Princezna se zlatou hvězdou

• Československo Princezna se zlatou hvězdou na čele (neoficiální název) (více)
TV spot

Princezna se zlatou hvězdou je volnou adaptací lidové slovenské pohádky, jak ji zaznamenala Božena Němcová, obětavá sběratelka klenotů lidového vypravěčského umění. Motivy pohádky, která poprvé vyšla roku 1846 ve sbírce „Národní báchorky a pověsti“, použil po více jak sto letech básník, dramatik a filmař K. M. Walló. Napsal podle ní veršovanou divadelní hru pro děti, která měla premiéru na podzim roku 1955 v pražském Divadle Jiřího Wolkera. Tato hra se později stala podkladem filmového scénáře stejnojmenné pohádky, kterou natočil v roce 1959 Martin Frič. Klasická filmová pohádka nepostrádá nic z toho, co má každá správná pohádka mít. Je tu krásná princezna Lada, jejíž čelo zdobí zlatá hvězda, její otec, hodný, ale poněkud povolný vladař, zlý král Kazisvět, který vtrhne do království a žádá ruku princezny, moudrá chůva a spravedlivý princ Radovan. Ale také myší kožíšek, který skryje princezninu krásu při útěku z království. (Česká televize)

Danulinda

Kromě výborného scénáře a perfektních hereckých výkonů je potřeba vyzdvihnout skvělého Standu Neumanna, který byl opravdu neodolatelný! ()

Víteček

Ach jo, to je opravdu tak těžké udělat pohádku, která nebude podivný spletenec všeho možného rádoby historického, který sotva dává smysl? Navíc jsem žil v přesvědčení, že to obsahuje mnohem víc děje. Kdyby to však nebylo vyplněno několika Zimovými písněmi a různými uměleckými natahovanými vložkami, tak z toho zbube půlhodinová drobnost. Dvě hvězdy a ať si je připlácne klidně na čelo Kazisvět, byl na celém tom díle to nejlepší. ()

Bilky

Klasika s mdlými a presladenými hlavnými postavami kde hlavne spevák Zíma pôsobí dosť umelo. Naproti tomu film vyniká top vedľajšími úlohami kuchára-motáka a kráľa Kazisvěta Šestého z ktorého sa stal hláškový kult. Dej bol asi tak na 30min a ostatné dobové scenérie a ukážky baletu sú už naozaj zívačkové no veršovanie je zas sexi. 72% ()

Drozdo57

Ja som nikdy neprišiel tejto veci na chuť. Ani teraz a ako dieťa vôbec nie. Je to otravné a nudné. Dialógy sú nezmyselné a vôbec celé je to hovadina. Navlečieš ženskú do kožuchu s kapucou a zrazu všetci hovoria, že je "ošklivá". To je hyperbolizované príliš aj na rozprávku. ()

Vosje

Když se na to dívám dneska, tak už spíš z nostalgie, ale jako dítě jsem film v kině děsně prožívala, fandila Ladě a milovala prince celým svým pětiletým srdcem. :-) ()

Marv

Tahle pohádka mi vždycky lezla dost na nervi, jen nevím co víc, jestli příšerně otravnej hlavní kuchař, težce nesympatická princezna, přihřátej princ, otravná hudba, veršovaný text nebo celková prostoduchost. Hvězdičku dávám jen Kazisvětovi. ()

kessi

Je to moje nejoblíbenější pohádka. Je krásná, vtipná a ojevuje se v ní tak krásná čeština-to jak mluví v rýmech, o nějaké sprosté slovo ani myšlenkou nezavadí-to už se dneska nevidí. Škoda. ()

yarghoul

Už jako malé mi vadilo veršované zpracování pohádky za to ty šaty. Ty troje šaty (speciálně ty noční) ty snad budu milovat do konce života... :) ()

MaxQ69

Moje nejoblíbenější pohádka. Užasně sympatičtí herci. Roztomilý příběh. Pokud se o tutou pohádku jedná, jen tak bych superlativy hýřit nepřestal. Naprosto bez přemýšlení 5*! ()

pierre9

Keď sa odosobním od toho, že rozprávky, ktoré sa vysielajú každý rok počas vianočných sviatkov naozaj nemusím, tak uznávam, že pre deti to môže mať čosi do seba... ()

SuzukiZ

Ackoli nemam poezii moc v lasce, tato pohadka je asi moji nejmilejsi. Navic kuchar ztvarneny Neumannem je naprosto neprekonatelny (jak v zaveru filmu vyvali oci, kdyz princ Radovan sunda princezne Lade kapi z vlasu:) ) jeden z mala filmu, ktery jsem videla asi tisickrat a jeste me neomrzel:) ()

SuzieS

Pro děti zcela nesmyslné dialogy, přičemž se ty verše né vždy rýmují. Také to neustálé zpívání mi vždy neuvěřitelně lezlo na nervy. Jako dítě jsem to měla za velmi nudnou pohádku... Jasný podprůměr. Za tzv. "klasiku" je to pokádáno jen proto, že pohádek z té doby je jen opravdu málo, a že nám to televize tlačí do hlavy každé Vánoce a Velikonoce... ()

rhiannon

Společně s Byl jednou jeden král mé nejoblíbenější pohádky v dětství. Veršovaná forma mě zaujala a dodnes nepustila; škoda, že Kyselková dále nehrála. Hvězda dolů snad za děsné kamaše Pepíčka Zímy. ()

karnifex

I když pominu ideologii, i když pominu poplatnost době - stejně se na to pořádně dívat nedá (a když tak vzpomínám, nikdy jsem to nevydržel shlédnout celé, ani jako dítě!). Hlavně mi tam vadily to časté tančení, zpívání, nevydařené veršování a spousta dalších věcí odvádějících od samotného děje a protahujících celkovou délku (78 minut: kolik z toho tvoří vlastní příběh - 20 minut, 15 minut, nebo míň?) Jak podotkl bratr, tento snímek měl nejspíš za úkol zaměstnat kromě filmařů obrovské množství dalších lidí a profesí (včetně cirkusáků). Takže to, co lze na první pohled vnímat jako handicap (zmiňovaná ideologie a poplatnost době), nakonec tvoří to jediné zábavné, protože to aspoň dokáže diváka rozesmát. ()

Desmi

Z té pohádky přímo prší dobro a pozitivní energie. Od začátku do konce jsem měl na tváři lehký úsměv. :-) ()

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (více)