Koncem 90. let zaznamenala kriminální a drogová scéna na Islandu drastickou změnu, kdy z relativně malého a nevinného světa drobných zločinců a příležitostných dealerů přerostla ve vysoce organizovaný a násilný průmysl, který funguje dodnes. Film se odehrává v bouřlivých časech a je postaven jen na hrstce skutečných událostí té doby. Líčí revoluci Extáze, ozbrojené bankovní loupeže, rozsáhlé pojišťovací podvody a největší zátah proti drogové mafii v historii země. Všechny tyto události velmi hluboce otřásly islandskou společností, hlavně kvůli jejich vysoce profesionálnímu provedení. (HBO Europe)

Karamanlis

O kvalitách severskej kinematografie nemám žiadne pochyby, Svartur á leik bol pre mňa však aj tak príjemným prekvapením. Islanďanom sa podarilo natočiť svižne odsýpajúcu gangsterku v britskom štýle (Biznis, Po krk v extáze, Rise of the Footsoldier a pod.) v ktorej sú na každom kroku prítomné drogy, ostrí chlapci, nepredvídateľné reakcie v podaní vyfetovaných palíc či nejaké tie drsnejšie momenty, takže zo žánrového hľadiska je všetko ako má byť. ()

Morholt

Jo, jo. Vždycky to začíná jako velká sranda a do určitý míry to i velká srnada je, ale jen do chvíle, kdy se to všechno posere. A že se to vždycky posere je takřka jistý, ale přesto bejvá únikovej plán improvizovanej na poslední chvíli. Islanďané stvořili nekompromisní syrovou gangsterku s anglicko-severskym rukopisem. Přesně takhle to mam rád. 80% ()

bouncer

Ač to je natočené svižně a herci se snaží, tak neoriginální scénář všechno shazuje do šedivého průměru. Škoda, islandská kinematografie už do světa vyslala pár pěných kousků, Svartur á leik se mezi ně ale nezařadil. ()

Terva

CITÁT - Pijete často? Měl jste někdy vokno?.......... Jak tento příběh specifikovat, aby to bylo jasné? Sex, drogy, Rock"n"Roll je asi nejvýstižnější. Hudba je povedená a ladí s příběhem. Kamera je někdy šíleně rychlá, to proto, že se snaží ladit s příběhem. Dokonce dojde i na nádherná komiksová okna, se kterými si kameraman pěkně hraje. Herci jsou prostě takový, jací se do příběhu hodí. Kluci jsou tvrďáci a holky jsou hezký. Hlavní hrdina Stebbi si svůj příběh sám převypravuje a tak je divák skoro stále v obraze. CITÁT - Nevypnul jsi dětskou pojistku......... Celý příběh se žene kupředu jako kupa heroinu. Divák jen očekává, kdy přijde ten okamžik zlomu a zatím neví, zda to bude pro Stebbiho dobré nebo špatné,protože je to sice drogový dealer a feťák, ale se to sympaťák a divák mu fandí. Okolo 100 minuty můžeme vidět, že Stebbi psycho (Porvaldur David Kristjánsson) má ve svém pokoji plakát skupiny Metallica z jejich alba Ride The Lightning z roku 1984. CITÁT - NASER SI!!!!!.................. ()

NinonL

Hvězdičku přidávám za konec. Je to průměrný příběh, nic extra (viz zde již zmíněné Bony a klid), ale posledních cca 15 minut není špatných. Vůbec se mi nechtělo věřit, že i na Islandu bují drogový mor a vida, ani téhle krásné zemi se nevyhnul. ()

MartinezZ

Uff... ~ Chceš-li proplout islandskými sračkami, udělej to první, co tě napadne. Klidně i naprostou šílenost. ~ Když se chce, aj seveřani umí. Syrová i surová mafiózo projížďka Islandem za doprovodu mladého neortodoxního studenta, který dostane příležitost poznat nepoznané a a postupem času mnohem, MHOHEM víc. Islandští drsoňové si jdou za svým přes mrtvoly a hromady bílého prášku, má to hlavu i patu, byť místy už trochu zdeformovanou. Plusem místo, "divný" jazyk :) a hlavně ksichty, ty ksichty k tomu seděly. Na **** bych to neviděl, ale za zkouknutí to rozhodně stojí. Uff... ()

Lord.Jim

Slyšet a vidět "drsnej" islandskej film nadabovenej do franštiny filmu moc nepřidalo, nota béne jsem si celou dobu připadala jak v nějak thrash metalovým klipu. To je tak všechno. ()

PROCESOR

Euforie není zadara-"Něco ve mě nechtělo přestat". Výlet na největší ostrov a jeho narkomafii. Pokud se vypořádali s mafii stejně rychle, jako když v roce 2008 jejich stát zbankrotoval a nyní jsou na rozdíl od Řecka v pohodě, tak klobouk dolů. I když Ďábla neobelstíš tak snadno. Pojišťovací podvody na "bouračkách" měli celkem vymakaný. Hierarchii obchodu taky, akorát sem nepochopil, proč na klíčových postech byly smažky. Jasně dají se snadno ovládat, ale jsou stejně dobře nepředvídatelní a nespolehlivý. (usmažil si mozek). A volá maminka" Našel jsem si tady fajnovou práci"...Jo a Trainspotting je jen jeden. ()

zette

Za me hodne povedeny film z kriminalniho prostredi v Reykjaviku. Samozrejme slo spousta veci udelat jeste lepe, ale ma to spad, atmosferu, akci, celou radu zajimavych postav. Fakt to drzi pohromade, pro me prekvapive nizke hodnoceni. ()

Juto

V mnohých ohľadoch ide o pomerne rutinný kriminálny film. Čo ho robí charakteristickým, je jeho islandská príchuť. Dramatická krajina a kultúrne detaily odlišujú tento gangsterský film od ostatných. Tak neváhajte a ponorte sa do života plného šialenstva a nezákonných udalostí. S väčšinou postáv nemusíte sympatizovať, no možno budete natoľko zvedaví, že budete chcieť vedieť, kam smeruje ich cesta. Veľmi dobre spracované a plné napätia. 7/10 ()

Johnny.ARN

Drogy sú zlé. A na Islande ešte viac. Všetko sa to začalo nevinnou bitkou v bare a stretnutím toho správneho kamoša. Dobre natočené, skvelý príbeh. Malo to ale zopár hluchých pasáži a taký predvídateľný dej bez nejakého zvratu. Pridaná hodnota je ale vysvetlenie celej tej siete. DObrý návod ako zbohatnúť. 3 z 5 ()

lennyd

Stebbi (Thor Kristjansson) je vyšetřován pro rvačku v hospodě, když před policejní stanicí potká svého kamaráda z dětsví, Totiho (Jóhannes Haukur Jóhannesson). Ten mu slíbí, že mu sežene skvělého právníka, pokud mu pomůže s jednou delikátní prácičkou. Stebbi neváhá, a touto akcí se zapojí do kolotoče násilí, drog, prostituce, ale také luxusních večírků, alkoholu a nevázaného sexu. V okamžiku, kdy se sám stává obětí, začíná váhat, zda si zvolil správnou cestu ... No tak i na Islandu může vzniknout nějaký krimi film ( a nejen ulítlé komedie ), to uznávám - byť takto laděné filmy člověk spíš očekávání z Irska nebo Velké Británie (byť film naznačuje, že k sobě tyto národy asi mají dost blízko). Jenže jsem se nějak do tohoto filmu nemohl zakoukat, byť mu asi nemám co konkrétního vytknout (snad jen plytkost scénáře). Ale herecké výkony jsou perfektní (Jóhannes Haukur Jóhannesson !), natočené je to taky fajnově, ale prostě něco tomu chybělo. Možná to bylo i tím, že hlavní hrdina (Stebbi) mi nebyl úplně sympatický, a bylo mi vcelku jedno, jak z celého průšvihu vybruslí.. ()

ywo666

Ja som spokojný. Dobre zahrané a dobre zrežírované. Postavy sú patrične drsné a autentické. Severská atmosféra je už asi trademark všetkých post-vikingských krajín. Akurát životný štýl, kokain, cigy, steroidy, alkohol, coca cola. hot dog, pizza a spánková deprivácia, vám asi nedodá kompletnú paletu vitamínov a stopových prvkov. PS: Nechcel by som byť oprcaný chlapom do riti. Bez ochrany a bez gelu. Fuj. 4* ()

majkl44

V celku film ušel. Sem tam trochu drsnější mlácení, trochu více nahoty... Byly zde ale části, které by se daly vynechat a zkrátit tak snímek aspoň o pár minut, ale no co? Aspoň člověk vidí, že život nemusí být pro každého lehká sranda, ale i tak se zde pro diváka najde jistý humor.. ()

zdenny

Tvůrci nám dali nahlédnout do podsvětí v zemi, o které by člověk řekl, že v ní kriminalita snad ani není. A už vůbec ne takových rozměrů. Co se děje týče, šlo o klasickou ukázku drogové sítě, jejíž nejvyšší členové si taky velmi často dávali do nosu. Kdo ví, jaké postavení by měli na pevnině mimo ostrov v konkurenci daleko větších zvířat. PS: Ústřední hrdina byl divný v tom, že neustále toužil po holce, která si to rozdávala prakticky s každým. No ale toto byl stejný problém i ústředního hrdiny ve filmu „Bony a klid“. A co z toho plyne? Necpi se do party, jejíž členové jsou jiní než ty. PPS: Za úvahu stojí hlavní grázl, který byl ztvárněn velice dobře. ()

Lukoboss

To se prostě jednou člověk opije, skončí na záchytce, potká starýho známýho jménem Toti a už to lítá. Sex, drogy a rock´n´roll, pak zase sex, drogy, drogy, kopec drog, hora drog... Islandský podsvětí není o nic láskyplnější než ty slavnější, takže si pak musíte dávat pozor na ruce, aby zůstaly tam, kde mají. A taky když krom prodeje jedete vesele v užívání toho snížku, nemůžete očekávat zázraky, co se týče jakékoliv produktivity nebo schopností. Každopádně důležitý je znát jedno pravidlo - když jde do tuhýho, stačí dvě slova: "Fuck you!" ()

kolemjdouc

severská gangsterka. vypilovaná do maxima ve,které se divák ,který má k dispozici pouze titulky,velice těžko orientuje.Děj je nabitý akcemi a gradován ke konci který vám je dodán momentem, kdy se opět sejdou klíčové postavy, během těch pár sekvencí tak akorát jste napínáni a....trhni si! Fakt dobrý. ()

agass

Pěknej a chvílema vtipnej film o drogový scéně na Islandu, ale ke Trainspottingu bych si ho nikdy nedovolil přirovnat. Pozn. Zajímavej soundtrack v čele s Gus Gus. ()