Noc přichází (festivalový název)

Night Moves

Nočné pohyby

(festivalový název)

Night Moves

Drama / Thriller

USA, 2013, 112 min

• JohnCZ

Na nečitelnost postav jsem si až do konce nezvykl a utahané zdlouhavé scény mě silně uspávaly. Důraz na psychologii je viditelný, tíha viny v závěru byla dost nepříjemná (herecky velice slušné!), ale chladná a odměřená forma, jakou je tenhle film natočen, mi nesedla. Rozhodně bych to o třetinu zkrátil, takhle jsem se až moc často dost výrazně nudil.(15.9.2014)

• Radko

Dve rôzne cesty ekoaktivizmu, aké spomína v komentári whack, samozrejme vo filme vidieť. Za ne dávam aj dve hviezdičky. Zvyšok je tragédiou troch zúfalcov, ktorí si stanovia nesprávny cieľ pomýlenými prostriedkami. Pretože takmer vôbec nedosiahli to, čo plánovali: teda otvoriť diskusiu o problémoch prírody. Navyše, ako pekne vidieť, dogmatici sa nepoučia zo svojho zrejmého zlyhania a namiesto pokory vŕšia tragédiu za tragédiou. Pretože často sa za agresívnymi zástancami nejakého ušľachtilého zámeru skrývajú v skutočnosti pomerne brutálne agresívne typy, ktorým je život ženy rovnako drahý ako odporná betónová stavba a tak si podľa ich zvrátenej logiky môžu s jedným i druhým pohrávať podľa svojej ľubovôle. Ľubovôle, ktorá kritiku ani spochybnenie ich bohorovnosti nijako neznesie, pretože oni predsa dobre vedia, že ich vyšší celozemský zámer je najlepší zo všetkých možných.(9.11.2014)

Ač mne Reichardtová svou režií (opět) neuchvátila a stopáž je velmi neuvážená, hlavně v úvodní hodince, kde hned několik záběrů trvá o několik desítek vteřin déle než by bylo vhodné. Tak pro tentokrát jsem schopen nudné pasáže odpustit. Night Moves stojí na hereckém minimalismu (Dakota!...Jesse!!!), výborně zvolené hudbě a perfektní plíživé atmosféře, které se nepříjemně zahryzává pod kůži. Neočekávejte thriller, budete zklamáni, ale pokud si vystačíte s hutným psychologickým dramatem, které se v posledních třiceti minutách změní v psychický teror, budete nadšeni. Paranoia a výčitky svědomí už dlouho nebyly takto sugestivně a skvěle zahrané. Eisenberg v mém žebříčku mladých herců stále stoupá. Dakota standartně silná.(17.9.2014)

• italka63

Ani ve snu mně nenapadlo,že tenhle film bude mít tak slaboučký, naivní scénář, až to bylo k neuvěření. Ještě že si Dakota Fanning stačila střihnout herecky asi dvě slušné scénky, jenže to na celý film prostě nestačí. A film o třech totálně vykolejených pitomcích, co vyhodí do vzduchu hydroelektrárnu na přehradě a pak se rozklíží z toho,co způsobili, včetně smrti nevinného člověka a pokračují dalším násilím, tak tuhle slátaninu nikdy více!(14.3.2015)

I když tenhle film nese znaky, tak typické pro Kelly Reichardt, troufnu si tvrdit, že je to snímek, který má asi největší šanci oslovit i nějaké širší publikum. Rozhodně je to tématem, v druhé řadě i trošku známnějšími herci a poté také celkovým vyzněním, které na rozdíl od jejích předešlých, působí ne tak hrozně stroze a hlavně tak nějak "normálněji". Uvidíme, třeba bude Kelly točit za pár let damé blockbustery, možné je všechno. Tenhle se jí poved, z jejich čtyř, co jsem viděl asi nejlíp, tak na čtyři a půl hvězdy.(19.9.2014)

• - Pro hlavních rolí tvůrci zvažovali i Rooney Maru a Paula Dana. (Fevas)

• - Film se natáčel v Medfordu v Oregonu. (rafix)

• - Ještě před začátkem natáčení se tvůrčí tým musel potýkat s obviněním z plagiátorství. Scénář se údajně až příliš podobal románu "Monkey Wrench Gang" Edwarda Abbeyho. Navzdory tomuto nařčení však snímek byl dokončen v plánovaném čase. (Dlee)