Yuma

• Polsko

Yuma

Akční / Krimi / Drama

Polsko / Česko, 2012, 112 min

Je velice smutné, že o tomto se jen tak někde nedovíte a já měla zpočátku pocit, že je vše jen zlý sen. Ale život je krutý a válka ještě horší. Hlavní představitel je sympatický, takže dívat se na Yumu je zážitek. Je také plný morálních pouček. Ta nejhezčí dívka je stejně kurva a i když se bude chtít někdy změnit, slepice v ní zůstane napořád. To jsem filozof, což?! Shrňmež: děj je zajímavý a film ani trochu nenudí, nepřesnosti se dají odpustit, infatilita také, stopáž tak akorát, výběr hudby více než dobrý, tudíž by mohl platit pojem ''konec dobrý, vše dobré''. Jenže, jenže vše je dobré, až na ten konec... Režisér sice vypustil do světa větu, že film měl končit jinak, tak proč krucinál tak neskončil?? Za toto zaváhání stráhávám jednu z hvězd a na konec říkám, že nejvtipnější moment bylo zlověstné dívání se na koženou bundu! (MFF KV 2012)(3.7.2012)

3* tak poláci se sebekriticky postavili k období na přelomu devadesátých let, kdy se otevřeli hranice na západ. Do teď jsem netušil, že i jiný národ měl problémy ... ale není divu, když jsme všichni slovani :-). Provedení mě trošičku zklamalo, protože jsem čekal intenzivnější zážitek a ke konci, ale i přesto to bylo zajímavé a 3 hvězdy si určitě zaslouží. Pěkně dokládá přísloví "s jídlem roste chuť". [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](21.3.2017)

,,JUMA - TERMÍN POUŽÍVANÝ NA HRANICI ČÁSTÍ POLSKA, KTERÝ ZNAMENÁ KRÁDEŽ ZBOŽÍ ZE ZÁPADNÍCH OBCHODŮ, PŘEVÁŽNĚ NĚMECKÝCH... /// Pád komunismu a větry velkejch změn nevanuly jen z hajzlu, ale zasáhly taky polsko-německý pohraničí. A ti obyčejní lidé zatoužili po DRUHOTNÉ, SLOVANSKÉ, SPRAVEDLIVÉ DĚLBĚ ZBOŽÍ… Zlodějská story. Žádní vykutálení Dannyho parťáci – prostě východní blok! Pamatuju hodně. Třeba bony, ale až teď je mi jasný, kde bylo to pravý El Dorado. Sice ne filmový, dneska už mě tyhle věci do sesle nepřibijou, a že buran zůstane buranem i kdyby ukradl půlku Německa – to vyprávějte jinejm, a né mně! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen v příbězích podle skutečnejch událostí. 2.) Zajímá mě, na čem všem se podílí Státní fond kinematografie. 3.) Chystám se nahradit slovo ,,čórka“ a slyšel jsem, že YUMA …(ty vole, to je SLOVANSKÁ tradice!) 4.) Thx za titule ,,bzucak“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.6.2013)

Už dlouho mě žádný film tak nenadchnul jako Yuma. Jakmile skončil, hned bych si dala nášup. Mimo to, že byl vtipný, k zamyšlení o lásce, životních hodnotách, přátelství a snad všem, co si člověk může představit, se mi vybavily i nápisy v německých obchodech. Nápisy v češtině, že obchod je střežen kamerami, krádež je zločin a trestá se tak, všechny ty, při kterých jsem se styděla a říkala si, že nemáme za hranicemi moc hezkou vizitku. Po shlédutí tohoto neuvěřitelného filmu a vyslechutí ještě méně uvěřitelných, ale prý zaručeně pravdivých historek z úst režiséra, se budu stydět o něco méně.(1.7.2012)

• gudaulin

90. léta divokého postkomunismu v zemích střední Evropy pochopitelně představují atraktivní látku, která láká k filmovému zpracování. Snímek je doplněn nadužívanou a zneužívanou větou: Natočeno podle skutečných událostí. Věřím, že většina zobrazeného se tak či onak odehrála, jenže ne násilně napasovaná do sebe na jednom místě a v téže době. Chudoba, prostituce, pronikání organizovaného zločinu z post-sovětského prostoru, šmelina a korupce jsou dávkovány v takovém množství, že je zjevné, jak tvůrci postupně ztráceli cit pro míru a uvěřitelnost. Zpočátku jsem uvažoval o 4. hvězdičce, ale jak běžel čas, sílilo rozladění a poslední čtvrthodina už film jednoznačně potápí. Škoda, protože jinak šlo o sympatický nadějný kousek. Celkový dojem: 40 %.(13.1.2016)

• - Natáčení probíhalo z velké části v Ostravě a Karviné. Podle tvůrců totiž právě tato dvě města velmi připomínají Německo před dvaceti lety. A také v polských městech Varšava, Krosno Odrzanskie, Cieszyn, nebo německém Frankfurtu nad Odrou. (Terva)

• - V snímke môžeme nájsť odkazy na viaceré známe snímky, ako napríklad na film Krstný otec (1972), western 3:10 to Yuma (1957) či Winnetou III (1965). (MikaelSVK)