Špína Londýna

• Velká Británie Dirty Pretty Things (více)

Vystudovaný lékař Okwe (Chiwetel Ejiofor) je nigerijský přistěhovalec, který v Londýně pracuje jako taxikář a noční vrátný v hotelu. Přesto živoří na hranici chudoby. Sdílí pokoj s tureckou uprchlicí Senay (Audrey Tautou), která si v hotelu přivydělává jako pokojská. Coby nelegální přistěhovalci žijí Okwe a Senay v neustálém strachu z vyhoštění. Jednou v noci zatelefonuje Okwemu na recepci prostitutka Juliette (Sophie Okonedová) a požádá ho, aby se podíval na rozbitý záchod, kde na něj v ucpané míse čeká děsivý objev. Okwe to nahlásí řediteli Sneakymu (Sergi Lopez), který ho vydírá, aby mlčel. Okwe brzy odhalí centrum pochybné podnikatelské činnosti, což ho uvrhne do prohnilého londýnského podsvětí. (Cinemax)

C0r0ner

Celou dobu to u mě bylo tak mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, protože mě to prostě nějak nevtáhlo, i když musím uznat, že syrovost a nepříjemnost snímku měla něco do sebe. Pak ale přišla závěrečná čtvrthodina a najednou to získalo zcela jiný nádech, takže dohromady fajn. 80% ()

Wormboy

Nadstandartne kvalitna drama o ludskosti na miestach, kam velmi casto nezavita, ktora nam ponuka pohlad na odvratenu stranku nabliskanych hotelov a na ludi, ktorych obycajne nevidame, no ich pracu citime (teda ti vo velkomestach urcite). ()

dr.fish

Syrová sonda do života gastarbeiterů v Londýně. Nemáš vízum, nemáš práva, buď otrokem. Odvrácená tvář našeho blahobytu. Perfektní...90% ()

moviefilm

Vynikajúci thriller, s excelentnými hereckými výkonmi, ešte aj Audrey Tautou, ktorú nemám veľmi v láske, tu bola výborná. Skvelý scenár, nominovaný na OSCARa, či bravúrna Frearsova réžia. Takto ja nazývam solídny thriller... ()

vesper001

Špinavý film z jakéhokoli města. Je jedno, kde, je jedno, kdy, a postavy mají dojem, že ani na nich nezáleží. Okatá Audrey hrála dobře a velmi oceňuji, že si roli Okweho nenárokoval někdo z Hollywoodu s patentem na party hrdinných černochů. Začínající Chiwetel Ejiofor je skvělý. Výhrady k příběhu nemám, naopak jsem ráda, že film nakonec nebyl tak špinavý, jako bývá realita. ()

Sokkk_y

Když se řekne Londýn, tak si představím širokou plejádu snad všech světových národů a několik set jazyků. Londýn je snad nejmultikulturnější město v Evropě, což je na jednu stranu nádhera, na druhou stranu problém (viz bordel, který dělají muslimové). Přistěhovalců je čím dál tím více, až mi někdy připadá, že už ani samotná královská vláda neví, co s tím dělat. A právě o přistěhovalcích je i Dirty Pretty Things. Frears nás seznamuje s životními přiběhy těch, kteří po nocích vykonávají práce, jež by normální Anglán nedělal. Musím uznat, že se mu to celkem dobře povedlo - romantika byla, drama bylo, i ty prvky thrilleru byly a vlastně i ten happyend byl (což jsem teda moc neočekával). Jen ta Tatou, ta byla fakt... stejná. Musím tady souhlasit s Civalem a jeho výrokem, že "Tatou není herečka, jen holka jednoho výrazu". Ona žádnou mimiku nedělá, žádný pohyby u ní nejsou, prostě jen kouká jak nevím co. Ale jinak skvělý, pane Frearsi, svedl jste to na téměř jedna. Akorát teda s tím, jste mi tak trošku vzal tu domněnku "Londýn = otevřené město pro každého"... Ale i tak budu tomuto malému ráji na Zemi věrný. ()

dvopet

Velmi příjemné překvapení. Snímek bez přehnaných ambicí s pečlivou dějovou výstavbou si neustále hlídá tempo vyprávění. Náhled do světa ilegálních přistěhovalců či řekněme emigrantů v podhoubí Londýna je provedený zcela civilně a pro tuto tematiku ne zrovna obvyklým prostředím hlavního města Británie přináší zase trošku jinou optiku do tohoto námětu. Herecké obsazení je velmi vyrovnané. Ejiofor podává velice soustředěný výkon, Lópézovi role hoteliéra sedla velmi dobře. U Okenedo je vlastně jenom dobře že si ji později George "vytáhl" do Hotelu Rwanda. Jen Audrey Tatou polohu neustále ve strachu přikrčené šedé myšky nezvládla zcela přesvědčivě a její kreace je bohužel dost kolísavá. Závěr sice trošku zapadá do klišé o tom jak by to mělo dopadnout než o tom jak to ve skutečnosti dopadá, ale to Frearsovi za jinak velmi povedený snímek milerád odpustím. Myslím že se k němu budu rád vracet. ()

lennyd

Okwe (Chiwetel Ejiofor) je lékařem, ilegálně pracujícím v Londýně, přes den jako taxikář a v noci jako recepční v hotelu. Sblížil se s podobně postiženou (ilegálně pracující) dívkou z Turecka, Senay (Audrey Tatou). Kromě své nezáviděníhodné pozice ilegálních přistěhovalců (imigrační policie na každém kroku) zjišťují, že v hotelu se děje něco velmi divného (přeci jen, každý den nenacházíte lidské srdce vyhozené do záchodu). Společně zjišťují cenu lidského života (10000 liber za ledvinu, případně pas) a ještě více se zaplétají do problémů s překupníky lidských orgánů. A Okwe, jakožto lékař (a taky dobrák od kosti), to nemůže nechat jen tak... Na jedné straně dost drsné téma, na druhé straně "pochybný" milostný vztah mezi oběma hrdiny.. Zatímco Chiwetel Ejiofor je ve své roli velmi přesvědčivý (že by natáčel ilegálně ?), Audrey mi tady moc neseděla (přeci jen, film má k Amelii hodně daleko, a romantickej kukuč je dost málo)... Plus mínus 3 a půl hvězdičky, ta neviditelná půlka je za skvěle vyřešený konec (teda ne úplnej konec, ale chvilku před)... ()

Mytologie

Dramatický a místy smutný cesty Osudu, jež si občas pohrává s životními příběhy několika zaměnitelných postaviček geniálně zachycený v realitě velkoměsta. ()

Master19

Trochu nedotažené vyprávění o lidech, kteří jsou pro svůj cíl nuceni obětovat důstojnost, zdraví a mnohdy i život. Téma je však velmi silné a i díky hercům jde o film nadprůměrný s mnoha náměty k zamyšlení - třeba, zda je "západní" civilizace ta po všech stránkách nejvyspělejší... ()

Millanium

Hodně drsný film ze života ilegálních imigrantu žijících v Londýně. Chce to trochu silnější žaludek, ale rozhodně stojí za zkouknutí. 85% ()

MI-380

"My jsme ti, co nikdy nevidíte, lidi, co řídí vaše auta, uklízí vaše pokoje, kouří vaše p...." Tíživá sonda mezi tvrdě pracující ilegální imigranty, aneb na čem je mimo jiné také postaveno bohatství naší euroamerické civilizace. Chiwetel Ejiofor působí spolu s Forrestem Gumpem jako ten nejupřímnější chlapík na světě (hodně podobnou roli si zopakoval o 6 let později - mistr Terry v Červeném pásu). 80%. ()

Almásy

mrazivy, temny a az desivo realisticky thriller ktory s cistym svedomim oznacim ako za jeden z vobec najlepsich filmov 21. storocia ()

BuryGol

Ilegální imigranti. Téma, na který by se dalo diskutovat hodiny. Někdo jim pomáhá a dává šanci na lepší život, jinej taky ale něco za to chce, no a někdo je vyhání protože mu berou práci. Svět jako takovej neni myšlenej k imigraci. Na světě je už takhle moc lidí a další lidi na lodích co přijeli s prázdnejma kapsama daný zemi moc nepomůžou. Člověk to vidí už i u nás. V sámošce je pokladní Slovenka, výkopy kope Ukrajinec a zeleninu prodávaj Vietnamci. Má to svý pro a proti, ale imigrovat se nemůže do nekonečna. Evropa nebo Amerika nejsou z pohledu geografie nekonečný. Jinak herecký obsazení dobrý (ačkoli je to anglickej film, moc se jich tam neobjevilo), Audrey Tautou sice moc jako Turkyně nevypadá, ale budiž (ale krásná je pořád a hrát umí) a scénář taky dobrej. Snad jen tu odplau Sneakymu jsem moc nežral a kdyby to bylo ještě trochu víc syrovější, uvažoval bych o plnym hodnocení. Na druhou stranu je to hodně dobrej film, když si člověk veme že je to kombinace romantickýho dojáku a thrilleru. ()