Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

RasputincZ

Veliké překvapení! Po dánské, typicky odtažité, civilní, hyperrealistické a zdánlivě neakční verzi, přichází hollywoodská odpověď pod taktovkou mistra dynamické akce P. Greengrasse. Formální rozdělení perspektivy Phillipse od perspektivy somálských pirátů ve spojení s typicky greengrassovským paralelním snímáním funguje na jedničku. Napětí na hranici únosnosti. Kapitán Phillips pro mě představuje hollywoodský akční film 21. století. ()

zlabus

Tak nějak objektivně moc nemám, co bych vytknul. Je to velice slušně odehraná (Barkhad Abdi je špičkový) solidní filmařina, jenže když si vzpomenu, jak úžasné filmy je schopný Greengrass točit na základě skutečných události, tak se nemůžu zbavit dojmu trpké pachuti promarněné šance. Za vidění to určitě stojí, ale ta touha po oceněních a s ní spojená schématičnost to hrozně táhne dolů. 70% P.S.: Nutno podotknout, že v kontextu tvorby posledních pár let je to pořád hodně nadprůměrné. Jen bych od tvůrce asi nejsilnějšího filmu, co jsem kdy viděl, čekal trošku víc. ()

MikO_NR_1909

Audio-vizuálne parádne zostrihané, pestrofarebné filtre, miestami pekelné tempo a všetko, čo je potreba pre kvalitnú Greengrassovskú zábavu. Výborní herci na čele s Tomom Hanksom (od Atlasu mrakov akoby zažíval druhé 90.te roky) a skvelé vertikálne zábery. Čo mi tak trocha vadí, je roztrasená kamera. Niekto bude namietať, že je v tom dotyčný najlepší a že to zvyšuje autenticitu, lenže pri priemernom scenári (s pár fakt podarenými hláškami) a 134 minútovej stopáži sa mi z neustále portrétového snímania točila hlava. Samozrejme má Kapitán Phillips šancu byť žánrovým vrcholom roka. Z môjho pohľadu by tak mohlo byť skôr z nedostatku konkurencie a monopolného postavenia, než zo skutočnej výpovednej sily. Ale hovorím, kvalitne natočený akčný dobrodružný životopisný triler. ()

Lukrecie

4 a půl, excelující Tom Hanks, poslední scéna dává filmu "korunu", moc pěkný emotivní moment a herecký "majstrštyk". Přiznám se, že jsem i slzu uronila. :) ()

javak810i

Zvučná jména v obsazení hlavní postavy a postu režiséra ve mě vyvolala velká očekávání, která pak trailer ještě potvrdil. Dočkal jsem se perfektního filmu? Dle mého názoru ano. Líbil se mi? - To už je otázka hodna rozepsání. Začnu řemeslným zpracováním filmu, které je příkladné. Greengrass dokazuje, že je precizním režisérem a prakticky po všech technických stránkách mu nemám moc co vytknout. Snad jen záběry ze strojovny a noční snímky americké flotily by mohly trochu získat na stopáži i míře světla, ale chápu, že držení se reálné předlohy mělo svá omezení. No a jsme u toho, prakticky každý aspekt filmu, ke kterému bych mohl mít nějakou výtku, většinou úzce souvisí se skutečností, že je film natočen podle skutečné události. Tím pádem asi nemá smysl svádět vinu na filmaře. Kdybych to měl jednoduše shrnout, tak velmi oceňuji filmové zpracování příběhu kapitána Phillipse, ale bohužel mě emocionálně neoslovilo natolik, abych mohl mít s pětihvězdičkovým hodnocením úplně čisté svědomí. Každopádně objektivní kvality filmu nelze upřít a tak jich nakonec pět dám, i když slabých. ()

Tayen

Film budoval hodně slušné napětí a velitel pirátské sebranky Musa byla nejlepší postava celého filmu a jen díky němu pro mě film fungoval. Tom Hanks odehrál svůj standardní výkon, a až závěrečná scéna s ním by zasloužila zlatou sošku. Příběh působil dost realisticky a věřím tomu, že tak nějak se to mohlo odehrát a jsem vděčná za to, že postava kapitána Phillipse zůstala civilní a nestala se odvážným hrdinou, ačkoliv jsem měla problém vidět obyčejného kapitána přes velkou osobnost Toma Hankse. Ale na mě byl film až příliš dlouhý a první polovina pro mě byla mnohem lepší než druhá ve stíněném prostoru, co mě dost překvapuje. ()

Baronne

Úžasný .. Líbilo se mi, že to bylo natočený z obou stran, jak rukojmí tak únosci. V podstatě nás to donutilo pochopit obě strany, i když je to strašný. Moc dobře propracovaný detaily únosu, a pocitů. Líbí se mi jak byl Phillips skoro po celou dobu naprosto klidnej, a jenom sledoval a pozoroval členy "gangu", a snažil se udělat cokoliv v jakoukoliv vhodnou chvíli. 5* , i když se to asi nevyrovná jinejm 5* filmům Hankse, jako Míle, Gump, a Atlas Mraků. ()

MartinezZ

Jediné nenudné a nějak zajímavé a zasluhující si moji pozornost mi tady přišlo dění až od chvíle, kdy se o únosu dozvěděly ozbrojené složky. I potom to sice nebylo nic extra, ale alespoň se něco dělo. Kapitán si zachovával v některých situacích chladnou hlavu (možná až moc chladnou) a neznalý divák se přesvědčil, jak bezbranné jsou velké a pomalu manévrující lodě. Tečka. Pak už mi přišlo v obraze jen několik divných věcí, jako že nikdo pořádně nesledoval evakuační loď, když už byla obklíčena, protože bych čekal, že tam bude poblíž kroužit nějaký člun nebo se střídat potápěči - to nikdo nečekal, že by mohl unesený utéct únoscům? Pak už stačilo jen ten "záchranný modul" zasypat olovem a bylo by. Ani jsem nějak nepochopil, proč vlastně z letadla vyskakovaly SEAL jednotky, kam vlastně skákaly a jestli to mělo smysl, to mi asi uniklo při posuvu, protože tohle spíš fungovalo jako zfilmovaný pokus o dokument, než jako celovečerní film do kin. A nezapomeňte, že ten chudák únosce afričan je vlastně sám obrovská oběť. ~~~ Ona už Paulova Green Zone byla nějaká divná, Kapitán se oproti tomu nijak moc nezměnil. Navíc bych dal facku autorům za tu zmítající se akční atmosférickou kameru, blbci. ~~~ 2,5* ~~~ Velmi podobný filmový pokus se vzezřením pseudo-dokumentu na stejné téma z nedávné doby: Kapringen. ()

Praxis

Napínačka jako blázen. Greengraas se pustil zase do skvělého životopisného drámatu a výsledkem je o život hrající Hanks proti bandě špinavých čertů. 80% ()

Ellmariachi

Další z těch filmů na který jsem krátký. Vše tu šlape přesně jak má. Atmosféra vynikající. Prostě víte, že posádka je ve smrtelném nebezpečí a jen složitě se z něho dostává. TH je vynikající a jeho podání přísného a naprosto klidného, tedy v rámci možností, kapitána nemá chybu. V dobrém slova smyslu hnusní Somálci, kteří si jdou pro Phillipsovu loď, jako psi pro svou kořist. Tak proč to na mě nefunguje jako na mé okolí? Těžko říct. Uznávám, že film má velké kvality, ale já je prostě neumím asi docenit. 75 procent za poutavý, ale pro mě chvílemi i lehce nudící snímek. ()

Mr. Filuta

Ano poutavé a napínavé, ano s hlavním hrdinou se nejde neztotožnit, ano skvělý herecký výkon, bla bla... Greengrassův Kapitán Phillips je přesně to co se od něj očekávalo, když slepil autentickou emotivní zápletku, áčkového herce, pořádný balík peněz na útratu a hudební skóre z programu Epic Movie Soundrack Generator 3.0. Výsledek? Oskarový prefabrikát, který vás na dvě a něco hodiny sice upřímně přišpendlí do sedačky, ale jehož primární účel je hlavně v tom, aby si hezky zaslintala Akademie. Můj "vnitřní hipster" mi tedy nedovoluje dát víc než 3* ()

GodComplex

Nejpopularnejsi klepac kamerou soucasnosti Paul Greengrass se vraci na scenu, aby si se svou oblibenou trepavou kamerkou opet solidne zaklepal, tentokrat na lodi, kde to vzhledem k vlnam dokonce nepusobi uplne mimo a nejen kvuli tomu, ale take diky tradicne skvelemu Hanksovi je Captain Phillips Greengrassuv doposud jednoznacne a zdaleka nejlepsi film. 7/10 ()

kaylin

Neskutečně autentický film, což se dalo od Paula Greengrasse čekat, ale tentokrát je to autenticita ve stylu "Letu číslo 93", nikoli ve stylu "Zelené zóny". Tentokrát do toho dal Greengrass opět emoce, nikoli jen skvělé provedení vojenské akce. A ty emoce jsou zde hlavně kvůli Tomu Hanksovi a čtyřem somálským pirátům. Hlavně v závěru pak Tom Hanks ukazuje, jak je velkým hercem a že je stále onou jistotou, který předvede výkon, který stojí za zhlédnutí. Z tohohle filmu vás bude mrazit proto, že se příběh skutečně stal, ale hlavně proto, že si ho sami prožijete. ()

erased

Greengrass ví, jak si koupit diváka. Jenže megalomanské průlety nad nákladním přístavem v Selalah a polovinou námořní flotily Spojených států ani výborné dobývání tankeru čtyřmi rybáři na dřevěném člunu předlouhé dvě hodiny neutáhnou. A zbytek je bohužel z větší části k uzoufání nudný a ani zdaleka tak napínavý, jako si téma vyžaduje. A to i přes výborné piráty, kteří ale kvůli jasně daným povahám a vlastní všudypřítomnosti v každé scéně rychle ztrácí své kouzlo. Nakonec tak z celého únosu nejvíc utkví v paměti pouze vypjatá závěrečná scéna na ošetřovně. ()

Macejko

Tradičné greengrassovské roztrasené realistično, ktorému významne pomáha vynikajúci Hanks a extrémne pôsobivý záver (hoci je pravda, že ho hyzdí už notoricky známa vykrádačka skladby "Time" od Zimmera - Greengrass je podľa všetkého strašný čurák na skladateľov a chudák Henry Jackman si s ním užil svoje). Bez nich by som sa s hodnotením pohyboval nižšie, pretože nech už je to natočené akokoľvek profesionálne, scenár (resp. skutočná udalosť, podľa ktorej bol napísaný) nie je bohvieako filmovo vďačný. ()

numi

A pak že Hanks umí zahrát jen Forresta Gumpa - pche, umí i něco jako jeho staršího a rozumnějšího bráchu... Tady se navíc veze doslova a do písmene na (úspěšné) vlně, na které se už od Bournea veze Paul Greengrass. Thriller bez zbytečných přesahů a moralit, kterému v podstatě nejde nic zásadního vytknout. ()

zipper111

Ještě teď jsem z toho celej rozstřesenej, a není to z emocionálního zážitku, nebo z toho že se to odehrává na moři, ale prostě Greengrass natočí každou scénu rozklepanou kamerou, až nevím kde mi hlava stojí. Ale natočil to parádně, Hanks i piráti zahráli skvěle. Jen ta Amerika... nejvetší strach budil asi ten nejsilnější pirát, ten vždy když vyvalil oči, naháněl fakt strach. Ostatní mu jen sekundovali, a to i vychvalovaný Abdi. Ale jo. 4* ()

Makky

Greengrass v úvode len veľmi skratkovite načŕta bezvýchodiskovú situáciu mladých Somálčanov. Venovanie sa kultúrnym rozmerom je takmer nulové a už od samotného prepadu sa stavia hlavne na emóciách. Celý priebeh filmu je na moje prekvapenie neuveriteľne vypätý až do samotného záveru, ktorý som očakával už pol hodinu dopredu. Prepadnutie lode Alabama možno mohlo byť v rôznych detailoch spracované lepšie, napriek tomu ide o emočne vypätý thriller, ktorý ponúka výnimočný zážitok. ()

gogos

Greengrass to má prostě v krvi! Skvěle natočený atmosférický příběh s fenomenálním Hanksem v hlavní roli. Výtečné pojetí, ať kamerové, scénáristické, tak volbou obsazení dává dohromady uvěřitelný příběh, kdy s hlavním hrdinou prožíváte celé jeho nervy drásající "dobrodružství" a držíte mu palce tak, jak se jen u filmu dá. Rok 2013 je hodně bohatý na výborná dramata a Kapitán Phillips to jen a jen potvrzuje. Jeden z nejsilnějších zážitků poslední doby a jasných 5*! ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí