Pošetilost mocných

Rozmary mocných

Delusions of Grandeur

Komedie / Historický

Francie / Španělsko / Itálie / Západní Německo, 1971, 103 min

Zcela určitě se jedná o jeden z nejlepších de Funesových filmů, který oplývá nejen kvalitním humorem, ale i skvělou ranně novověkou atmosférou Španělského dvora. V neposlední řadě je to taky snímek o ponaučení, kam až může člověka přivést lidská chamtivost a moci chtivost a plně vystihuje přísloví, že kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá, že pane Salluste :-))(26.9.2012)

Drtivá většina filmů neúprosně stárne, některé rychleji, jiné zas pomaleji a mám pocit, že komedie oblíbeného Gérarda Ouryho patří spíš k těm prvním a obvykle jim při opětovném zhlédnutí věnuji tři veskrze průměrné hvězdičky. Na Pošetilosti mocných se zub času sice podepsal taky, přesto si dovolím tvrdit, že to je jediný film, který si s přehledem čtvrtou hvězdičku zaslouží. Není to žádný intelektuální humor, nýbrž typické luis-de-funesovské gagy, obličeje a zuřivá gestikulace, přímočaré vtípky na adresu bohatých a mocných a francouzský lidový humor. Na místě Yvese Montanda bych raději viděl Bourvila, protože Montandovi sedí spíš dramatické role a tohle chtělo spíš klauniádu. Přesto jsem se párkrát od srdce zasmál a nikdy jsem neměl pocit trapnosti, který mě u spousty komedií doprovází. Celkový dojem: 75 %.(19.9.2012)

Já si myslím, že to není úplně nejlepší film ani Louise de Funés, ani Gérarda Ouryho (Velký flám je podle mě mnohem povedenější). Asi to bude tím Montandem. Neříkám, že roli zahrál špatně, je to lepší než kdyby jí vzal romantický hrdina Jean Marais (to by ale neudělal, protože mu Funés ukradl slávu z Fantomase). Američtí koproducenti chtěli obsadit Jerryho Lewise, tomu se Oury bránil, až mu Montandova žena Simone Signoret navrhla svého manžela, protože nechtěla, aby hrál jenom v politických filmech. Pro mě je Montand nejlepší asi v Rudém kruhu s Delonem a Bourvilem, který měl Blase hrát původně. A je to škoda, že se natáčení nedožil, protože by film byl ještě vtipnější, mezi ústřední dvojicí by to víc jiskřilo a navíc by Bourvil završil svou éru rolí sluhů v historických filmech, které však byli pojednány "vážně". A tak pro mě králi filmu zůstali Louis a komik Paul Préboist, který však hrál jen malé role. Jeho Němý, byl opravdu skvostný.(20.1.2007)

Já vím jsem divný, ale tohle je pro mně opravdu jedna ze slabších Funésovek. Vtipných momentů zde je hodně (skvělá je scéna kdy Louis vysvětluje svému sluhovi Blassovi proč je mu souzena královna,) ale prostě to (pro mně) není tentokrát ono. Nevím proč, ale tahle Funésovka mi s porovnáním s takovými četníky či Tonoucí se stébla chytá, není až tolik sympatická.(25.7.2015)

• Frajer42

Taková lehoulince nadprůměrná Funèsovka. Nechybí svižné tempo ani naprosto bláznivý děj, který mě bohužel moc nebavil. Louis si roli chamtivého Dona Sallustea evidentně vychutnává. Přesto se nejedná o humor přesně podle mého gusta. Několik momentek ovšem okouzlilo i mě. Rozhodně není na škodu si nějakou tu Funèsovku občas pustit. Pokud však budete vybírat, tak doporučuji sáhnout spíše po jiné. Tahle je vhodná opravdu pouze pro ty největší z největších fajnšmekrů. Pokud Funèse platonicky nemilujete, tak budete nejspíš zklamáni. Slabé 2 *.(27.4.2014)

• - Natáčení probíhalo ve španělské Almérii. (M.B)

• - Po úmrtí Bourvila původně plánovaného pro roli sluhy Blaze bylo rozhodnuto o angažování Yvese Montanda, dosud známého spíše z dramatických rolí. O této volbě nebyl zcela přesvědčen Louis de Funès, vzhledem k vynaloženým prostředkům v přípravném procesu nakonec k natáčení s Montandem svolil. Vzápětí se ale ukázal další problém v podobě Montandova levicového přesvědčení a nenávisti k fašistickému režimu generála Franca, čímž bylo ohroženo natáčení ve španělských exteriérech. I to se podařilo překonat a natáčení začalo v dubnu 1971. (argenson)

• - Scéna kdy dav chudých upaluje panáka – dona Salluasta (Louis de Funès), se natáčela na počátku června v madridských ateliérech a zúčastnilo se jí okolo 150 statistů. Ti se nemohli chytit a scéna se jim nedařila natočit. Režisér Gérard Oury se je snažil všelijak naladit, ale to se podařilo až jeho asistentovi, který na statisty začal z megafonu volat: „Podívejte na tuto oběšenou figuru! Víte, koho představuje? Generála Franka! Tak křičte: Pryč s Frankem!“ Tato scénka všechny ze štábu rozesmála i komunistu Yvese Montanda, avšak kdyby se tato protistátní věc dostala „ven“, mohl by být režisér perzekvován. Naštěstí se nic takového nestalo. (mar48)