Keanu Reeves a světoví filmaři o historii a budoucnosti kinematografie aneb Je lepší klasika, nebo digitál? Pohyblivé obrázky provázejí lidstvo déle než sto let. A nejen provázejí – ony přitahují, fascinují, magnetizují. Od vynálezu kinematografu už nikdy nic nebylo „jako dřív" – lidem se otevřely netušené možnosti, jak si plnit vlastní sny. Po století byl klasický filmový materiál výhradním nosičem k natáčení, vyvolávání, promítání i archivování pohyblivých obrázků. To se ovšem v posledních desetiletích změnilo, ba co víc, stále se neuvěřitelně rychle mění. Digitální technologie se nám takřka vyvíjí před očima, skýtá nové a nové možnosti, a filmaři stojí na křižovatce dějin: kam se dál vydat? Je lepší „malba světlem", nebo hledání dalších možností digitálních triků? Na tuto a mnoho podobných otázek souvisejících s vývojem kinematografie se pokusí odpovědět průvodce dnešním dokumentem, slavný americký herec Keanu Reeves, a s ním mnohé další legendy světového filmu: David Lynch, George Lucas, Lana Wachovski, James Cameron, Vittorio Storaro, Lars von Trier a další. (Česká televize)

rivah

Různorodé názory různých filmařů, kameramanů na rozdílné filmování dříve a dnes. Uzavírá to předpokládaný názor, že technika je druhotná a že záleží na to, o čem a jak film vypráví. ()

Hawaj

Filmové porno pro filmaře. Vaši oblíbení filmaři kecaj vo filmu a vo digitálu, a o tom jak je to osvobozuje nebo omezuje při tvorbě filmu. ()

gicous

Dokument napěchovaný zajímavými informacemi a především zasvěcenými názory těch nejpovolanějších, kteří jsou přímo uprostřed velkého přerodu z klasického formátu na formát digitální. Dozvíte se spoustu poutavých věcí o výrobě a složitém procesu vzniku filmu. Kromě toho si vyslechnete názory těch, jenž určují, kde se bude tento proces dále ubírat. Side by Side je nutností pro každého fanouška filmu. 9/10 ()

derive

Velmi zajímavý pohled do technického zákulisí kinematografie. Jo a abych nezapomněl, kde sakra byl Tarantino? ()

subic

Konec fotochemie a plný nástup digitálních kamer. Bok po boku znamená, že klasický film ještě nezanikne, ale bude už jen na okraji. Dokument ukazuje nástup digitálu, HD, FullHD atd. hlavně díky "novým" dílům Star Wars George Lucase. Asi ti nejlepší režiséři dneška vzpomínají na svoje první kontakty s digitální technologií. Slušných 70% ()

Pete

Výborný dokument o digitalizaci filmového průmyslu, a náhledu na její průběh od slavných tvůrců. Jediné, čeho lituji je, že Bok po boku nejde víc do hloubky, a nemá třeba 10 dílů. ()

JosefTomas

Je zajímavé sledovat, co a proč preferují oblíbení režiséři nebo kameramani a jestli je lepší film či digitál. Skvělý pro ty, kteří o tom nemají ani páru. Ale víckrát to vidět nepotřebuji. ()

Marquis

Vzhledem k tomu, ze je to dokument o filmove technice, myslel jsem, ze nechaji mluvit predevsim techniky, inzenyry, vynalezce, zastupce od firem jako Kodak atp- vyvoj, obchodni model v case, je toho moc co se da vzpomenout. Vetsinou jedou prazdnou slamu a 5 vet na jedno brdo celej dokument. skoda. Klidne nechaji 1 myslenku zopakovat 15x. Mluvi malo a tak, aby jim rozumela mamka na materske dovolene, ktera si to prepla z halmarku. Chybi tam vedci, mohl byt detailne popsanej vyrobni proces analogu, kterej je samozrejme nesmirne zajimavej. Vseho se jen dotkne a rychle pryc. Reziseri tam meli byt minimalne a jsou tam maximalne. Spis to chtelo pojmout stylem nemeckych DW. Cekal jsem zajimave zabery z dilny a tech je zase minimum. Skoda. Mohla to byt pocta analogu a privitani digitalu. ()

Max Q.

Zajímavý dokument a pěkně nasbíraní režiséři podle svých preferencí. Ale jak už tady kdosi psal - běžný divák u běžného filmu asi nepozná, na jakou kameru byl ten který film pořízen. ()

punco

Pre každého filmového fanúšika, ktorého zaujíma aj samotný vznik filmu a neustála problematika celuloid - digital povinnosť. Rozhovory potešia( hlavne s Fincherom) no miestami sa to až príliš vlečie. Každopádne skvelý dokument. ()

foils

Dokument o digitální filmové technice, jenž má dvě obrovské přednosti. Jednak poskytuje poměrně dobrou představu o pokroku, který hlavně digitální kamery prodělaly během uplynulých dvaceti let, a ukazuje ho na přelomových snímcích, jednak v něm své zkušenosti a názory prezentují jedni z nejvýznamnějších filmařů posledních dekád - a to nejen režiséři blockbusterů jako George Lucas, James Cameron nebo David Fincher, ale i méně mainstreamově orientovaní tvůrci jako Lars Von Trier, David Lynch, Steven Soderbergh nebo Martin Scorsese. To je rozhodně super, a i pokud (tak jako já) nejste zrovna vyznavači Hollywoodu, je jasné, že jinde než v USA by snímek s takovým množstvím představitelů filmařské extraligy jednoduše vůbec nemohl vzniknout. Na druhé straně má film i své slabší stránky a opět zmíním dvě největší. Předně, vše je letem světem a například problematika 3D nebo natáčení na fotoaparáty a spousta dalších témat jsou zmíněny jen velmi okrajově nebo vůbec. A pak, film je cílen na co nejširší publikum, takže se nepouští do přílišných technických podrobností. Nicméně jako populární úvod k danému tématu jistě více než OK. *** 1/2 (70 %) ()

90125

Osobne je mi ako divakovi dost jedno, ci je film natoceny na film alebo na digital. Dolezite je aby film bol o niecom. Obsah je to, co ma zaujima. Ale predsa som asi viac zastanca klasickeho filmu. Pri vsetkych tych krasnych filmoch zo 70tych rokov som vedel, ze to co vidim muselo byt aj skutocne natocene. Pri dnesnych filmoch neviem co je skutocnost a co je spravene na pocitaci. Volakedy slo rozoznat, co je filmovy trik a co realita. Dnes je to prakticky nemozné. Filmy typu Avatar, ktore su zalozene na len technickych trikoch, kde nie je skutocné takmer nic a ktore maju len zavan akehosi pribehu, su mi uplne ukradnute. Side by Side je pekny dokument. Plno znamych tvari hovori zaujimave veci z prostredia techniky natacania filmov a davaju cloveku moznost zamysliet sa. Paci sa mi, ze su vo filme spomenute jak plusy tak minusy oboch technologii, ale nepaci, ze ani jeden z reziserov nepovedal, ze film je aj tak v prvom rade pribeh, teda namet a scenar. 74 % ()

adam7

Zaujímavý dokument, v ktorom pokladá Keanu naozaj dobré otázky. Čo sa týka toho menšieho sporu, ktorá filmová technika je lepšia ma až tak nezasahuje ako (zatiaľ) obyčajného diváka. Pri natáčaní filmovou kamerou je veľa obmedzení, pri samotnom procese natáčania alebo pri efektoch atď. No filmy, ktoré týmto spôsobom vznikli nie sú zamerané na vizuálne efekty a pod. skôr na samotný príbeh. Ale aj tak je pre mňa väčším umeleckým dielom film natočený digitálnou kamerou, ktoré dokážu filmu dodať pomocou počítačov atmosféru (napr. Drive, Sin City). Za umelecké dielo však nepovažujem film, kde ani jedna scéna nieje natočená v reálnom svete, ale všetko je tam dorobené počítačovo (Avatar). Vžddy si predstavujem, ako sa nezaujímavo muselo hercom natáčať, keď celý čas behali pred zeleným plátnom. ()