Únos

Realisticky vyprávěný příběh mužské posádky nákladní lodi, kterou přepadnou somálští piráti v Indickém oceánu. Životy jednotlivých členů posádky se náhle ocitají v rukách Somálců a stávají se jen předmětem nelítostného vyjednávání pirátů s vládou, sídlící v Kodani. Snímek se vyznačuje dokumentaristickou estetikou a klaustrofobně budovanou atmosférou strachu a zvyšujícího se napětí. (oficiální text distributora)

evapetra

Dánové natočili další napínavé drama, severský mrazivé i přesto, že se z poloviny odehrává v teplém Indickém oceánu. Bez dechu jsem sledovala napínavé vyjednávání zástupců lodní společnosti s mluvčím té pirátské bandy. Na jedné straně co nejvíce získat a na druhé pokud možno co nejméně ztratit. ()

Morholt

Paráda. Rekonstrukce, prostá všech kudrlinek, které by měly diváka citově vydírat. Je tu jen sedm chlapů, kteří se zoufale chtějí dostat domů, ale nezbývá jim nic jiného, než čekat, až je z toho jejich mateřská organizace dostane. Stísněná atmosféra na lodi byla takřka hmatatelná a napětí v prostředí vyjednávacího týmu taktéž. Poctivá severská filmařina. 95% ()

6thSun

Chápu to jako obžalobu (finančního) systému, kdy manažeři klidně riskují životy druhých, jen aby ušetřili nějaký ten dolar, přestože nouzí rozhodně netrpí. Proto je dvakrát škoda, že dějová linka filmu nevibruje větším napětím. 60 - 70% ()

maseer2

hodně poctivě zpracované, možná až moc.. jakmile se totiž dění na lodi tak nějak uklidní a děj zabředne do nekonečného vyjednávání mezi oběma stranami, začne být film poněkud zdlouhavý, třebaže to díky tomu celé působí o to víc autenticky.. jsem moc zvědav, jak se s podobným tématem vypořádá Greengrass.. lepší 3* ()

malylada

Za mě asi problém, že jsem tento snímek shlédl po Kapitánu Phillipsovi, tudíž mě ničím nepřekvapil. Vlastně ve všem o něco zaostává a čekal jsem větší depresi a tlak na palubě lodi. Velký prostor dostalo samotné vyjednávání o propuštění rukojmí, což naopak ukázalo pohled na to, jak opět lidé v pohodlí kanceláře rozhodují o osudech obětí a jakou cenu má lidský život. Dalo se z toho vytěžit daleko více a chybělo mi to strhující drama, jaké bych od daného tématu očekával......6/10 ()

Zeebonk

Skromný severský majstrštyk, který by z korporátního kombajnu našich zaoceánských sousedů vyšplouchl jako patosem naředěný hovňous a zřejmě se tak i stane, viz nejnovější Greengrassovina. Seveřané každopádně jako vždy nazuli vhodnou obuv a daří se jim tak nesmočit si lýtka v obvyklých žánrových nešvarech. Precizní, ruční řemeslo vzorně cupitá ve šlépějích příkladně hrajících herců a k tomu se kloubí příjemná skutečnosti, že by tvůrci radši spolykali horké olovo z ákáčka negramotného afrického orangutana, než aby zaujmuli nějaké stanovisko. Zkrátka nezpochybnitelná kvalita, byť lehce divácky nevděčná. ()

Una111

Drsně realistické, autentické. Ve výsledku velmi působivé, tak působivé, že se na to až "špatně dívá", ale odejít od obrazovky nejde. Jeden by věřil, že se dívá na dokument. Prostě Tobias Lindholm je Pan Režisér! ()

ledzepfan

Ale notáák..žeby nás tu někdo vodil za nos? Kde jsou ty letadlové lodě? Kde jsou ti snipeři? Kde je přímý zájem presidenta? Ahá jasně to mají jen ve velkém a nejlepším USA.. Všude jinde(jako např. v zaostalém dánsku) kde nemají na palubě Foresta se musí spokojit jen s telefónem, faxem, pevnýma nervama a hromadou trpělivosti.... Pche-Pól Zelenátráva se může jít se svou propagandou tak akorát vysrat........ Spoilery..............Mám jen dvě výtky 1.Ta bezhlavá koza byla zbytečná. Dopad té scény by byl stejný i bez toho záběru.. 2. Koncovkový twist s mrtvým kapitánem byl taky trošičku jako pěst na oko. ()

NinonL

Dánský Kapringen je hodně jiný, než americký Kapitán Phillips. Zabývá se stejnou tématikou - únosem posádky lodi somálskými piráty, tentokrát ale hlavně z hlediska manažerů přepravní firmy, která za své námořníky má převzít odpovědnost (vyjednávat a zaplatit únoscům). Film je mnohem temnější a beznadějnější. Mnohem méně akce, o to víc psychologie a krutosti reálně vyplývající z okolností. Žádná vláda ani všemocní SEALsové, připravení o posádku se postarat. Domnívám se, že tohle je pravdivý příběh o somálských pirátech a osudech jejich obětí. Proto hodnotím maximem. ()

MartinezZ

Není to špatné, ale nefunguje to jako film, spíše nějaký druh zfilmovaného dokumentu podle někým mimo firmu zprostředkovaných informací skutečné události. ~ 2,5* ~ PS: Oficiální text distributora je blábol. Piráti nejednají s vládou v Kodani, ale se zástupci vedení společnosti, které patří loď a pro kterou pracuje posádka. ()

kareen

Velmi působivé. Filmů, které se nespoléhají na efektní prvoplánové šokující zvraty, vyhýbají se nucenému ždímání emocí za každou cenu a hlavně ctí inteligenci svého diváka je jako šafránu a měly by se vyvažovat zlatem. Dánská rekonstrukce jednoho únosu se soustředí na dvě linie příběhu, jedna se zaměřuje na psychologickou válku vyjednávání a druhá zas na samotnou situaci na lodi, kde sledujeme, hlavně z pohledu kuchaře, soužití rukojmích s piráty, jejich strach, vyčerpanost, ale i malé záblesky uvolnění, jako třeba scéna s rybařením. Celé je to pojato nesmírně realisticky, skoro dokumentární formou, nevzpomínám si, že by nastala situace, kdy bych si pro sebe pomyslela, že tak je to nepravděpodobné. A přece přes to všechno jsem byla napjatá, dojatá a smutná. Protože bez ohledu na to, zda to skončilo happy endem nebo ne, následky už ve všech aktérech příběhu zůstanou napořád. ()

Sandiego

Dánská kinematografie se dokáže vypořádat snad s každým tématem, i když třeba zdaleka přesahuje zeměpisné šířky této evropské zemičky. Únos podává strohou zprávu o únosu nákladní lodi somálskými piráty, sleduje jak zdlouhavé vyjednávání v Kodani, tak dění na palubě, v němž se rozhodně nevytvoří atmosféra dvou nepřátelských táborů a stálého ohrožení. V této ambivalentnosti není místo pro apriorní odsudky a předvídatelnost jednání kohokoliv ze zúčastněných. Právě díky tomu film získává body za přesvědčivost a vytváří ze zdánlivě statické situace na lodi skutečné drama. Přesto valnou část děje tvoří telefonáty a dohadování o peněžních cifrách. Neustálé přesuny mezi lidsky nevděčnou situací vyjednávačů a syrovým zachycením rukojmích strádajících v absolutní nejistotě však přináší oživující napětí, jehož plnou tíží v nečekaném vyústění převezme na svá bedra hlavní postava. Skandinávci si hold poslední políček do divákovi tváře neradi odpustí a i v tomto případě musela jít dosavadní střízlivost stranou. Což je ale spíše konstatování, než výtka. ()

Wolodja

Hodne naturalisticky vypravenej pribeh o unosu lodi somalskymi piraty. Hrozne zajimava je hlavne studie postav, jak v krizovejch situacich jednaj.. ()

vorheese

Učebnicová (rozuměj perfektně minimalistická) Skandinávie. Upřímně se bojím, co vyleze z Greengrassova "remaku". Nejspíš učebnicový (rozuměj ohňostroj emocí, akce a doslovnosti) Hollywood. UPDATE: Greengrass "nezklamal" ()

kaylin

Dobrý film o tom, jak to vypadá a dopadne, když vás přepadnou somálští piráti. Určitě se dá ocenit skutečnost, že to má skoro dokumentární charakter, na druhou stranu je tohle skutečnost, která mě nedovedla přimět k tomu, aby mě bavilo snímek sledovat, abych si myslel, že je to skutečně silné. Dobré, to ano. ()

Maq

Vůbec se mi nepodařilo to prožít. Nudil jsem se. --- A to hlavně proto, že jsem ději a motivacím nerozuměl. Půl roku se tahali o peníze, aby ušetřili? Která spediční firma není pojištěná? Proč u toho nebyl zástupce pojišťovny? --- A navíc, námořní právo se u nás moc neučí, pochopitelně, ale tolik si pamatuji, že protipirátské konvence (jejichž signatáři jsou snad všechny státy, včetně ČR) zavazují účastníky aktivně potírat pirátství bez ohledu na to, pod čí vlajkou napadená loď pluje. Takže se divím, že třeba Američané - kteří mají v oblasti všechno myslitelné válečné loďstvo - do věci nezasáhli. Že by o ní nevěděli je vyloučeno, námořní rádiový provoz je bohatě a snadno monitorován. A přepravní společnost, která s piráty jednala bez uvědomění své vlády, podle mého nejspíš porušovala zákon. --- Takže se ptám, jestli to celé není vlastně blbost? Třeba mi to někdo lépe informovaný vysvětlí... ale neměl to udělat už sám film? ()

MATADOR

Kapringen vs. Captain Phillips. Dva filmy se stejným námětem, přesto naprosto rozličným způsobem vyprávění. Jestli že je Captain Phillips brán jako hollywoodská výpověď na téma "Únos lodi somálskými piráty", tak Kapringen zdatně ukazuje spíše tu dokumentaristickou část bez veškerého patosu a pochopitelnou uvěřitelností - nadutí šéfové velké korporace, zoufalost rukojmích a to se daří maximálně. Škoda toho zdlouhavého začátku. ()

salalala

Velmi syrové drama, na které se nekouká zrovna příjemně, ale filmařina je to brilantní. Lindholm od začátku nastoluje hutnou a zkličující atmosféru uzavřené společnosti, která nemá kam uniknout. Rozehrává brilantní drama, které sleduje očima dvou lidí - na jedné straně lodního kuchaře, na straně druhé ředitele společnosti, který je zvyklý na tvrdé jednání, ale nastalá situace je pro něj úplně nová. Precizně vybarvené charaktery jsou tím hlavním lákadlem filmu. Oba dva představitelé navíc výtečně hrají, takže není o čem diskutovat. Lindholm volí ryze dokumentaristický styl a používá ruční kameru, čímž se hrdinům dostává až pod kůži a o to silnější je pak celkový dopad. Možná by neškodilo ukázat ono přepadení, protože jeho samotné provedení znázorněno není, ale je otázka, jak by zapadlo do celkové koncepce. Jinak závažnější výtky nemám. Je jasné, že tohle pro většinového diváka není, ale ten náročnější bude ve většině případů spokojen, protože Únos je silné drama, které rezonuje dlouho po skončení. 85% ()

Dont

Vyjednávání se somálskými piráty není tak snadné jako s japonskými obchodníky a na každé lodi nevaří Casey Rybak… Ne, tady se vlastně za celou dobu nikdo o nic nepokusí (což asi bude nepřekonatelný problém pro vyznavače akčních filmů či dynamicky vyprávěných příběhů), jenže ve skutečnosti by to bylo právě asi nějak takhle. Námořníci jsou jen lidi, co mají strach o svůj život, chybí jim jejich rodiny a nechtějí si hrát na elitní veterány ve výslužbě. A to je to, čeho si na tomto snímku můžeme cenit. Pečlivá až dokumentární režie Tobiase Lindholma, který nikomu nic necpe, jen pozvolna a realisticky vypráví příběh obyčejných námořníků na unesené lodi Rozen a současně rozvíjí linii odehrávající se tisíce kilometrů daleko, v dánské metropoli, kde probíhá nelehká licitace šéfů společnosti o životy jejich zaměstnanců. Ti sice sedí v kravatách za stolem v pohodlí kanceláře, ale na nich leží tíha odpovědnosti, jak to celé skončí. Možná mohl Tobias Lindholm ukázat i samotné přepadení lodi, byl by to výrazný dramatický moment, který by přitom stejně jako zbytek filmu byl v souladu s realitou. Ještě bych doplnil, že mě zaujalo, jak piráti lišácky delegují jakoby „komunikátora“. :-) ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech