Režie:
Piotr MularukHudba:
Jan P. MuchowHrají:
Jakub Gierszał, Jakub Kamieński, Krzysztof Skonieczny, Katarzyna Figura, Helena Sujecka, Karolina Chapko, Tomasz Kot, Tomasz Schuchardt (více)Obsahy(1)
Začínají devadesátá léta, život v polsko-německém pohraničí se však po pádu železné opony zatím nijak zvlášť nezměnil. Dvacátníka Zygu (talentovaný Jakub Gierszał) už nebaví dívat se na módní výstřelky a západní vymoženosti jen v barevných časopisech. Spolu s kamarády se rozhodne rozzářit život v ospalém šedém městečku a sobě i jeho obyvatelům trochu přilepšit. Západoněmecké obchody přetékající zbožím jsou pro mladíky přece jen příliš velkým lákadlem... Piotr Mularuk se ve svém působivém dramatu, v němž nechybí akce, inspiroval situací, jež po rozpadu sovětského bloku panovala v polsko-německém pohraničí a svého času plnila titulní strany polských novin. Debutující režisér film zručně protkal westernovými motivy, odkazujícími mimo jiné ke slavnému snímku Delmera Davese z roku 1957 Cesta za záchranou, který Zyga zasněně sleduje v poloprázdném místním kině. (MFF Karlovy Vary)
(více)Videa (1)
Recenze (60)
90. léta divokého postkomunismu v zemích střední Evropy pochopitelně představují atraktivní látku, která láká k filmovému zpracování. Snímek je doplněn nadužívanou a zneužívanou větou: Natočeno podle skutečných událostí. Věřím, že většina zobrazeného se tak či onak odehrála, jenže ne násilně napasovaná do sebe na jednom místě a v téže době. Chudoba, prostituce, pronikání organizovaného zločinu z post-sovětského prostoru, šmelina a korupce jsou dávkovány v takovém množství, že je zjevné, jak tvůrci postupně ztráceli cit pro míru a uvěřitelnost. Zpočátku jsem uvažoval o 4. hvězdičce, ale jak běžel čas, sílilo rozladění a poslední čtvrthodina už film jednoznačně potápí. Škoda, protože jinak šlo o sympatický nadějný kousek. Celkový dojem: 40 %. ()
V době, kdy já tahal po pokoji kačera, banda Poláků (a tuším, že nejenom Poláků) brázdila východní blok Německa s polským Maluchem a drancovala v tamních městečkách obchody s tím, že o tom žádný Němec neměl ani tucha do té doby, dokud si na konci roku neudělal inventuru a nezjistil, že mu chybí tucty mýdel, pracích prášků nebo houbiček na mytí nádobí. Nic takového jsem netušil a tak jsem byl filmem Yuma poměrně v šoku. Poláci tu opět naprosto realisticky předvedli příběh, ve kterým bez příkras ukazují to, co se tu začátkem devadesátých let dělo a vůbec si neberou servítky. Film hodně zajímavý a nejzajímavější na tom všem je, že tu nešetří sebekritikou. A to se mi hodně líbilo. ()
,,JUMA - TERMÍN POUŽÍVANÝ NA HRANICI ČÁSTÍ POLSKA, KTERÝ ZNAMENÁ KRÁDEŽ ZBOŽÍ ZE ZÁPADNÍCH OBCHODŮ, PŘEVÁŽNĚ NĚMECKÝCH... /// Pád komunismu a větry velkejch změn nevanuly jen z hajzlu, ale zasáhly taky polsko-německý pohraničí. A ti obyčejní lidé zatoužili po DRUHOTNÉ, SLOVANSKÉ, SPRAVEDLIVÉ DĚLBĚ ZBOŽÍ… Zlodějská story. Žádní vykutálení Dannyho parťáci – prostě východní blok! Pamatuju hodně. Třeba bony, ale až teď je mi jasný, kde bylo to pravý El Dorado. Sice ne filmový, dneska už mě tyhle věci do sesle nepřibijou, a že buran zůstane buranem i kdyby ukradl půlku Německa – to vyprávějte jinejm, a né mně! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen v příbězích podle skutečnejch událostí. 2.) Zajímá mě, na čem všem se podílí Státní fond kinematografie. 3.) Chystám se nahradit slovo ,,čórka“ a slyšel jsem, že YUMA …(ty vole, to je SLOVANSKÁ tradice!) 4.) Thx za titule ,,bzucak“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()
Přesně takhle si člověk někdy maluje vzestupy a pády, které jsou plné děvek, kvérů, německých drogerií a originálních Adidasek. Co na tom, že zdůraznění zdrojů, ze kterých se vychází, působí někdy lehce na sílu. Tohle je polská pecka, která si v první půlce jede hodně epickou linii růstu na potravním řetězci s kovbojským fellingem, aby se následně přehoupla v totální devadesátkový nevkus s eurodancovou muzikou a očekávatelným, zato vycizelovaným vývojem postav. Mínusové body za sem tam nevěrohodné transformování současných lokalit na průsvitně devadesátkový Reich. Kameramana budete po pár minutách milovat. ()
Nejtvrdší filmovej knockout roku. Během sledování filmu jsem si ani nevím proč, vybovaval Zjizvenou tvář, Tenkrát v Americe, atd, ale tyhle kousky působí proti Yumě jako večerníček pro přecitlivě dětičky. Tohle byl hrozně blízkej, sýrovej, reálně nekompromisní dokonalej direkt. Jasně filmu by se mohly vytknout chybky, pro mě ta největší spočívala v tom, že nebylo ukázano co potkalo Poláky v německým kriminálu, podle ksichtů to nevypadalo na mlátičku čili......no prostě zbytečně otevřený na fantazii. Největší filmařský průser byla bitka mezi Rusáky a Poláky, jako ona byla boží, kdo kdy zažil v hospodě, na díze nebo jinde bandu na bandu dá mně za pravdu, ale proč si kurva drát kameraman nestoupnul do rohu aby měl celou místnost v záběru jaj do boha taková škoda, ale i tak hodně dobrý. Herecky to bylo na modrý z nebe a ta atmosféra z filmu musí každýho, kdo zažil osmdesátky a pak devadesátky velkolepě olíznout. Tohle není film, ale hodně drsná jízda životem.Polskej majstrštyk z vynikající závěrečnou hudbou a polskou písni uprostřed filmů aspirující na nejsilnější filmovej zážitek roku. ()
Galerie (41)
Photo © 47. MFF Karlovy Vary

Zajímavosti (2)
- V snímke môžeme nájsť odkazy na viaceré známe snímky, ako napríklad na film Krstný otec (1972), western 3:10 to Yuma (1957) či Winnetou III (1965). (MikaelSVK)
- Natáčení probíhalo z velké části v Ostravě a Karviné. Podle tvůrců totiž právě tato dvě města velmi připomínají Německo před dvaceti lety. A také v polských městech Varšava, Krosno Odrzanskie, Cieszyn, nebo německém Frankfurtu nad Odrou. (Terva)
Související novinky

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz
Stejně jako v loňském roce, i letos vám přinášíme přehled nejlepších filmů uplynulého roku dle předních uživatelů ČSFD.cz. Uživatelé i filmy v jejich výběru jsou seřazeny abecedně. Nejoblíbenějším… (více)

47. MFF Karlovy Vary se blíží!
Ve dnech od 29. června do 7. července se uskuteční již 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na nejvýznamnější filmové akci ve střední a východní Evropě budou mít diváci… (více)
Reklama