Don Jon's Addiction

(festivalový název)

Lásky Don Jona

Komedie / Romantický / Drama

USA, 2013, 90 min

Nikdy v životě jsem se nedíval na porno. No, snad když jsem přecházel z jinošských let do mužných, tak jsem jedním očkem cosi hambatého zahlédl a od té doby už nic. Tedy pokud se nepočítá internet, protože ten se umí vnutit a ono tu a tam stojí za to užít si chvíli sám se sebou, koukat přitom na slečnu, která se mi líbí a dělá věci, které neplaceným slečnám připadají nechutné. Ale dosti zasemeněných kapesníků - tady jde o film. A ten se pohybuje na hraně posilovny, sexu a kostela, což je kombinace vskutku pulsující a tak jedinou nespokojenost u mne způsobuje to, že jsem se nedozvěděl, podle jakého vzorce zpovídající spočítá hříšníkovi množství Otčenášů a Zdrávas Marií. Ale já se HO jednou zeptám osobně a jestli černoprdelníci švindlují, tak poznají to, co žádný dobytek v zoofilním pornu dosud nezažil.(16.8.2014)

JG-L je proste sympaťák. Zahral si vo filme, kde napísal scenár, sám si to zrežíroval, ide z toho úprimnosť a žiadny kalkul. Film je síce jednoduchý, no vôbec nie stupidný, pobaví tam, kde pobaviť má, veľa vecí je aj "pod povrchom" pre tých, ktorý chcú vnímať. K tomu Scarlettka v role potenciálnej femme fatale - čo viac si priať:) Film robený od srdca, žiadna prázdna komerčná bublina. Palec hore, Jozefe!:)(15.1.2014)

Levittova úderná celovečerní prvotina má sice podstatně menší záběr, než se snaží tvářit, ale ve chvíli, kdy zkusí naplno zatnout všechny svaly, funguje to do puntíku. Životní pravdy, jakkoli navinuté na zdánlivě malichernou problematiku pornografie, potažmo vlastního prostoru, jsou někdy vážně vzdálené jen pár krátkých vět od nás. A hodit takové myšlenky na papír, natočit je a zahrát si i ústřední sixpack, to je odvaha.(23.12.2014)

• kingik

Cihly a vápno! Já jsem ale nechtěl stavět pane Levitte, který jste se mně představil v roli proutníka, nebo snad obšourníka Jona, který si staví svoje nádobíčko nad pornem, a to hned několikrát denně. Sexuální apetit Jonovi nechybí a holky po něm jedou, ale on si to nějak s nimi nedokáže dost fajnově užít jako s porno holkami, a tak se nestandardně vyznává ze svého vztahu k sexu ve standardní minutáži, pro myšlenkovou prázdnotu však více než rozvleklé, a také z toho, jestli má pobožný mladík, jako je on, raději reálný sex anebo porno. A to vše zaobalené jakoby v dospělé formě. Co myslíte, dojde ke svému prozření? Dojde, nebot, když se na něho Scarlett vybodla, tak skončí s citově vyprahlou rašplí Julianne Moore, která o sexu dokáže moc hezky filosofovat a s kterou to tedy vytrhl, a to i po stránce kvalit filmu, protože náhrada za maxi Scarlett, to byla opravdu žalostná a nic to nemění na tom, že s přítomností Julianne, která už dávno přemostila hranici padesátky, snímek nasákl dojem "nezávislého" filmu. Jakmile však Scarlett zmizela ze scény, tak film ztratil všechno, co měl a fantasticky to rozvleklé nic ještě zdůraznil. Dokola se opakující scény návštěv rodiny nad jídlem, hudebního klubu ve kterém dívky se svými kamarády známkoval podle svých měřítek fyzické krásy a pak je následně klátil, posilovny, stlaní postele a pravidelných návštěv kostela(!), ten matný režijní dojem jen umocnily. Nevypadá to, že by z pana Josepha Gordona-Levitta zrál skvělý režisér. Tenhle film krutě neustál v mnoha ohledech. Jeho snaha o psychologický profil mladíka frustrovaného nad absurdním srovnáním krás porna a sexu v jeho reálné podobě neobstojí a selhává ve své neschopnosti tuhle myšlenku někam rozvíjet, nebo přinejmenším, ji někam uspokojivě posouvat. Poté, jak svého hrdinu celou dobu prezentuje, tedy coby sobeckého, do sebe zahleděného, samolibého floutka, který není schopný stálého vztahu s dívkou a neuznává, respektive ho nenaplní hodnoty, které milostný vztah eventuálně přináší, pak jen stěží lze uvěřit pravidelným zpovědím v kostele, kde se vyznává ze svých "hříchů" a jen těžko by při své náročnosti skončil se zastydlou studentkou Julianne Moore s kterou by našel to, co s mnohem atraktivnějšími ženami neměl. Něco tak nepravděpodobného jsem ve filmu dlouho neviděl. Oproti tomu je takový Star Trek krutě reálný. Pokud vím, s dívkou pod číslo osm ve svém bodování by do postele nešel, tak by mě zajímalo, jak by ohodnotil Julianne Moore. No dobrá, asi hrála postavu mladší, než ve skutečnosti je, ale co na tom záleží. V tomhle filmu totiž divákovi bude pramálo záležet na postavách, bude mu nejspíše ukradené, proč ten nafoukaný mladík najednou chce skončit se svojí závislostí na péčku a bude se divit, proč se chová Scarlett jako pipka, když jako příčinu k rozchodu zavdává ve sledování porna, které ona sama nesnáší. Je toho ještě mnohem více, co film sráží, ačkoliv se v něm probírá téma, které se ve filmech, až tak příliš neomílá. Do toho spadají i podivní členové jeho rodiny, včetně jeho nemluvné sestry, co je po celou dobu zabraná do svého Ipodu. Opět to měl být znak nezávislých filmů, ale nutno připomenout, že Levitt ještě nedospěl do režiséra, který by s tím uměl obratně pracovat. Stejně tak do toho počítám i množství dalších scén, zejména z interiéru jeho bytu, kde probíhal intimní "vztah" s notebookem coby nepostradatelným zprostředkovatelem virtuální rozkoše. Jenže těm scénám chybělo životné skloubení, kterého zkrátka debutující Levitt nedosáhl. O erotické dusno se starala sličná Scarlett Johansson. S jejím příchodem na scénu to nabralo intenzivní napětí, nevydrželo to však příliš dlouho, mezi ní a Jonem. Nejlepší z celého filmu tak zůstává scéna, kdy se jí Jon dobývá do kalhotek a ona odolává. Atmosféra erotična by se v té chvíli dala krájet. Jinou scénu si však z filmu vůbec nevybavím. Bohužel je znát, že Levitt má režijní zkušenosti jen s krátkometrážními snímky a scénář, jehož je rovněž autorem, by na jeden takový vydal a možná by ve dvacetiminutové podobě byl i lepší, ale na celovečerák to není nejideálněji sepsané. Ne nadarmo jsem v úvodu recenze zmínil termín "cihly a vápno", kterým označuji film, který si hraje na erotický a přitom milostné scény snímá cudně a nudně. Z toho vyplývá, že můžete rovnou zapomenout na nějaké nahotinky, Vyjma krátkých prostřihů z porno scének těch nejprovařenějších amerických pornohereček (jmenovat je snad nemusím) při brouzdání po netu naším hrdinou, kdy zahlédnete, respektive se mihne nějaké to prso, a to se prosím pěkně má jednat o porno, se něčeho explicitního absolutně nedočkáte. Poté, co asi v polovině Scarlett zmizí ze scény, tak se celý film propadl do obří a ospalé nudy ze které se už neprobral. Marně přemýšlím, co dobře situovaného mladíka Jona vedlo k tomu, že při klácení jakýchkoliv slečen, které si zamanul, měl stále a stále větší choutky na porno. Ano, byl za vodou a mezi jeho největší starosti patřilo to, kam několikrát za den vyklopí svůj "náklad". U porna mu to přišlo perspektivnější. Nicméně, po jeho vzoru, a několika návštěvách kostela, jsem se u zpovědi vyznal, že jsem se s tímto filmem bravurně nudil a nevěděl, co si z něho mám vybrat. Ámen. Mé hodnocení: 20%(15.4.2014)

Joseph Gordon-Levitt bere téma s vtipem a chytrou ironií, ale stejně je hlavně zpočátku těžké to snést, když takřka všechny postavy v jeho filmu - zejména ty dvě ústřední - jsou povrchní kreténi a odpudiví primitivové. S nástupem Juliane Moore nastává naštěstí obrat, možná až moc velký, ale i přes jistou nesoudržnost to celkem funguje. Minimálně do podoby relativně zajímavého a zábavného "ne"romatického filmu. 7/10(17.10.2013)