Štěstí. Co je štěstí? Muuuška jenom zlatá…! Je celkem zbytečné tázat se, proč jsou filmy ze studentského prostředí tak oblíbené u diváků všech věkových kategorii. Každý z nás prošel (či právě prochází) nějakou školou a ve studentských filmech hledá odraz svých vlastních vzpomínek nebo čerstvých zážitků. Studující mládež pronikla do českého filmu mnohokrát. Ve 30. letech minulého století to byly především sentimentální historky o prvních láskách a popletených profesorech. Režisér Martin Frič natočil v druhé polovině třicátých let dvě výborné veselohry Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše, které byly inspirovány romány Jaroslava Žáka, dokonalého znalce středoškolského prostředí. Oba snímky dodnes patří k divácky nejúspěšnějším snímkům. Škola základ života má prostý děj, dokonale však vystihuje jednotlivé typy studentů i profesorů. Ladislav Pešek se představil v nezapomenutelné roli studenta, který neopomine jedinou příležitost k rošťárně, František Filipovský naopak hraje podlézavého šplhouna a udavače, Antonín Novotný zase obletovaného školního krasavce. Jejich důstojné pány profesory si s chutí zahráli František Kreuzmann, František Smolík, Ladislav Boháč, Jaroslav Marvan a Václav Trégl. Ředitele gymnázia si poté zahrál Theodor Pištěk. (Česká televize)

JohnnyKladno

Výborná komedie, kterou bych komukoliv doporučil i dnes. Není to tedy tak dobré jako Cesta do hlubin študákovy duše, ale i tak to funguje. Některé scény člověk nedostane z hlavy asi nikdy. Napadají mě, tenisová hra, vlk nese dopisy a spousty dalších skvělých vtipů. Silných 70% ()

Odpadlik

Zasmějete se kdykoliv se na to podíváte. Proč mají komedie (ale i jiné žánry) ze školních lavic takový úspěch? Asi proto, že něco z toho přece každý z nás zažil a rád se tomu po letech zasměje. ()

waska

Osobně se mi tehnle film líbí víc než Cesta do hlubin študákovy duše a to hlavně díky studentu Čuřilovi Ladislava Peška. Jeho scénka s "ich habe gesagt" , zkoušení z němčiny a "Čučil mě zul" patří mezi mé mejoblíbenější scénky. ()

Arequipa

Srovnání s Cestou do hlubin študákovy duše se ubránit nedá. Natolik jsou si filmy námětem, hereckým obsazením, humorem a dialogy podobné. Líbil-li se Vám jeden, nezklame Vás druhý. Nelíbil-li se Vám jeden.... Pořád jsem si říkal, odkud znám ten hlas patolízala a šprta Krhounka a teprve asi v půlce filmu jsem si vzpomněl - Filipovský a jeho legendární dabing nejen Louise de Funese. ()

Respex

Úžasná prvorepubliková kinematografii mohla být základem světové české kinematografie. Bohužel vývoj byl zastaven. Přesto se jedná o skvost. Za mě 5* a důrazné doporučení. :) ()

E lan

Tomu se nedá dát nic jiného než plný počet:-) Tolik klasických scén, které se staly pojmem, navíc film, který člověk nemůže přepnout a je z roku 1938!!! Brilantní podívaná:-) ()

Colour

Zrejme som od tohto filmu čakala priveľa. Staré komédie zo školského prostredia bývajú dosť vtipné, no tu až na pár častí sa nemalo na čom zasmiať. Charaktery postáv boli pekne vykreslené, i na svoj vek má stále čo povedať, scenár bol podarený. Iba vďaka tomu tesné 4* A len tak mimochodom, septimáni vyzerali ako minimálne 6-krát prepadnutí :-) ()

Martin79

Vynikající prvorepubliková komedie o jedno študáckém časomisu, řev septimy, která je plná kultovních hlášek Čuřila a spol. Zdárný komkurent vynikající "Cesty do hlubin študákovy duše", která je asi o chlup lepší, ale oba filmy snesou plné hodnocení. ()

dustur

Jednoducho stará dobrá česká filmová klasika,spolu z filmom ,,Cesta do hlubin studakovy duše" na čele z legendou českej kinematografie Jaroslavom Marvanom... Moje hodnotenie filmu jednoznačne.: 5 / 5 ----- komentár upravený 06.07.2016 ----- ()

Inozuka

Super zábava. Nejenom kvůli chtěným hláškám (Ich habe gesagt, vlk nese domovníkovi psaní, nedbalý-líný-neprospívá...), ale i těm nechtěným (Co blbneš Máňo! ... ). Námětem a obsazením se trochu motá s Cestou do študákovy duše, dle mého názoru jsou ale oba filmy naprosto rovnocenné. ()

Likan7

Pokračuju ve vzdělávání klasických českých filmů. A taky bohužel úspěšně pokračuju v jejich totálním nepochopení. Respektive ne, že bych Školu základ života nepochopil, ale ona mě jednoduše nebavila ani chvilku. A závěr je totálně zmatlanej. ()

junxi91

Příjemná komediální sonda do starých časů a tehdejšího velice upjatého školství. Podobně přísné profesory, jako byli pan ředitel, profesor Kolísko nebo Kreuzmann by určitě uvítalo i dnešní školství, kde vrcholem drzosti není inteligentně humorný časopis a návštěva zakázaného filmu na biografu, ale kouření cigár na hajzlu, čumění do chytrých telefonů a otevřené pohrdání učiteli. ()

winstonik

Aký milý študentský filmík! Akurát nie je jasné, kto to o pár rokov kolaboroval s nacistami a o pár ďalších s komunistami. Lebo v tejto triede - s výnimkou jedného zakomplexovaného mladíka - sú len samí počestní a láskyplní študenti. Možno náhoda, všetci kolaboranti sa učia v béčke. Alebo jeden ťažký filmový podfuk, ktorý celý patrí do béčka. ()

Sandler

Podle mého názoru, jedna z nejlepších československých komedií. Ať už proto, že se odehrává na ,,mém,, gymplu nebo svým neuvěřitelně vlídným a srdečným humorem, který v novodobých filmech jen těžko nalezneme. Skvělé herecké obsazení a řada nesmrtelných hlášek. ()