Reklama

Reklama

Když se mladá dívka z naprostého zapadákova přestěhuje do jednoho z největších měst na světě, čeká na ni docela silný šok. A přesně to se v padesátých letech minulého století přihodilo Eilis (Saoirse Ronan), kterou k takovému dobrodružství přiměje starší sestra, jež si pro ni přeje o něco lepší budoucnost, než jakou by bylo další živoření v Irsku. Eilis vyráží přes oceán na cestu z malého irského městečka Enniscorthy do newyorské čtvrti Brooklyn. Vydává se tak na cestu do neznáma, do prostředí, které s ní zpočátku nemá nic společného a do života, který si sama nezvolila. Ocitá se v cizím světě, připadá si jako ve vyhnanství a podléhá stesku po dosavadním životě v rodném Enniscorthy, ale poté, co se seznámí s pohledným italským dělníkem, stýskání po domově pomalu mizí. Eilis přichází životu v rušném New Yorku na chuť. Pak ale přijde událost, kvůli které se musí vrátit zpět do rodného Irska, kde je vtažena zpět do svého předchozího života, a i zde potkává novou lásku. Dostává se tím mezi dva hlasy vlastního srdce a musí se rozhodnout mezi světem, z něhož pochází, a světem, kde si může splnit svůj sen. (Cinemart)

(více)

Videa (14)

Trailer 3

Recenze (299)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Čirá romantika, radost pohledět. Pokud filmovat červenou knihovnu, tak prosím takhle. Příjemně, s nadhledem (předlohu adaptoval Nick Hornby), s povedenou dobovou atmosférou a především s herečkami a herci, kterým všechno věříte, každý úsměv, každou starost. Obzvlášť tedy do postupně rozkvétající Saoirse Ronan by se zamiloval snad každý, no a když se to křehké éterické stvoření rozpláče, dojalo by i kámen. Nevidím důvod dávat nižší hodnocení jen proto, že "to je obyčejná romance", což je možná pravda, ale záleží na dojmu, jaký na mě udělala. A ten dojem je stoprocentní. ()

HoneyBunny 

všechny recenze uživatele

Můj bože, tohle bylo tak strašně předvídatelné... Nějaké velké napětí se tu nekoná, protože (*spoiler*) víte, že ctnostná hlavní hrdinka si vybere svůj nový (a nejistý) život v U, S and A, protože se holt musí trochu polaskat americký páreček. To klišé "Amerika - země neomezených možností" je prostě už hrozně ohrané. Knižní předloha údajně obsahuje i temnější témata jako rasismus (věděli jste, že s Irčany se jednalo prakticky jako s otroky?), ale tenhle film je prostě jenom pohádka. Přihlouplá a bezpečná. Navíc pro mě osobně nemá nic, proč bych se na ni dívala znovu. 50 % ()

Reklama

marhoul 

všechny recenze uživatele

Tomuto stylu filmu říkám: náladový. Proto se dost nešikovně hodnotí, někomu sedne, jinému absolutně. Já jsem k němu přistoupila s vědomím toho, že to bude křehké artové drama a možná proto se mi nakonec líbilo, ačkoliv to haló kolem filmu pokládám za přemrštěné. Pouhé tři hvězdičky dávám, protože mám osobní problém se Saoirse. Prostě se nelíbí, vadí mi jak vypadá, někdo ji pokládá za krásnou, no já tento názor nesdílím. Je mi vyloženě nesympatická a od toho se těžko odrazím. Talent jí neupírám, ale nebaví mě se na ni koukat. A to se, počítám, nezmění. Takže za tři. ()

Tomco 

všechny recenze uživatele

Vždy som sa smial z chlapov, ktorí chodia u nás v LM do kina na tzv. Babské jazdy, no karma fakt funguje a dnes síce nevedomky, ale ocitol som sa na tejto akcii rovno medzi 80 ženami. Cítil som sa ako gay pristihnutý manželkou, ale zvládol som to a aj film stál za to. Komentár venujem chlapíkovi duotone28, ktorý ma ukecal, aby som tu ešte niekedy niečo napísal. Tak len pre teba láska :-* ()

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

Zcela odlišný případ než Carol. V jádru to sice stále není nic objevného, ale s danými proprietami to po celou dobu pracuje sebevědomě a bez zaváhání. Snad jen projev Emoryho Cohena mi chvílemi přišel občas mírně zpomalený a tlačící příliš na italskou pilu, zbytek osazenstva hraje bez jakýchkoliv problémů, ovšem všichni jsou naprosto zatlačeni do zapomnění Eilis v podání Saoirse Ronan. Ta si krade každou scénu, kde se vyskytuje, přímo neuvěřitelně a to zcela jemným, milým, nenásilným způsobem, s hezkým irským přízvukem, který by dokázal ukrást srdce snad každému mladíkovi, nejen tomu nepříliš temperamentnímu Italovi. Překvapilo mě docela velké množství humoru, hlavně scény v dívčím domově se téměř neobešly bez vtipného pošťuchování, film dokáže přeřadit ale i do uvěřitelného dramatu. Vždyť hlavní zápletka se točí kolem vyrovnávání se s opuštěním hnízda a letu do dalekých krajů. Nakonec se děj překlopí hlavně do té romantické zápletky, ale tento podtón tam vydrží až do konce. A občas jde poznat z dialogů, že se muselo oproti předloze dost škrtat a v knize to celé bylo podáno ještě vyrovnaněji. To už tak ale při převádění do časem omezeného média bývá. Technická stránka filmu, dobová atmosféra, Brooklyn samotný - s ničím jsem neměl problém, i když bylo občas poznat, že rozpočet nebyl až tak štědrý. V první části filmu mi snad mírně překáželo jen nadužívání zpomalených záběrů, ve snaze navodit výraznější emoce nebo zdůraznit scény, myslím, že to šlo udělat i méně násilně. Příběh je to ovšem celkově zcela romantizovaný, tak to až tak nevadí. Saoirse by si každopádně toho oscara zasloužila, ale má na to ještě čas a věřím, že se objeví brzy i v nějakém víc akademikům líbivém filmu, i přes to, že tento film byl nominovaný až na nejvyšší ocenění. K tomu bych řekl jen to, že vždycky budou při takovém počtu nominací nominovány i filmy zcela do počtu, podobně získala nominaci jistě i Carol (ta ovšem byla navíc i naprosto průměrný, nudný, nefunkční konstrukt) . Ale asi dlouho nebude mladá irská rodačka hrát tak sympatickou, nevinnou (i když se postupně ukáže, že ne až tak, jak se zprvu zdá - tady má film ale taky problémy kvůli nedostatku prostoru oproti knize) a citlivou hrdinku jako tady. S tak hezkými kostýmy a účesy. 7,7/10 ()

Galerie (57)

Zajímavosti (11)

  • Filmový Brooklyn se ve skutečnosti nenatáčel v New Yorku, ale v kanadském Montréalu. Přeměnu skutečného newyorského Brooklynu do stylizace padesátých let produkce nebyla schopna zařídit, kvůli rozpočtu tedy vybrali jinou lokalitu. V Brooklynu strávili jen dva dny. (dan4815)
  • Natáčení probíhalo ve třech lokalitách v Irsku, a to ve městech Enniscorthy, Wexford a Dublin. Natáčení v Enniscorthy se zúčastnilo 300 místních, z toho 70 z nich se zúčastnilo ještě natáčení taneční scény. Plážové scény v Irsku se natáčely na pláži Curracloe Strand, na stejném místě, kde se natáčel Den D v Zachraňte vojína Ryana (1998). Dále se filmovalo v Kanadě, konkrétně v Montrealu. (Pria)
  • Do filmu se vloudilo několik věcí, které by v 50. letech 20. století v Irsku zajisté nebyly. Na autech v Irsku je například použita státní poznávací značka psána fontem písma, který se začal používat až v 90. letech. Stejnou chybou je styl lamp, které tak v této době také nevypadaly. (hansel97)

Související novinky

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Letošní Oscary budou duelem Revenanta se Šíleným Maxem. Výlet do divočiny s DiCapriem sesbíral dvanáct nominací a našlapaná jízda s Hardym deset, ze zálohy přitom útočí Marťan se sedmi a Spotlight,… (více)

Saoirse míří do Ameriky

Saoirse míří do Ameriky

06.04.2014

Saoirse Ronan patří mezi současné nejtalentovanější mladé herečky. Již ve svých třinácti letech byla nominována na Oscara za vedlejší roli ve filmu Pokání a od té doby jde z filmu do filmu. Nyní bude… (více)

Reklama

Reklama