Keanu Reeves a světoví filmaři o historii a budoucnosti kinematografie aneb Je lepší klasika, nebo digitál? Pohyblivé obrázky provázejí lidstvo déle než sto let. A nejen provázejí – ony přitahují, fascinují, magnetizují. Od vynálezu kinematografu už nikdy nic nebylo „jako dřív" – lidem se otevřely netušené možnosti, jak si plnit vlastní sny. Po století byl klasický filmový materiál výhradním nosičem k natáčení, vyvolávání, promítání i archivování pohyblivých obrázků. To se ovšem v posledních desetiletích změnilo, ba co víc, stále se neuvěřitelně rychle mění. Digitální technologie se nám takřka vyvíjí před očima, skýtá nové a nové možnosti, a filmaři stojí na křižovatce dějin: kam se dál vydat? Je lepší „malba světlem", nebo hledání dalších možností digitálních triků? Na tuto a mnoho podobných otázek souvisejících s vývojem kinematografie se pokusí odpovědět průvodce dnešním dokumentem, slavný americký herec Keanu Reeves, a s ním mnohé další legendy světového filmu: David Lynch, George Lucas, Lana Wachovski, James Cameron, Vittorio Storaro, Lars von Trier a další. (Česká televize)

sator

Při sledování jsem zjistil že je mi vlastně fuk jaký kdo má názor, je to jejich věc má zajímá u projektů srdce a to je poslední dobou nahrazeno peněženkou-tedy aspoň u těch filmů které se ke mě dostávají... ()

Radiq

Sice jsem neviděl uplně od začátku, ale došlo mi, o co tady šlo. Ale ani kupa přenadšenejch filmařů z toho vyloženě zajímavej dokument neudělalo. Jo, nenudil jsem se u toho, ale taky mi je docela jedno, jak se točí filmy, protože důležitej je hlavně ten obsah... ()

Cedr

Povedené přiblížení vývoje filmových technologií a to nejen filmu vs. digitálu co se týče kamer, ale digitalizace obecně. Dokument se snaží být objektivní a snaží se nabídnout názory celého spektra. Finální message je samozřejmě něco ve stylu vznešeného moudra o tom, že klíčový je talent a ne technologie. A to je samozřejmě pravda, ale na to jako divák kašlu. Zajímavý je právě souboj přístupů jednotlivých filmařů. Tady ve finále Side by Side přeci jen vyznívá jako jasná oslava digitálu. Tedy aspoň se tak nějak snaží vyznívat. Klasičtí digitální průkopníci jako Cameron a Lucas totiž působí jako pomýlení staříkové, kteří dokola omílají svou mantru. Dokonce i mnohem rozumnější lidé jako třeba Danny Boyle víceméně přiznávají, že digitální kamery jim "jen" umožňují experimentovat otvírají jim (a bohužel nejen jim ale i netalentovaným nulám) nové dveře a to vše super levně. Je to ale dobře? Ano i ne. Na drtivou většinu rozřesených close-upů a rádoby uměleckých úhlů, které digitální kamery umožňují není nikdo zvědavý. Navíc jak sám dokument skvěle podotýká chybí tu totiž tastemaker, který by filtroval ty tuny odpadu, které nyní mohou tak snadno vznikat (a bohužel vznikají). Že to otevře dveře novému talentu pro který by extrémně prohibitivní náklady spojené s klasickým filmem zabránili schopnost proniknout do světa filmu? Fuck that. Ti nejlepší si vždy cestu našli. Jestli jsou Lena Dunham a ti ostatní noname nuly uvedené v dokumentu příkladem toho nejlepšího talentu, kterým digitál otevřel dveře, tak to teda fakt nedík. Mezi advokáty digitálu v dokumentu asi jasně vede David Fincher, který prostě a jednoduše nějaký ten talent pobral a umí novou technologii využít k dělání poctivé filmařiny a ne jen ke zbytečné touze za každou cenu měnit něco co už bylo víceméně dokonalé před pěti či šesti dekádami. Co se týče kamer samotných háček je jen v tom, jestli na to (dokumentem tolik propagované) 4K a vyšší rozlišení stačí. Dnes bezpochyby ano. Ale to si ještě nedávno myslel i Lucas o svých tehdy nadčasových HD kamerách. ()

Gothar

Poslednou vetou to vystihli :) Dokument je z pohľadu informácií slabý, spomenie sa pár kamier a potom jedna, ktorá je v súčasnosti najlepšia. A do toho hodinu a pol rozprávajú významní režiséri a iné osobnosti, prečo majú radšej digitál alebo celuloid...ak by to malo 50 minút, tak super, ale takto je to zbytočne natiahnuté. 60 % ()

Javad

Akoby to bolo niak tak narýchlo zlepené dokopy - dáme tam čo najviac známych osobností, každý si povie to „svoje“ k téme a niečo už z toho vylezie. Filmovému maniakovi ktorý sa trochu zaujíma aj o technickú stránku veci tento dokument zas až tak veľa nových informácií neprinesie, ale na druhú stranu musím povedať, že sa na to veľmi dobre pozeralo, preto dávam 4* ()

neoBlast

Osobně pro mě byl Keanu Reeves v roli moderátora/tazatele spíše na obtíž, hodně rozptylujícím faktorem, protože člověk neustále přemýšlí proč tak často mění účesy/vousy a jaká je jeho konexe se zpovídaným (spousta materiálu vypadá jak točená v přestávkách natáčení). Digitalizace našeho nejoblíbenějšího uměleckého formátu je rozhodně hodně důležité téma současnosti a dokument je dostatečně popisný i pro netechnofila. Pro filmového fanouška bylo vždy fascinující nakouknout pod pokličku a přiznávám, zase jsem viděl pár nových, nenápadných, ale nutných, filmových procesů. Na druhou stranu, pokud si všímáte, že ti Veřejní nepřátelé vypadají nějak divně ve srovnání s Neúplatnými, tak vás překvapí jen máloco. 60 % ()

ghatos

Nolan má osobitý přístup a ukazuje, že klasická kamera má stále své místo. Digitál má výhodu v masovém a ekonomickém využití. 80%. ()

Linkyc

V podstatě nemám co vytknout. Fajn dokument o tom, zda film jako zapisovací médium vydrží i další roky, nebo bude totálně převálcován digitální érou v podobě HDD a SD karet. Velikání dnešního Hollywoodu postupně obhajují své názory na téma film vs digitál. Opravdu doporučuju. ()

Hanys_

Film o filmu. Nepatřím mezi technické maniaky, kteří sledují, na jakou kameru byl daný film točený, ale poslouchat tyhle režisérské velikány, jak popisují své první zážitky s digitálem (nebo naopak proč ho nechtějí) je rozhodně zajímavé a taky celkem naučné.7.5/10 ()

Itar

Zajímavé nakouknutí do rozdílů mezi analogovou a digitální tvorbou. Nejzajímavější jsou samozřejmě samotná vyjádření jednotlivých filmových kapacit, i v celku však dokument funguje dobře jako souhrn základních informací se spoustou konkrétních perliček právě přímo z úst režisérů, kameramanů a dalších osobností filmového průmyslu. ()

ataman329

ako filmový fanúšik som si vychutnával každé jedno slovo známych osobností z filmového priemyslu a zábery na ne, uvedené vo filme. technológie postúpili dopredu míľovými krokmi, ale nesúhlasim s cameronom, ktorý verí v 3D a jeho prínos. pre mňa, ako diváka je 3D kino otravná zbytočnosť, ktorá mi nijak nenapomáha k tomu, prežiť danú snímku nejak "hlbšie". pre techniky-chtivých ponúka tento dokument málo. maximálne chronológiu uvedení jednotlivých kamerových modelov na trh a okec k ich praktickému prínosu. zaujímavým je predstavenie profesie cinematographera, ktorá sa mi javí čoraz dôležitejšia. ale nič závratné pre filmového producenta (výrobcu, tvorcu filmov) snímka neprináša. konzument vizálneho umenia bude mať však prebytok všakovakých filmových tipov a ľudia zaujímajúci sa o rôzne "behind the scenes" informácie budú jasať. keanu reeves sprevádza dokumentom príjemným spôsobom a ako herec, pridáva vlastné myšlienky k téme, najmä počas rozhovorov. z filmu chcem vypichnúť dve roviny, ktorým sa venovali len krátko, no pre mňa sú dôležitejšie, ako ústredná téma "prechod z celuloidu do digitálu". prvou je pohľad tvorcu na diváka, ako na večne hladného konzumenta. osobne sa zamýšľam a prehodnocujem svoj prístup k filmovému umeniu v tomto kontexte. konkrétne mám na mysli zamyslenia martina scorseseho na tému "kino, vs. počítač/televízor/smartphone." druhou rovinou je dôležitý problém archivácie diel. tvrdenie, že "o 100, alebo 200 rokov diela, ktoré sú tvorené v súčastnosti nebudú existovať" je to diskutabilné a nikto nevie jeho pravdivosť potvrdiť, či vyvrátiť. menia sa formáty, menia sa prehrávače a samotný artový obsah stráca strechu nad hlavou. teda, v dokumente je situácia vykreslená pomerne zle. myslím, že je to dôležitá téma a je fajn, keď sa na ňu poukazuje. dúfam, že george lucas ešte za svojho života stihne zafinancovať nejaký nový, gigantický a unifikovaný systém archivácie filmov. ()

Klajnik

Skvělej dokument o tom, jak se digitalizace a vyvoj filmove techniky podepisoval (stale podepisuje) na samotne kinematografii. Vlastne by mi nevadilo, kdyby to bylo jeste vic informacně nabite a mozna vykladove strukturovanejsi, protoze preskoky mezi technologiemi byly lehce zmatene. ()

agassi68

Zbytočne dlhý dokument o premene výroby filmu z celuloidu na digitál. A keď nerozumiete dobre anglicky tak z titulkov letiacich rýchlosťou blesku vás bude akurát bolieť hlava. Viac by som privítal nazrieť hlbšie do nejakej časti výroby. ()

Artard

“Now if you’re playing the movie on a telephone, you will never in a trillion years experience the film, You’ll think you have experienced it, but you’ll be cheated. It’s such a sadness that you think you’ve seen a film on your fucking telephone. Get real.” hh ()

KOOHA

Perfektní dokument o klasickém a digitálním filmu a vývoji těchto dvou formátů. Neměl jsem ani páru o tom, jak to ve skutečnosti probíhalo a tento dokument mi otevřel oči. Asi bylo dobré, že jsem to viděl. Jinak jsem na to udělal titule, tak se na to podívejte. ()

Torgal

Digitál vs. klasický film. Boj, kde je víťaz vopred jasný a nechápem načo o tom točiť dokumenty. Obzvlášť také, v ktorých je tak málo faktov o týchto technológiách na úkor subjektívnych názorov mnohých režisérov, kameramanov a iných ľudí z filmovej branže. Zahltenosť hovoreným slovom je obrovská, ale informačná hodnota je pritom dosť nízka. 6+/10 ()

PEZ

Ako fanusik filmu davam pat hviezdiciek. Nie je to zdaleka dokonaly dokument, na zaciatku by mohol mat vacsiu dynamiku, v istych chvilach by mohol ist viac do hlbky a Keanu Reeves (ktory film produkoval a cely cas nas nim sprevadzal) je v komunikacii s hostami taky nejaky toporny. ALE...Side by Side je uzasny v tom, ako behom 99 minut prebehne cez celu filmovu historiu, pocas ktorej sa na zachytenie filmu do 90 rokov pouzival vylucne celuloid. To vsetko sa zmenilo postupnym zdokonalovanim CCD cipov a vyrobou cisto digitalnych profesionalnych kamier. A teraz co je lepsie? Prave na to hladaju odpoved ti najpovolanejsi v hollywoode, staci si pozriet mena ucinkujucich. Je fascinujuce pocut zastancov digitalu ako George Lucas, James Cameron, David Fincher a popritom nacuvat argumentom proti ludi ako Christopher Nolan, Wally Pfister ci inych. A pritom sa vela krat ich argumenty nevylucuju, tzn. kazda technologia ma svoje vyhody a nevyhody. Prave nahliadnutie pod poklicku je najvacsia pridana hodnota - dostanu tu znacny priestor kameramani, koloristi, editori, reziseri a herci. VFX (vizualne efekty) a 3D su logicky takisto popisane, kedze v digitalnej ere sa ich vyuzitie neuveritelne ulahcilo a zlepsilo. Kazdemu fanusikovi filmu preto mozem zhliadnutie tohoto dokumentu len odporucit. A rozhodnut sa ci fandit nastupujucemu digitalu, alebo nostalgicky lpiet na overenom analogu. Make your choice. Za seba sa tesim, ze digitalne snimanie je uz na takej urovni, ze sa daju regulerne natocit kvalitne vyzerajuce snimky bez toho, aby clovek musel formalnu stranku odtrpiet, na druhu stranu, bol by som nerad, keby musel kvoli jednotkam a nulam celuloid nadobro skoncit - to caro a dynamicky rozsah farieb je nenapodobytelny. Ale ako David Lynch podotkol, vzdy ide v prvom rade o pribeh. 9/10 ()

TomasMarlen

Keanu Reeves dokázal, že není pouze na ozdobu. Opravdové zamyšlení nad současnou kinematografií, technologí a filmem vůbec. ()