Dvanáct měsíčků (TV film)

O dvanástich mesiačikoch

Pohádka

Česko, 2012, 97 min

• flanker.27

Tak, dokoukat se to dalo, což je samo o sobě velký úspěch. Smutné je, že je to jen za cenu totálního vykradení Mrazíka, Tří oříšků pro Popelku a Pyšné princezny (dokonce i některé repliky byly opsané takřka doslovně). Pozitivně se lze zmínit asi jen o představitelce hlavní úlohy (Marie Majkusová působí coby sympatická pěkná holka) a o dvanácti měsíčcích, k nimž Maruška získá pozitivní vztah. Zato Vojtek je už na roli švarného junáka docela starej, to se na mě nezlobte. Dlouho jsem byl rozhodnut, že ty milosrdné tři prosincové jahody dám, ale závěrečná píseň to srazila na dvě. Přesto, jak jsem byl pravil v úvodu, dokoukal jsem a nepřepnul, což je za posledních takových 5 let asi poprvé.(24.12.2012)

Na hodnocení štědrovečerní pohádky se dá lehce poznat kdy jaký dostal dárky. Ty odpadový a jednohvězdičkový dostaly hovno a tak se vybíjej na pohádce. Za sebe můžu říct, že to bylo v pohodě, fandil jsem dobru a fakoval na zlo líp už si pohádku užít ani nejde. A už chápu proč mě uživatelka Květula dává fialky, Květulililililinka.(25.12.2012)

• Kimon

Krásná zasněžená romantická krajina, pěkná hudba, známí herci, to vše slibovalo nevšední vánoční pohádkový zážitek. Co jsou však platné spousty sněhu (jsou přece Vánoce !?), když scénář Karla Jandáka na tom sněhu silně ujíždí na dialozích především Měsíčků, ale i jiných postav, připomínajících puberťácké nevkusné poznámky a dokonce v mnohých scénách, dalo by se říci, kopíruje známou pohádku Mrazík. Také vám to tak připadalo? Jen ta "Janákova" Marfuša nelouskala ořechy. To už by bylo asi příliš okaté. A co ten Stonehenge ???!!! Viděl jsem dobře?!! Jsem si naprosto jistý, že tohle ČT1 u mě na Štědrý den 2012 prohrála. O co větší propad u mě zaznamenává Dvanáct měsíčků, o to více boduje následující den Šťastný smolař v režii Jiřího Stracha.(26.12.2012)

Fotrovsky působící Měsíčci mě štvali. Maruška postrádala v obličejových rysech dívčí jemnost. Kam chodili na ty příšerné účesy, když venkovanky nosily paruky jak z rokoka, to ani nechci vědět. Ale macecha Žilkové byla povedená. Nebyla absolutní zlo, jen takové mírné, běžnější, o to víc svazující a pozvolna ničící. I ten důvod, proč se Maruška vydávala do sněhu za jahodami a fialkami, byl tady šikovně upgradován. A taky to mělo hezké lokace.(27.12.2017)

Velmi slušné triky, kamera a využití krajiny. Avšak herecky trapné přehrávání, příběh snad až nepohádkový, inspirace u Mrazíka nebo Tří oříšků pro Popelku (včetně jízdy na saních) či Krakonoše a lyžníků (ski) přespříliš zjevná, všechny stereotypy, na které si vzpomeneme, skoro žádný humor (to trapné přehrávání Žilkové se za humor nedá považovat), to vše filmu ubírá na jakékoliv zajímavosti. Jo, a to české Stonehendge, wtf? Na druhou stranu nutno říct, že scénář drží dobře pohromadě, nejsou zde logické nesmysly, měsíčkové jsou fajn bodří dědové se smyslem pro fair play a legraci, a sem tam se díky nim (Pavel Kříž rulezz) skutečně objeví i solidní vtip. Takže mírný, ale vskutku jen mírný nadprůměr.(25.12.2012)

• - Pohádku tvůrci natáčeli celé 3 roky, zrazovalo je totiž počasí. Často museli odložit natáčení kvůli nedostatku sněhu nebo docházely finance. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Natáčelo se ve skanzenu Rožnov pod Radhoštěm a v Beskydech. (M.B)

• - Při natáčení se Romanu Vojtkovi ztrácely paruky, a tak jich vystřídal hned několik. (Aknah)