VOD (1)

Začínají devadesátá léta, život v polsko-německém pohraničí se však po pádu železné opony zatím nijak zvlášť nezměnil. Dvacátníka Zygu (talentovaný Jakub Gierszał) už nebaví dívat se na módní výstřelky a západní vymoženosti jen v barevných časopisech. Spolu s kamarády se rozhodne rozzářit život v ospalém šedém městečku a sobě i jeho obyvatelům trochu přilepšit. Západoněmecké obchody přetékající zbožím jsou pro mladíky přece jen příliš velkým lákadlem... Piotr Mularuk se ve svém působivém dramatu, v němž nechybí akce, inspiroval situací, jež po rozpadu sovětského bloku panovala v polsko-německém pohraničí a svého času plnila titulní strany polských novin. Debutující režisér film zručně protkal westernovými motivy, odkazujícími mimo jiné ke slavnému snímku Delmera Davese z roku 1957 Cesta za záchranou, který Zyga zasněně sleduje v poloprázdném místním kině. (MFF Karlovy Vary)

Trailer

easaque

3* tak poláci se sebekriticky postavili k období na přelomu devadesátých let, kdy se otevřeli hranice na západ. Do teď jsem netušil, že i jiný národ měl problémy ... ale není divu, když jsme všichni slovani :-). Provedení mě trošičku zklamalo, protože jsem čekal intenzivnější zážitek a ke konci, ale i přesto to bylo zajímavé a 3 hvězdy si určitě zaslouží. Pěkně dokládá přísloví "s jídlem roste chuť". [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Big Bear

,,Ty jsi nikdy nic neukradl, ty to bereš Němcům! ´´ . Docela zajímavý počin. Nejsem schopen posoudit na kolik film reflektoval skutečnost, lze předpokládat že dosti... Prudký pád do svobody řešil každý po svém a často velmi svérázně. Leckde se tím přelomem a začátkem ,,podnikání'' začala psát čára života dnešních stále vlivných kmotrů a politiků. Na filmu jsem velmi oceňoval to zpracování devadesátých let. Člověk by nepoznal, že se to točilo před 4 lety. Stále s větší hrůzou si uvědomuji v čem jsme žili. Dnes filmaři těžko shání ulice s otřískanými baráky, tehdy to byl běžný standard. Šeď, hnus, stejně jako život v totalitě. V údivu jsem zíral, jak si hoši kradli nejen pro sebe, ale i pro ostatní a jak tím posléze pozvedli ,,region''. Na tom kradení není nic neuvěřitelného, vzpomínám na ty ostudné v čeština psané cedulky na vstupních dveřích od německých obchodů v pohraničí, že ,,Češi přistiženi při krádeži budou vydáni policii´´. Asi to nebyl jen sport Poláků. Věřím, že si i tehdy šly po krku různé mafie, které si vzájemně lezly do zelí. Ten konec filmu byl ale pro mne až moc neuvěřitelný. Je to škoda, jinak bych šel o hvězdu výš. Chválím hudbu Honzy Muchowa! Dávám tři áftršejvy Ouldšpajz! * * * ()

vyfuk

Poláci opět ve varu reality. Skutečnost z konce komunismu (asi), která je jako vystřižená z reportáží porevolučního Polska. Něco v celku asi i dost spojitého s Českem a jeho historií, ale ve scénáři našich bratranců. Plus k tomu, že hudba mi přišla charakterní už od prvního tónu a nakonec jsem se dozvěděl, že ji dělal i samotný Muchow. Já docela dost rád říkám, že je těžký tyto filmy nějak porovnávat se západní produkcí, protože je to prostě jiné. A to platí i zde. Je to film, který rozhodně není nějak úchvatný, ba ani nadprůměrný, ale na poměry středoevropské produkce to je dílo jako každé jiné v rámci kvality. Mně už v tomto spíše vadí věci jako moc uspěchaný střih, který někdy dost pokazil atmosféru a v celku nudné odvyprávění, které se tahá od hranic k hranicím, kde v tom občas figuruje nějaký těžko identifikovatelný antagonista. Na konci sice docela zajímavý twist pro mě, který pozorný divák, ale věděl už dejme tomu od začátku. To už hold záleží na situaci. Hezké obohacení ze života Poláků na přelomu desetiletích i století. V rámci kvality „na nás“ (západní Slovany), velmi dobré. Na základy filmu samotného, těžký průměr. ()

Casablanca

Je to nabité... Možná přebité. Chvíli se to pohybuje na hranici parodie. Za sebe nesnáším, když je uvedeno u filmu "na motivy skutečných událostí" či jinou zkazku podobného ražení. Na druhou stranu musím pochválit herecký výkon představitele Zygy, dokonale přesvědčivou slizkou tetu, paralely, které se ve filmu podařilo vytvořit a samozřejmě hudbu Jan P. Muchova. ()

slunicko2

Trochu přestylizovaný eastern z polské nedávné minulosti, kterou s nimi, ač neradi, sdílíme. 1) Pěkný 24letý Jakub Gierszal (Zyga, hlavní role) potěšil mé oko._____ 2) 41letý Jan P. Muchow napsal skvělý ústřední song, který spolu s Václavem Havelkou otextoval a Havelka jej pak nazpíval spolu se zpěvačkou Never Sol. ()

• Natáčení probíhalo z velké části v Ostravě a Karviné. Podle tvůrců totiž právě tato dvě města velmi připomínají Německo před dvaceti lety. A také v polských městech Varšava, Krosno Odrzanskie, Cieszyn, nebo německém Frankfurtu nad Odrou. (Terva)

Související novinky

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

Stejně jako v loňském roce, i letos vám přinášíme přehled nejlepších filmů uplynulého roku dle předních uživatelů ČSFD.cz. Uživatelé i filmy v jejich výběru jsou seřazeny abecedně. Nejoblíbenějším… (více)

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Ve dnech od 29. června do 7. července se uskuteční již 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na nejvýznamnější filmové akci ve střední a východní Evropě budou mít diváci… (více)