Stařec a moře

• USA The Old Man and the Sea (více)

Adaptace novely Ernesta Hemingwaye vypráví příběh starého kubánského rybáře Santiaga, který se vydává na svůj poslední velký lov. První filmové zpracování proslulé předlohy, které v roce 1957 za Freda Zinnemanna dokončil John Sturges. V hlavní roli exceluje Spencer Tracy. (oficiální text distributora)

zigíš

Epické staříkovo odhodlání a boj se živly, v paradoxně, o to komornějším tempu. Přímořská atmosféra vtahující a ta mořská, naprosto pohlcující ..příjemné pohlazení po duši, pro všechny moře milující, živočichy. ()

Hortenzia

kniha je samozrejme ako vždy lepšia,ale myslím,že je to veľmi vydarené spracovanie a spencer tracy sa na tú úlohu hodí dokonale ()

Arius

Zisťujem že je pravdepodobne dosť veľká škoda že som vynechal knižné spracovanie, film rozhodne nemohol popísať všetky tie vnútorné boje ktoré sa v starcovi odohrávali, tak živo a autenticky ako by to bola schopná práve kniha. Každopádne aký taký efekt to zanechalo a môj pohľad na vec je taký že Hemingway prostredníctvom Spencera Tracyho ktorý bol ako starec fenomenálny sprostredkoval svoj vlastný príbeh "mrzutého stáři". Osamelosť a skľúčenosť ktoré boli ešte viac podfarbené tou pózou samého vojaka v poli(v tomto prípade v širokom vyludnenom mori kde bol Santiago na všetko sám) zaúčinkovali ako mali. Gro knihy a filmu však bolo predovšetkým v ľudskom odhodlaní ktoré je bezhraničné a jeho prah si staviame sami. Príbeh dosť na zamyslenie, no ako celok na tri hviezdy z nábehom na nadpriemerné štyri. ()

Gyrphos123

Film zpracován dost přesně podle předlohy, ale to je asi tak všechno, co tenhle film má k dobru. Ani jako kniha ani jako film mě to nebavilo, je to skoro o ničem.Chápu, že kniha v sobě má hlubší myšlenku, ale nesedlo mi to. Dost jsem se musel snažit, abych to dokoukl celé. Nedoporučuju nikomu, kdo nechce ztrácet čas, nudit se a nemusí se připravovat k maturitě . ()

xaver

Hemingwayovou novelu jsem četl ještě na střední škole. Mimo jiné i za ni, anebo hlavně kvůli ni dostal Nobelovou cenu za literaturu. Proto jsem se na film díval s velkým očekáváním. Ne, že by mě zklamal, Spencer Tracy jako starý rybář byl vynikající, ale něco tomu snímku chybělo, nevím přesně co, ale nebylo to ono. Asi to bude tím, že pokud čte divák nejdřív předlohu, tak je potom silně ovlivněn. Proto dávám "jenom" 4*. ()

Han22

Chvíli mě trvalo, než jsem filmu přišel na chuť, hlavně dokumentárnímu vyprávění s nezúčastněným hlasem vypravěče. Ale nakonec se to povedlo, naladil jsem se na strunu vyprávění a dostal čirou filmovou poezii. Nádherné moře, hudba, naprosto fantastický "old man" Tracy s jednoduchými sny a boj člověk versus ryba. Trošku mě to připomnělo jiný film podle románu z konce 50. let - Bílou velrybu. Ale stařec se nežene za rybou z nenávisti jako Achab, považuji ji za bratra, soupeře, respektuje ji, jen prostě ví že ji musí porazit i kdyby to byla poslední věc v jeho životě. Když se objevili žraloci, tak jsem se bál, že to tvůrci zabijí nějakým špatným koncem. Ale díky bohu nestalo se a já tak můžu po delší době dát bez přemýšlení 5*. Dobrodružný film roku 1958. ()

Teg

Velice reálná podívaná o životě, stáří, smrti, moři a starci, který měl příliš mnoho štěstí. Po hodině a půl jsem byl nepopsatelně nadšen. Proč? Žádný happy end rozhodně nečekejte. Život už takový je. ()

Ollie235

Jeden z mála případů kdy ve mně film po celou dobu vyvolával podobné pocity jako kniha. Problém je v tom, že mě ani kniha moc nebavila. Na zdlouhavé příběhy o ničem si moc nepotrpím a ani Hemingwayův styl není mým šálkem kávy. Nicméně měly obě verze příběhu něco specifického. V knize to byly zajímavější detaily a lépe vylíčený konec. Ve filmu famózní výkon Spencera Tracyho, s jehož Santiagem jsem se dokázal zžít jako s málokterou filmovou postavou. Přes jeho výrazy, gesta, slova i kapky potu na čele byla opravdu bezchybně vyjádřená touha, utrpení, odhodlání i bolest stařičkého rybáře a na tento herecký koncert budu asi nějakou chvíli vzpomínat. Jinak ale film doplácí vlastně na stejné věci jako kniha a jediným plusem kromě hlavního protagonisty tak zůstává krátká stopáž. ()

fisikk

Pamatuji se, že jsem knížku zhltla jako hladový vlk, ale s filmem to takhle jednoduše nešlo. Jakmile Santiago vyplul na moře, začala se mi zavírat víčka a nepříliš uvěřitelný zápas s rybou a nesympatický pomocník přidali poslední "závaží". Z mého pohledu je zhlédnutí ztráta času, doporučila bych spíš přečtení knihy. ()

haWranka

Páni, naprosto šokovaně jsem právě zjistila, že Stařec a moře je i zfilmovanej. A rovnou musím dodat, že se na to nikdy nehodlám podívat, protože po tom, co jsem přečetla knihu mi nedochází, co se tam asi tak bude odehrávat. Proboha, vždyť to nemá děj! Je to filosofická knížka! ()

Monroe1991

Jestli jsem si při čtení knihy nějak představoval hlavního hrdinu, pak vypadal jako Spencer Tracy. A ten jeho výkon byl vskutku hodný oscara. Boj proti rybě, žralokům, ale i proti sobě samotnému zahrál výborně. "ČLOVĚK MŮŽE BÝT PORAŽEN, ALE NE ZNIČEN". ()

lenzi

Napriek tomu, že Hemingwaya moc nemusím, film bol výborný. Treba si odmyslieť niektoré "umelé" zábery, poplatné dobe vzniku. Ale tie v tomto prípade neboli podstatné. ()

kubilov

Důstojné zpracování malé velké minimalistické knihy velkého spisovatele pouhý rok od jejího vydání. Přesto se dodnes lepší adaptace Starce a moře nenatočila, na čemž má velkou roli výborný Spencer Tracy v hlavní roli. ()

moviepill

Kniha sa mi veľmi páčila a film to už len dotvoril. Emócie. Láska. Boj. Na mňa to zanechalo veľký dojem. Spencer Tracy hrá výborne, rovnako výborne mu sekunduje malý Felipe Pazos Jr. ako Manolino. Skrátka prenádherný film, ktorý sa radí medzi moje TOP filmy. ()

Pavkos

Tak takhle adaptovat knižní předlohu Hemingwaye na plátno, to je pane něco. I když je film vcelku starý, což se technicky projeví na některých záběrech, tak je to krásné filmové zpracování a dá se říct, že úplně totožné s Hamingwayovou novelou. Tracy zahrál starce Santiaga opravdu jak vystřiženého z knížky. Velmi zdařilé... ()