Fantom opery (divadelní záznam)

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

Muzikál / Drama / Romantický / Thriller

Velká Británie, 2011, 137 (154) min

Laurence Connor

Brett Sullivan

Jako vždycky úchvatné. Člověk prostě neustále musí žasnout, co všechno se dá na jevišti vytvořit. Ovšem i tady se najdou takové nedostatky, které nedokázaly vzbudit ty pocity, které mám při sledování filmu. Některé výstupy Christiny a Fantoma, Carlotta u které jsem si nebyla jistá jestli má být víc ustrašená nebo arogantní, nesourodá dvojice Firmina a Andrého, poslední záběr na Meg s nalezenou maskou... Výrazně mě ale zklamala píseň PrimaDonny, tam jsem očekávala něco víc nebo Maškarní bál, který byl alespoň zakončen bravurním výstupem Fantoma v nádherném kostýmu smrti, to předčilo i filmové zpracování. Pro mě zůstane nejlepším fantomem Gerard Butler, protože tahle role pro něj byla velmi zásadní, v žádný jiný se neukázal jako přitažlivý nebo půvabný (ač je to fantom a měl by nahánět strach). Naopak zde jsou skvostná všechna vystoupení Raoula v podání Hadley Frasera. Celkový dojem je fantastický.(27.8.2012)

Jednoduše pecka! Dlouho jsem se muzikálu Phantom of the Opera programově vyhýbala, kvůli mediální masáži a taky nemám ke všemu, co Lloyd Webber napsal, důvěru. Znala jsem jen pár notoricky známých melodií. Ovšem když už vydali 25. výroční edici z Royal Albert Hall jako divadelní provedení originální verze, tak jsem si říkala, že asi na tom muzikálu musí něco být, když se hraje nepřetržitě v Londýně 25 let a pořídím si ji. Výsledek byl nad očekávání. Obsazení bych označila jako dream casting. Já si nedovedu představit, že snad kdy mohlo být obsazení lepší. Všichni tři titulní hlavní představitelé byli bez chyby. Ramin Karimloo jako Erik (Phantom) nádherně trpící, senzitivní, ale i zlověstně nevypočitatelný ke všemu, co mu narušuje jeho plány, Christine v podání Sierry Bogges je nádherné stvoření, ztělesnění nevinnosti a krásy a Raul Hadleyho Frasera je sympatický mladík a nemáte pocit, že by to byla postava navíc, které taky nefandíte. Když k tomu připočtu dokonalé herectví a zpěv všech zmíněných, dostane divák, byť jen zprostředkovaně domů, úžasný zážitek.(15.1.2012)

• eileen

Úmyslně této nahrávce nebudu dávat hodnocení, jelikož natočené je to vážně skvěle, i když jsem to neviděla celé, ale já prostě muzikály A. L. Webbera nemusím, nelíbí se mi jeho hudba. Je to takové umělé, část opera, část jako opereta, to vše hozené do rocku, rozčilují mě ty "umělé" varhany. Tento muzikál má pro mě nezajímavý děj, nemá to tah, žádnou výraznou pecku, jednoduše, i když zpěváci a muzikanti jsou určitě skvělí, skvělá výprava, režie, scéna, tak já se nudím, jelikož u muzikálu čekám hlavně skvělou hudbu a tady ta pro mě prostě taková není.(5.1.2012)

Dokonalé! Naprosto dokonalé. Sierra Bogges je úžasná, nádherné zpívá a její podání Christine je skutečně perfektní. Co se týče Fantoma, Ramin Karimloo má neuvěřitelné charisma i pod tou rouškou make-upu a masky vypadá dobře a neuvěřitelně zpívá, a jeho fantom vypadal vzhledově opravdu ošklivě. Emotivní podání fantoma dohánělo skoro až k slzám. Husí kůže mi naskakovala už jen z jeho zlověstného hlasu, úžasné. S takovým fantomem bych šla do podzemí hned, nemusel by mě ani přemlouvat :).Mezi ústřední dvojici to pořádně jiskřito. Shrnuto a podtrženo: Výborný zpěv, nádherná hudba,impozantní kulisy, úžasné herecké a pěvecké výkony , Fantom neodolatelný a děsivě šílený, závěrečné vystoupení fantomů famózní(25.8.2012)

Pred rokmi som videla filmové spracovanie Fantóma opery a bola to láska na prvý pohľad. Odvtedy som veľmi túžila po tom, aby mi raz bolo umožnené vidieť aj divadelné spracovanie. Tento môj sen sa mi splnil pred necelými troma týždňami, kedy som mala tú česť vidieť tento muzikál live v Soule a mala som zimomriavky celý večer. V hlavných úlohách sa predstavili Brad Little v úlohe Fantóma, Claire Lyon v úlohe Christine a Anthony Downing v úlohe Raoula. Bol to jednoznačne môj najlepši kultúrny zážitok a nikdy na toto predstavenie nezabudnem. Tento divadelný záznam v hlavných úlohách s Raminom a Sierrou je úžasnou pripomienkou toho, čo som videla v ten večer v Soule, i keď mi zároveň ponúka aj možnosť komparácie medzi nimi. V naštudovaní boli malé rozdiely pokiaľ ide o kulisy, ako napr. úvodná scéna s lustrom, ktorý v tomto zázname už visí, avšak v predstavení v Soule bol na začiatku na zemi zakrytý (podobne ako tomu je vo filme) a za hudobného doprovodu ho postupne dvíhali, čo zintenzívnilo zážitok (bolo to naozaj úžasné a nezdržala som sa sĺz dojatia). Ramin Karimloo, ktorý hrá Fantóma v tomto zázname je úžasný a naozaj som si ho užívala (i keď Brad Little na mňa zapôsobil viac), avšak Sierra Boggess ma aj napriek svojmu úžasnému speváckemu výkonu herecky až tak neoslovila. Aj napriek tomu však bolo sledovanie tohto divadelného záznamu zážitkom a rozhodne sa k nemu budem často vracať a v duchu spomínať na ten úžasný večer v Soule.(27.12.2012)