Dvanáct měsíčků (TV film)

O dvanástich mesiačikoch

Pohádka

Česko, 2012, 97 min

• Fr

,,CO KDYBY SIS PŘÁL TŘEBA FIALKY. KDE BY JE TAK ASI VZALY?“...... /// S vánočníma pohádkama je to u nás jednoduchý: každej je chce, ale nikdo je neumí. Má to hezkou zimní atmošku. Všude je spousta tý bílý sračky, ve který si to promenáduje bílej králík se stříbrnou hvězdou na čele, či nejapně ftipní měsíční mniši ve Stonehenge – dítě mé se celkem baví. Sračky na to, že já vidím trapný trápení diváka, kterej musí sledovat grupu nadrženejch ženskejch, pořádajícich hon na statnýho (a bohatýho!) junáka (Roman Vojtek - divný? Neřeš a nepřepínej!), trápení husy domácí a vykrádačku uspěšnejch pohádek. Neřeším a nepřepínám. Kvůli mládežníkovi (příště má smůlu parchant, páč by mě fakt jeblo!). Abych byl spravedlivej – u mladýho za 3*, u mě za 2*, je to pro děcka, takže 3*. Proto dávám hvězdy dvě, ať maj ti hloubavější do dalších Vánoc vo čem přemejšlet. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že dřív se pro jahody (a taky pro fialky) nechodilo do Kauflandu, ale ke starejm chlápkům (nebudem si nic nalhávat. Nejradši měli Marušku, která jim za to…. no, ale to už je jiná pohádka!). 2.) Celej život přemejšlím, jak namixuju Mrazíka a Popelku s měsíčkama (dvanácti). /// PŘÍBĚH ** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(14.1.2013)

Pod dojmem zdejšího hodnocení a předvánočních ukázek v televizi, jsem si pohádku neměla odvahu pustit dříve. Ale nyní jsem zjistila , že to zas taková hrůza není, naopak. Asi proto, že jsem od toho nečekala ale vůbec nic, mě to docela příjemně překvapilo. Je pravda, že kostýmy a účesy jsou hodně mimo mísu, nevím, proč si skoro čtvrt století po revoluci tvůrci došli pro inspiraci do Ruska, jako bychom neměli svou vlastní kulturu. Scénáristicky to někdy trochu drhne, ale vcelku je to docela i zábavné a milé. Třeba zrovna to ztvárnění Měsíčků se mi docela líbilo a nevadil mi tam ani Stonehenge. Sedla mi představitelka Marušky a překvapivě mi k ní docela dobře šel i Roman Vojtek, přestože ho zrovna moc nemusím. Veronika Žilková to občas trochu přeháněla, ale docela se to sem hodilo. No a pohádek na sněhu není nikdy dost, navíc je zde velmi povedená "pravá" hudba, nikoli elektronická náhražka. Je vždycky příjemné slyšet, že i živí hudebníci jsou ještě někdy třeba a v pohádkách to platí dvojnásob, kéž by si to tvůrci uvědomili a nešetřili na nich :-). I když titulní píseň je taková trošičku jalová, pro děti na zapamatování asi vhodná (rozhodně se lépe poslouchá, než titulní píseň z Princezny ze mlejna - brrr!!!). Tři oříšky ani Anděl Páně to není, ale takové 3 a 1/2* tomu dávám.(12.2.2013)

S touhle vánoční pohádkou nemám téměř žádný problém. Není to opět žádné veledílo, ale to jsem ani nečekal - přece jenom vím, co v poslední době vyleza z produkce ČT. Jinak inspirace Mrazíkem a Popelkou je opravdu do očí bijící. Tvůrci si asi mysleli, že vše co bude letmo asociovat tyto dva velikány českého vánočního TV prostoru se automatický stane úspěšným produktem a možná i evergreenem. Myslím, že se ale spletli a Dvanáct měsíčku upadne do rychlého zapomnění. 55%(25.12.2012)

"Popeluška meets Děduška Morozko at Stonehenge" ~~~ Na jednu stranu milé, že se někdo pokusil znovu a moderněji přinést na svět poměrně hezkou, řekněme, pohádku, na druhou stranu je škoda, že nejsou nějaké další nové vlastní nápady, protože Mrazíkovská macecha s Marfuškou tu lehce bily do očí a křížily se s podobnými postavami z Popelky a určitě dalších pohádek,které ale netvrdím, že si nemusí být také dosti podobné, přesto to byl pro mě poněkud rušivý element. ~ Máří Majkusovou neznám, doteď jsem ji nikde neviděl, ale byla celkem příjemným překvapením, byť by mohla být postava Marušky místy trochu pohádkověji "uťáplejší". Žilková se také vyblbla, ale překvapili mě další dva, pro mě, televizně-filmově neznámé tváře - Korolová & Komínek. Ti byli oba skvělí a jen díky nim přidávám k hodnocení další *. Jinak to totiž nebyla patrná pohádka, ale Strachova Anděla páně netrumfla, bohužel. Byť na TV produkci to mělo hezké obrázky, výpravu a i ty vlasy pánů Měsíčků byly vtipné (Pavel Kříž se lví hřívou z jablek a hroznů.., ehm :D). Byť to není to nejlepší za poslední roky, rozhodně jde o konečně klasičtější a pohádkovější pohádku, než mnohé modernější koniny, jako např. vyloženě trapná Micimutr, ugh. Bylo to dobré. A příští rok, prosím, to zvládněte ještě lépe! :)(25.12.2012)

Super. To nemá chybu. Užasný humor a musím vyzdvihnout soundtrack, protože ta ustřední písnička (ale i ostatní znělky) ta je naprosto dokonalá a jedna z uplně, ale uplně nejlepších, co jsem kdy vůbec slyšela. Chvilkama byly lehce slabší herecké projevy, ale zaznamenala jsem to jen párkrát a 12 měsíčků v podání takových velikánů, to rozhodně okamžitě zastínili. Jako rádoby druidové ve stonehenge byly dokonalí. Moc se mi líbilo, jak to spracovali, jak to vypadalo, jak čarovali ... prostě vše. Musím říct, že jsem nesmírně překvapena, nečekala jsem, že se mi ta pohádka bude až tak moc líbit. Ale vážně super. Hvězdy bych dala 4, ale ta jedna navíc je tam trochu pro zlepšení průměru.(28.12.2012)

• - Pohádku tvůrci natáčeli celé 3 roky, zrazovalo je totiž počasí. Často museli odložit natáčení kvůli nedostatku sněhu nebo docházely finance. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Hora a zároveň i sídlo Dvanácti měsíčku bylo vytvořeno graficky ve studiu ČT. (TuristikaJi)

• - Při natáčení se Romanu Vojtkovi ztrácely paruky, a tak jich vystřídal hned několik. (Aknah)