Ve své době musel být film neuvěřitelná pecka. Tehdy nezvyklé téma, obsazené nejlepšími herci. Nezapomínejme, že film byl natočen v době sveřepého budování socialismu. Jsou zde vzpomenuty i některé prvky minulé doby - zkrachovalý pan továrník, hospodský, který nedává na dluh, protože podnik už není jeho atd. Takže i sociální krachy v důsledku pádu předchozího režimu. Neprávem opomíjený film, alkoholismus tentokrát z trochu jiného pohledu.(1.2.2016)

Tak jsem myslel, že Ikarův pád je ojedinělým filmem o alkoholismu, teď vím, spletl jsem se. "Dnes naposled" je v podobném duchu, zde ovšem ještě stará garda prvorepublikových herců (štěpánek, Mareš aj.), kterým přihrává už generace nová (Sovák, Ráž, Menšík). Vskutku syrové drama o chlastu, kdy jsem sám byl zvědav, kam až Frič je schopen ve své reportáži zajít. A zašel až na konec. Byl to zkrátka machr....a já přestávám pít...dnes naposled...90%(11.12.2011)

• kaposlav

Film ma ku dňu 22.7.2018 len 1543 hodnotení. To bol ten film za socializmu zakázaný a preto je menej známy či ako? Každopádne polovička filmu je len slopanie, fajčenie a uši píliace fidlikance. Skôr ako odradzujúci, tak ma skôr motivujúci predpoklad k alkoholizmu. No neviem, radšej si posedím s kamarátmi a vypijem ako by som sa mal pozerať na to ako iní pijú.(22.7.2018)

Na tohle téma se sice hodně filmů točí, ale vždycky je to buď z nadsázkou nebo z cizího prostředí. Tady ukazují několik lidí z normálního života, kteří stále slibují, že toho nechají a klesnou až na dno. Ukazuje prostředí českých hospod, kde se normální lidé mění ve žvatlající ubožáky již kolem oběda a vše se veřejně omlouvá. U nás je vůbec alkoholismus omlouván jako menší slabost a ne jako nebezpečná závislost. Nádherná Irena Kačírková !!!(25.1.2010)

Byl jsem až překvapen, kolik tehdejších hereckých es se Fričovi před kamerou sešlo, a jejich charakterní efekt byl skutečně mimořádný. Menšík výjimečně za barem a se stejnými problémy, s jakými se musí páni hospodští potýkat v menších lokálech i dnes (ožírat se na dluh je hold dočasně příjemnější), Jiří Sovák řídící své holičství zásadně z putiky nebo tradičně skvělý František Smolík, jehož halucinační scéna v prázdném bytu takřka překonává ty nejlepší sekvence z Bilderova Ztraceného víkendu. Jedná se sice pouze o takové nevinné nahlédnutí na problematiku alkoholismu v čele s černohumornými poznámkami protagonistů, ale svůj účel film přesto splňuje znamenitě a i po letech nepřestává bavit a být aktuální... 80%(14.7.2016)

• - Film se vyznačoval psychologickou jemnokresbou, která plynula z Fričovy i Štěpánkovy osobní zkušenosti s alkoholem. (Ded@M@tes)

• - V sezoně 2012/2013 se Divadlo Na zábradlí rozhodlo převést tento film na stejnojmennou divadelní inscenaci. (Nine)

• - Odborným poradcem na filmu byl MUDr. Jaroslav Skála, nestor protialkoholní léčby v Československu. (Ded@M@tes)