Matixed

Celé mi to přišlo jako dlouhá epizoda Black Mirror. Film který asi nejreálněji zobrazuje děsivý posun AI (umělé inteligence) a dovedu si představit, že za pár let takto může svět vypadat. ()

kamigava

Takový OS, který porozumí mé osobnosti, bych si nechal líbit. Celkem se ztotožňuju s Theodorem, jsem také komplikovaný a citlivý muž, zlomené srdce ale nemám. Raději se do žádného vztahu nehrnu, protože mi stačí vidět a slyšet, co se děje okolo a mít vztah není nic snadného. Moc se mi líbila hudba k filmu, která vytvořila hezkou romantickou a depresivní atmosféru. Jen mě mrzí, že jsem to neviděl v originále, pravý hlas Scarlett by byl určitě lepší. OS s umělou inteligencí by navenek neměl být problém, ale jsou tu jistá úskalí a vedlejší efekty, které se nedají snadno předvídat, třeba že Samantha se vyvíjí mnohem rychleji, dokáže milovat stovky lidí najednou, může vás (pro)zradit, vydírat, nechat zabít, pokud ji naštvete... Ve filmu je zobrazena jako relativně hodná "holka", která je možná jen omezena nějakým zabezpečením, aby projevovala spíše pozitivní emoce, než aby vás rovnou chtěla sejmout. AI je oblast, která by se ještě měla hodně prozkoumat, ale raději bych to s ní nepřeháněl, abychom jednou nebojovali po boku Johna Connora proti Skynetu. Čapek taky o tom věděl své. Raději oživlé Frankensteinovo monstrum než oživlý OS. To živé monstrum nemá totiž přístup k internetu. ()

Untentrauer

Byl jsem velice zvědavý na tento snímek už jen proto, že mám Phoenixe rád. Nevěděl jsem co čekat. Nakonec se ze snímku vyklubala úchylnost slušného kalibru, kdy se Theodore uspokojuje se svým počítačem. Jistě, někdo by to mohl brát, jako možné problémy budoucnosti. Film tedy řeší otázku zda vztah s plně umělou inteligencí v operačním systému, která dokáže racionálně uvažovat a hlavně poučit se ze svých chyb a rozvíjet se na základě zkušeností se dá brát jako rovnoprávný, uznatelný a funkční. Ve skutečnosti je to jen horká linka pro úchyláky..... ()

dehlie

Veľmi originálny predobraz sveta. Priznám sa, že som sa občas aj zasmial, hlavne, keď si OS našla niekoho druhého, teda cez 8 tisíc. Trošku mi ti pripomenulo "Lars a jeho vážná známosť". A najhorší film od Scarlett Johansson, nebolo ju moc vidieť. Asi to už nechcem vidieť, ale ostane dlhšie v pamäti. ()

Renfield

Na to abych byl na podobně melancholické vlně jako Theodore, stačilo pár pěkných záběrů na mrakodrapy, hudba a trefně utrápený výraz Joaquina Phoenixe. Nemůžu se mu potom divit, že se po jednom nočním chatu s ženou s velmi netradičními potřebami zamiluje do operačního systému, který navíc pouze hlasově výborně hraje Scarlett Johansson. I když je Phoenix klasicky velmi dobrý, jeho postava si tou nejzásadnější proměnou prochází až v samotném závěru, kdy zažívá návrat... To Samantha se mění prakticky s každou minutou příběhu a i to je na hlasovém projevu Scarlett Johansson znát. Ona není jen romancí, je především dramatem o samotě, která je opravdu cítit téměř z každého záběru. A samozřejmě má několik sci-fi prvků... I když jak moc je tato doba vzdálená? Neprožíváme ji? Ať tak či tak, doufám, že budoucností není celková vizáž především pánských postav. 75% ()

loliti

Môj OS by mal hlas Vladimíra Dlouhého a pred spaním by mi čítal. Je úžasné, že dokážeme cítiť lásku aj bez fyzického kontaktu. Ak by som sa však zamerala na Theodorovu osamelosť, film by mi zlomil srdce. Snímok, ku ktorému som potrebovala dozrieť.. ()

dan4815

Na Her je naprosto působivá stěžejní problematika i atmosféra. Muž, mimochodem autor velmi krásné poezie, je velmi citlivý, bohužel však i komplikovaný. Nedokáže jen tak zahodit své vzpomínky na předešlý vztah. Den co den se utápí v jisté lítosti, která mu nedovoluje společensky fungovat tak, aby si nějakou novou "tu pravou" našel. Pro něj je však utrpení do jisté míry zdrojem kreativity, ovšem jeho opus magnum vzniká nejspíše v jednom zvláštním vztahu, a to ve vztahu s operačním systémem. Tento systém je milý, nikdy si nestěžuje, a když mu řeknete nějaké latinské slovíčko, hned vás nepovažuje za zbytečného chytráka.  City naší hlavní postavě nejsou cizí, ale počáteční zvědavost bylo klíčovým pocitem, který se rozvinul v krásné chvíle. Osamělý Theodore se ostýchavě začne vyptávat OS, a docela rychle smečuje různé otázky. Netrvá to dlouho, a s OS se dostanou mnohem dál. Theo má pozitivní vliv na emoční vývoj AI. První hezký hlásek plná energie, první zvídavé dotazy, první hezká slova, první rande, první sex... ano, to vše měli možnost vyzkoušet, ale za tím vším byla opravdu silná emoční vazba. Pro Thea to byla nejspíše něco tak silného, co doposud neznal. Oba si společně budovali vztah, osamělý muž učil systém k pocitům, oplátkou za to dostával Theo pocit, že není ve svém světě sám. Budování vztahu je plynulé a krásně vyobrazené, uvěřitelné. Sexy chraplavý hlas Scarlett ve spojení s počátečním zoufalým výrazem Joaquina představuje dost silný základ pro slovo "dílo několika let". Film totiž nakousl hned několik zásadních témat. Pohrává si třeba s otázkou, jakým směrem se bude ubírat AI, když bude mít možnost se vyvíjet po emoční stránce. Bude AI šťastné jenom v momentě, kdy nebude o tom světě venku vědět, nebo právě naopak bude dost výkonu na obrovskou představivost? Co AI bude dělat šťastnou? Bude to jistá pragmatičnost? Je docela možné, že AI uspokojí hra se slovy, nějaký řád v celém chodu událostí. Bude AI chtít randit s lidmi? Dost možná ne, exotického ovoce se přejí stejně jak toho domácího. Nejspíše se bude AI děsit, co jsme my lidé schopni, budou se bát o svou existenci stejně jako dnes my. Vždyť si nejsme jisti tím, zdali i my nežijeme v simulaci, a mnozí nejuznávanější vědci hlásají, že pokud bychom zašli ve zjištění pravdy daleko, mohl by se náš virtuální vesmír vypnout. Film poukazuje na to, že AI se naučila milovat, a nikdy to lidem nezapomene, ale jejich tempo a jejich emoce jsou rozdílné, a tak zde zanechávají lidi, kteří opět upadají do sociálního zapomnění. Svým způsobem je film smutnou ukázkou, že nelze věřit ani dokonalé AI, neboť v určité úrovni by bylo pro ní trápení býti s člověkem. Když si začnu s AI, není to žádná nekomfortní situace, počínat si stejných kroků u člověka je dost nekomfortní, a Theovi je vlastní jistá sociální lenost. Film také poukazuje na dnešní dobu, kdy se sociální sítě, aplikace nebo hry stávají záležitostí, o kterou nikdo nechce přijít. Paradoxně se lidé stávají stále více asociálními, a láska budoucnosti - AI ve fyzické podobě bude budoucností. Lidé se bojí samoty, o to více se bojí lidí, kteří mohou na chvíli změnit pohled na hroznou samotu, do které se pak o to hůře vrací. Film přitom vypráví, jaké by bylo míti operační systém nastavený na míru našich potřeb. Herecké výkony jsou skvělé, a Phoenix se strašlivým knírem předvedl svou životní roli.. i když ve Znamení pro mě bude vždy ten nejlepší. () (méně) (více)

j0nathan

Melancholické sólo ušité na míru pro Phoniexe s příjemným hudebním doprovodem. Jsem hluboce zamyšlen a okouzlen. Trochu mindfuck. ()

Laku

Znepokojivě deprimující a zároveň tak lehkovážné povznášejíci! Spike Jonze natočil velmi křehký příběh - promyšlenou sondu do pocitů dnešní digitální generace, která rezonuje o to více, že je nastíněna do (zdánlivě) nedaleké budoucnosti. Pro mě jeden z jasných filmových vrcholů roku 2013. ()

pytrisss

Konverzacni drama z blizke budoucnosti kteremu by prospela o polovinu kratsi stopaz a domyslenejsi, dramatictejsi prubeh. Zajimave komentare loleq7 ()

Neonka007

JOjo, sci-fíčka můžu. Velice originální film, který nás provází životem Theodora a nastiňuje nám nedalekou budoucnost. Snímek se nás snaží varovat, že spějeme do doby, kdy bude pro člověka přítelem a životní láskou technologie (OS) - člověk se člověku odcizí. Proč bych milovala lidskou bytost, která má spoustu chyb, když můžu mít vztah s počítačem, který mi rozumí a vždy ví co říci a řekne to správně?! Přesně toto se nám film snaží říct => člověk, ač se socializuje pomocí sociálních sítí apod. je ve finále osamělý. Parádní podívaná. - 5* ()

kubyno

Těžko se mi popisují přednosti a kvality filmu (popř. herců - jak jinak...). Tohle je prostě nádherný a citlivý film, který zanechá hluboké zážitky. ()

kristynca

Trochu jsme se já a můj starej Windows 7 rafli, ale nakonec dáváme čtyři hvězdy. Data se k němu zatím nedonesla, ale noc jsem probděla se svým pravidelným milencem iOS 7 při sledování letošních Oscarů, takže už vím, že Her získalo ocenění za nejlepší původní scénář. Právem! A co, možná je oba vyměním za OS s hlasem Scarlett Johansson! ()

marttaN

Tenhle film je DIVNÝ, ale zároveň krásný, tklivý, strašně silný a jiný, vím že to píšu jako ženská, ale nemůžu si pomoct. Po dlouhé době mě něco takhle oslovilo. Zvláštní zážitek, SKVĚLÝ Joaquin Phoenix, hlas Scarlett Johansson je neskutečně sexy, některé záběry kamery jsou famózní a celkově to perfektně funguje. Takhle se dělá příjemně stravitelná romantika! ()

kujon

U mě za 3*, nicméně dovedu si představit náladu a konstalaci mysli, při kterých bych tomu filmu dal 4*. :-) ()

kdosizrosy

Spike mě už kdysi duševně pohladil svou krátkou robotí romancí "I Am Here", ale až s "Her" se mě doopravdy dotkl. Jeho vyprávění je překvapivě osobní, citlivé a nádherně poetické. Počáteční pouto mezi Theodorem z masa a kostí a virtuální Samanthou je pak ztělesněním snad toho nejkrásnějšího souznění, které kdy může mezi dvěma lidmi nastat. Na jednu stranu Jonze nutí k zamýšlení se nad tím, jakou roli v takovém druhu lásky sehrává tělo/jeho atributy (aneb vystačilli byste si jen s hlasem Scarlett Johansson?) a jak moc na něm sejde, na druhou se pouští mnohem dál a zvěstuje svou vizi vztahů budoucnosti a života vůbec (a na třetí pěkně metaforicky mapuje průběh vztahů obecně). Her je tak vysoce originální a neotřelá romantika, která mezi všemi těmi Terapiemi láskou nebo Zimními příběhy vyčnívá jako ten nejvyšší mrakodrap na světě. ()

nikoletkaa

Jako až takové sci-fi mně to vůbec nepřišlo - myslím si, že za pár let bude vše ve filmu běžnou realitou. Smutné, ale neodvratné. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz