Pošetilost mocných

Delusions of Grandeur

Delusions of Grandeur

Komedie / Historický

Francie / Španělsko / Itálie / Západní Německo, 1971, 103 min

Můj nejoblíbenější film a zároveň podle mě nejzábavnější komedie všech dob. Herecký koncert Funese a samozřejmě i Montanda je až neuvěřitelný. Tahle komedie je už od úvodních titulků přímo nabytá energií a až do konce nijak nepoleví. Opravdu nevím čím by v rámci žánru mohla být ještě kdy překonána, vtáhne vás do děje a nepustí. Je tu všechno - genální scénky, dialogy, slunné španělsko, mohutná expozice, pořádný kus dobrodružství a zábavy... Funesovi komedie mám moc rád, ale tahle je ještě opravdu o třídu výš!(19.7.2006)

Pouze Ti nejmocnější si mohou dovolit (dopřát) ten luxus v podobě pošetilosti. Navíc, když to dělají s takovým zaujetím a zápalem pro věc (navíc humorně) jako don Salluste, může člověk něco namítat? Dnes již nestárnoucí klasika s živelným (tak jak to umí pouze on) L. de Funesem (resp. F. Filipovským oslavujícím a dělajícím skutečnou reklamu řemeslu zvané dabing) coby donem Sallustem, naplňujícím bezezbytku samotnou podstatu rčení „pro pětník by si nechal vrtat koleno“, výtečně mu sekundujícím parťákem Y. Montandem (coby jeho sluhou Blazem) ….. a spoustou nezapomenutelných scén, z nichž si, troufám (si) tvrdit, vybere každý min jednu „tu svou“. Přičemž (a za to strhávám tu 1*) tohle dílko působí spíše jako slepenec jednotlivých (byť mistrně napsaných a následně i zahraných) scének, než ucelený příběh. Nicméně bavil jsem se královsky, to nepopírám. Chcete důkaz? Tady je. Lehké SPOILERY: „věštění z ruky“, „si divoch“ a „to je ale hnusná díra. Jak můžeš bydlet v takové…..Takhle přece bydlí všichni vaši sluhové pane…..Hezký byt, takový útulný :-) p.s. až se nechce (u)věřit, že by to Louis pouze hrál :-)(19.9.2012)

Zcela určitě se jedná o jeden z nejlepších de Funesových filmů, který oplývá nejen kvalitním humorem, ale i skvělou ranně novověkou atmosférou Španělského dvora. V neposlední řadě je to taky snímek o ponaučení, kam až může člověka přivést lidská chamtivost a moci chtivost a plně vystihuje přísloví, že kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá, že pane Salluste :-))(26.9.2012)

• Fretakata

Nemám rada komiku založenú na preháňaní a priblblosti (typu Carrey, Richard, Funes, Burian, Schneider (Bigalow) ... Funés navyše škrieka...a vety prekladá vrešťanín niečoho ako "ááááá" .. tfuj. Pár zábavných až geniálnych nápadov bolo, kopec z nic je tu citovaných. Lenže väčšinu z nich mi pokazilo Funesovo podanie. Ale štrganie mincí ako budíček bolo rozkošné, možno si to stiahnem na budenie a zimné vstávanie nebude také odporné.(25.8.2019)

• nascendi

Keď v posledných rokoch vidím filmy s Funésom, Richardom alebo Bourvilom dostavuje sa u mňa pocit trápnosti a zahanbenia, že som sa kedysi dokázal celkom dobre baviť na niečom takom. Nie je to tým, že by som na staré kolená stratil vzťah k humoru. Skôr tým, že v rastúcej konkurencii som stratil vzťah k tomuto prvoplánovému humoru. Rozmary mocných som ešte nevidel a v kútiku duše som dúfal, že sa snáď stane zázrak a tých 81 % bude odôvodnených. Zázrak sa nestal, dve hviezdičky sú prejavom môjho dobráctva a nedopozeraný film znakom toho, že si vážim čas, ktorý neúprosne ukrajuje z môjho života.(28.5.2014)

• - Natáčení probíhalo ve španělské Almérii. (M.B)

• - Celosvětová premiéra proběhla 8. prosince 1971 v Paříži. (Varan)

• - Pes provázející sluhu Blaze (Yves Montand) je rasou bloodhound. (X_mole)