Pošetilost mocných

Delusions of Grandeur

Delusions of Grandeur

Komedie / Historický

Francie / Španělsko / Itálie / Západní Německo, 1971, 103 min

Je to zvláštní, ale tento film má jako jeden z mála Funésových přes osmdesát procent, a zrovna ten mi nesedl. Nevím proč, asi proto, že oproti jiným filmům je tento trochu jiný. Ale že bych se nezasmál, to ne, Louis je jako vždy skvělý, nicméně Pošetilost nepatří k mým oblíbeným titulům od krále francouzské komedie. Ve středověkém prostředí podle mě se objevilo trochu méně vtipů, než jsem jinak od Funése zvyklý.(3.12.2008)

• Fretakata

Nemám rada komiku založenú na preháňaní a priblblosti (typu Carrey, Richard, Funes, Burian, Schneider (Bigalow) ... Funés navyše škrieka...a vety prekladá vrešťanín niečoho ako "ááááá" .. tfuj. Pár zábavných až geniálnych nápadov bolo, kopec z nic je tu citovaných. Lenže väčšinu z nich mi pokazilo Funesovo podanie. Ale štrganie mincí ako budíček bolo rozkošné, možno si to stiahnem na budenie a zimné vstávanie nebude také odporné.(25.8.2019)

• Sabrewulf

A teď babo raď! Líbí se mi ostatní Funèsovy filmy proto, že jsou jednoduše tak dobré, nebo proto, že jsem je v drtivé většině viděl jako nenáročné dítě a už mi ze setrvačnosti zůstala nostalgická příchuť? Tohle je totiž jeden z mála Funèsů, které jsem viděl až v současnosti a zrovna dvakrát zábavné mi to nepřišlo. Místy dokonce přitroublé a naivní. Ale takové jsou přece i ostatní.... Tak jak?(25.7.2015)

"Mám takový malý plán: utečeme do Madridu a budeme spolupracovat. Král vyžene královnu, bába se vdá za papouška, César bude králem, já si ho vezmu a budu královnou!" Na scéně vpravdě prohnilého španělského dvora se setkává Funès jako ministr s charakteristikami vlastními svému povolání a Montand jako jeho smolný sluha, kterého jeho nadřízený a city dostanou do nemalých problémů. U mě se nepřetržitý záchvat smíchu nekonal, ale těch několik vtipných situací opravdu stálo za to. Nevidím důvod, proč by tento film neměl patřit k těm nejlepším s malým velkým francouzským komikem :)(24.11.2011)

Jedna z nejlepších Funesových komedií, která nepostrádá šarm, vtip ani romantiku. Nádherné scenérie "středověkého" Španělska jen umocňují celkovou atmosféru filmu, která je velmi povedená. Gejzír humoru tentokrát nevychází jen z tradičně odzbrojujícího Luise, zdatně mu zde sekundují i sluha Blaz či dvorní dáma. Pro mě již od dětství je nezapomenutelná scéna, kdy sluha myje svého pána - včetně důkladné očisty uší (není nadto je pořádně protáhnout:)). Také hudba báječně doprovází děj a ten, ačkoli tvoří pouhou kulisu situační komice hlavních představitelů, se mi docela líbí. 86%(17.8.2008)

• - Priega, jednoho ze španělských grandů, zahrál zpěvák Jaime de Mora y Aragón (1925–1995), který byl skutečným šlechticem – synem markýze de Casa Riera a navíc bratrem belgické královny Fabioly. (Aelita)

• - Pes provázející sluhu Blaze (Yves Montand) je rasou bloodhound. (X_mole)

• - Po úmrtí Bourvila původně plánovaného pro roli sluhy Blaze bylo rozhodnuto o angažování Yvese Montanda, dosud známého spíše z dramatických rolí. O této volbě nebyl zcela přesvědčen Louis de Funès, vzhledem k vynaloženým prostředkům v přípravném procesu nakonec k natáčení s Montandem svolil. Vzápětí se ale ukázal další problém v podobě Montandova levicového přesvědčení a nenávisti k fašistickému režimu generála Franca, čímž bylo ohroženo natáčení ve španělských exteriérech. I to se podařilo překonat a natáčení začalo v dubnu 1971. (argenson)