Je to nabité... Možná přebité. Chvíli se to pohybuje na hranici parodie. Za sebe nesnáším, když je uvedeno u filmu "na motivy skutečných událostí" či jinou zkazku podobného ražení. Na druhou stranu musím pochválit herecký výkon představitele Zygy, dokonale přesvědčivou slizkou tetu, paralely, které se ve filmu podařilo vytvořit a samozřejmě hudbu Jan P. Muchova.(30.10.2013)

Je velice smutné, že o tomto se jen tak někde nedovíte a já měla zpočátku pocit, že je vše jen zlý sen. Ale život je krutý a válka ještě horší. Hlavní představitel je sympatický, takže dívat se na Yumu je zážitek. Je také plný morálních pouček. Ta nejhezčí dívka je stejně kurva a i když se bude chtít někdy změnit, slepice v ní zůstane napořád. To jsem filozof, což?! Shrňmež: děj je zajímavý a film ani trochu nenudí, nepřesnosti se dají odpustit, infatilita také, stopáž tak akorát, výběr hudby více než dobrý, tudíž by mohl platit pojem ''konec dobrý, vše dobré''. Jenže, jenže vše je dobré, až na ten konec... Režisér sice vypustil do světa větu, že film měl končit jinak, tak proč krucinál tak neskončil?? Za toto zaváhání stráhávám jednu z hvězd a na konec říkám, že nejvtipnější moment bylo zlověstné dívání se na koženou bundu! (MFF KV 2012)(3.7.2012)

3* tak poláci se sebekriticky postavili k období na přelomu devadesátých let, kdy se otevřeli hranice na západ. Do teď jsem netušil, že i jiný národ měl problémy ... ale není divu, když jsme všichni slovani :-). Provedení mě trošičku zklamalo, protože jsem čekal intenzivnější zážitek a ke konci, ale i přesto to bylo zajímavé a 3 hvězdy si určitě zaslouží. Pěkně dokládá přísloví "s jídlem roste chuť". [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](21.3.2017)

,,Ty jsi nikdy nic neukradl, ty to bereš Němcům! ´´ . Docela zajímavý počin. Nejsem schopen posoudit na kolik film reflektoval skutečnost, lze předpokládat že dosti... Prudký pád do svobody řešil každý po svém a často velmi svérázně. Leckde se tím přelomem a začátkem ,,podnikání'' začala psát čára života dnešních stále vlivných kmotrů a politiků. Na filmu jsem velmi oceňoval to zpracování devadesátých let. Člověk by nepoznal, že se to točilo před 4 lety. Stále s větší hrůzou si uvědomuji v čem jsme žili. Dnes filmaři těžko shání ulice s otřískanými baráky, tehdy to byl běžný standard. Šeď, hnus, stejně jako život v totalitě. V údivu jsem zíral, jak si hoši kradli nejen pro sebe, ale i pro ostatní a jak tím posléze pozvedli ,,region''. Na tom kradení není nic neuvěřitelného, vzpomínám na ty ostudné v čeština psané cedulky na vstupních dveřích od německých obchodů v pohraničí, že ,,Češi přistiženi při krádeži budou vydáni policii´´. Asi to nebyl jen sport Poláků. Věřím, že si i tehdy šly po krku různé mafie, které si vzájemně lezly do zelí. Ten konec filmu byl ale pro mne až moc neuvěřitelný. Je to škoda, jinak bych šel o hvězdu výš. Chválím hudbu Honzy Muchowa! Dávám tři áftršejvy Ouldšpajz! * * *(6.1.2016)

vizuálne a výpravne veľmi pekné - dokonca až tak, že sa to k téme, miestu a času nehodí... a celkovo mi to prišlo také nekonzistentné a povrchné. nadšený nepreskúmanou témou, za ktorú prihadzujem jednu a pol hviezdičky (lebo to je to najlepšie a najsilnejšie v tomto filme) režisér urobil defilé dobových špecifík a reálií, no nejak sa nebojím o dej, nejdem s charakterom a tým pádom aj ten koniec, veľmi rýchly a taký "nijaký" mi tam prišiel ako jediné možné východisko uzavretia niečoho, čoho uzavretie a koniec ma vôbec nezaujíma, preto to môže prísť tak náhle, rýchlo a nechať ma hlbšie nezasiahnutým. pritom však téma začiatku 90.rokov celkovo a v pohraničnej oblasti so západom DETTO je veľmi potentná, zaujímavá, doteraz sa o tom veľmi málo napísalo, natočilo a teda tu mali autori v rukách kvalitný kus mramoru, z ktorého mohli urobiť antickú sochu - no oni z neho napokon vykresali iba kolekciu malých gýčoých sošiek sloníkov a anjelikov... tak mi to prišlo...(11.11.2013)

• - Natáčení probíhalo z velké části v Ostravě a Karviné. Podle tvůrců totiž právě tato dvě města velmi připomínají Německo před dvaceti lety. A také v polských městech Varšava, Krosno Odrzanskie, Cieszyn, nebo německém Frankfurtu nad Odrou. (Terva)

• - V snímke môžeme nájsť odkazy na viaceré známe snímky, ako napríklad na film Krstný otec (1972), western 3:10 to Yuma (1957) či Winnetou III (1965). (MikaelSVK)