonovox

Poetický atmosferický a svojim spôsobom krásny snímok. Po rôznych teen upírskych ságach je to príjemný návrat ku kvalite v tomto žánri. ()

Scaevola

Asi jsem nebyl úplně připravený, byť mi bylo podáno jisté vysvětlení a kontext tvorby J. Jarmusche: Na jednu stranu oceňuji herecké výkony a kouzelné tempo, díky kterému mi vůbec nepřišlo, že se koukám na děsivou nudu. Na stranu druhou se ptám, o čem že to vlastně bylo? Dvouhodinové vyprávění nevede vůbec nikam a zápletku tvoří neustálé chození sem a tam a dvojice úmrtí, která však z hlediska emocí nemohla mít sebemenší dopad. Poněkud cynicky se domnívám, že jediným cílem bylo ukázat, kolik slavných osobností z historie tvůrci znají a dovedou naroubovat do jediného životního příběhu... A existenciální interpretaci upírů jakožto nešťastníků prokletých nesmrtí už bylo možné spatřit mnohokrát. ()

brasek

Romantický horor a som z toho nadšený. Je to divné, ale je to tak... zaujala ma hudba, svojím spôsobom príbeh a neskutočne hlavní protagonisti. ()

Horác

Vizuální i aurální estetika díla mě oslovila a ocenil jsem, že ve vší té stylizaci zbylo místo i pro jemný humor. You drank Ian. ()

Elisson

Film, o ktorom by niekto mohol povedať, že sa tam nič nedeje. Plynie pomaly, pokojne, ladí s hudbou, s myšlienkami (tie o ľudoch - zombíkoch sa mi zvlášť páčili)...takýto umelecký zážitok mám naozaj len málokedy. ()

spawnxp

Velmi atmosféricky... Muzika Jozef van Wissema dělá půlku filmu - fakt dobrá zábava, výtvarný... 4/5. Doporučuju ()

Birter

Upírský subžánr dominoval v posledních letech v tom komediálním seriálu, který odmítám jmenovat a po zhlédnutí Only Lovers Left Alive nemohu než konstatovat, že kdyby byl natočen v tomto stylu byl by si mě snad získal. Jarmusch (jehož nejsem vyloženým fanouškem) s humorem pracuje lehce, nestrká ho divákovi před nos a nedělá z něj idiota. Jeho minimalismus je další prvek hoden obdivu. Netřeba zápletek, jen chytrých dialogů, retro vizuálů, undergroundového soundtracku a krásný film bez větších skvrn patosu je na světě. Wasikowska a Hurt plnili už jen roli třešničky na dortu. Mrzelo mě jen, že rovněž pouze v detailech prozkoumával Jim v tomto filmu i ono téma smrtelnosti. Nebo nesmrtelnosti, to je jedno... ()

carnacv

Výborně Jim Jarmush!!! Dlouho jsem se jeho dílku nevěnoval, až jsem úplně náhodou zahlédl v rozpisu 2013/14 filmů jeho jméno. Po shlédnutí tematiky jsem prostě neodolal. Popravdě řečeno, pěkně mě Jim nakrl hned z počátku tím jeho rotačním manévrem, jehož následky jsem ve své mysli nesl několik následujících minut filmu, a místo kochání se dějem jsem přemýšlel, že kdybych ho měl někde po ruce, kopl bych ho řádně do tlamy. Dobrá, už se mi ulevilo, zapomenuto... Začneme od znovu. Takže když jsem přežil tu...., ale to už tu bylo. No hned z počátku film velmi slušně vtáhl do děje. Kvalitně zvolený vypravěčský způsob i podání děje, kdy vlastně až do konce netušíme, kam se bude film ubírat a jak se bude vyvíjet. To vše podloženo podmanivou hudbou, luxusní stylizací, interiérkem a dalšími serepetičkami, které dokonale vykreslí atmosféru. Tomuhle říkám jízda dějem!! Mnozí by se mohli učit. Děj se točí okolo mileneckého dua upírů a přibližuje nám jejich životy a vlastně i kvalitní milenecký vztah i přes značně odlišné povahy obou postav. Zajímavé na tom je, že v mnoha situacích lze nalézt slušné narážky či paralely vůči lidskému životu. Jinak bych v tom nehledal nic významnějšího snad jen tu zajímavost, že je do děje zakomponována postava, jež nápadně připomíná životní situace, kdy do fungujích poklidných vod náhle vrazí bludný kámen, jež zavedený systém totálně rozboří. Závěrem ještě jednou děkuji Jimovi za to, že mi po dlouhé době zpříjemnil dvě hodinky mého života. Díky. ()

Lokitre

Musím říct, že je to velmi umělecký film. Děj nic moc, hromada hlubokých myšlenek (o smyslu života, smrti a tak) a zaběrů které se tak otáčeli, že se mi dělalo nevolno (a to se mi nikdy takhle špatně z filmu neudělalo). Ale musím uznat, že je to lepší pohled na upíry než jako na ty žlutooké bledé obludy. Tenhle film hlavně řeší otázky nesmrtelnosti a podobné věci, čím se od nás tyto pijavice liší. Velmi chválím herecké obsazení. Vzhledem k tomu, že mám vážně ráda Avengers, neměl by být problém uhádnout nejlepšího herce v tomhle filmu. ()

rakosabasta

Úžasná hudba, úžasní lidé, minimalismus příběhu, maximalismus všudypřítomných rekvizit. Srdce filologa přímo plesá. Jediné, co může filmový zážitek zkazit je výše uvedený obsah od H.C.E, jenž prozrazuje příliš mnoho... ()

babka

Těžká hudba vystudovaného loutnisty van Wissema v nekonečné a tíživé noci dodává filmu sirupovitý dějový tok. Což nevadí a umocňuje tu tíhu tisíciletí, kterou sebou světem vláčí Adam a Eva. Polyglotičtí upíři, výjimečně vzdělané bytosti znechucené lidmi a světem jsou odkázání jeden na druhého. Citují známé osobnosti, připomínají si setkání s umělci, přiznávají se k dílům, které svět připisuje někomu jinému. Ano, pochopil jsem, že Jarmusch je vzdělaný v různých oborech, včetně výčtu i neoficiálních a nepřiznaných vynálezů Nicoli Tesly a fyzikální kosmologii. Rovněž jsem si v titulcích přečetl, že si v uskupení, které nahrálo hudbu k filmu i zahrál. Ale co dál? Že by láska? Lidé zhynou, jen milenci přežijí, pokud krev cizí ochutnají. Což mi připadá jako sdělení docela nanicovaté. Takže s klidným svědomím dám tomuto dlouho očekávanému filmu jen tři hvězdy a to jednu za hudbu, druhou Tildě, protože je i normálně velice přesvědčivá upírka a třetí kameramanovi za z temnoty vystupující tváře a neuvěřitelně viditelně nasnímané temné prostory upírských obydlí. ()

Lisiana

Napřed jsem si myslela, že napíšu jediné slovo - NÁDHERA. A nádhera to opravdu je, ale neodpustím si víc...Chemie mezi hlavními postavami je neuvěřitelná i když Tilda Swinton si to trošku krade pro sebe, ale její role Evy, uvědomělé upírské femme fatale, botaničky, využívající nejnovější komunikační technologie, mající absolutní přehled o světovém dění za posledních devětset let, jí k tomu prostě předurčuje. Ona vládne. Sorry Tome, ale Tobě patří celý Dark world a tahle dáma si to za svůj výkon zaslouží. Každopádně Tvoje rázné ,,NO", zopakované asi osmnáctkát mě rvalo do sedačky (stejně jako dr. Faust či Hamlet) pokaždé, kdy jsi ho zahlásil. Šla jsem na drama, od kterého jsem očekávala, že skončí totálním masakrem všech postav (jak už to Jim Jarmusch má rád) a místo hrsti plné poslzených kapesníků si odnáším úsměv ve tváři a skvělou náladu. Díky za upírký počin, který absolutně není o sračkách (jako Twilight a ostatní nemorálnosti), ale předává určité poselství, nad kterým je třeba se zamyslet. Tohle je klenot. ()

Fallstock odpad!

Můj první "odpad" a vypráskla jsem ho na film, o kterém bych si to nikdy nemyslela. Něco tak divného, maximálně nudného, bez tempa, nezáživného a slabě natočeného, jsem už dlouho neviděla. Upíři? Ti byli jako kde?! Režisér Jarmusch? To je co za "umělce"?! Po tomhle filmu jsem odhodlána zpřísniit svoje hodnocení. + chci vrátit vstupné! ()

Isuzu

Pomale tempo mi velmi sadlo, do toho skvely soundtrack a ako vzdy vynikajuci Tom Hiddleston a zvlastna (ale dobrym sposobom) a taktiez vynikajuca Tilda Swinton. Ano, nema to nejaky hlboky dej, ale mne tie "reci o nesmrtelnosti chrusta" vobec nevadili, vychutnavala som si kazdu vetu, scenu, zaber rovnako ako upiri na platne svoju salocku krvi. Konecne upiri, ktori svoj nekonecny zivot vyuzivaju zmysluplne (ziju a nie prezivaju). ()

Nýdnol

Nádherně upřímná upíři romance vznášející se na odletové vlně plné myšlenek o působení lidského bytí. Jim Jarmush nabízí pohled na lidi jako na degenerující rasu, která nesmyslně ničí vlastní zdroje a výtvory a využívá k tomu všech možných ukázek z historie (duchové Detroitu tu přímo křičí). Celkový dojem navíc umocňuje pochmurná minimalistická hudba Jozefa van Wissema, se kterým si Jarmush evidentně notuje. Tom Hiddleston dokazuje, že je víc než Loki a k tomu mu zdárně sekunduje Tilda Swinton. Nemám co vytknout. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)