I tento samostatný film série patřil k těm zdařilejším a i zde zaujmou výrazné herecké výkony. Mě osobně velmi zaujal především generál Lev Prchala, kterého výborným způsobem ztvárnil můj oblíbený herec Karel Dobrý a potom samozřejmě také Daniel Landa, který nezapomenutelným způsobem ztvárnil roli plukovníka Emanuela Moravce. V tomto filmu můžeme velmi dobře vidět. co mohla udělat zlá doba s docela obyčejnými lidmi a jak tenká byla hranice mezi hrdinstvím a zbabělostí, rozvahou a prchlivostí, láskou a nenávistí atd. Naproti tomu Martin Finger se mi v roli prezidenta Edvarda Beneše příliš nelíbil, daleko více mě v pozdějším díle zaujal Jiří Novotný, který se této role zhostil mnohem lépe. Snad se tato etapa naší historie již nikdy nebude opakovat.(13.8.2017)

Jak to bylo s Mnichovem? Pravdu zde tolik nehledejte, nicméně drama ano. Po dlouhé době zde Daniel Landa má roli šitou přímo na sebe. Zamrzí jedině, že přerod Emanuela Moravce z patriotského vojáka na kolaboranta zde není zobrazen, ale vyřešen až v samotném závěru jedním titulkem. I tak ovšem okolo Mnochovské dohody se rozhořívá spousta otázek, diskuzí a proroctví, které se dobře poslouchají, jsou napínavé a rezonují v nás dodnes. Landovo (vlastně Moravcovo otázka na Beneše): "Bude to trvat dalších tři sta let?" mi zní ještě dnes. Škoda že se některé ty debaty neodehrály i ve skutečnosti. 80%(18.4.2017)

Ve druhém díle se už rýsuje velká stopa Martina Fingera (prezident Beneš) naplno. V prvním dílu jako by trochu váhal, navíc tam exceloval Martin Huba (Masaryk), ale ve druhém už si díl přivlastní, a není to rozhodně jen z důvodu, že mu patří hlavní figura. Velmi dobře vystižená sklíčenost a frustrace armády. Výkon Daniela Landy bohužel zůstává daleko za očekáváním. Jinak ale paráda, pro mne jen o jednu hvězdu méně než první díl, úroveň udržena.. a to se počítá !(12.2.2017)

Rok 1938. Asi najhorší a najťažší rok v našich spoločných dejinách. Ako sa zachovať, ustúpiť či bojovať. Hrozná doba. Čo som sa dozvedel o E.Moravcovi, tak to boli zaujímavé veci. Chýbalo mi aj posúdenie Jana Masaryka, veď , ako syn prvého prezidenta , mal akýsi názor? Výborný výkon herca čo hral E.Beneša. Hodnotím 70%.(22.8.2016)

Od tohoto dílu se nešlo odtrhnout. Beneš v hlavní roli jako prezident zrádce nebo zachránce? Toť otázky jistě i pro větší historiky než jsou ti, kteří pomáhali tvůrcům seriálu. Nejvíce zaujme postoj generálů a velitelů armády, kteří nejdříve chtějí bojovat za každou cenu, ale nikdo kromě Moravce není ochoten jít za prezidentem. No a když se nakonec Moravec rozhodne prezidenta v poslední možné chvíli přemluvit k válce, Beneš mu veškeré jeho ideály tak rozmetá, že se z něj následně stane jeden z největších kolaborantů českých dějin. Ano, i tohle dějiny přinášejí. Skvělý a úžasně zahraný díl.(30.12.2016)