poster

The Counterfeit Traitor

 • Kanada

  The Counterfeit Traitor

 • Austrálie

  The Counterfeit Traitor

 • Velká Británie

  The Counterfeit Traitor

Thriller

USA, 1962, 140 min

 • vypravěč
  ***

  Vzdor příkladně nudné (zhruba půlhodinové) expozici, paralyzované současně odtažitým retrospektivním vyprávěním, proměňujícím film v ilustraci (dobře) zažitého příběhu, a nebezpečnou koncentrací nepřesvědčivých herců, jde o mimořádně napínavý film se zrajícím a vnitřně se komplikujícím hlavním hrdinou. Těžištěm jsou akce, nejednou rafinovaně vystavěné a působivě snímané. Soustavně je však dusí špionážní zákulisí, zachycené se vskutku vyčerpávající zevrubností. Redukcí těchto souvislostí (nejlépe: převyprávěním) a vhodnějším obsazením bylo možné dosáhnout maximálního účinku. Tvůrcům však zřejmě šlo spíše o monumentalitu, jíž se ovšem (vedle rozměrnosti) přiblížili jen komplexním zachycením válečného Německa. Omítka (nikoliv freska).(28.7.2015)

 • flyboyeda
  ****

  Vyborna spionazni zalezitost situovana ke konci WWII, ne uplne dobrovolne naverbovany obchodnik s palivy se stava prekvapive schopnym spionem a v prubehu filmu objevuje i moralni rozmer veci. Jeho mise si vsak zada velke lidske obeti, musi klesnout v ocich svych blizkych, zadna legrace, vyborne vystihnuto... Okoreneno mozna az prilis zdramatizovanou love story, kdy herci imho krapet prehravaji, jinak hodne prima dobrodruzstvi za ucasti statecneho danskeho a svedskeho odboje, scena s cyklistickou sabotazi je primo epicka... :)(22.6.2012)

 • mac000
  ****

  Napínavé špionážní drama, i po pětapadesáti letech poutavé a s dobrou akcí. Ukazuje nám trochu neznámou stránku druhé světové války - situaci neutrálních zemí, které nebyly okupovány nacistickým Německem, ale přesto byly v hledáčku obou válčících stran - Němců i Spojenců. Solidní herecký výkon W.Holdena i L. Palmerové(18.2.2017)