Noc přichází

(festivalový název)
  • USA Night Moves (více)
Trailer

Josh (Jesse Eisenberg), Dena (Dakota Fanning) a Harmon (Peter Sarsgaard) sú traja mladí ľudia pracujúci na farme. Tajne však pracujú aj na niečom väčšom. Harmon zostrojuje bombu zo štvrť tony dusičnanu amónneho používaného ako hnojivo na farme, Dena poskytuje financie a Josh plán organizuje. Ich cieľom je vyhodiť do vzduchu priehradu. (whack)

Trailer

J*A*S*M

Velmi pomalé, soustředěné, psychologické drama o jednom ekoteroristickém útoku a o následcích, s nimiž se se jeho strůjci budou muset vyrovnat. Rozhodně nečekejte nějaký festival zábavy, spíše vás to bude stát hodně trpělivosti. S hlavními postavami nesouzním a nejsou mi sympatické, nicméně ten film jako celek je naštěstí chytřejší než ony, takže jim nijak zaslepeně jednostranně nefandí. Takže radši takhle, než takhle. ()

whack

Film nešokuje drsnými hláškami, nemoralizuje, nesúdi, a divák, ktorý nepozerá do deja iba povrchne, v ňom môže vidieť porovnanie dvoch typov ekologického aktivizmu – radikalizmus vs. grassroots (ekofarmy, biozelenina, solárne panely...). Páči sa mi najmä prvá, akčná polovica filmu, druhá je síce trochu depresívnejšia, a zaoberá sa hlavnou hrdinkou, ktorá zmätkuje kvôli akcii, ktorá nevyšla podľa plánu. Cieľom ich akcie, ktorú autorky filmu vycucali z kníh Edwarda Abbeyho, nebolo priamo zachrániť životné prostredie ničené v okolí rieky a ryby, ktorým priehrady zatarasili migračnú trasu, ale vyvolať diskusie o environmentálnej devastácii, dostať túto problematiku do svetových médií, ktoré sú zaplavené vysmiatymi celebritami velebiacimi tzv. zelenú ekonomiku, ale neriešia podstatu problému. ()

Bebacek

Kelly Reichardt sleduju už od Wendy a Lucy (2008) a i když mě žádný z jejích filmů dosud nijak nenadchnul, nemůžu jí upřít punc pozoruhodné talentované tvůrkyně, která rozhodně patří na festivaly typu Cannes a Benátky. Režijní styl založený na pomalém tempu a oddramatizovaném vyprávění, v němž nám příliš nedovolí dostat se blíž k postavám, její filmy rozhodně nečiní prvoplánově divácky atraktivními. Podobné je to i u jejího zatím posledního snímku o ekologických teroristech, který sice láká na herecké hvězdy Dakotu Fanning, Jesseho Eisenberga a Petera Sarsgaarda, ale leckterého mainstreamového konzumenta určitě zklame. Všechny složky filmu se totiž nesou v duchu minimalismu a od diváka si žádají silnou dávku trpělivosti (proto se na AFF ozývalo tolik únavných vzdechů z publika). Niterný herecký projev Eisenberga a Fanning asi nikdy nebyl působivější než tady. ()

Radko

Dve rôzne cesty ekoaktivizmu, aké spomína v komentári whack, samozrejme vo filme vidieť. Za ne dávam aj dve hviezdičky. Zvyšok je tragédiou troch zúfalcov, ktorí si stanovia nesprávny cieľ pomýlenými prostriedkami. Pretože takmer vôbec nedosiahli to, čo plánovali: teda otvoriť diskusiu o problémoch prírody. Navyše, ako pekne vidieť, dogmatici sa nepoučia zo svojho zrejmého zlyhania a namiesto pokory vŕšia tragédiu za tragédiou. Pretože často sa za agresívnymi zástancami nejakého ušľachtilého zámeru skrývajú v skutočnosti pomerne brutálne agresívne typy, ktorým je život ženy rovnako drahý ako odporná betónová stavba a tak si podľa ich zvrátenej logiky môžu s jedným i druhým pohrávať podľa svojej ľubovôle. Ľubovôle, ktorá kritiku ani spochybnenie ich bohorovnosti nijako neznesie, pretože oni predsa dobre vedia, že ich vyšší celozemský zámer je najlepší zo všetkých možných. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $223,684Tržby Celosvetovo $642,000▐ Na prvý pohľad zaujímavú tému a obsadenie prinášal film Nočné pohyby (Night Moves,2013). Nakoniec ani zvučný menoslov v zložení Dakota Fanning, Jesse Eisenberg či Peter Sarsgaard nepriniesol viac iskry a skutočnej hĺbky do tejto komornej drámy. /videl v kine: 40%/(filmový festival Art Film Fest 2014) ()

• Ještě před začátkem natáčení se tvůrčí tým musel potýkat s obviněním z plagiátorství. Scénář se údajně až příliš podobal románu "Monkey Wrench Gang" Edwarda Abbeyho. Navzdory tomuto nařčení však snímek byl dokončen v plánovaném čase. (Dlee)
  • Film se natáčel v Medfordu v Oregonu. (rafix)