Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

VOD (1)

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

TV spot

Kimon

Krásná zasněžená romantická krajina, pěkná hudba, známí herci, to vše slibovalo nevšední vánoční pohádkový zážitek. Co jsou však platné spousty sněhu (jsou přece Vánoce !?), když scénář Karla Jandáka na tom sněhu silně ujíždí na dialozích především Měsíčků, ale i jiných postav, připomínajících puberťácké nevkusné poznámky a dokonce v mnohých scénách, dalo by se říci, kopíruje známou pohádku Mrazík. Také vám to tak připadalo? Jen ta "Janákova" Marfuša nelouskala ořechy. To už by bylo asi příliš okaté. A co ten Stonehenge ???!!! Viděl jsem dobře?!! Jsem si naprosto jistý, že tohle ČT1 u mě na Štědrý den 2012 prohrála. O co větší propad u mě zaznamenává Dvanáct měsíčků, o to více boduje následující den Šťastný smolař v režii Jiřího Stracha. ()

Tom_Lachtan

za prvé, ty dvě stovky lidu kteří hodnotily aniž by viděli se můžou bodnout a za druhé, nikdo mi neříkejte, že je to s českejma pohádkama špatné, stačí, když ji dostane do pazour aspoň trochu šikovný tvůrce jako tady. Celé to skvěle korunovali všichni druidoidní měsíci, kteří si své role naplno užívaly a ani ostatní herci o moc nezaostaly. Na televizní pohádku se objevily i překvapivě dobře vypadající triky ()

MM_Ramone

V roku 2012 sa český režisér a scenárista Karel Janák nechal inšpirovať rozprávkami Boženy Němcovej a Pavla Dobšinského a natočil variáciu na príbeh "O dvanástich mesiačikoch". Na to, že je to spracované len vo forme televízneho filmu sa jedná o veľmi podarené dielo. Pre mňa to bolo príjemné prekvapenie. Svižne to odsýpa, jemné dejové úpravy tomu pomohli. Dobre vybraté lokácie a nádherné kostímy. Herci to zvládli. A páčilo sa mi aj zobrazenie mysteriózneho kruhu dvanástich mesiačikov, ktorým predsedá mrzutý december, ktorého stvárnil Radoslav Brzobohatý. Bola to jeho posledná filmová úloha. Tento titul som videl v období vianočných sviatkov, takže moje vysoké hodnotenie je silne ovplyvnené kúzelnou atmosférou Vianoc. **** ()

flanker.27

Tak, dokoukat se to dalo, což je samo o sobě velký úspěch. Smutné je, že je to jen za cenu totálního vykradení Mrazíka, Tří oříšků pro Popelku a Pyšné princezny (dokonce i některé repliky byly opsané takřka doslovně). Pozitivně se lze zmínit asi jen o představitelce hlavní úlohy (Marie Majkusová působí coby sympatická pěkná holka) a jejích dvanácti měsíčcích, k nimž Maruška získá pozitivní vztah. Zato Vojtek je už na roli švarného junáka docela starej, to se na mě nezlobte. Dlouho jsem byl rozhodnut, že ty milosrdné tři prosincové jahody dám, ale závěrečná píseň to srazila na dvě. Přesto, jak jsem byl pravil v úvodu, dokoukal jsem a nepřepnul, což je za posledních takových 5 let asi poprvé. ()

korbitch22

Dost velká bída, česká pohádka je už prostě mrtvá.Skoro mě až bolelo vidět jak se snaží Roman Vojtek hrát, ani jednomu herci nevěříte jediné slovo, vše je strojené, umělé.Už si ani nepamatuju kdy naposled jsem viděl něco českého, co stálo za řeč.Proč už to nejde tak lehce, proč už češi neumějí udělat tak hezké pohádky jako S čerty nejsou žerty, nebo Popelka?Jako velký kámen úrazu bych označil i naší moderní dobu a kamery, které prostě těm pohádkám dávají full HD look a těm filmům to prostě zatraceně nesluší.Janákovi se povedly hezké kostýmy a lokace, jinak je to herecká tragédie a strojená bída.Kde je mlynář Máchal? :/ 40% ()

• Pohádku tvůrci natáčeli celé 3 roky, zrazovalo je totiž počasí. Často museli odložit natáčení kvůli nedostatku sněhu nebo docházely finance. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)
  • Ota Jirák hraje měsíc duben. V tomto měsíci se narodil, konkrétně 12. dubna 1949. (TomasSlach)
  • Natáčelo se ve skanzenu Rožnov pod Radhoštěm a v Beskydech. (M.B)