Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

JenYu

Staré pohádky jsou nejlepší, nejhezčí, nejpohádkovější. Co dát ale šanci i těm novým? Zkusila jsem tuhle a ono to vyšlo. Krásná zima, která zvlášť v době bez sněhu je opravdu pastvou pro oko. Milá a sympatická Maruška. Neokoukaná výprava - zejména kostýmy a účesy mě uchvátily. Četla jsem, že Žilková je tu nesnesitelná - mně však přišla výstižně zlá a prohnaná. Vytkla bych pár věcí (Vojtkovo vlasy, píseň, Komínkovo pomatení, repetitivnost), ale ve výsledku jsem víc než spokojená. Že by nové pohádky nakonec nebyly tak špatné? ()

jemine odpad!

Opsané, ukradené, hloupé, laciné, nevkusné. Inu, Janák, zaměřený primárně na tu jednodušší část učňovské mládeže, jíž i Vydrovy promluvy v Kameňáku připadají přehnaně intelektuální. Z úmyslu natočit vánoční pohádku zbyl nechutný guláš uvařený převážně z rozkládajících  se zbytků Mrazíka a Tří oříšků pro Popelku. Z toho by zvracel i ghúl. ()

Muff

Po druhém shlédnutí přidávám hvězdu. Je to vtipný, měsíčci jsou bezva, tak trochu rozhádaní a otrávení, každý jiný, kdo by se divil, furt tam sedět na kopci v jedný partě, role dobře rozdané, netlačí se příliš na pilu, takže to není pitomoučké nebo uřvané jak troškoviny, prostě to zná míru. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

caMen

V bídě českých pohádek posledních dekád to je standard. Prostě klasická nemastná, neslaná, místy i trochu zábavná taškařice. Herecké výkony lítají nahoru a dolů, jako ta Maruška za měsíčkama. Škoda, že se tu nepíšou scénáře, který by měly vybroušenou každou větu, ale vystačí si jen s bohapustým žvaněním :( ()

EddieIron

Nedalo mi to,tak jsem nakoukl-osm minut po začátku tady bylo dvanáct hodnocení,z toho dva "odpady".Co tím "hodnotitelé" sledují,ví bůh a oni sami. Dvanáct měsíčků se nejspíš nezařadí do zlatého fondu,ale je to velmi povedená pohádka.Trochu to připomíná Mrazíka,byť nevlastní sestra Květa je spíš blbá než zlá,ale vdavek chtivé slečny jsou úplně stejně ohyzdné,jako ty,které lákají Ivánka.Zimní krajina dodává atmosféru,to známe nejen z Mrazíka ale i z Popelky. Vydařil sevýběr herců,Žilková je bez diskuze a Marušce Majkusové bych i já plnil přání rád :-)Kupodivu nevadí ani Vojtek,nikde není psáno,že by uháněnému Karlovi muselo být dvacet let. Abych to shrnul:Bylo by to tak za čtyři,ale natruc všem ODPADlíkům dám za pět. ()

Veju007

Bavila jsem se a jakmile se objevilo 12 měsíčků, tak jsem se i nahlas smála. V dnešní době děsńych pokusů o pohádky je to příjemné překvapení. ()

daleba

Tady lítají odpady dřív, než to má vůbec premiéru. Takže to trošku nadhodnotím, protože takhle nízké hodnocení si ta pohádka nezaslouží... ()

William_Kirk

Velice povedená a vtipná pohádka s kouzelným obsazením měsíčků. Když přidáme obstojné efekty a jemné odkazy na jiné poháky, je to pro mě jasná 5-tihvězdičková záležitost. ()

saillor

Popelka, Mrazík, dechberoucí trikové efekty (závěrečný blesk) - další z řady utahaným, nenápaditých štědrovečerních pohádek ČT1. Nestačí posadit pohádku do sněhu a čekat, že samo zafunguje kouzlo Tří oříšků. Ženich byl přestárlý a opelichaná paruka to nezachránila, macecha s Marfušou/Květuškou podle Mrazíka jako přes kopírák. Jedna hvězdička jako vzpomínka na Radoslava Brzobohatého. ()

montelie

Castingový odborník, kostymérka a kadeřnice museli hulit crack, jinak to není možný. Jen ti měsíčci byli v pohodě, když pominu ty druidské pláště a stonehenge. Čtyřicetiletý Vojtek byl nemožný, Žilková otřesná jako vždy. Jedna hvězda za Marušku a měsíčky. ()

Kozlowski8

Dá se říct klasická česká pohádka, která nemá snahu tvářit se jako něco bombastického, co divák ještě neviděl. A to je jenom dobře. Mnoho pohádek, které chtěly být příliš originální, skončilo v zapomnění. Tato pohádka je přirozenější a mému srdci bližší, než např. Troškovy pohádky plné nadpřirozena, kde je přečertováno, převílováno. Vůbec mi zde nechybějí princové, loupežníci, skřítkové, ani už zmínění čerti a víly. V tomto příběhu vystupují pouze prostí vesničtí lidé a dvanáct měsíčků, kteří rovněž působí velice lidsky. A že tvůrci vykradli Mrazíka a Tři oříšky pro Popelku? Něco na tom bude, ale přece mnoho pohádek má určité společné prvky, právě pro pohádky typické (tři úkoly pro uchazeče o princeznu... boj hrdiny o princeznu s drakem... hodná a zlá sestra...atd.) Mrazík přece zůstane Mrazíkem a Popelka Popelkou. Myslím, že Karel Janák udělal svou práci dobře, snad až na výběr Romana Vojtka do role chasníka Karla. Ostatní herci výborní (nejlepší Ivana Korolová), hezké dialogy (měsíčci super), hezké exteriéry, hudba. Já jsem spokojen a dávám hodně dobré 3* 65%. ()

blekekeke

Našli se i chvíle, kdy jsem se hlasitě rozesmál, viz. když potrestaná Žilková krákala, nebo když Květulililinka na Janka vyhrkla (jsem to tedy zapomněl, ale byla to momentka :o) Jinak jsem si nechal tu pohádku uležet, abych nebyl zbrklý v hodnocení a je to něco mezi 60-70% :o) ()

Veeria

Pan Janák a všichni herci mají můj obdiv. :) Moderní pohádky to mají těžké v tom, že jsou často srovnávány s těmi staršími.....ale v tomto případě jsem byla velice mile překvapena. :) Plusové body rozhodně patří Veronice Žilkové, které role perfektně sedla, velice vtipným, ale slušivým parukám (zejména u pana Táborského :D ), sympatické Marušce i Karlovi, místu natáčení - Rožnov :) Jelikož jsem za poslední dobu z nových pohádek moc nadšená nebyla, dávám plný počet! :) ()