Klobouk dolů. Přestože je to trochu překombinované a malinko černobilé (mimo jiné, žádná ženská se nenapije ani kapky alkoholu), herecké výkony vybrousily film do jasného poselství. A to je opravdu silné. Scény s prázdným bytem, vyholenou "pěšinkou", loučením s alkoholem, atd... jsou nezapomenutelné! Zajímavé je, že Vladimír Menšík je zde jako pingl a vůbec nepije.(19.6.2006)

Velice a snad i trochu překvapivě dobrý film. Alkoholismus. Bývá problémem pro jednotlivce i pro jeho okolí. Pijeme na kuráž, pijeme na radost, pijeme na smutek. Pijeme, abychom unikli. Pijeme, abychom nevnímali všednost, nespravedlnost, beznaděj, prázdnotu. Pijeme, abychom utekli samotě. Pijeme, abychom prchli před společností. Pijeme, abychom mohli žít. Žijeme, abychom mohli pít. Pijeme, protože nemůžeme žít. Pijeme, protože neumíme žít. Pijeme, protože nechceme žít. Důvody jsou subjektivní. Skutečná traumata i jen pocit příkoří. Nevidíme jiná východiska a zvedáme sklenku po sklence. Pijeme, aby se nám svět zdál na chvilku snesitelnější. Pijeme, abychom se cítili silnější. Pijeme a dostáváme se do začarovaného kruhu antoineovsko-princovského: piji, protože se stydím, stydím se, protože piji! Pijeme, slibujeme, přísaháme a pijeme. Příběhy tří alkoholiků z jiných příčin, ale se stejně tíživým dopadem. Danda (vynikající Zdeněk Štěpánek) je strojní inženýr a pijan. Mašek (dobrý Vladimír Ráž) je houslový virtuos a pijan. Taupe (skvělý František Smolík) je vyvlastněný továrník a pijan. Pijí, aby unikli. A padají hlouběji a hlouběji. Až na samotné dno své duše. Za hranu společenské snesitelnosti, do neschopnosti zvrácení daného stavu. Z dalších rolí: holič a pijan Zemánek (Jiří Sovák), bezcharakterní zlodějíček a neúnavný podvodník Rendl (zajímavý Jaroslav Mareš), úslužný výčepní Kroc (Vladimír Menšík), nešťastná Dandova manželka (Antonie Hegerlíková), zlobivý Dandův syn Láďa (Václav Tomšovský), Maškova důvěřivá manželka (Běla Jurdová), a starožitnice Magda Řeháková (šarmantní Irena Kačírková). Utíkáme, protože nedokážeme snášet těžkost reality a nevidíme cestu. Je jedno, zda z osobních, profesních, či partnerských důvodů. Utíkáme, abychom si odpočinuli. Utíkáme a nedokážeme se vrátit na tu naší správnou cestu.(5.11.2014)

Tak tenhle film by měli promítat v protialkoholních léčebnách. Ú-ž-a-s-n-é herecké výkony. To co předvádí Zdeněk Štěpánek, to je slovy nepopsatelné. Škoda, že tenhle film vůbec nedávají v televizi. Co já vím, tak běžel jenom jednou a sice asi před rokem na ČT2 v rámci komponovaného pořadu o chlastu.(25.5.2002)

Myslím že vedle Kladiva na Čarodějnice další vydařený Československý snímek, který byste běžně hledali v televizním programu marně. Dnes naposled je dokonalou sondou do každodenního života alkoholiků, kterak se jim hroutí jejich životy, přicházejí kariérní pády a v neposlední řadě to odnáší rodina. Co říct k hereckým výkonům? Já myslím že netřeba vyzdvihovat bravůrní výkon Zdeňka Štěpánka. Hodně by mě zajímalo kolik alkoholu se konzumovalo během natáčení. Například Jiří Sovák byl prakticky nerozeznatelný od běžného opilce.(11.10.2011)

Úžasný závěr. Zacpával jsem si uši, odvracel zrak, chodil jsem po místnosti, abych unikl pocitu trapnosti. Před prstem, který varovně kynul "Takhle to dopadá", však nebylo lze utéci. Věřím, že tohle někdy lehce šablonovité, každopádně však působivé, memento může lidem závislým skutečně pomoci, aby si svou závislost přiznali a začali s ní něco dělat. Blaze těm, kdo nejsou žádnou svazováni. (Když pomyslím kolikrát za den kontroluji e-mailovou schránku a kolik sladkého jsem s to spořádat na posezení, nejsem si jist, že mezi ty blažené patřím.)(27.9.2006)

• - Film se vyznačoval psychologickou jemnokresbou, která plynula z Fričovy i Štěpánkovy osobní zkušenosti s alkoholem. (Ded@M@tes)

• - Odborným poradcem na filmu byl MUDr. Jaroslav Skála, nestor protialkoholní léčby v Československu. (Ded@M@tes)

• - V sezoně 2012/2013 se Divadlo Na zábradlí rozhodlo převést tento film na stejnojmennou divadelní inscenaci. (Nine)