O pokladech (TV film)

(festivalový název)

Pohádka

Česko, 2012, 83 min

• zdenny

Bezpečně největší vánoční zklamání. Už podle upoutávek jsem věděl, že tomu tak bude. Ze srdce totiž nemám rád pohádky, kde je povětšinou tma a vládne v nich ponurá atmosféra. Ani Pavel Liška nebyl schopen tuto pohádku dostat výš. Tvůrci dokonce vsadili na Karla Heřmánka coby vládce podsvětí. Proč taky ne, když jako vládce pekel se v pohádce „S čerty nejsou žerty“ osvědčil královsky. Jenže to by tato pohádka nesměla být tak uměle pitomá a … temná. Nevím ani, která chytrá hlava s citem pro duši pohádkového labužníka vymyslela tak stupidní tři úkoly. Nebo spíš realizaci jejich plnění. Vše bylo tak laciné a hloupé, až je mi toho fakt upřímně líto. Vánoce 2012 ale považuji za úspěšné, protože dvě ze tří nových pohádek, které ČT nabídla, ode mne dostaly krásné čtyři hvězdy.(13.1.2014)

Nedejte se zmást zvěstmi o steampunku - O Pokladech je normální (dobře, Liška, Budař a Polášek v ženských šatech úplně normální nejsou...:)) pohádka s několika steampunkovými dekoracemi. Ale i když zatím z toho pro svět, v němž se dobrodružství neherce Adama Krause (naštěstí vedlejší role) a jeho pohledné milé Jany Pidrmanové odehrává, nic nevyplynulo, je dobře, že na existenci tohohle stylu někdo producentskopíáristickou bandu přivedl. Třeba to příště dopadne tak, jak by si to země Karla Zemana zasloužila. Dá se říct, že O Pokladech je typická česká pohádka posledních let - řada "trendy" herců, komické figurky nadpřirozené i lidské, a děj při ignorování existence oněch figurek naprosto tradiční "láskapřekonávšechnapříkoříazlobudepotrestáno". Svoje děti bych k tomu klidně posadil, ale víc než jednou bych se s nimi asi nedíval. Ruku na srdce, kdyby takhle vypadaly všechny české pohádky, měli bychom důvod k radosti - ale pořád máme k čemu vzhlížet, a na co se v oboru tvorby pro děti (a celou rodinu) snažit dosáhnout. Bohužel si nemůžu pomoct, a vidím O Pokladech jako takové demo (však má taky hodinu a čtvrt se vším všudy), a moje očekávání vůči Vítu Karasovi opravdu nejsou malá. No a kdyby někdo natočil pohádkovou parodii s čarodějnicí Pavla Lišky, asi bych se u ní opravdu nemálo pobavil:) Takhle je to na pomezí 60 a 70%... a protože jsem měkota, dám těch 70%, což pro modrý film znamená čtyři hvězdy.(26.1.2013)

Výpravná, moderní pohádka s výbornými herci, která je ve své první polovině příjemně nepředvídatelná. Od okamžiku Barborčina putování po lese se stává zase naopak nepříjemně předvídatelnou, ale přesto pro mě osobně pohádkový nadprůměr. Navíc jsem rád, že jsem po dlouhé době viděl Davida Švehlíka v záporné roli.(30.12.2012)

Mám rozporuplné pocity. Rozmáchlost výpravy udělala své, takže záběry jsou líbivé a lokality vesměs ač krásné, tak neokoukané. Potěšilo mě, že většinu míst znám, v Kutné Hoře jsem byl navíc nedávno, tam se mi hodně líbilo. No a vyšroubování Prachovských (nebo jakýchto) skal až do nebes bylo hodně nečekané. Zklamala mě motivace postav ke svému konání. Povětšinou jde o trapné prospěchářství (Krausovi jsem nevěřil ani Ň, tak nesympatickou "kladnou" postavu jsem dlouho neviděl), ani ty zvířátka nemají zjevnou motivaci, proč vlastně Barborce pomáhat. Herce už jsem naťukl, skřeti jsou spíš tak jako cameo, kromě Lišky, který je kapitolou sám pro sebe. Naopak záporák Švehlík je slizký dobře a Dyk opět překvapivě dobrý, ačkoliv nehraje svou typizovanou postavu namachrovaného holkaře. Z jeho úst také padla nejlepší hláška: "Jestli já jsem něco nezvojtil."(31.12.2012)

Vcelku se mi líbilo zpracování, jak docela zajímavé a netradiční exteriéry, tak celkem slušně zvládnuté triky a grafika. Obsazení je výborné a herci hrají příjemně přirozeně, teda až na trio čertů/víl/čarodějnice. O něco horší je to se samotným příběhem. Viděl jsem rozhovor s režisérem, kde hovořil o moderní pohádce, o tom že v tradičních pohádkách už je vše natočeno. Ono ale zase tahle pohádka nějak zvlášť inovativní není, když vynechám pár technických vychytávek, které se objeví. Ty ovšem děj nikam dál neposouvají a jsou zde převážně na efekt. Takže nakonec jde opět pouze o plnění třech přání atd. atd. Navíc si nejsem jistý jestli to nakonec Barborka se svým žárlivým přítelem nějak vyhrála a jaký to dává příklad dětem.(5.1.2013)

• - Vojtěch Dyk, představitel Ignáce, a Markéta Frösslová, která ztvárnila Kačenku, byli v minulosti skutečnými partnery. (Stupet)

• - Natáčení začalo 25. září 2011 v Kutné Hoře, pokračovalo ve skalách v okolí Hrubé Skály a v okolí Mumlavského vodopádu. Dále se filmovalo v Doksanech a v Praze, kde bylo natáčeno například v Arcibiskupském paláci. Poté štáb zamířil na Moravu na zámky Valtice, Lysice, Boskovice a na Sychrov. Dále se filmovalo v Koněpruských jeskyních v okrese Beroun, v zámeckých parcích na Konopišti, v Lednickovaltickém areálu a objeví se také paláce arcibiskupa pražského a šlechtického rodu Colloredo-Mansfeld u Karlova mostu. (SedmikraskaL)