Dvanáct měsíčků (TV film)

O dvanástich mesiačikoch

Pohádka

Česko, 2012, 97 min

• D.Moore

Ha, záhada Stonehenge vyřešena! Od Karla Janáka jsem čekal jen to nejhorší... A tentokrát to nebyl úplný odpad. Atmosféra sice vykrádala Tři oříšky pro Popelku, macecha s nevlastní sestrou zase jako by přijely na prasaty tažených saních přímo z Mrazíka, nicméně klady tu byly. Především představitelka Marušky, neokoukaná, moc hezká a přirozená dívka. Líbila se mi i kamera, která si zasněžené exteriéry vyloženě užívala a spolu s hudebním doprovodem vyráběla vcelku působivé scény. Škoda, že pohádka byla až příliš ukřičená, jak už to u českých pohádek poslední doby bývá, že si měsíčkové až příliš hráli na "něco na způsob nebe z Anděla páně" a že celé to "velkolepé" finále bylo pořádně směšné. Dvě a půl hvězdy, čistý průměr. Den po zhlédnutí zaokrouhluji dolů.(24.12.2012)

Ok, deti javili známky spokojnosti, ale starší, hlavne tí s lepším zrakom a pamäťou určite neprehliadnu prílišnú až okatú snahu o napodobeninu ruského Mrázika. (Macocha a Květa) Občas vtipné, občas trápne, ale rozhodne to malo na viac a v peniazoch to nebolo. Květa nebola zas tak škaredá ako by mala byť, jej povahe som akosi neveril, ale to je nepresvedčivým herectvom. Dobrá rozprávka sa u nás už dlho nevydarila, ale toto je celkom pozerateľný priemer. 60%.(26.12.2014)

Zvláštní mix měsíčků, Popelky a Mrazíka, jak tu bylo už nespočetněkrát naznačeno. Jednoduchá pohádka s trochu bláznivou adaptací půjčující si kdeco, od Stonehenge po bílého králíka z Alenky v říši divů. Rozhodně mě ale zaujal casting, klaďasové byli dostatečně kladní a záporáci se divím, že se v jejich variaci na TV Nova neobjevila reportáž: Mladá žena zabila nevlastní matku a nevlastní dceru. Sousedé zabraňují vyšetřování, tvrdí, že si to obě zasloužily. Jejich šikana je skutečně "turned up to eleven" slovy Spinal Tapu, ale naštěstí se jako v každé správné dobré pohádce vše v dobré obrátí, tedy asi kromě Noska, na kterého se nevěsta nedostala, ale očividně z toho nějak smutný nebyl. Nejvíce jsem se bavil asi u očarované Květulililililililinky, kterak se začala chovat jako ještě šílenější spratek a shodila nějakou náhodnou kolemjdoucí do sněhu, po druhých zase hodila sněhovou kouli. Nemuselo to tam být, ale bylo, a bylo to fajn. Celkově jsem ale už viděl dvě hezčí adaptace a tak až na některé momenty pro mě tato zůstavá průměrným, tříhvězdičkovým počinem, ale pokud poběží v TV, možná si ji znovu pustím.(23.12.2014)

Velmi slušné triky, kamera a využití krajiny. Avšak herecky trapné přehrávání, příběh snad až nepohádkový, inspirace u Mrazíka nebo Tří oříšků pro Popelku (včetně jízdy na saních) či Krakonoše a lyžníků (ski) přespříliš zjevná, všechny stereotypy, na které si vzpomeneme, skoro žádný humor (to trapné přehrávání Žilkové se za humor nedá považovat), to vše filmu ubírá na jakékoliv zajímavosti. Jo, a to české Stonehendge, wtf? Na druhou stranu nutno říct, že scénář drží dobře pohromadě, nejsou zde logické nesmysly, měsíčkové jsou fajn bodří dědové se smyslem pro fair play a legraci, a sem tam se díky nim (Pavel Kříž rulezz) skutečně objeví i solidní vtip. Takže mírný, ale vskutku jen mírný nadprůměr.(25.12.2012)

• Radek99

Další veřejnoprávní pohádka, která nevstoupí do zlatého fondu československých filmových pohádek... Nevím přesně, co šéfové z Kavčích hor touhle dramaturgií sledují, ale vypadá to na bojkot čehokoliv trvalejšího. Dejte už konečně peníze na pohádku otci a synovi Svěrákovic a nebo nechte točit Stracha! Kdo se má na tyhle Janákoviny dívat?! (Nebo že by to po loňské primitivně alegorické Bambitce měla být další podařená alegorie současného stavu Česka? Ve velkém se vykrádají peníze z obecních a státních rozpočtů i z evropských fondů, tak necháme symbolicky Karla Janáka vykrást Mrazíka a Tři oříšky pro Popelku? Že by vedení ČT uvažovalo takhle rafinovaně...?)(24.12.2012)

• - Hora a zároveň i sídlo Dvanácti měsíčku bylo vytvořeno graficky ve studiu ČT. (TuristikaJi)

• - Při natáčení se Romanu Vojtkovi ztrácely paruky, a tak jich vystřídal hned několik. (Aknah)

• - Pohádku tvůrci natáčeli celé 3 roky, zrazovalo je totiž počasí. Často museli odložit natáčení kvůli nedostatku sněhu nebo docházely finance. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)