Pěna dní

The Foam of the Days

(neoficiální název)

Drama / Fantasy / Komedie

Francie / Belgie, 2013, 131 min

Plagát lákajúci do kina patrí k tým vydarenejším a viacerí to prirovnávajú k Náuke o snoch. Hovorím si dobre, viem do čoho idem. Omyl. Už počas prvých minút tu slovo fantázia naberá nečakaný rozmer. Režisér neustále ženie celé herecké osadenstvo do bizarných situácií, ktorými sa to len tak hemží. No nehrajú tu len herci, ale aj kulisy ktoré ich obklopujú sú prekvapivo živé, farebné a hlučné. Všetko naokolo sa hýbe a žije si svojim vlastným surrealistickým životom. Film si vyžaduje trpezlivého diváka, lebo môže chvíľu trvať kým sa naladí na tú správnu vlnu, na ktorej sa príbeh vezie. Treba sa vedieť prispôsobiť tempu a nechať udalosti plynúť, veci žiť a ľudí hrať sa. Ideálne zvolená je tu ústredná dvojica Duris a Tautou. A nech už vystrájajú čokoľvek, veľmi dobre sa na nich pozerá. Vtipná je tiež postava Chicka, ktorého zaujíma len filozof Jean - Sol Partre (pseudo Sartre). Nie každý však musí byť úplne spokojný s tým čo videl, čo od Gondryho dostal. A že sa to celé môže zdať príliš naivné a absurdné (prečítajte si Vianovu knihu). No ako pri každom hodnotení, u mňa nakoniec aj tak zaváži pocit, aký si z filmu odnášam. A ten v tomto prípade vôbec nebol zlý. Práve naopak.(18.11.2013)

Jen si to představte! Máte kuchaře, jež má v chladničce schovaného tříhvězdičkového Michelin Chief, každý servírovaný pokrm máte na stole jednu minutu, než je neúprosně smeten na podlahu, chodíte na párty, kde se slaví narozeniny hnusného psa rasy Jack Russel, vaše boty vám stabilně utíkají z vašeho loftu. A když si najdete tu pravou, tak jí vezmete na labutě a obkroužíte La Ville-Lumiere, v metru narazíte na voliéry a za pár týdnů pojmete Chloé (čtěte Kloé) za choť. Naneštěstí po svatebním obřadu je sháňka, ergo v automobilovém závodu k oltáři budete muset porazit soka. Po ceremoniálu si průhledným autem odjedete válet šunky na louku. Jenže ouha! Vaše choť je smrtelně nemocná - v plicích je začíná kvést leknín! Pomůže zde osvědčená matricaria chamomilla? Ale kdeže, Chloé není myšička a Colin není světem protřelý krteček! Colin musí prvně v životě do rachoty, aby měl cash na pilulky, jež jsou výhradně z oceli. Chloé nesmí svůj leknín příliš zalévat, il dottore povolí maximálně dvě čajové lžičky vody chlorované denně, což způsobuje únavu té naší krasotinky. Colin je zoufalý, už žádné bruslení s účastí zabijácké rolby, žádný koitus interuptus (díky bohu za kamarádku kamaráda!) a za zadara ani kuře nehrabe, ergo neočekávejte, že by kněz vaší ženu při posledním tažení odbavil! Doma stlouci rakev, vyhodit z okna do chřtánu popelářského vozu a hurá na venkov! 82%(24.3.2014)

V hlavní roli imaginace. Pěna dní mi ve své první polovině vykouzlila ve tváři hned několikero úsměvů, protože něco tak pohádkově snového a bezelstného aby dnes člověk pohledával přes inzerát. Dovolím si tvrdit, že právě pro tu bezstarostnou a rozpustile magickou první polovinu, na mě těžce jak leknín na plicích zapůsobila i ta druhá - ta smutná. Melancholie v ní tekla proudem, příval nápadů neustal (pouze se ustřídmil) a na závěje smutku by jeden potřeboval lopatu. Abych jen nechválil, právě druhá polovina se Gondrimu sem tam maličko vypřáhla z jinak pevnou rukou vedeného postroje alegorického vozu. Ale jen občas a nikdy nijak výrazně. Navíc - jak už jsem zmínil - jsem se jako divák mohl vždy opřít o první polovinu a můj vztah k postavám, příběhu i filmu samotnému, který bezpečně ustavila.(20.8.2016)

Čo Boris napísal, to Michel natočil. Obyčajný príbeh zasadený do neobyčajného sveta. O veľkej láske, o priateľstve, o závislostiach, ktoré vám dokážu zruinovať osobný, ale aj skutočný život, o živote a smrti. Vskutku vydarená adaptácia s pasujúcou muzikou. Rok s najväčšími svetovými režisérmi 2017/18(18.5.2018)

Je to veľmi dobrá fantasy komédia od Michela Gondryho. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa vo fiktívnom svete, v ktorom všetky zákony fungujú po svojom. Mladý muž si žije ideálnym životom, má veľký majetok, kvôli čomu nemusí pracovať a spoločnosť mu robia skvelí priatelia, len mu chýba aj životná partnerka. No aj to sa zmení, keď narazí na skvelú ženu, do ktorej sa hneď zamiluje, pričom mu city opätuje a vezmú sa. Lenže čoskoro ona dostane ťažkú chorobu a už sa začne všetko kaziť. So spracovaním som nadmieru spokojný, toto si ma získalo už od samotného začiatku, síce zápletka by sama o sebe stačila skôr len na lepší priemer, no celkovo to výrazne povyšuje to netradičné podanie. Gondry sa nezaprie a tak celé to fungovanie fiktívneho sveta pôsobí tak zaujímavo a vtipne, jeden skvelý originálny nápad strieda druhý, pričom sú všetky tak milo absurdné, naháňačka s topánkami, tanec, preteky na svadbe, beh s tieňom a množstvo iných ma dostalo, navyše sa to celú prvú polovicu nesie vo veľmi príjemnej atmosfére plnej pozitivizmu a skutočne ma to bavilo. A aby to nebolo všetko, následne sa pomaly začne meniť žáner prakticky do úplného protikladu, z roztomilej komédie to plynulo prejde do snáď až depresívnej drámy, v ktorej nechýba ani umieranie, pričom aj to musí byť rovnako originálne ako všetko ostatné a aj keď osobne mi predsa len trochu viac sadla tá prvá polovica, obe sú zvládnuté rovnako kvalitne. Herecké obsadenie je výborné, sympatický hlavný hrdina, skvelá Audrey Tautou, zábavný Omar Sy a ešte pár vydarených vedľajších postáv, tu ma bavili všetci. Réžia a technická stránka sú skvelé, Michel Gondry opäť ukazuje, že patrí medzi najzaujímavejších novodobých režisérov, síce už očakávane nepôsobí až tak originálne, film mi svojim štýlom dosť pripomínal Náuku o snoch, stále si drží vysokú úroveň po všetkých stránkach a v tomto prípade ho musím veľmi pochváliť aj za ten plynulý žánrový prechod, čo zvládne len málokto. A príjemne to doplňuje aj hudba. Síce nie som až tak nadšený, aby som mohol dať plné hodnotenie, ale aj tak som veľmi spokojný, Pena dní je vydarený film a ešte si ho určite pozriem. 81%(25.10.2013)

• - Jedná se o stejnojmennou adaptaci slavného románu Borise Viana. (claudel)

• - Na veřejném kluzišti je obráceně vyvěšená vlajka České republiky. Správně je červeny pruh vpravo. (zubodravec)

• - Už v roku 1968 sa knihu pokúšali sfilmovať Francúzi, rovnako tak Japonci v roku 2001. (DarkSaint)