Pěna dní

The Foam of the Days

(neoficiální název)

Drama / Fantasy / Komedie

Francie / Belgie, 2013, 131 min

Adaptovať knihu do zmysluplného scenára nie je vôbec jednoduché. Za prvé musí film fungovať sám o sebe a osloviť aj nečitateľov, za druhé by mal uspokojiť aj ľudí, ktorí si pri čítaní predlohy utvorili jej vlastný svet v hlave. Pri surrealizme je situácia ešte niekoľkokrát zložitejšia. Inak povedané ukázané vo filme by malo byť opodstatnené a tvorca by sa nemal obhajovať slovami, že tak to predsa bolo v knihe. Mne tak bohužiaľ väčšina filmu pripadá. Neviem, prečo má vzhľadom na príbeh vizuál taký aký má, prečo sa niekedy postavy chovajú tak, ako sa chovajú a čitateľ si asi neodpovie ani na otázku, prečo sú filmoví hrdinovia dvojnásobne starší. Gondryho štýl mi bohužiaľ sedí iba v spoločnosti geniálnych myšlienok Charlieho Kaufmanna a pri jeho ostatnej tvorbe je cítiť, že režisér nemá pevnú pôdu pod nohami.(16.3.2014)

V hlavní roli imaginace. Pěna dní mi ve své první polovině vykouzlila ve tváři hned několikero úsměvů, protože něco tak pohádkově snového a bezelstného aby dnes člověk pohledával přes inzerát. Dovolím si tvrdit, že právě pro tu bezstarostnou a rozpustile magickou první polovinu, na mě těžce jak leknín na plicích zapůsobila i ta druhá - ta smutná. Melancholie v ní tekla proudem, příval nápadů neustal (pouze se ustřídmil) a na závěje smutku by jeden potřeboval lopatu. Abych jen nechválil, právě druhá polovina se Gondrimu sem tam maličko vypřáhla z jinak pevnou rukou vedeného postroje alegorického vozu. Ale jen občas a nikdy nijak výrazně. Navíc - jak už jsem zmínil - jsem se jako divák mohl vždy opřít o první polovinu a můj vztah k postavám, příběhu i filmu samotnému, který bezpečně ustavila.(20.8.2016)

L´ecume des Jours je pre mna sympaticky film od reziserskeho maga Michela Gondryho /Nauka o snech s Gael Garcia Bernalom/. Zaujimavy namet, obcas sa da aj zasmiat, akurat Gad Elmaleh mi dost vadil. Audrey Tatou sice na urovni a krasna, ale celkovo pre mna len znesitelny priemer a dost aj taka Nauka o snech 2. 60 %(10.1.2015)

U posledního Gondryho snímku bych mohl jít s hodnocením klidně nahoru i dolu a byl schopen oboje hodnocení obhajovat (viz. dvojí čtení). Je občas dobré u některých vizuálně opulentních snímků rezignovat nad příběhem a nechat se jen unášet samotným fikčním světem. Po chvíli, kdy jsem si byl jako divák jistý , že se bude jednat pouze o romanci a o vývoj vztahu hlavních hrdinů (samotná kniha mě minula), rozhdl jsem se rezignovat a nechat se unášet zajímavými nápady. Z počátku se jednalo o úchvatnou podívanou jelikož za (a) mám rád surrealismus jak v psané formě (viz. Apollinaire, Breton ad.), tak v té vizuální (viz. hlavně Dalí, Ernst; dokonce si zde vizuál s Dalího obrazy občas pohrává), (b) Švankmajerovy filmy jsou vždy pro mě vynikající podívanou. Jenže po chvíli mě to unášení přestává bavit (přesně ve chvíli prvního polibku), nápady se opakují, variují, později se v té pochmurné části dokonce vytratí a já se opět vracím do světa velmi strohé a zároveň bohužel nezajímavé romance, která mě nedokáže strhnout. Nevyvolá ve mě sympatie k postavám; jak by taky mohla. Audrey Tautou je absolutně nezajímavá, nesympatická, stará a pro mě nepochopitelné proč se za ni Colin honí. A v tom já vidím hlavní problém Gondryho adaptace. Ve špatném výběru postav a v nerozvíjení možné hlubší romance v Gondryho autorské formě. Surrealistický svět je skvělý. Zbytek ne.(25.7.2013)

Ja neviem. Napokon si ma to získalo. Otázka totiž znie : "Je to funkčný film ?" A keďže som si ako veľký bibliofil a znalec literatúry dovolil mať pred týmto filmom predlohu neprečítanú, môžem potvrdiť, že áno. Otázka, do akej miery, akým spôsobom a poetikou je tento nepochybne veľmi avantgardný a osobitý literárny text filmovo uchopený, ktorá môže Gondryho dielu pomôcť alebo uškodiť, nech je riešená neskôr...(13.8.2013)

• - Jedná se o stejnojmennou adaptaci slavného románu Borise Viana. (claudel)

• - Na veřejném kluzišti je obráceně vyvěšená vlajka České republiky. Správně je červeny pruh vpravo. (zubodravec)

• - Jedna z postav filmu se jmenuje Jean-Sol Partre, jedná se o zparodované alter-ego existenciálního filosofa Jean-Paul Satra, bývalého přítele Borise Viana, autora knižní předlohy. Přátelství těchto dvou intelektuálů ukončily milostné pletky mezi Sartrem a Vianovou manželkou Michelle. (Mijagi)