Pošetilost mocných

Delusions of Grandeur

Delusions of Grandeur

Komedie / Historický

Francie / Španělsko / Itálie / Západní Německo, 1971, 103 min

Další z řady vynikajících komedií s nesmrtelným komikem Louisem de Funèsem, který tentokráte exceluje v historické roli ministra Dona Sallusta, kterou zvládl s bravurou jemu vlastní. Za zmínku určitě stojí i Yves Montand, který hraje sluhu Blase, ale samozřejmě je až ten druhý v pořadí, neboť Louis byl vždy number 1 :). Gérard Oury, jeden z velikánů francouzské režii, natočil v 60. a 70. letech spoustu kultovních komedií, na které nedám dopustit a vždy když je dávají v televizi, tak si je nikdy nenechám ujít. Obrovská škoda, že takovouhle komedii už v dnešní době nikdo nenatočí :-(((((((16.8.2008)

• Fretakata

Nemám rada komiku založenú na preháňaní a priblblosti (typu Carrey, Richard, Funes, Burian, Schneider (Bigalow) ... Funés navyše škrieka...a vety prekladá vrešťanín niečoho ako "ááááá" .. tfuj. Pár zábavných až geniálnych nápadov bolo, kopec z nic je tu citovaných. Lenže väčšinu z nich mi pokazilo Funesovo podanie. Ale štrganie mincí ako budíček bolo rozkošné, možno si to stiahnem na budenie a zimné vstávanie nebude také odporné.(25.8.2019)

Don Salluste: Das ist ein collossal conspiratzion! :-) Louis de Funes se tu konečně objevil ve své "přirozené“ roli - tj. Španěla (tenhle nejznámější francouzský komik totiž Španěl je, vlastně byl). Don Salluste s typickými zelenými bambulemi je už legendárním výběrčím daní, ...teď si navíc usmyslel dostat se do královské rodiny a použije k tomu sluhu Blase, svého synovce nebo třeba papouška! Historická komedie co se dá s radostí shlédnout znovu a znovu...(15.10.2003)

Můj nejoblíbenější film a zároveň podle mě nejzábavnější komedie všech dob. Herecký koncert Funese a samozřejmě i Montanda je až neuvěřitelný. Tahle komedie je už od úvodních titulků přímo nabytá energií a až do konce nijak nepoleví. Opravdu nevím čím by v rámci žánru mohla být ještě kdy překonána, vtáhne vás do děje a nepustí. Je tu všechno - genální scénky, dialogy, slunné španělsko, mohutná expozice, pořádný kus dobrodružství a zábavy... Funesovi komedie mám moc rád, ale tahle je ještě opravdu o třídu výš!(19.7.2006)

Dosť precenená "Funesovka" povedal by som, ale otázne je nakoľko je hodnotenie ovplyvnené dobou, kedy užívatelia film videli. Nemal som to šťastie vidieť film v detských časoch za "komančov" , ale keby som mal, tak verím , že na neho mám krajšie spomienky. Z dnešného pohľadu mi až tak vtipný nepripadal. Funesa mám rád, pár dobrých momentov tu je, ale film ako celok ma o super kvalitách nepresvedčil. Ak ma niečo naozaj zaujalo, tak rozhodne výborná až westernová melódia k filmu. Inak priemer s výborným Funesom navrch. 60%.(21.12.2014)

• - Film je parodií na divadelní tragédii Ruy Blas od Victora Huga a obsahuje celou řadu odkazů na francouzské klasiky. (gjjm)

• - Pošetilost mocných měla ve své době výrazně větší úspěch než další de Funèsovy filmy. Premiéra proběhla 13. prosince 1971 a v kinech vidělo film přes pět a půl miliónu diváků. V celofrancouzském srovnání jej za rok 1971 překonaly pouze filmy Bažanti a Umřít na lásku (1970). (argenson)

• - Do role dvorní dámy Doni Juani byla vybrána režisérova spolužačka z konzervatoře Alice Sapritch. Ta se krátce předtím s Funèsem objevila jako jeho manželka ve filmu Na stromě (1971). (argenson)