Pošetilost mocných

Rozmary mocných

Delusions of Grandeur

Komedie / Historický

Francie / Španělsko / Itálie / Západní Německo, 1971, 103 min

Já ten film prostě miluju! Dokonalý herec hraje v dokonalém filmu dokonalou postavu, která má dokonalé hlášky a je dokonale zahrána. Nikdy jsem nebyla moc mladá na to, abych na tyto filmy koukala a myslím, že na to nebudu ani nikdy moc stará. Tohle je geniální rozptýlení. Louis De Funes je pro mě bůh.(22.11.2009)

Tohle je asi jeden z mých nejoblíbenější filmů s Louisem. Skvělý dabing Františka Filipovského už mě nijak nepřekvapuje. Ale tenhle námět, ta hudba, Louisova šílenost. Je to jako vždycky trhlé, s trochou nadsázky. Některé scény jsou extrémně vtipné. Tohle je dnes už klasika, která se prostě musí vidět!(25.5.2009)

Můj nejoblíbenější Funés. Mám tyhle šmejdovské postavy prostě rád a intrikánem Sallustova ražení jsem si vždycky přál být. Louis je v Pošetilosti mocných na vrcholu svých tvůrčích sil a je to znát. V Montandovi navíc našel dokonalého partnera, a tak je třeba se připravit na hodně, hodně crazy humor, který se řítí rychlostí sto sedmdesáti fórů za hodinu. Navíc se Pošetilost mocných může chlubit i skvělou výpravou a dokonalou, chvílemi téměř westernovou hudbou.(13.4.2009)

Perfektní humor Louise de Funèse. Obzvláště mě baví všechny ty jeho nepovedené akce, kterými vždycky pozmění děj tak, aby to diváka pobavilo. Nejvtipnějšími scénkami shledávám především když se Louis převlékl do zeleného munduru a šel do průvodu, kde jeho přičiněním odmaskoval hned několik zrádců a nebo scéna kde nesmyslně kviká a ukazuje gesty a hledá místo kudy by utekl :-D. Moc se mi líbí jeho herectví - tak osobité snad nemá nikdo. Všechny jeho filmy sleduji výhradně v češtině (i když uznávám originální znění) přestože dabing mnohdy nesedí, jelikož hlas Františka Filipovského je nezaměnitelný.(9.9.2012)

Naprosto geniální převedení staré francouzské divadelní klasiky Ruy Blas do filmové podoby a navíc v komediálním hávu a s jako vždy perfektním Louisem de Funésem!!! Funés tu hraje svou klasickou roli vypočítavého "parchanta" který sleduje jen vlastní zájmy, ale tak brilantně, že mu stejně držíte palce! Nefalšovaná zábava od začátku do konce a navíc pár originálně natočených středověkých soubojů. Podle mne jeden z nejlepších francouzských filmů všech dob!!!!!!!!(11.12.2005)

• - Herečka Karin Schubert, která ztvárnila královnu, se po natočení této komedie nedokázala jako herečka prosadit a po několika herecky neúspěšných letech zakotvila v pornografickém průmyslu (Wishkah)

• - Tklivou píseň pro královnu, která se později vyvine ve španělský tanec, nazpíval sám představitel Blaise Yves Montand, který se vedle herectví věnuje i zpěvu. (cunicekb)

• - Priega, jednoho ze španělských grandů, zahrál zpěvák Jaime de Mora y Aragón (1925–1995), který byl skutečným šlechticem – synem markýze de Casa Riera a navíc bratrem belgické královny Fabioly. (Aelita)