• kodwin
  ****

  Komedie, která není úplně top, ale vždycky se u ní zasměji. Přestože odráží socialismus v praxi, je tam spousta trefných věcí, které platí i dnes. Upřímně Pátek není svátek je lepší než velká většina amerických oceňovaných komedií, které mi nejsou blízké. Scéna s telefonátem řediteli je opravdu povedená.(21.12.2017)

 • mchnk
  ****

  Otakar Fuka sice upekl obyčejnou satiru, nicméně její zkonzumování je až překvapivě hutné a diváka může zcela nasytit. Tempo doby, všudypřítomná, drobná korupce, hromadění majetku a to vše v kontrastu s mladou a naivně idealistickou láskou. Výborně sehrané. Nataša Gollová skoro k nepoznání, velmi úsměvná milenecká dvojice Krampol-Hadrbolcová a velmi sympatické, sesterské duo Reifová - Bičíková, která si ráda čte o anglické, buržoazní revoluci. Společnost, jenž sama sebe žene do jasného cíle, jednoduše - ready for capitalism ! I když scénář občas ztrácí tempo na laciném humoru, v celku se jedná o skvělou záležitost s klasicky přesnou hudbou P. Hapky.(3.5.2014)

 • rakovnik
  ***

  Komedie, která je místy (bohužel dost často) velmi nevtipná. Zajímavé je, že od doby vzniku uplynulo tolik let, přesto lidé řeší stále stejné pracovní problémy - jak v pátek v práci skončit co nejdřív a dostat se co nejrychleji z Prahy :-) Za několik zdařilých scén (především jako obvykle vynikající Jiří Kodet) alespoň tři hvězdičky za slušný průměr.(30.10.2010)

 • Micione
  ****

  " A ty nechceš na vysokou školu? Nechci. A čím chceš bejt? Uklízečkou. Jako máti od Simony ze třídy. Dělá ve třech podnicích, po třech hodinách, přibrala barák a má prostě všechno. No jo, ale musíš přece dělat něco, co má nějakou budoucnost. Uklízečka má budoucnost, na světě bude přece binec pořád... "(3.5.2014)

 • Mariin
  *****

  Považuji tuto filmovou komedii za velmi dobrou, třebas je socialistická. Docela dobře ukazuje zrcadlo té doby, tak to nějak opravdu bylo. I tu rodinku, na rozdíl od nesympatické Ecce homo Homolka (!), lze označit za průměrnou českou rodinu s určitými typickými znaky. Vždy se rád na tuto komedii podívám, mimo jiné i proto, že mám rád Petra Kostku a že jsou tu nádherně zkarikované scénky z manželského života. Je to oddechovka, při níž se jako muž, též ženatý, bavím...a s Petrem Kostkou cítím.(26.6.2007)

 • - Novák (Petr Kostka) sa vracia z chalupy do podniku na poradu. Vrátnička (Nataša Gollová) mu "pichne", pričom hodiny na vrátnici ukazujú 16:00. Keď Novák dorazí k direktorovi, jeho hodiny ukazujú 16:02. Keď sa dozvie, že sa porada nekoná a odchádza s direktorom (Zdeněk Dítě) z podniku cez vrátnicu von, za vrátničkou hodiny stále ukazujú 16:00. (J.J.1972)

 • - Filmovanie prebiehalo hlavne v pražskej časti Holešovice, ale taktiež v obciach Lhotka, Braník, Pruhonice, Malešice či na križovatke Libečov - Chyňava. (dyfur)

 • - V roce 1979, kdy byl film natočen, byl skutečně 18. května pátek. (artcha)