Dvanáct měsíčků (TV film)

O dvanástich mesiačikoch

Pohádka

Česko, 2012, 97 min

Pohádka Dvanáct měsíčků sice není v ničem originální, alespoň si však oproti jiným současným pokusům udržuje jednoznačný statut "pohádka". Nikdo ze štábu (jak před, tak za kamerou) nepředvádí žádný exkluzivní výkon, přesto můžu říct, že v rámci svátků jsem ochoten přistoupit na Janákovu hru a nijak zvlášť se neurazit. Zvláště pak, když nám nabídl pohled na spoustu sněhu (navíc ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm), o kterém si v realitě můžeme jen nechat zdát.(2.1.2013)

za prvé, ty dvě stovky lidu kteří hodnotily aniž by viděli se můžou bodnout a za druhé, nikdo mi neříkejte, že je to s českejma pohádkama špatné, stačí, když ji dostane do pazour aspoň trochu šikovný tvůrce jako tady. Celé to skvěle korunovali všichni druidoidní měsíci, kteří si své role naplno užívaly a ani ostatní herci o moc nezaostaly. Na televizní pohádku se objevily i překvapivě dobře vypadající triky(24.12.2012)

Fotrovsky působící Měsíčci mě štvali. Maruška postrádala v obličejových rysech dívčí jemnost. Kam chodili na ty příšerné účesy, když venkovanky nosily paruky jak z rokoka, to ani nechci vědět. Ale macecha Žilkové byla povedená. Nebyla absolutní zlo, jen takové mírné, běžnější, o to víc svazující a pozvolna ničící. I ten důvod, proč se Maruška vydávala do sněhu za jahodami a fialkami, byl tady šikovně upgradován. A taky to mělo hezké lokace.(27.12.2017)

Než cokoliv napíšu, tak se musím přiznat, že většinu této pohádky jsem vnímal jen okrajově takříkajíc jedním okem, protože druhé oko a vlastně většina mého zájmu směřovalo směrem k vánočním dárkům, které jsem objevil pod stromečkem těsně před začátkem této pohádky. Nicméně z toho, co jsem dokázal z této pohádky pochytit, jsem získal dojem, že se jedná o milou a příjemnou pohádku, která nepostrádá vtip a určitou dávku originality. Velmi mě zaujalo především všech 12 měsíčků, kteří byli pojati vtipně a bylo evidentní, že herci v rolích měsíčků si to maximálně užívají. Obzvláště Ota Jirák jako trochu dětinský měsíček byl okouzlující, ale totéž se dá říci i o Miroslavu Táborském, Pavlovi Křížovi nebo Radoslavu Brzobohatém, který hrál solidního bručouna, ale i přesto byl svým zvláštním způsobem roztomilý. Má pochvala směřuje i k představitelkám záporných rolí, Veronika Žilková s Ivanou Korolovou byly bezchybné a své role zvládly naprosto s přehledem. Celkově tedy tuto pohádku vnímám jako nadprůměrnou a ihned, jak bude příležitost, se na ní rád znovu podívám v klidu a s plnou pozorností. Nyní hodnotím čtyřmi hvězdičkami.(26.12.2012)

• Fr

,,CO KDYBY SIS PŘÁL TŘEBA FIALKY. KDE BY JE TAK ASI VZALY?“...... /// S vánočníma pohádkama je to u nás jednoduchý: každej je chce, ale nikdo je neumí. Má to hezkou zimní atmošku. Všude je spousta tý bílý sračky, ve který si to promenáduje bílej králík se stříbrnou hvězdou na čele, či nejapně ftipní měsíční mniši ve Stonehenge – dítě mé se celkem baví. Sračky na to, že já vidím trapný trápení diváka, kterej musí sledovat grupu nadrženejch ženskejch, pořádajícich hon na statnýho (a bohatýho!) junáka (Roman Vojtek - divný? Neřeš a nepřepínej!), trápení husy domácí a vykrádačku uspěšnejch pohádek. Neřeším a nepřepínám. Kvůli mládežníkovi (příště má smůlu parchant, páč by mě fakt jeblo!). Abych byl spravedlivej – u mladýho za 3*, u mě za 2*, je to pro děcka, takže 3*. Proto dávám hvězdy dvě, ať maj ti hloubavější do dalších Vánoc vo čem přemejšlet. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že dřív se pro jahody (a taky pro fialky) nechodilo do Kauflandu, ale ke starejm chlápkům (nebudem si nic nalhávat. Nejradši měli Marušku, která jim za to…. no, ale to už je jiná pohádka!). 2.) Celej život přemejšlím, jak namixuju Mrazíka a Popelku s měsíčkama (dvanácti). /// PŘÍBĚH ** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(14.1.2013)

• - Hora a zároveň i sídlo Dvanácti měsíčku bylo vytvořeno graficky ve studiu ČT. (TuristikaJi)

• - Natáčelo se ve skanzenu Rožnov pod Radhoštěm a v Beskydech. (M.B)

• - Pohádku tvůrci natáčeli celé 3 roky, zrazovalo je totiž počasí. Často museli odložit natáčení kvůli nedostatku sněhu nebo docházely finance. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)