Noc přichází (festivalový název)

Nočné pohyby

(festivalový název)
  • Nizozemsko

Drama / Thriller

USA, 2013, 112 min

• AlfaNumerO

[Bio OKO - Oko naslepo] Předně dávám na vědomí, že se absolutně neodpírám pomalejším psychologickým filmům, dokonce jich několik řádím do mých oblíbených. Co je však moc, to je příliš. To, že film není přespříliš ukecaný mi osobně nevadí, dlouhatánské záběry, kde se ovšem nic neděje, jsou již o poznání horší (v kombinaci s nemluvením). Kdyby šlo o záběru širokoúhlé kamery na krásy přírody, srdíčko zaplesá, sledovat ovšem prodejnu se spacáky, to člověka bez silnější psychické poruchy, nemůže zaujmout. Silnější stránkou filmu jsou herecké výkony, zde ovšem narážím na jeden problém - dá se hodnotit jako herecký výkon pohled do prázdná (kterých je především v podání Jesseho Eisenberga víc než dost). Kde nic není, ani smrt nebere. No abych film a sebe dál netrápil. Za myšlenku ekoterorismu, s kterou se v určitých bodech shoduji a za nemladou přiobtloustlou Dakotu dávám 2*, 38%(2.10.2014)

Velmi pomalé, soustředěné, psychologické drama o jednom ekoteroristickém útoku a o následcích, s nimiž se se jeho strůjci budou muset vyrovnat. Rozhodně nečekejte nějaký festival zábavy, spíše vás to bude stát hodně trpělivosti. S hlavními postavami nesouzním a nejsou mi sympatické, nicméně ten film jako celek je naštěstí chytřejší než ony, takže jim nijak zaslepeně jednostranně nefandí. Takže radši takhle, než takhle.(21.8.2014)

Kelly Reichardt sleduju už od Wendy a Lucy (2008) a i když mě žádný z jejích filmů dosud nijak nenadchnul, nemůžu jí upřít punc pozoruhodné talentované tvůrkyně, která rozhodně patří na festivaly typu Cannes a Benátky. Režijní styl založený na pomalém tempu a oddramatizovaném vyprávění, v němž nám příliš nedovolí dostat se blíž k postavám, její filmy rozhodně nečiní prvoplánově divácky atraktivními. Podobné je to i u jejího zatím posledního snímku o ekologických teroristech, který sice láká na herecké hvězdy Dakotu Fanning, Jesseho Eisenberga a Petera Sarsgaarda, ale leckterého mainstreamového konzumenta určitě zklame. Všechny složky filmu se totiž nesou v duchu minimalismu a od diváka si žádají silnou dávku trpělivosti (proto se na AFF ozývalo tolik únavných vzdechů z publika). Niterný herecký projev Eisenberga a Fanning asi nikdy nebyl působivější než tady.(30.6.2014)

[AFF 2014] Metodicky nakrokovaná štúdia ekoteroristického aktu, ku ktorému vedie cesta kratšia a ľahšia než snaha o návrat do normálneho života po ňom. Prvá polovica filmu je venovaná expozícii a príprave samotného činu, druhá jemne psychoanalytickým vyústením jeho konzekvencií s priamym dopadom na protagonistov. Nasnímané je to vskutku krásne a dejová dynamika vytvárajúca pozvoľné tempo dá vyniknúť každému záberu v plnosti sily a účinku. Problém je vytvoriť si akýkoľvek vzťah k chladne, emočne odosobneným postavám. Vrcholom hereckého minimalizmu je výkon Jessa Eisenberga, s drsným strniskom a cool lookom hádzajúceho dlhé, tajuplné pohľady do diaľky, prekypujúce nečitateľnosťou jeho myslenia. Žiaľ, práve v jeho prípade to zachádza až za hranicu únosnej miery a narúša úvahy nad zmyslom a nezvratnosťou vykonaného, ľudskom strachu a nedôvere, ktoré vo výsledku pokrivkáva v otázke uveriteľnosti a posúva film do sféry "strange fiction" s prídomkom "light art" (ale skutočne veľmi light). Vôbec nie zlé, ale za postavy a miestami už otravné tempo, ktoré v istých momentoch (farma po návrate) stráca opodstatnenie, musím hodnotenie adekvátne zraziť. 70%(1.7.2014)

• JohnCZ

Na nečitelnost postav jsem si až do konce nezvykl a utahané zdlouhavé scény mě silně uspávaly. Důraz na psychologii je viditelný, tíha viny v závěru byla dost nepříjemná (herecky velice slušné!), ale chladná a odměřená forma, jakou je tenhle film natočen, mi nesedla. Rozhodně bych to o třetinu zkrátil, takhle jsem se až moc často dost výrazně nudil.(15.9.2014)

• - Pro hlavních rolí tvůrci zvažovali i Rooney Maru a Paula Dana. (Fevas)

• - Ještě před začátkem natáčení se tvůrčí tým musel potýkat s obviněním z plagiátorství. Scénář se údajně až příliš podobal románu "Monkey Wrench Gang" Edwarda Abbeyho. Navzdory tomuto nařčení však snímek byl dokončen v plánovaném čase. (Dlee)

• - Film se natáčel v Medfordu v Oregonu. (rafix)