Romantická pohádka vypráví o princezně (P. Tenorová), která vyrůstala bez matky. Její otec (S. Rašilov), vlídný a spravedlivý král, dceru nadevše miluje, ale chce ji za každou cenu provdat. V den jejích dvacátých narozenin uspořádá na zámku velký ples. Na něm se o princeznu uchází řada princů, ale ten, pro kterého se princezna sama rozhodne, se jejímu otci z nepochopitelných důvodů nezamlouvá. A nikdo vlastně neví proč. Pak vyjde najevo, že za vším stojí dávná kletba vládkyně Říše čarodějnic a Sněžný drak. Princezna Laura se tak musí se svým vyvoleným princem Janem (P. Lněnička) vydat na nebezpečnou cestu a překonat řadu překážek, aby nakonec zjistili, že nad zlem může zvítězit jen skutečná a pravá láska. (Česká televize)

quixote

Ta výchozí dračí kletba byla tak trochu „zápletka pro zápletku“, ale co taky pořád vymýšlet? I později to bylo s logikou a motivací postav dost na štíru, jako by se scénárista ve svém scénáři sám zamotal. Princova váhání (skočí? neskočí?) a následné prozření nepůsobily zcela věrohodně, byl to příliš ostrý střih. Moc krásné kostýmy Evženie Rážové, zajímavý nápad s akční šermující princeznou, dobrý (ale zdaleka ne ideální!) casting, funkční chemie mezi princi a princkou, méně okoukané a velice pohledné jihomoravské lokace a občas pěkná a originální kamera. Jen by to chtělo více sněhu a zimy a trochu temnější atmosféry, vždyť třeba ten ples se odehrával ve dne a působil spíš jako garden party; doporučuji poučit se i v tomhle u klasiky, např. u filmového Prince Bajaji. Ve výsledku je to poctivě natočená a poměrně zábavná pohádka, i když průměr, který vlastně ničím nepřekvapí - o to ale možná tvůrcům ani nešlo. Hlavně aby se to líbilo dětem. Ještě něco: nehezká titulková píseň, dialogy, které si neumějí vybrat mezi spisovnou a obecnou češtinou, a "Hodně štěééstí, zdráááví" - americká a veskrze nepohádková odrhovačka z konce 19.stol. - to tam vážně být nemuselo - asi to mělo být vtipné (?); podle mně spíš nevkusné a rušivé. Zajímavé commenty: giovanni3, bratr_jezek, jozka7; mé honocení: 3,5 * ()

annie8191

Na pohádce se dá určitě najít spousta nedostatků, první půlka neměla příliš spád, ale ta druhá už byla o dost lepší. Draci byli na české televizní poměry dost solidně udělaní, akorát jsem nepochopila, jakou funkci měl v příběhu králův rádce. Celou dobu jsem ale fandila dobru, aby zvítězilo, a tak to má prostě být. Moje hodnocení je někde mezi 3 a 4 hvězdami, ale dávám 4, abych nějak vyvážila ty odpady, co pohádka obdržela po prvních pěti minutách. ()

Zevon

Nechávám stranou svůj názor jako takový. Víc než jednu, maximálně dvě hvězdy si tato pohádka prostě nezaslouží, jinak bychom museli přehodnotit všechny pohádky komunistické éry a posunout je někam do hvězdného nebe. Dodnes mi nikdo nevysvětlil, proč v dobách největšího útlaku a potlačování jakéhokoliv svobodného projevu vznikaly takové skvosty. Osobité, vtipné a vypovídající vizuální projevy, výborné dialogy, dobré scénáře. Kam se to sakra podělo, když se umění osvobodilo? Já čumění do prázdna, otevřené huby a prachbídnou češtinu prostě bojkotuji a basta. ()

Karmin odpad!

Tak jo, draci dobrý...a princ Dracián vlastně taky, dokoukal jsem to jen kvůli němu, je to jediná postava, co se chová trochu logicky.,Jinak je to zoufale pitomé...jeden příklad za všechny - hostinský, který se zákazníky hraje kostky, když prohrajou, tak je prostě zavraždí a když vyhrajou, tak jim dá koně, protože mu zrovna jeden přebývá. ()

Karp

Nápad s drakem byl dobrý, ale čekal jsem, že přijde aspoň třeskutá zima a mráz a strádání obyvatel království... A zatímco více jak polovina pohádky byla o zbytečných řečech a minimu příběhu, pak najednou šup... přišly tři vcelku obyčejné úkoly, blesková zápletka a konec. Vlastně ne, na závěr přišel dvaceti sekundový souboj draků... Na delší nebyly peníze... Škoda promarněného nápadu... Také zarazí, že král je téměř tak starý jako princ a hl. komická figura vyniká tím, že není vůbec vtipná... ()

ER

Pohádka s motivem lásky,která musí projít zatěžkávací zkouškou,je sympatická,ale místy až příliš. Příběh se příliš jednostranně odehrává z pohledu milující princezny a tak místa, kde by se mohla více projevit dramatičnost,jsou trochu plochá a nepomáhá tomu ani rádoby temná hudba, která spíše ruší. Vše ostatní je dobře zpracované včetně finálního souboje draků. ()

Akaja

Proč někdo vybral k "dvacetileté" princezně 34letého herce bez sex appealu a aspoň špetičky něčeho zajímavého? :( Nebylo to tak hrozný, jak jsem očekávala, ale i tak... Když už dali princezně veškerý nápadníky nad 30, proč nemohli alespoň ji udělat starší? To si ty dvě hvězdy snad ani nezaslouží :(. ()

lakart

Vzhledem ke kvalitě českých pohádek za posledních dvacet let jsem hodně snížil svá očekávání a raduji se z maličkostí. V této pohádce je těch maličkostí hned několik. Celkové ztvárnění doby, výprava a kostýmy jsou na vysoké úrovni. Dokonce bych vyzdvihl i digitální efekty v závěru filmu, nic urážlivého a trapného. Celý problém spočívá ovšem v příběhu a jeho logice a neherectví všech postav. Herci odříkávají věty a tváří se jakoby by ani nevěděli, co znamenají. V příběhu je jedna opravdu veliká bota a to, když si princ Jan má něco uvědomit (nebudu prozrazovat). Tady jsem očekával nějaký morální vývoj, ale nic takového se nedělo. Ještě bych rád vyzdvihl úvodní titulky a záběry, které mě opravdu zaujali, neboť jsem nic podobného v české pohádce neviděl. Chvíli jsem si myslel, že jsem v české Narnii. 65% ()

josieaddms

Jednu hvězdičku za draka. Jinak nuda, a nuda. A jednu hvězdičku za alespoň trošku originální námět. Jinak se u pohádek kroutím nudou, a vymýšlím jim (doufám) lepší scénáře. Ale občas mám pocit že by lepší zápletku snad vymyslel i můj šestiletý bratr. Je to ostuda. A navíc princezna i princ jsou dvojka ne k nakousnutí, ale k zakousnutí. Hrůza. ()

ZnalecH

Myslím si, že při hodnocení filmu hodně závisí na okolnostech, za kterých se na film díváte. A jelikož já jsem se na film díval o Vánocích a s rodinou, tak jsem si ho užil. Je pravda, že nemá moc propracovaný děj, ale na pohádku byl dostačující a nebyl v ní tím nejdůležitějším. ()

Durgas

Meh. To, že dej je tuctový a predvídateľný by som ešte prešiel mlčaním. Ale keď dej a chovanie sa postáv je prešpikovaný nelogickosťou a vyslovenými WTF momentami, to už sa mi bohužiaľ prežuť nedá. Malo to pár svetlých momentov, ale to je asi tak všetko. Záverečný efektový súboj drakov na naše končiny veľmi súci, avšak oproti tomu, na čo sme zvyknutí je to samozrejme 20 rokov pozadu. A chlapcom hlavným hercom asi šerm príliš nešiel, pretože napriek kvalitným inštruktorom stojacim za choreografiou to bolo veľmi slabé. Najlepšie to snáď išlo princezne... ()

Acrobat

Naopak je plusom ak princezná nesedí za pecou. Exteriérou požehnane, čo je dobré, ale tie skúšky... Hm, hm, dokonca princovi stačí jedna neúprimná roboticky povedaná veta. Draci fajn, taktiež plán Draciána, kráľovná matka z kategórie MILF. Záživnosť to nemá a nemám rád, ak čarodejník musí prednášať pripečené múdra. Na záver samozrejme. (videné 02.01.2016,STV archív) ()

xylofonka odpad!

To, co naši přední herci by zvládl s přehledem jeden jediný loutkoherec. Stejně mám podezření, že je všechny vodil. ()

jadran90 odpad!

Princezno, příště mrkni na Jak vycvičit draka nebo Eragona a máš po starostech. Zato hudba podivně připomene Hvězdný prach. Depresivní pohádka se zbabělým princem, absencí vtipných postav, hereckým obsazením, kde všichni vypadají na třicet, vůbec nenaplněnou věštbou a kletbou, jejíž prolomení jsem sotva postřehl. Kdybych chtěl někomu zabránit, aby mi zničil barák, tak bych ho rozhodně nezačaroval v draka. Po moderním (ne)efetním konci už tohle nechci nikdy vidět. ()

Falco.araea

K této pohádce mám pár, ale jenom pár výhrad. Tak zaprvé - proč ten princ vypadá jako princeznin otec? Zadruhé - proč princezna "nejkrásnějšínejúžasnějšínejzamilovanšjínejšikovnějšínejhodnější" vypadala jako veverka navlečená do odporných pytlovitých šatů? Zatřetí - proč tam rvali kletbu, když byla hrozně divná a potom ji stejně zrušili na požádání? Začtvrté - kde princ a princezna vzali koně, loď, koně, šutr s nápovědou a ostatní "maličkosti"? Zapáté - jakou roli tam ulízané otec z Občasnkého průkazu aka princ Drogo? Zašesté - proč tam dávají animace, které vypadají tak děsně stupidně. Kdyby jim dali na hlavu masku draka, vypadalo by to uvěřitelněji a děti to stejně neocení? Zasedmé - proč na konec rvou nějaký strašný zamilovaný song, když ti dva stejně vypadají, jakože se neznají? A konečně zaosmé - nemohl by prosím být nějaký jiný konec, než "láska to zachrání". Ve starých pohádkách musí hrdinové ještě něco dělat a teď už se mají jenom děsně uvěřitelně milovat a bude to stačit? Hm, dobré poučení pro děti... ()

Jozka7

Předem říkám, že na pohádce jsem se podílel v řadách komparsu, mám k ní tedy osobní vztah. Nadhodnocovat ji ale nebudu, i když si myslím, že jí zde někteří uživatelé neprávem ubližují. Obecně vzato, mám dojem, že se s oblibou pletou dohromady hodnocení pohádek filmových a pohádek televizních, přičemž ty druhé jsou na tom logicky hůř. A nářkům o tom, že v dobách socializmu se točily skvostné pohádky na rozdíl od těch porevolučních - dotyční mají buď krátkou paměť nebo éru před rokem 1989 nezažili, protože většinu tehdejší pohádkové produkce tvořily televizní kulisovky, proti nimž by pohádka kvalit Sněžného draka působila jako zjevení. Co také nechápu, jsou výtky na věk prince Jana, kterého Petr Lněnička ztvárnil v 34 letech. Přitom stačí letmý pohled do české pohádkové klenotnice a zjistíme, že např. krále Miroslava hrál Vladimír Ráž ve 29 letech, rybáře v Byl jednou jeden král ztvárnil v 31 letech, Pavel Trávníček exceloval jako Třetí princ ve 32 letech... Ale zpět k Drakovi. Kostýmy, prostředí, hudbu i triky má pohádka parádní. Oceňuji nádherné jihomoravské lokace (zámek Valtice, Nový hrad u Olomučan, jeskyně Býčí skála, Dalešická přehrada, obora u Moravského Krumlova). Co mi však vadilo, byly některé prvky ve scénáři (prosím pozor, spoilery). Pokud se Jan každou půlnoc mění v draka, tak romantický nocleh na břehu řeky vedle své milé či společná celonoční jízda na koni opravdu nemají logiku. Trojice zkoušek se potom svým charakterem do filmu pro děti moc nehodí. Dospělí samozřejmě vědí, že neplavec nemá zachraňovat tonoucího skokem do vody, že hazardní hra ve stylu ruské rulety je opravdu šílenost a že skok do propasti končí telefonátem na záchrannou službu (v lepším případě) a ne vstupem do říše čarodějnic, ale těm dětem to bude muset někdo zdlouhavě vysvětlovat. Výtku mám také k hodně nejasné roli dobra a zla v příběhu. Vskutku, až do závěru pohádky, kdy se konečně rozjede princ Dracián, má jediný opravdu ryzí skutek nejtemnějšího zla, který ve Sněžném drakovi vidíme, na kontě královna-matka. Ta hned na začátku strašlivě prokleje chlapce, jehož nikdy neviděla a nic jí neudělal, jen na základě pochybného sdělení začarovaného zrcadla. A ještě je to vydáváno za úctyhodný akt lásky. To vše v mých očích Sněžného draka zbytečně sráží. Dětem se však pohádka bude líbit i tak, svědčí o tom mj. cena dětské poroty za film v kategorii do 12 let na letošním filmovém festivalu v Ostrově nad Ohří. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno

11.10.2016

Juniorfest 2013 se blíží

Juniorfest 2013 se blíží

28.10.2013

Termín VI. ročníku mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež JUNIORFEST 2013 se neúprosně blíží. Horšovský Týn, Plzeň a Dobřany se stanou od 9. do 13. listopadu 2013 dějištěm tohoto stále… (více)