Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

TV spot

nirvanafan odpad!

Tolik debility a retardace a v takové kadenci se jen tak nevidí. Myslím, že slova mého otce, že je ta pohádka nějaká vypatlaná, to vystihují dokonale. Odvaha pustit si po dlouhé době novou českou pohádku se mi dnes vážně nevyplatila. Naštěstí hned poté dávali Pelíšky, které zachránily mé filmové Vánoce. ()

Enšpígl

Na hodnocení štědrovečerní pohádky se dá lehce poznat kdy jaký dostal dárky. Ty odpadový a jednohvězdičkový dostaly hovno a tak se vybíjej na pohádce. Za sebe můžu říct, že to bylo v pohodě, fandil jsem dobru a fakoval na zlo líp už si pohádku užít ani nejde. A už chápu proč mě uživatelka Květula dává fialky, Květulililililinka. ()

MartinezZ

"Popeluška meets Děduška Morozko at Stonehenge" ~~~ Na jednu stranu milé, že se někdo pokusil znovu a moderněji přinést na svět poměrně hezkou, řekněme, pohádku, na druhou stranu je škoda, že nejsou nějaké další nové vlastní nápady, protože Mrazíkovská macecha s Marfuškou tu lehce bily do očí a křížily se s podobnými postavami z Popelky a určitě dalších pohádek,které ale netvrdím, že si nemusí být také dosti podobné, přesto to byl pro mě poněkud rušivý element. ~ Máří Majkusovou neznám, doteď jsem ji nikde neviděl, ale byla celkem příjemným překvapením, byť by mohla být postava Marušky místy trochu pohádkověji "uťáplejší". Žilková se také vyblbla, ale překvapili mě další dva, pro mě, televizně-filmově neznámé tváře - Korolová & Komínek. Ti byli oba skvělí a jen díky nim přidávám k hodnocení další *. Jinak to totiž nebyla patrná pohádka, ale Strachova Anděla páně netrumfla, bohužel. Byť na TV produkci to mělo hezké obrázky, výpravu a i ty vlasy pánů Měsíčků byly vtipné (Pavel Kříž se lví hřívou z jablek a hroznů.., ehm :D). Byť to není to nejlepší za poslední roky, rozhodně jde o konečně klasičtější a pohádkovější pohádku, než mnohé modernější koniny, jako např. vyloženě trapná Micimutr, ugh. Bylo to dobré. A příští rok, prosím, to zvládněte ještě lépe! :) ()

swamp

Pohádka Dvanáct měsíčků sice není v ničem originální, alespoň si však oproti jiným současným pokusům udržuje jednoznačný statut "pohádka". Nikdo ze štábu (jak před, tak za kamerou) nepředvádí žádný exkluzivní výkon, přesto můžu říct, že v rámci svátků jsem ochoten přistoupit na Janákovu hru a nijak zvlášť se neurazit. Zvláště pak, když nám nabídl pohled na spoustu sněhu (navíc ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm), o kterém si v realitě můžeme jen nechat zdát. ()

Kimon

Krásná zasněžená romantická krajina, pěkná hudba, známí herci, to vše slibovalo nevšední vánoční pohádkový zážitek. Co jsou však platné spousty sněhu (jsou přece Vánoce !?), když scénář Karla Jandáka na tom sněhu silně ujíždí na dialozích především Měsíčků, ale i jiných postav, připomínajících puberťácké nevkusné poznámky a dokonce v mnohých scénách, dalo by se říci, kopíruje známou pohádku Mrazík. Také vám to tak připadalo? Jen ta "Janákova" Marfuša nelouskala ořechy. To už by bylo asi příliš okaté. A co ten Stonehenge ???!!! Viděl jsem dobře?!! Jsem si naprosto jistý, že tohle ČT1 u mě na Štědrý den 2012 prohrála. O co větší propad u mě zaznamenává Dvanáct měsíčků, o to více boduje následující den Šťastný smolař v režii Jiřího Stracha. ()

• Při natáčení se Romanu Vojtkovi ztrácely paruky, a tak jich vystřídal hned několik. (Aknah)
  • Pohádku tvůrci natáčeli celé 3 roky, zrazovalo je totiž počasí. Často museli odložit natáčení kvůli nedostatku sněhu nebo docházely finance. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)
  • Hora a zároveň i sídlo Dvanácti měsíčku bylo vytvořeno graficky ve studiu ČT. (TuristikaJi)