Myšlenka na svobodu je sladká, vzpoury však mívají hořké konce... Koncem května 1918 se do rumburských kasáren vracejí vojáci z ruského zajetí. Je mezi nimi i Franta Noha, bývalý cirkusový artista. Vojáci i oficíři si vycházejí povyrazit do vinárny U růže, kde je největší atrakcí pěkně vyvinutá zpěvačka a tanečnice Tonka. V kasárnách však panuje tradiční rakouský dril. Vojáci jsou čím dál nespokojenější. Pohár jejich trpělivosti přeteče, když se dozvědí, že mají jít znovu na frontu. Navrátilci z Ruska, ovlivnění tamější Říjnovou revolucí, vědí, jak si počínat. Obsadí četnickou stanici, poštu i nádraží. Vinou neukázněného vojína však jejich vzpoura ústí do tragického konce. (Česká televize)

Chrudoš

Film se bohužel moc nedrží historických reálií, je událostí jen volně inspirován, ale když ho budeme jako takový brát, stojí rozhodně za shlédnutí... ()

madam.art

Vždycky se ráda podívám na Bohdalovou ve starších filmech, je výborná! Nemůžu říct, že by mě Hvězda nějak významně strhla, ale je to určitě kvalitní film a pro Friče dost netypický. ()

Max Q.

Tyhle černobílé válečné filmy mám prostě rád. Málokdy jde o nějakou blbost. Tohle bylo navíc natočeno podle skutečné události, jako málo známá epizoda I. světové války. ()

pafka

Podle skutecne udalosti? To pak diky tvurcum, ze me obohatili o neco, o cem jsem nemel ani poneti. Filmu s Cechy v prvni sv.v. je jako safranu. Bajecne natocene chovani vojaku mezi sebou, kamaradske spickovani, dialogy, srandicky. Trosku v prvni pulce to ztracelo dech, ale pak to zacalo. Bohdalka plna mladi, a vlastne vsichni herci. Dokonce i pan Stepanek zde mel epizodni roli. ()

honzic

Začátek vypadá na komedii, ale pak se to zvrhne na poměrně smutný konec. Filmařsky je to ale docela povedené. Hodnocení: 65 % ()

PTuranyi

Výborný protivojnový film, zobrazujúci vzburu vojakov na konci 1. svetovej vojny odmietajúcich nastúpiť na front. Skvelé herecké výkony. ()

moorks

Je to hodně podařená rekonstruce události z Rumburka. Skvělé ztvárnění především Jiřiny Bohdalové a i dalších hereckých osobností. Opět výrazný příspěvek, režiséra Friče, naší kinematografii. ()

jerrik7

Mám rád filmy točené na základě skutečných událostí. Jsem ochoten prominout jim i nižší kvalitu. Chování vzbouřených vojáků bylo ale tak neuvěřitelně naivní, že nevěřím, že odráží skutečnou realitu těch událostí. Vždyť v tom filmu vykreslili ty vojáky jako partu blbů. ()

ssarka

no opravu nemůžu napsat,že by tohle byl výborný výkon Bohdalové,když zde jen rozhazovala rukama a strašně zpívala...v Uchu předvedla daleko široko hluboko víc...hvězdička za herce a jedna obrovská hvězda za tu hlubokou myšlenku,což byla hlavní pointa filmu-bohužel dle skutečných událostí- a to ta,že Češi umí jen remcat a neumí když jde o něco,táhnout za jeden provaz až do konce...opravdu film na zamyšlení ()

Vlkopec

Film, který stojí za shlédnutí. Měl jsem ale pocit, jako by byl tak o půl hodiny sestříhaný a to mu ublížilo. Nejspíš ale nebyl a scénáristé a režisér to přesně takhle chtěli. Nevím. ()

kotrlak

Jak moc se tenhle flick (ne)blíží skutečnosti vysvětluje odkaz na <a href="http://www.luzicke-hory.cz/historie/index.php?pg=clanek02c">http://www.luzicke-hory.cz/historie/index.php?pg=clanek02c</a>  No, Češi a armáda je kapitola sama o sobě, tragická křemílkovsky ušišlaná bohdalka je pro mě nekoukatelná, ale za povšimnutí stojí záběr z popraviště na konci filmu, kdy je zřetelně vidět na helmě jednoho z popravčí čety zfušovaně odstraněná německá orlice se svastikou... ()

Miroslav.Zac

Film byl na rozdíl od vzpoury úspěšný. Nacpat do necelé hodiny a půl tak zajímavý příběh, aniž by tím utrpěl, je taky umění. Dnes by z toho byl nejméně dvouhodinový epos, který by nám nenabídl prakticky nic. Herecké výkony skvělé a ani ta Bohdalka mi tady moc nevadila. ()

JerryPilsen

Z historického hlediska trochu zkreslující,ale z filmařského dobře zvládnutý film.Až na to přílišné veselí u vojáků,taková sranda to určitě nebyla.Ale za autenticitu doby si obdiv zaslouží. ()

JARDAHONDA

Film Hvězda zvaná Pelyněk vznikl podle námětu a scénáře Jiřího Procházky a vypráví o vzpouře, ke které došlo na samém konci 1. světové války v páté rotě sedmého pěšího pluku rakousko-uherské armády v Rymburku. Režisér Martin Frič se obrátil k tématu, které by nabízelo patřičné idelogicky zabarvené uchopení. Jenže tento zkušený režisér se záměrně vyhnul složité interpretaci dějin a zajímal se spíše o osobní osudy jednotlivých postav. K tomu si vybral vynikající herce.**** ()

krtson

Jakože Bohdalku už drahná leta moc nemusím, tak tohle je její majstrštyk, společně s Uchem a s Katem, který nepočká... ()

PORTER44

I když je to drama z první světový byli tam i dobrý humorný scény až na ten konec který byl smutný.Výborné herecké obsazení a výkony Bohdalová,Sovák atd.M.Frič opět předvedl že je mistr režie. ()