Bezesporu zajímavý snímek, byť v dnešní době již poněkud neaktuální. Alkoholismus byl problém v dobách, kdy se lidi museli slejzat v hospodách, aby si užili alespoň trochu zábavy. Zato dnes možnosti zajímavého trávení volného času dosahují obrovské rozmanitosti, člověk se nemusí trmácet někam ven, pustí si doma tv nova, brousí po internetech, zasedne ke kompjůtru k nějaké hře, od které se po několika dnech zvedne jen kvůli tomu, aby si došel na wc, a má tak kvalitní zážitky, kterým se konzumace sebelepších nápojů zkrátka nemůže rovnat. Navíc s technickým pokrokem chudý člověk, který otáčí každou korunu, nemusí propadnout alkoholu, aby jako Smolík slyšel zdarma vážnou hudbu a viděl bílé myšky, muziku si prostě pustí na kompjůtru a hlodavce si může jít polaskat do zverimexu. Jinak film je zajímavý i tím, že na konci Štěpánek názorně předvede, jak vypadá takový punkáč naruby. A stojí to za to.(29.3.2015)

Putyka U Kroců je útočiště pár notoriků, se kterýma to vážně nedopadne dobře. Text distributora v podstatě prokec celej příběh, takže není co dodat, Snad jen je třeba vyzdvihnout a to opravdu hodně vysoko herecké výkony všech herců. Hlavně tedy pana Štěpánka a Sováka. V českých filmech posledních deseti let jsem neviděl ožralu zahraného ani z poloviny tak dobře jak to uměl on. Výkony pana Matonohy v Ulici, který předvádí opilost jako estrádní komik se s výkonem starýho borce nedají vůbec porovnat. Totální alkář, jeho kolega Sovák, který ve filmu hraje holiče je podobný případ...inu, výbornej, ne přehnaně smutnej film v režii člověka, kterej jednoduše uměl. Klobouk dolu(11.1.2012)

Zajimavá sonda do života několika mužů, jejichž největší láskou je alkohol. Přestože v životě ztrácí skoro vše, nemíní se alkoholu vzdát. Škoda, že režisér Martin Frič neviděl skoro o dvacet let později fenomenálního Vladimíra Menšíka ve filmu Ikarův pád a jeho volné pokračování Tažní ptáci. Ale možná že i v tomto filmu pan Menšík čerpal inspiraci, když si zahrál malou roli hospodského.(27.2.2018)

"Já Tě slibuju! Ne, já Ti přísahám!" "Ty mi nevěříš, že přestanu, co?" Jojo, Démon Alkohol a boj s ním. Jak říká Nohavica - nikdo z nás neví, jak ten kopec máme vysoký... "Víte co? Dejte mi jeden koňak - když je to dneska naposled..." "Musíte mít silnou vůli. Já si třeba teď dám prcka a konec..."(6.5.2010)

Tak jsem myslel, že Ikarův pád je ojedinělým filmem o alkoholismu, teď vím, spletl jsem se. "Dnes naposled" je v podobném duchu, zde ovšem ještě stará garda prvorepublikových herců (štěpánek, Mareš aj.), kterým přihrává už generace nová (Sovák, Ráž, Menšík). Vskutku syrové drama o chlastu, kdy jsem sám byl zvědav, kam až Frič je schopen ve své reportáži zajít. A zašel až na konec. Byl to zkrátka machr....a já přestávám pít...dnes naposled...90%(11.12.2011)

• - V sezoně 2012/2013 se Divadlo Na zábradlí rozhodlo převést tento film na stejnojmennou divadelní inscenaci. (Nine)

• - Film se vyznačoval psychologickou jemnokresbou, která plynula z Fričovy i Štěpánkovy osobní zkušenosti s alkoholem. (Ded@M@tes)

• - Odborným poradcem na filmu byl MUDr. Jaroslav Skála, nestor protialkoholní léčby v Československu. (Ded@M@tes)