"Češi prosím nekraďte." Přesně tenhle nápis se mi vybavil a do dneška si pamatuju to rozčílení i stud. I když je to už hezká řádka let, tak ony pocity mě opustily až po zhlédnutí Yumy. Přesněji řečeno rozčílení se změnilo v pochopení. Absolutně uvěřitelná a syrová výpověď o začátku 90tých let, které byly dobou neomezených možností, kdy si kdekdo dovolil cokoliv, za což kolikrát tvrdě zaplatil. 90%(17.3.2013)

,,JUMA - TERMÍN POUŽÍVANÝ NA HRANICI ČÁSTÍ POLSKA, KTERÝ ZNAMENÁ KRÁDEŽ ZBOŽÍ ZE ZÁPADNÍCH OBCHODŮ, PŘEVÁŽNĚ NĚMECKÝCH... /// Pád komunismu a větry velkejch změn nevanuly jen z hajzlu, ale zasáhly taky polsko-německý pohraničí. A ti obyčejní lidé zatoužili po DRUHOTNÉ, SLOVANSKÉ, SPRAVEDLIVÉ DĚLBĚ ZBOŽÍ… Zlodějská story. Žádní vykutálení Dannyho parťáci – prostě východní blok! Pamatuju hodně. Třeba bony, ale až teď je mi jasný, kde bylo to pravý El Dorado. Sice ne filmový, dneska už mě tyhle věci do sesle nepřibijou, a že buran zůstane buranem i kdyby ukradl půlku Německa – to vyprávějte jinejm, a né mně! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen v příbězích podle skutečnejch událostí. 2.) Zajímá mě, na čem všem se podílí Státní fond kinematografie. 3.) Chystám se nahradit slovo ,,čórka“ a slyšel jsem, že YUMA …(ty vole, to je SLOVANSKÁ tradice!) 4.) Thx za titule ,,bzucak“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.6.2013)

Je to nabité... Možná přebité. Chvíli se to pohybuje na hranici parodie. Za sebe nesnáším, když je uvedeno u filmu "na motivy skutečných událostí" či jinou zkazku podobného ražení. Na druhou stranu musím pochválit herecký výkon představitele Zygy, dokonale přesvědčivou slizkou tetu, paralely, které se ve filmu podařilo vytvořit a samozřejmě hudbu Jan P. Muchova.(30.10.2013)

• slunicko2

Trochu přestylizovaný eastern z polské nedávné minulosti, kterou s nimi, ač neradi, sdílíme. 1) Pěkný 24letý Jakub Gierszal (Zyga, hlavní role) potěšil mé oko. 2) 41letý Jan P. Muchow napsal skvělý ústřední song, který spolu s Václavem Havelkou otextoval a Havelka jej pak nazpíval spolu se zpěvačkou Never Sol.(28.5.2017)

Přesně takhle si člověk někdy maluje vzestupy a pády, které jsou plné děvek, kvérů, německých drogerií a originálních Adidasek. Co na tom, že zdůraznění zdrojů, ze kterých se vychází, působí někdy lehce na sílu. Tohle je polská pecka, která si v první půlce jede hodně epickou linii růstu na potravním řetězci s kovbojským fellingem, aby se následně přehoupla v totální devadesátkový nevkus s eurodancovou muzikou a očekávatelným, zato vycizelovaným vývojem postav. Mínusové body za sem tam nevěrohodné transformování současných lokalit na průsvitně devadesátkový Reich. Kameramana budete po pár minutách milovat.(1.7.2012)

• - V snímke môžeme nájsť odkazy na viaceré známe snímky, ako napríklad na film Krstný otec (1972), western 3:10 to Yuma (1957) či Winnetou III (1965). (MikaelSVK)

• - Natáčení probíhalo z velké části v Ostravě a Karviné. Podle tvůrců totiž právě tato dvě města velmi připomínají Německo před dvaceti lety. A také v polských městech Varšava, Krosno Odrzanskie, Cieszyn, nebo německém Frankfurtu nad Odrou. (Terva)