Dvanáct měsíčků (TV film)

O dvanástich mesiačikoch

Pohádka

Česko, 2012, 97 min

Když smícháte Popelku s Mrazíkem tak dostanete Dvanáct měsíčků. Pohádku, která sama o sobě není špatná míchanice, ale… taky si v restauraci dáte raději dva samostatné chody, než nějaký jejich výtažek, ne? Co téhle pohádce ale neupřu, je, že se na ni dá koukat bez újmy na zdraví. A přehrávání Žilkové mě vcelku bavilo. Na jedno podívaní takhle na Vánoce, proč ne, ale z tohohle klasika nekouká… 60 %.(8.1.2013)

Typická Janákovina "pro současného mladého diváka". Jen doufám, že se nestane, aby podobně jako v případě Snowboarďáků (režie) nebo Veni, Vidi, Vici (organizátorství zločinů proti lidskosti, tedy pardon, produkce) nabyl dojmu, že zásadním způsobem podnítil zájem o téma jeho díla, zde staré pohádky:P Úmyslně neříkám české pohádky, protože kdo neuvidí velmi výraznou inspiraci nejenom Popelkou, ale i Mrazíkem, ten si zaslouží věřit tomu, co "individuality" jako je Karel Janák vypouštějí z ústního otvoru. K obsazení tvůrcům ale jednoznačně gratuluji, kladné postavy kladnější a sympatičtější být nemohou, a proti nim stojící Veronika Žilková s Ivanou Korolovou svými výkony naprosto válcují všechny a všechno kolem. I tak je to ale jen a pouze pitvoření bez něčeho, co bych si jako divák měl odnést. Srandovní strejdové sedící pod Stonehengem to totiž rozhodně nebudou, a byť proti Otovi Jirákovi v Heleovském rozpoložení nebo dobrosrdečnému Miroslavu Táborskému s hárem do půlky zad nic nemám, nechápu, co mělo vyplynout z toho, že Pavel Kříž by nejdříve nejradši maceše zakroutil krkem, ale pak zůstane u těch několika zapadlých vět v polovině filmu, a ve zbytku ani nepůsobí jako Srpen, ale jako Mrzout ze Šmoulů. Čili objektivně ano, hezké záběry, sympatické nebo vtipné postavy, výjimečně nedementní a v ději se angažující ženich (který je ve všech ostatních zpracováních jen Němcovským McGuffinem), sebou neustále nechávající vláčet DivoBárovsky fortelná Maruška, proti tomu se nedá nic říct. Ale při srovnání s Andělem Páně nebo Lotrandem A Zubejdou mám narozdíl od nich stoprocentní pocit konzumní zábavy, na kterou za rok těžko kdo vzpomene. Když k tomu ale posadíte děti, nic zlého se jim nestane. Budou se smát a nakonec se i trošku ponaučí - sice jen v té bazální rovině, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí jen s pomocí nadpřirozených sil, ehm, ale co taky víc chtít, že. Právě že toho jde chtít ještě o dost víc, a jiní to natočit dokázali. Takže přinejlepším 70% za zpracování a zahrání.(25.12.2012)

• Tosim

Tak mě napadl Marigoldův komentář k majoru Zemanovi. "Český divák miluje své fízly" ... stejně jako pohádky. Ať už jsou jakékoli. Dva tak nesourodé fenomény se tady spojují, zajímavé a zároveň logické. Takže: pokud člověk nakrásně pomine různé inspirace (které nevadí, pokud slouží příběhu), to, že skupina měsíčků vypadá, velice mírně řečeno, jako banda vilných staříků a (s oběma zavřenýma očima) nechce divák zabít Veroniku Žlkovou, která si herectví snad už nepředstavuje jinak, než jako sled hysterických, pitvořivých výstupů, pak tahle pohádka postrádá důležitou složku, která se jmenuje Němcová. Nic tam z ní, kromě kostry, nezůstalo, nasatoupila jen lacinost, přehrávání, nelogičnost a hloupost. A Janák! Po mučivých Rytířích pokračuje série naprosto zbytečných prací. Lovce mamutů, i když jsem je četl jen ve škole a povinně, s radostí vynechám.(27.12.2012)

• Fr

,,CO KDYBY SIS PŘÁL TŘEBA FIALKY. KDE BY JE TAK ASI VZALY?“...... /// S vánočníma pohádkama je to u nás jednoduchý: každej je chce, ale nikdo je neumí. Má to hezkou zimní atmošku. Všude je spousta tý bílý sračky, ve který si to promenáduje bílej králík se stříbrnou hvězdou na čele, či nejapně ftipní měsíční mniši ve Stonehenge – dítě mé se celkem baví. Sračky na to, že já vidím trapný trápení diváka, kterej musí sledovat grupu nadrženejch ženskejch, pořádajícich hon na statnýho (a bohatýho!) junáka (Roman Vojtek - divný? Neřeš a nepřepínej!), trápení husy domácí a vykrádačku uspěšnejch pohádek. Neřeším a nepřepínám. Kvůli mládežníkovi (příště má smůlu parchant, páč by mě fakt jeblo!). Abych byl spravedlivej – u mladýho za 3*, u mě za 2*, je to pro děcka, takže 3*. Proto dávám hvězdy dvě, ať maj ti hloubavější do dalších Vánoc vo čem přemejšlet. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že dřív se pro jahody (a taky pro fialky) nechodilo do Kauflandu, ale ke starejm chlápkům (nebudem si nic nalhávat. Nejradši měli Marušku, která jim za to…. no, ale to už je jiná pohádka!). 2.) Celej život přemejšlím, jak namixuju Mrazíka a Popelku s měsíčkama (dvanácti). /// PŘÍBĚH ** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(14.1.2013)

• PauloZ

Vážení, tak to byla opravdu velmi výživná dávka českého umění! Jedna velká, česká parodie a vykrádačka Mrazíka s Popelkou. Žilková byla skvělá, ale jinak je to vyloženě špatné. Vojtkův epesní účes, debilní paruku a hučku ve které vypadal jak král ňoumů, to bylo výživné a upřímě mě takhle v pohádce pouhým záběrem na postavu nerozesmál snad nikdo, ba dokonce celou rodinu :-)). Nejlepší z celé pohádky byla paradoxně jedna jediná písnička, která zazněla a Veroničin havraní finiš.(24.12.2012)

• - Při natáčení se Romanu Vojtkovi ztrácely paruky, a tak jich vystřídal hned několik. (Aknah)

• - Hora a zároveň i sídlo Dvanácti měsíčku bylo vytvořeno graficky ve studiu ČT. (TuristikaJi)

• - Pohádku tvůrci natáčeli celé 3 roky, zrazovalo je totiž počasí. Často museli odložit natáčení kvůli nedostatku sněhu nebo docházely finance. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)