Záblesky chladné neděle

• angličtina Cold Sunday

V lidech se ukrývají mnohá tajemství. A jedno děsivější než druhé... Na jedné cestě v mlžných a sychravých severních Čechách se během všední jízdy pohádá Tereza (A. Petřeková) se svým přítelem Richardem (K. Rímský) a vystoupí na silnici, kde stávají prostitutky. Zde v rychlosti nastoupí do auta neznámého Adama (R. Jašków), co zde hledal společnici pro svého bratra Martina (J. Plouhar). Chtěl totiž nalézt, dívku, jež by na dnešní rodinné oslavě dokázala udělat dobrý dojem. Tereza jej zaujme a nabídne jí několik tisíc, za předstírání, že je bratrovou přítelkyní. Dívka, jež je ráda, že uprchla před umanutým Richardem, přijímá. Zaveze ji tedy za svým bratrem do odlehlé vilky na vesnici a již během příjezdu se jí něco nezdá a začíná být nervózní – není to ani tak ponurým domem či odříznutím od světa jako spíše samotným Martinem, o kterém má mnoho pochybností. Adam však vzápětí odjíždí a nechá Terezu a Martina o samotě… (Česká televize)

hrona

Ale jo, to by šlo, vydařená hudba, herecké výkony jsou fajn, až na hlavní představitelku, která zbytečně přehrává, a dost nelogicky se i chová. Jinak film má hustou atmosféru, zajímavé lokace a směle napínavě směřuje k finále, které bohužel zase tak peckoidní není, dle mého názoru by se dalo natočit poutavěji. Ale i tak tenhle filmek zdaleka neurazí. ()

honajz

Tak dobré to mohlo být, dostat to do ruky šikovný scenárista... Ivana Pokorného znám a je úžasný člověk. Ale tak nějak u věcí, jež natočil, mi vždy chyběla ta spolupráce s divákem - jeho inscenace jsou tak svébytné, až si mnohdy člověk řekne, no a co a jako chtěl básník říci? Přitom tam vždycky to zrnko zajímavého je, jenže samotné podání bývá trošku zvláštní. Záblesky chladné neděle vypadají ze všeho nejvíc jako jeden z dílů Černých andělů nebo Kriminálky Anděl, které Ivan Pokorný rovněž spolurežíroval. Vše je zahaleno do podzimního hávu okolí Ústí nad Labem (jen Střekov jsem nějak nezahlédl). Ani ten děj není vymyšlen zcela špatně. Jenže jsou tu různá ale. Adéla Petřeková neumí hrát, nezlobte se na mne. Její postava je jen hysterická, skoro v každé scéně. MOŽNÉ SPOILERY. Proč má holka na sobě podvazky jako prostitutka, i když není, to nějak vysvětleno nebylo. Co přesně sledovali policajti, když nakonec nezasáhli, taky vysvětleno nebylo. Postavy se kolikrát chovají nelogicky - někdo vám řekne, že ženská, s níž jste nechal o samotě bratra, je šílený maniak s vražednými sklony. A vy místo abyste za bráchou vyrazili, si vše vyříkáváte s jejím manželem, v klidu, žádný spěch. Nebo vám bratr chce říct něco důležitého, a vy ho furt odmítáte, odcházíte, nechcete, aby něco řekl. A co ten závěr? Ve chvíli, kdy se schyluje k dramatickému finále, zatmívačka, střih, nic nevidíme, a pak už si jen bratr s policajtem odvyprávějí pár slov, vše oukej, nazdar, jedu pro cukr. Celkově vůbec chybějí dramatické situace, a jednotlivé zvraty jsou pojaty jako jen tak mezi řečí, a jedeme dál. Škoda, že nakonec vůbec není využito téma oslavy narozenin, tam se mohly dít věci! ... Chápu komornější ladění, ty dva tři vtípky, trochu mne nadzvedla nekrofilie (to jako proč?! Chvílemi to dokonce vypadá, že spal i se svým psem!... Zbytečné úlety...), líbila se mi krajina, hudba ušla, ale neměla co dělat tajuplného, herecké výkony až na Jaškowa a samotného Pokorného nemastné neslané. ()

Morholt

Takový malý český thriller ne s vyloženě nápaditým scénářem a s postavami, které si místy chovají idiotsky, ale vyvažuje to celkem slušná atmosféra a sympatické herecké obsazení. V rámci tuzemské produkce patří tohle v daném žánru k mírnému nadprůměru. 60% ()

d.beseda

Je pravda, že kdyby tento film nebyl promítán v rámci ČSFD premiéry, určitě bych o něj ani okem nezavadil a do kina určitě nešel ... ale to by byla opravdu velká škoda! Přišel bych o hodně. Naprosto příjemné překvapení (souhlas s uživatelem "prsvl"). Podle traileru to vypadalo na hroznou blbost, ale chápu, že to "pomalé plynutí" o kterém mluvil pan režisér Pokorný a ta celková atmosféra filmu se do 90 vteřin prostě vměstnat nedá. -- Jinak na tradiční nízké hodnocení jakýchkoli českých filmů jsem si již zvykl a snad by mi to i chybělo, kdybych se občas nemohl pokochat nějakým tím šťavnatým textem, a snad je to tak i dobře :-) -- Velká poklona patří hlavně Adéle Petřekové. Za její "moravský naturel" (který je mi docela blízký a sympatický) bych přidal další hvězdu navíc. -- Celkový dojem je víc než dobrý a opravdu jsem se celou projekci dobře bavil. -- Mé hodnocení: 75% ()

Tommassi3

"Heleďte, sice jsem dneska hodně mimo mísu, ale todle vážně nemám zapotřebí !!" - "Ježišmarjá, nedramatizujte to, Terezko !!" Tradičně výborný Robert Jašków to vystihl docela přesně, protože nebýt poměrně dost přepjatého herectví Adély Petřekové v hlavní roli - No, zato se děvče ovšem může pochlubit moc pěknou prdelkou..;) - neměl bych veskrze výhradně autorskému snímku Ivana Pokorného vlastně co vytknout.. Režisér totiž rozehrává silně nečitelný a tajuplný thriller, který svému žánru dostává a naplňuje jej, jako se to žádnému jinému tuzemskému snímku už léta nepovedlo, když se na této skutečnosti i přes sem tam dost nablblou repliku nejvíce podílí opravdu dobrá scénáristka Iva Procházková, která přichází s kvalitním příběhem sevřeným mezi několik postav na velmi omezeném prostoru, jemuž navíc všechna ta klišé s úplatnými policajty v čele skutečně sluší, to i díky nim Pokorný utahuje šrouby napětí až do finále, které rovněž musí přes tu svou zbrklost diváka překvapit.. Výborná Hájkova hudba těmi klavírními variacemi brnká na nervy jako o život, syrovou a temnou atmosféru naopak svými podzimními obrazy maluje Armin Dierolf, prakticky neznámé německé jméno, se svojí parádní kamerou, což rovněž dodává snímku, v němž dlouho není jasné, kdo je vůbec kdo, na jedinečnosti.. A Jan Plouhar ?? Ten po letech znovu dokazuje tou skvostnou kreací, že je více než dobrým hercem.. Pokorný mě osobně nesmírně potěšil, dokázal totiž natočit parádní a čistou žánrovku, navíc prakticky svépomocí, která si hraje s divákem jako kočka s myší.. Mluvit o tom, že jde o jednu z nejlepších českých nezávislých záležitostí, jakou jsem za velmi dlouhou dobu viděl, snad ani nemá příliš mnoho smyslu, Pokornému totiž de facto ani nemá kdo konkurovat.. Jen škoda, že režiséra vábí především cinkání měšců komerčních televizí, a ten tak mrhá svým talentem ve všech těch expoziturách a podobných žumpách.. ()

Beznoh

Mě osobně přišly herecké výkony velmi dobré a film byl hezky natočen a to i přes nízký rozpočet a omezené možnosti. Problém byl trochu s identifikováním filmu, spíš bych řekl, že to je Thriller/Komedie, což je ale dost zvláštní kombinace, protože vás sice některé scény velmi příjemně pobaví, ale problém je v tom, že tyto dva žánry se k sobě až zas tak úplně nehodí. Děj lehce nedomyšlený. Hudba skvělá. Ale velký problém byl v tom, že já se vážně nudil. Prostě mě to nějak nedokázalo pohltit. Asi to bude tím, že jak i sympatický pan režisér řekl, chtěl film natočit "pomalu", což ale není zrovna můj šálek kávy. Navíc bych některé scény uvítal akčnější, když se jedná o Thriller a děj bych ještě lépe vyšperkoval. Pro mě to jsou slabší tři hvězdy. ()

Terva

Už od prvních chvil mě ten příběh nebavil.Sálá z něcho šílená negace. CITÁT - Je to náš společný problém, tak ho budeme řešit společně.......Vydržel jsem, ale věřte, že ještě po čtyřiceti minutách se nic neděje a možná to bude i horší - nechci odrazovat. CITÁT - Tady nikdo nesladí............ Ne, nezlobte se, ale tohle sponzoruje Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie - to je ámen z Českým filmem. ()

prsvl

Nečekal jsem od toho vůbec nic. Trailer mi přišel hroznej a film jsem ani vidět moc nechtěl. Výsledek mě ale velmi mile překvapil. Nechápu, jak někdo může napsat, že "baví nechtěným humorem", protože ten humor je očividně chtěný a film si krásně dokáže dělat srandu z vážně dramatických situací. Jasně, je nutný přistoupit na jeho styl, což může být na začátku problém, protože není zcela jasné, zda se jedná o nadsázku, či nikoli. Po půlce filmu, to ale musí dojít většině diváků (ovšem jak se tak dívám, tak bohůžel asi nedochází), protože počet záměrně vtipných momentů vzroste natolik, že se nemůže jednat o nechtěnou náhodu (nicméně i kdyby to byla náhoda, tak je to uplně jedno, protože film prostě takhle funguje a nemá cenu řešit záměr... ze zkušenosti vim, že autoři ty svoje záměry často sami neznaj). Zdejší malý hodnocení mi přijde dost nefér, ale na druhou stranu se ničemu nedivím - tenhle film není dostatečně trendy na to, aby se lidi přidali k davu obdivovačů a zároveň je to až moc snadný cíl na to si vyhonit triko nějakým špatnym hodnocením nebo extrémně kritickým a rádoby učenym komentářem. Ano film rozhodně není dokonalý, ale když to srovnám s tim bahnem, co se tady točí, je to příjemná změna. Hlavní hrdinka je skvělá a snadno se do ní člověk zakouká.... Prostě to neberte tak vážně a užijete si to... A Cabin in the woods je oproti tomuhle hovno na botě. ()

Alqarin

Kdyby se jednalo o vtip, byl by to s trochou nadsázky český Cabin in the Woods. Ale vtip to bohužel není, a proto by měla vzniknout dvojka, aby podtrhla zbytečnost jedničky. ()

oondra

Jsem rád, že jsem na projekci vyrazil, i když jsem uvažoval, že jí tentokrát vynechám...Trailer totiž nesliboval nic světaborného, ale nakonec jsem se od začátku filmu vůbec nenudil a s napětím čekal co se stane dál!! Možná bych čekal trochu akčnější konec,když už je film uváděn jako thriller, protože to je snad jediná věc, která mě na filmu zklamala...Ale i tak pro mě docela velké překvapení a to i přes ty asi ne/chtěné vtipné scény. ()

Sandiego

Velmi dobře rozehraný komorní thriller, který danému žánru rozhodně ostudu nedělá. Ivan Pokorný má suverénní režijní ruku a dokáže dynamicky vyprávět. Jeho manželka Iva Procházková je zase zkušená scenáristka/spisovatelka, která sice zkonstruovala dosti podivnou situaci, ale díky postavám a dialogům ji dodala na přirozeném působení a dokonce i svěží nadhled, i když postupně budované napětí tím spíš vychází trochu vniveč a závěr příliš uspokojivým vyvrcholením opravdu není. Naštěstí na atmosféře přidá výborně postihnuté genius loci zádumčivé severočeské krajiny kolem Ústí, která v sychravém podzimu vytváří velmi příhodnou kulisu. I díky velmi dobře zvoleným neokoukaným hercům, jejichž výkony si udržují velmi solidní úroveň, se tento nenápadný počin, který s takřka nulovou propagací prošuměl kiny dokáže přehoupnou přes hranici průměru. ()

aluna

Pitomoučkej film a nenáročná zábava - tak lehká jako pouze-společnice! Dorka (předpokládám, že slečna má jméno odvozené z Angličtiny). Šílená atmosféra pobavila, je to místy až zabijácky vtipný a i když vysvětlení a konec jsou, jaký jsou, já si nemůžu pomoct, ale mně by na 3 hvězdy asi klidně stačilo, kdyby tam Plouhar hodinu a půl jen tak stál a házel ty svý mord pohledy. Lopatou i bez ní. ()

Alementina

1.5* ale pan reziser je velky sympatak, tka spis k tem 2*. bohuzel film samotny je nuda, sed, nuda, sed ... Kamera je asi to nejlepsi z filmu, ale jinak se priklanim k nazoru pana kameramana, ze bud je to thiller a nebo komedie, tohle je kočkopes a navic po komediální stránce s tím těžkotonážním humorem, který je tak typický pro ty komerční řachárny (obzvláště české). Herecky je to pro mě spíš bída, obzvláště slečna Adéla je jak reklama na blbou blondýnu ... a to nejen herecky... Jinak pan Pokorný byl na záverečné "besedě s tvůrci" velmi vtipný, což byl asi nejlepší moment z celého večera. Jen dodavam, ze me nevadi, kdyz ma film pomale tempo, me vadi, kdyz je to nezazivne zdlouhave... bez spetky napeti. A na závěr bych chtela apelovat na navraceni trochu kultury do kina .... mela jsem tu smulu, ze jsem chytla dva velke chroustaly vedle me a pak i nade mnou ... a vic nez film vnimat šuštění sáčku a chroustání chipsů ... hrozny :( já si ráda taky občas něčeho u filmu zobnu, ale když už je to v kině, tak něco, co nevydává zvuky ... zkuste hrozinky v nešustivém papíře :) PS: A POMO radeji ani zbabele nehodnotil :) ()

kaylin

Na to, že se jedná o český film, a to rovnou thriller, je to až překvapivě dobré a má to místy, hlavně na samotě, skvělou atmosféru. Problém je, že se scénář snaží o to, aby byl komplikovaný, a možná se do sebe zbytečně moc zamotává. Je to škoda, protože ty postavy jsou celkem zajímavé, ale většina jich je průhledná. ()

rt12

Vše fungovalo opravdu překvapivě slušně,kamera, režie i zajímavý scénář. Všichni kluci herecký to rozjeli ve velkém tempu a Taťjana je držák. Člověk by byl i na rozpacích, kdo tedy bude v tom pletenci rozervanců největší křivák. Nebýt toho, že se objeví chudák Kryštof a mně hned bliká žárovička s nápisem To bude lump.( Chudák, protože je ve škatulce gauner a režisér si ho z ní jen vytáhne, jak snadné). Zpátky k filmu. Bylo to příjemně napínavé, chladné a ponuré. Nebýt nevyrovnaného výkonu slečny Petry s pěknou figurkou a sladkého pohádkového konce šla bych určitě výš. 3,75 ()

Vampireman

Neuvěřitelně neprofesionální a trapně komické. Film s absolutně nulovým významem. Až příště Pokorný s manželkou dostanou nápad na příběh, ať prosím nepřekračuje rámec Kriminálky Anděl. Z guilty pleasure pohledu to obstojí na jednu hvězdu, jinak je to čistokrevný odpad. Hůř zřežírovanej film je už snad jen Birdemic... ()

stration

Celkem sympatické překvapení z českých luhů a hájů. Dobře vymyšlená hra, kdy si nejste celý film jistí, kdo je padouch, kdo hrdina, nebo jestli je to celé ještě nějak úplně jinak. Velice solidní atmosféra rodinného sídla několik podrazů na diváka celkem sedí. Jediné, co mi příliš nesedlo byl konec, který jakoby se hodil úplně do jiného filmu. Zde mohl být mrazivější a podtrhnout celou skorohororovost snímku. Ale i tak slušný počin. ()

sofiapetra

Váhám mezi 2 nebo 3 hvězdami, nakonec jsem hodnější - protože mě ti samí tvůrci momentálně každé pondělí poutají k Vraždám v kruhu - které jsou rozhodně o několik tříd nad tímto pokusem o thriller v českých podmínkách. Ale to se zřejmě jen předehřívali. Ne, Záblesky chladné neděle, se jim ještě nepovedly. Nápad to nebyl sice úplně špatný, ale rozvleklost jednotlivých scén je neúnosná. V prospěch paní Ivy Procházkové se pokusím zapomenout, že jsem toto podivínské dílko viděla, protože Vraždy v kruhu napsala excelentně. ()