Ticho, Voříšku, co to je, osum let jste vyrušoval, a teď tohle! Nádherný film! Študáci a kantoři jsou prostě věční. Tenhle film mám ještě radši než Škola základ života (tam je zase bezvadný Václav Trégl alias Koďousek) a Martin Frič patří k mým nejoblíbenějším režisérům, dokázal být úžasně moderní a samozřejmě nadčasově vtipný. Film známe všichni nazpaměť napříč generacemi a společenským i politickým spektrem a neznám nikoho, kdo by ho neměl rád.....(12.1.2010)

Komedie ze studentského prostředí vždycky bavily. Snad je to tím, že v těch telecích letech jsme dělali nejednu vylomeninu a každý měl ve třídě svého casanovu, sportovce, krásku, šprťáka, nemehlo i propadlíka... Ve spojení s prvními láskami, přátelstvím i sem tam strachu, to když kantor namátkou vyvolával k tabuli to prostě v každém zůstane. Cesta do hlubin študákovi duše, není jen o studentech, ale i profesorech. Dílko je to vtipné, hřejivě lidské se skvělým Plachtou, Marvanem, Peškem... Dávám připíchnuté 4 motýly. * * * *(3.7.2014)

I po tolika letech je tento styl humoru pro české filmy stále typický. Dospělí lidé (myšleno herci) v lavicích, hrající si na nezbedné studenty, satira, nadsázka, typičtí učitelé, jak si je můžeme pamatovat i my... Jen o té duši studentově jsme se toho příliš nedozvěděli. Z dnešního pohledu už se smíchy popadat za břicho budou možná jen pamětnící, avšak naopak leckdo může zatlačit slzu nostalgie, žub času se tedy na tomto, od Československé tvorby neoddělitelného, filmu nepodepsal jen negativně. Stejně si ale myslím, že Cesta do hlubin študákovy duše je mnohem více "pouze" příjemná, než dokonalá. 7/10(16.4.2009)

České komédie zo školských lavíc sú unikátmi. Aj keď táto nie je pre mňa až takým skvostom ako napr. 'Marečku, ...' alebo 'Obecná škola', bavil som sa znamenite. Veľa vtipných školských brebtov a somarín, ktoré zažije každý žiak a týmto filmom si ich vždy rád pripomeniem, aj keď sa dnes na školách zabáva a vystrája trošku inak. 80%.(13.3.2008)

Príjemná čiernobiela klasika z československého repertoára. Klasický humorný dej, dobrý herci, zápletky mohli byť o čosi prepracovanejšie, technická stránka filmu fungovala znamenite (čiernobiela kamera, strih, réžia, zvuky...). Určite sa jedná o jeden z najväčších pokladov našej minulej dekády. Ja som sa bavil ale kvôli malým nedostatkom nemôžem udeliť plné hodnotenie...85%(2.1.2015)

• - Rodokaps „Žlutý ďábel“, ktorý číta pod lavicou študent Peterka (Richard A. Strejka) je výmyslom autora, nakoľko v skutočnosti v štyroch vydaných tituloch pod rovnakým názvom „Žlutý ďábel“, sa postava Ahmeda nevyskytuje. (Raccoon.city)

• - Režisér Martin Frič a autor předlohy Jaroslav Žák se později stali velice dobrými přáteli a v dobách válečné krize spisovatel Žák dokonce posílal Fričovi zásoby cigaret, které tehdy byly špatně k dostání a byly velice drahé. (Redyx1)

• - Miloš Nedbal, který ztvárnil učitele, byl stejně starý jako Ladislav Pešek, který si zahrál žáka. Oběma bylo 33 let. (M.B)